Προς το περιεχόμενο

SOS Με εγκατασταση XP


craig8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδια.

Ειλικρινα χρειάζομαι την βοήθειά σας για ένα απιστευτο πρόβλημα.

Το PC μου κολλούσε και αποφάσισα να ξαναπεράσω το SP2 μπας και λυθεί. Έχω 2 160GB σε raid0 και ένα 320. Στην απεγκατάσταση μου παρουσίασε πρόβλημα οτι δεν μπορει να γίνει γιατι τα windows ειναι uptaded. Το SP2 βγήκε τελικά αλλα με λάθη οπότε αποφάσισα να ξαναπεράσω πάνω τα XP μπας και κάνω κανενα repair. Το προβλημα είναι οτι όταν ξεκινάει να κάνει boot απο το cd και φτάνει στο σημείο να κάνει install η repair μου βγάζει μπλε οθόνη οτι δεν βρίσκει τους σκληρους δίσκους. Το ΒΙΟS τους αναγνςρίζει πάντως.

 

Μια λύση ήταν να περάσω το KNOPIXX μπας και τους δει αλλα δυστυχως βλεπει τον 320 αλλα οχι και τους 2 raid (οπου βρισκεται το λειτουργικό).

Τονίζω οτι δεν θέλω να κάνω format γιατι έχω files που χρειάζομαι στους 2 raid0.

 

Επίσης έκανα CHKDSK /F και μου έβγαζε unrecoverable problem.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ: -Το λειτουργικο υπάρχει ακομα ή σβήστικε

-Τα files υπάρχουν? Μπορουν να σωθούν?

-Είναι προβλημα windows ή σκληρών δίσκων?

Πιστεύω οτι κάτι εχει να κάνει με το raid.

Κανείς που να γνωρίζει???? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ξεκινάει να φορτώσει για την εγκατάσταση των windows λέει κάποια στιγμή να πατήσεις F6 για να περάσεις drivers (κάπως έτσι το λέει). Θα πατήσεις F6 και θα βάλεις το cd της μητρικής σου που έχει τους drivers που χρειάζονται. Αν δεν έχεις τους drivers θα μπεις στο site της εταιρίας της μητρικής σου και θα τους βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...