Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα->Νιγηρία


mike-intosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα ρε paylis92 εσυ που το ξερεις οτι ειναι αγγλιδα? επειδη στο ειπε? στο ιντερνετ εισαι... πως μπορεις να πεσεις θυμα της απατης με τον ιδιο τροπο που θα επευτες και αν σου ελεγε οτι ειναι νιγηριανος. εντιτ>> σου εξηγει το ακριβως κατω ποστ. ωρες ωρες πιστευω οτι πρεπει να αφηνουμε τους αφελεις να την πατανε σχετικα με τη νιγηρια... να ζησουν και τα αραπια καπως

 

μια ερωτηση για οσους ξερουν:

 

στο http://www.insomnia.gr/forum/19-insomnia-site-forum/ υπαρχει θεμα

 

Θυμα απατης απο αγγελια υποθεση που απασχολει και απασχολησε πολλους

 

οπου συονπτικα ειναι ενας τυπος που του βαζουν λεφτα στο παυπαλ, αυτος δε στελνει προιον και το πευπαλ λεει οτι δε κανει τιποτα.

και θυτης και θυμα ειναι απο ελλαδα. πως εξηγειται αυτο κανει επιλογες που θα δρασει το πευπαλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κοίτα. Μια φορά που είχα όρεξη και κάθησα και έκανα τον ενδιαφερόμενο, μου εστάλη στο email μου, μια και καλά επιβεβαίωση απο το paypal, ότι μου μπήκαν τα λεφτά, αλλά είναι λέει δεσμευμένα μέχρι να στείλω σε μια φόρμα το tracking number του δέματος. Φυσικά αυτό ήταν μούφα διότι στο account μου δεν υπήρχε η παραμικρή νύξη σχετικά.

 

Μου έχει τύχει να με ενοχλούν Βρεταννοί στρατιώτες που είναι σε αποστολή στην Νιγηρία, Γκόμενες που θέλουν να στείλουν κάτι στον γκομενό τους στην Νιγηρία κτλ κτλ κτλ. Η απάντηση που πάντα παίρνουν έχει να κάνει με το μ**νί της μάνας τους. Απο όλες αυτές τις μούφες το best case scenario είναι να χάσεις το χρόνο σου. Στην χειρότερη θα πιάστείς μαλάκας (με κάποιον τρόπο) και ύστερα θα κλαις το κινητό. Πονήρεψαν οι αυστραλοπίθηκες.

 

 

Παμπάλαιο, αλλά το διαβάζω και απλά έχω πεθάνει. Πόσο θεικό post..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι διαφερει η νιγηρια απο τις αλλες χωρες ωστε να κανει τοσο ευκολη την απατη;

Επειδη αληθεια ΠΟΤΕ δεν αγορασα απο ebay κλπ, η νιγηριανη απατη γιατι δεν μπορει να γινει πχ απο την ρωσια ή το περου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως,εαν μου καταθέση τα λεφτά στον τραπεζικο λογαριασμο μου , τα ''σηκώσω'' απο τον λογαριασμό μου και μετά στείλω το προϊόν?

Όλα αυτα μου ζήτησε να γίνουν μέσω τραπεζών και τέτοια,όχι paypal κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άδικα βασανίζεσαι με "εάν" και άλλες υποθέσεις.

 

Πρώτα, μια διεύθυνση από το Λάγος της Νιγηρίας (επειδή σου έκανε εντύπωση το ότι σου έδωσε "όλα" τα στοιχεία):

 

4 Anifowoshe St.,

Vistoria Island

Lagos, Nigeria

 

Επίσης, τηλέφωνο και φαξ, δεν κάνουμε μισές δουλειές:

 

Τηλέφωνο: (011 234 1) 271-5650

Fax: (011 234 1) 271-5651; 262-2517

 

Παρενθετικά, τα παραπάνω στοιχεία είναι η διεύθυνση και τα τηλέφωνα της Καναδικής αρμοστείας στο Λάγος.

 

 

Κάνε μια αναζήτηση με τους όρους "Nigerian scam" και θα δεις ότι το διαδίκτυο βρίθει από αντίστοιχες περιπτώσεις.

