Προς το περιεχόμενο

Φερέσυχνο PCM.Τι εναι αυτο?


novice21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν ξεκινάς να τα σπάς φίλε μου.

Νομίζω ότι δεν είναι τίμιο από πλευράς του ΟΤΕ να δίνει μισή γραμμή με μισές δυνατότητες ADSL στο πελάτη της.

 

den ine thema an ine timio i oxi.efoson to pcm palia epeze mia xara dioti ixame to tilefono as edine kai apo ena zeugari 10 kalodia.alla pleon otan thes adsl den prepei na sou spane ta tetoia gia na se katevasoun .an se kaliptei to pcm epidi ise 80 xronon kai thes tilefono kamia antirisi efoson kai se pcm to til pezei mia xara kai me anagnorisi.alla an thes internet ekei ine apla aparadekto.an epeze kai misi adsl tha itan ok apla to pcm den pezei katholou adsl kai meta bias tha pexeis me kana 14.400 me pstn modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den ine thema an ine timio i oxi.efoson to pcm palia epeze mia xara dioti ixame to tilefono as edine kai apo ena zeugari 10 kalodia.alla pleon otan thes adsl den prepei na sou spane ta tetoia gia na se katevasoun .an se kaliptei to pcm epidi ise 80 xronon kai thes tilefono kamia antirisi efoson kai se pcm to til pezei mia xara kai me anagnorisi.alla an thes internet ekei ine apla aparadekto.an epeze kai misi adsl tha itan ok apla to pcm den pezei katholou adsl kai meta bias tha pexeis me kana 14.400 me pstn modem.

 

Κατάλαβα τι εννοείς.

Τελικά είναι όλοι ένα μεγάλο μπάχαλο και εμείς κρεμόμαστε από αυτούς....δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=135534

 

Δες τι τράβηξα εγώ με τα pcm

 

Φίλε μου το διάβασα και φρίκαρα.Τι να πώ....

Χαράς την υπομονή σου.Οσο γιά τους υπαλλήλους του Π..ΟΤΕ ¨Ηταν πολύ....ευγενικοί τα προηγούμενα χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι εννοείς.

Τελικά είναι όλοι ένα μεγάλο μπάχαλο και εμείς κρεμόμαστε από αυτούς....δυστυχώς

 

kapoos etsi giati kaneis den ipoxreonei ton ote na parexei adsl pantou oso xero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μόνο ασύρματα ( άρα επιπλέον κόστος) μπορεί να γίνει η δουλειά σου ! Έχοντας οπτική επαφή με το σπίτι κάποιου φίλου να βάλετε και οι δυο εξωτερικές κεραίες και να μοιραστειτε την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Το PCM είναι αρκετά Χρόνια φίλοι μουκαι πλέον υπάρχουν τα PCM μάρκας marac που βάζουμε εδώ και αρκετά Χρόνια και έχουν αναγνώριση. Επίσης δεν υποχρεούται ο ΟΤΕ να βάλει Σόνι και Καλα άμεσα δίκτυο. Γι αυτο βάζει το φερεσυχνο η τετρακαναλο η εντεκακαναλο με 11 γραμμές. Όταν γίνει επέκταση δικτύου βγαίνει. Απο τη στιγμή που σου παρέχει τηλεφωνία σωστά παίρνει πάγιο και πληρώνεται. Δεν είναι απαρεωνια αλλα παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ΟΤΕ δε σας μαθαίνουν να βλέπετε α) ημερομηνίες στα θέματα που απαντάτε, και β) αν αυτό που θα πείτε έχει ήδη ειπωθεί?

 

Και αυτό το SONY © και καλά δε το κατάλαβα.. Τι εννοείς δεν υποχρεούται να βάλει άμεσα δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που σου παρέχει τηλεφωνία σωστά παίρνει πάγιο και πληρώνεται. Δεν είναι απαρεωνια αλλα παροχή.