 

Το θέμα δεν είναι αν θα χάσεις μια πεταλιέρα. Αυτό είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι ότι δίνεις τα προσωπικά σου στοιχεία (όνομα, διεύθυνση, αριθμό τραπεζικού λογαριασμού κτλ.) σε έναν άγνωστο. Σε μια "Αγγλίδα" που εντόπισε μια πεταλιέρα μπάσου σε Ελληνικό site δημοπρασιών και θέλει να τη στείλει στο φίλο της στη Νιγηρία.

 

Δηλαδή, γουάτ δι φακ, που λένε και στο χωριό μου. Τι πεταλιέρα μπάσου είναι αυτή που της στοιχίζει λιγότερο να την αγοράσει από Ελλάδα και να τη στείλει με απλό ταχυδρομείο/courier/ταχυδρομικό περιστέρι στη Νιγηρία, όπου την περιμένει με ανοιχτές αγκάλες το τελωνείο;

 

Σκέψου, μάλιστα, ότι για να ψήνεσαι να τη στείλεις, η Αγγλίδα θα σου δίνει και καλή τιμή, σωστά;

 

Το πιθανότερο είναι ότι δε θέλουν την πεταλιέρα σου τζάμπα. Τον αριθμό του τραπεζικού σου λογαριασμού θέλουν και τα προσωπικά σου στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και συγκεκριμενοι τυποι οι οποιοι πανε με τα νερα του νιγηριανου και του το γυρνανε με τετοιο τροπο ωστε να τον βαλουν να κανει απιστευτα πραγματα

 

πχ στην συγκεκριμενη περιπτωση θα μπορουσε να ειναι:

ειμαι ο μανατζερ του σιτε δημοπρασιων και θελω να σας ενημερωσω οτι η πεταλιεα πουληθηκε

ψαχνουμε ομως καποιον να μεταφρασει τη σελιδα μας και αλλα κειμενα στα νιγηριανικα και να πληρωθει 150 $

 

και τα λοιπα μεχρι να βαλεις τον απατεωνα να χορευει στον ρυθμο σου και αφου εχει κανει τα παντα να περιμενει να πληρωθει. φυσικα αυτο δε γινεται με 1 μειλ αλλα μπορει να ανταλασουν μειλ για 1 μηνα

 

δες εδω αν θες http://www.419eater.com/html/trophy_room109.htm τι τους εχουν βαλει να κανουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!Χθές μου ήρθε ένα e-mail απο μία Αγγλήδα που θέλει να αγοράσει μία πεταλιέρα μπάσσου που είχα βαλει σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ site , ως αγγελια!Μου είπε δε να τα στείλω στον φίλο της στην Νιγιρία!Μου Έδωσε τηλέφωνα Τ.Κ. πόλη περιοχή !Τα παντα!Για να μου δώσει τα λεφτά μου ζήτησε τον αριθμό λογαριασμού μου!Το IBAN με λίγα λόγια!Εγώ για να πώ την αλήθεια δύστασα,και ακόμη δεν τον έχω δώσει!Πώς μπορει να με κλέψει στην συγγεκριμένη περίπτοση?

 

Ναι, διοτι ως γνωστον η Νηγιρια φημιζεται για τις μουσικες τις μπαντες, και δη αυτες με τα σολο μπασσο... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 14 Ιουνίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 14 Ιουνίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Ναι, παιδιά, δεν είμαι ο αρμόδιος να το παίξω αντιρατσιστής, αλλά κάν'τε το με λίγο περισσότερο στυλ στους χαρακτηρισμούς ε, όχι και "αυστραλοπίθηκες".

 

Ακούς ll_neo? Ξεκόλλα επιτέλους από τον Τζαμάλ, δε σε θέλει πια, τέρμα, πάρ'το απόφαση.

 

 

Απλή απορία καθαρά για στατιστικούς λόγους πόσοι ειναι ομοφυλόφιλοι εδώ μέσα? γιατί απότι κατάλαβα είναι ένα μεγάλο ποσοστό . (από δηλώσεις των ιδιων και χωρίς να το θεωρώ αυτό καθ αυτό κάτι το αρνητικό)

 

by the way θεωρώ τεραστια αδικία το ban τόσο παλιού μέλους απλά για 2,3 χαρακτηρισμούς.. τόχετε κάνει ψωμοτύρι πια..

 

 

Όσο για την αποστολή στην νιγηρία μην πιστέψεις κανένα εκτος από ζωντανό αντιπρόσωπο της τράπεζας σου που την κλίση την έκανες εσύ με αριθμό που υπάρχει στην επίσημη σελίδα η στο 11-8-80/88 κτλ

 

από αυτά που σου δείχνει η επίσημη σελίδα του ebanking σου όταν κανεις log in (μπαίνοντας μέσα από το link που υπάρχει στην επίσημη σελίδα της τράπεζας σου και όχι κάποιο link που σου έστειλε κάποιος μέσο mail )

 

και από το control panel που μπαίνεις ΜΟΝΟ μέσω ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΌΓΗΣΗΣ στον browser http://www.paypal.com και βάζοντας τον κωδικό σου και το username σου.

 

αν δεν δεις εισερχόμενο ποσο δεν ισχύει τίποτα από τα λεγόμενα του νιγηριανού... για να δεχτείς λεφτά δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα accept ούτε να υπογράψεις ούτε να δόσεις λεφτά ούτε τίποτα!

 

τέλος στην περίπτωση που η συναλλαγή γίνει μέσω κάποιου τρίτου φορέα που έχει έλεγχο πάνω στα χρήματα (όπως paypal) να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να αποδείξεις την αποστολή μέσω κάποιου tracking code.

 

EDIT: περί ban.. αν είναι σώνει και ντε να μην γουστάρετε κάτι κάντε moderation edit στα επίμαχα σημεία.. όχι ban με την μια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 14 Ιουνίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 14 Ιουνίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

 

by the way θεωρώ τεραστια αδικία το ban τόσο παλιού μέλους απλά για 2,3 χαρακτηρισμούς.. τόχετε κάνει ψωμοτύρι πια..

 

2-3 ? 200-300 ισως :P ( και βαλε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Moderators

Οντως ξεχνα την πωληση, ειναι εντελως μουφα.

Ωστοσο αν εχεις διαθεση και χρονο μπορεις να γελασεις πολυ με την "Αγγλιδα". Επαιζα για κανα μηνα με εναν τυπο ιεραποστολο απο Νιγηρια (το εχω γραψει και στο Offtopic Thread), μεχρι που "πεθανα" και αναλαμβανε να απανταει στα μεηλ η "γυναικα" μου γιατι της ειχα αφησει μια πιστωτικη καρτα με τα στοιχεια του ιεραποστολου πριν πεθανω.

Λιγο πριν τον ψησω να παει Ρωμη για συναντηση το εληξα γιατι βαρεθηκα και συναντουσα δυσκολιες στο να τον πεισω να παρει το αεροπλανο. :lol:

Οποτε have fun και δωσε την πεταλιερα αλλου :)

ΕΝΤΙΤ: Πλακα πλακα αν το εχει κανει κι αλλος ας ανοιξουμε νεο thread :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!Χθές μου ήρθε ένα e-mail απο μία Αγγλήδα που θέλει να αγοράσει μία πεταλιέρα μπάσσου που είχα βαλει σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ site , ως αγγελια!Μου είπε δε να τα στείλω στον φίλο της στην Νιγιρία!Μου Έδωσε τηλέφωνα Τ.Κ. πόλη περιοχή !Τα παντα!Για να μου δώσει τα λεφτά μου ζήτησε τον αριθμό λογαριασμού μου!Το IBAN με λίγα λόγια!Εγώ για να πώ την αλήθεια δύστασα,και ακόμη δεν τον έχω δώσει!Πώς μπορει να με κλέψει στην συγγεκριμένη περίπτοση?

 

 

Κατά 99.99999999999999999999999999999% είναι απάτη

 

Από εκεί και πέρα καλο είναι να προσέχουμε και να έχουμε τα ματια μας 14.. αλλα άλλο η προσοχή και άλλο το να είμαστε φοβητσιάρηδες..