 

Και πέρα απο cheapia.. Είναι και απατεωνιά/κοροϊδία όταν αφού σωστά όπως λες παίρνει τα $$ για αυτά που σου παρέχει(?), σε γράφει στα παλιά του τα καφαο οταν του λες για βλάβες για παράδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ο οτε ειναι υποχρεωμενος να σου παρεχει τηλεφωνο.ουτε adsl ουτε δεν ξερω τι.απο εκει και περα αν εχεις pcm δεν ειναι υποχρεωμενος να στο βγαλει για να εχεις ιντερνετ.σου κλεινει την βλαβη με αιτιολογια ελλειψη ακραιου και τελειωνει εκει.οποτε ακρη δεν βγαζει καποιος.οπως ειπαν αν καποτε ο οτε φερει και αλλα ζευγαρια τοτε πολυ απλα θα βγαλει το pcm.υπαρχουν πολλα pcm ακομα γενικως.και please Μην ξεθαβεται παλια θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σας.

Ειμαι μαλλον ενα αγανακτησμενο θυμα φερεσυχνου. Δεν ειμαι σιγουρος ακομα πως αυτο συμβαινει στη γραμμη μου αλλα ολα αυτα που διαβασα εδω και σε αλλα φορουμ με βγαζουν σε αυτο το συμπερασμα. Δεν κανω αιτηση ADSL σε PSTN αλλά Double Play σε καινουρια γραμμη Forthnet. Υπαρχει περιπτωση να εχω φερεσυχνο? Διοτι διαβασα πως το double play δεν το πιανει. Αν ναι τι αλλες λυσεις απο την αλλαγη σε ISDN έχω? Και κάτι ακόμα... Ο τεχνικος του ΟΤΕ περασε απο το σπιτι χωρις καμια ειδοποιηση και του ανοιξε η διπλα για να με συνδεσει και ειπε πως θα περασει σε 3 μερες να μου αλλαξει το κουτι γιατι ειναι παλιο... Αν εχετε τι καλοσυνη περιγραψτε πως ειναι ενα κουτι PCM ή βαλτε καμια φωτο γιατι μαλλον τετοιο βρισκεται μεσα στο σπιτι μου... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καπου ειχα σηκωσει φωτο απο pcm.φωτογραφια δεν εχω ευκερει .ειναι ενα πλαστικο κουτι αλλα οχι σαν αυτα που βλεπεις του οτε που ειναι πανω σε καθε κολωνα.οταν το βρισκεις σε κολωνα συνηθως θα το δεις διπλα στο πλαστικο η στο σιδερενιο κουτι του οτε.οταν ειναι σε κατανεμητη πολυκατοικιας κανει μπαμ γιατι βλεπεις μια τεραστια κουταρα να ξεπροβαλεει.καμια υπηρεσια adsl ειτε οτε ειτε forthnet δεν παιζει σε φερεσυχνο.θα το μαθεις βεβαια αν εισαι σε φερεσυχνο.σε σπανιεςπεριπτωσεις εσυ μπορεις να μην βλεπεις φερεσυχνο και αυτο να ειναι μεσα στο καφαο.οποτε κανε υπομονη.τωρα ο οτε που λεει να αλλαξει το κουτι μπορει απλα να πεφτεις σε box σιδερενιο χαλυβδυνο οπως το λεει ο οτε και να ειναι λιγο για πεταμα και να στειλει συνεργειο να το αλλαξουν.οποτε κανε υπομονη.το καλο ειναι οτι τα φερεσυχνα μειωνονται σχετικα .επισης περα απο το να αλλαξεις σε isdn που και αυτο υπαρχει περιπτωση να μην γινεται αν εχουν ολοι οι αλλοι adsl δεν υπαρχει .εκτος αν εχεις βυσμα στον οτε.αν αλλαξεις σε isdn απλα σε βγαζουν απο το φερεσυχνο και βαζουν καποιον αλλον αρκει ο αλλος να μην ειναι σε εναλακτικο παροχο η να εχει adsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

to φερεσυχνο σηκωνει dsl?

φιλος μενει στον αλιμο που το dslam ειναι στα 10μετρα(νεο dslam+οπτικη ινα)το θεμα ειναι οτι το καλωδιο που καταληγει στο σπιτι ερχεται απο την μονοκατοικια του διπλανου.δηλ.βλεπεις οτι ενωνεται στα 2 σπιτια και μετα καταληγει στην κολωνα του οτε που ειναι πανω απο το καφαο!

attenuation 60db χαμηλη ταχυτητα και πολλες αποσυνδεσεις!!!

σε μια απεναντικολωνα οτευπαρχει και κατανεμητης που παει σε αλλα σπιτια

http://www.insomnia.gr/topic/253715-%cf%83%cf%85%ce%bc%cf%86%ce%ad%cf%81%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%bf-conn-x/page__view__findpost__p__2237968

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...