 

μπορείς άφοβα να της/του δόσεις το ΙΒAΝ σου και το όνομα της τράπεζας μονο αυτά χρειάζεται για να σου στείλει τα χρήματα.

 

Mε αυτά τα 2 στοιχεια (ΙΒAΝ,Τράπεζα) δεν μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω όπου και να τα στείλει από το απλά να σου καταθέσει χρήματα :)

 

Εσύ όμως μην πιστεύεις ότι σου πει.. μπορεί να σου πει ότι τα έβαλε.. η να σου στείλει email δήθεν της τράπεζας του η ακόμη και της δικης σου ότι δήθεν τα πήρες.. αν δεν τσεκάρεις χειροκίνητα στην τράπεζα η μέσω phonebanking ότι έχουν μπει τα λεφτά δεν κουνιέσαι ρούπι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99.99999999999999999999999999999% είναι απάτη

 

Από εκεί και πέρα καλο είναι να προσέχουμε και να έχουμε τα ματια μας 14.. αλλα άλλο η προσοχή και άλλο το να είμαστε φοβητσιάρηδες..

 

μπορείς άφοβα να της/του δόσεις το ΙΒAΝ σου και το όνομα της τράπεζας μονο αυτά χρειάζεται για να σου στείλει τα χρήματα.

 

Mε αυτά τα 2 στοιχεια (ΙΒAΝ,Τράπεζα) δεν μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω όπου και να τα στείλει από το απλά να σου καταθέσει χρήματα :)

 

Εσύ όμως μην πιστεύεις ότι σου πει.. μπορεί να σου πει ότι τα έβαλε.. η να σου στείλει email δήθεν της τράπεζας του η ακόμη και της δικης σου ότι δήθεν τα πήρες.. αν δεν τσεκάρεις χειροκίνητα στην τράπεζα η μέσω phonebanking ότι έχουν μπει τα λεφτά δεν κουνιέσαι ρούπι!

 

Οκ!Επείσης έχω ακούσει και το εξής απο διάφορα topic εδώ στο forum,οτι ο λογαριασμος σου πιστώνεται με το ποσό το οποιο σου ''στελνει'' ο μουφοαγοραστης αλλα στην πραγματικότητα είναι εικονικα!Δηλαδη ο λογαριασμος σου,εαν τα τραβίξεις,μπορει να χρεωθεί αρνητικα και ο καταθέτης παει και κάνει ακύρωση η κάτι τετοιο....

Εγώ πάντως σκέφτομαι να δώσω IBAN και ονοματεπώνυμο και τίποτα παραπάνω!και εαν μου πει οτι τα έβαλε,θα τσεκάρω τον λογαριασμό μου,και εαν μπούν θα τα τραβίξω και θα στείλω την πεταλιερα,εαν οχι δεν θα κανω απολύτος τίποτα!

Τί λετε εσείς για αυτη μου την σκέψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99.99999999999999999999999999999% είναι απάτη

 

Από εκεί και πέρα καλο είναι να προσέχουμε και να έχουμε τα ματια μας 14.. αλλα άλλο η προσοχή και άλλο το να είμαστε φοβητσιάρηδες..

 

μπορείς άφοβα να της/του δόσεις το ΙΒAΝ σου και το όνομα της τράπεζας μονο αυτά χρειάζεται για να σου στείλει τα χρήματα.

 

Mε αυτά τα 2 στοιχεια (ΙΒAΝ,Τράπεζα) δεν μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω όπου και να τα στείλει από το απλά να σου καταθέσει χρήματα :)

 

Εσύ όμως μην πιστεύεις ότι σου πει.. μπορεί να σου πει ότι τα έβαλε.. η να σου στείλει email δήθεν της τράπεζας του η ακόμη και της δικης σου ότι δήθεν τα πήρες.. αν δεν τσεκάρεις χειροκίνητα στην τράπεζα η μέσω phonebanking ότι έχουν μπει τα λεφτά δεν κουνιέσαι ρούπι!

 

Αυτο το 0,00000000000000000000000000001 γιατι το δινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...