Προς το περιεχόμενο

Insomniac's Desks Pictures thread


{TDi}Dj2k..infc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Kastriot είπε

First Setup 😎

20200430_143157.jpg.ded6ff692bb87a2cf552eefb1d0f92c3.jpg

Τα pc που τα χεις στα ραφακια, δεν τα φοβασαι σε περιπτωση σεισμου;

Εχεις κανει παντως εξαιρετικη δουλεια με τα καλωδια γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 29gk είπε

Τα pc που τα χεις στα ραφακια, δεν τα φοβασαι σε περιπτωση σεισμου;

Εχεις κανει παντως εξαιρετικη δουλεια με τα καλωδια γενικα.

Θα τοποθετηθούν λίγο πιο πάνω από τα ποδαράκια (έχει εγκοπες) δερματικά που θα πιάσουν κάτω από τις οπές του ραφιού(είναι διάτρητο), απλώς θέλει πολύ λεπτά και μακριά που δεν έχω αλλά θα πάρω κάποια στιγμή (βέβαια είναι κάνα 10κιλο το pc, δεν κουνάει αλλά για σιγουριά).

 

Τα καλώδια χρειάστηκαν όντως πολύ μελέτη και δουλειά, κόπηκαν και τερματίστηκαν ακριβώς σε σημείο ψυχαναγκασμού μιας και η τακτοποίηση είναι η μισή αρχοντιά. Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kastriot είπε

Θα τοποθετηθούν λίγο πιο πάνω από τα ποδαράκια (έχει εγκοπες) δερματικά που θα πιάσουν κάτω από τις οπές του ραφιού(είναι διάτρητο), απλώς θέλει πολύ λεπτά και μακριά που δεν έχω αλλά θα πάρω κάποια στιγμή (βέβαια είναι κάνα 10κιλο το pc, δεν κουνάει αλλά για σιγουριά).

Τα καλώδια χρειάστηκαν όντως πολύ μελέτη και δουλειά, κόπηκαν και τερματίστηκαν ακριβώς σε σημείο ψυχαναγκασμού μιας και η τακτοποίηση είναι η μισή αρχοντιά. Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Ομοιοπαθης ψυχαναγκαστικος εδω !!

Υπαρχει ομως και πρακτικο θεμα με τα  τακτοποιημενα πολλα ( 2 pc ηδη δηλαδη ) εξωτερικα καλωδια. Εκτος απο την ομορφια, εχεις και πολυ λιγοτερη σκονη-βρωμα, ευκολοτερο τακτικο καθαρισμα και ξερεις και ανα πασα στιγμη τι σου γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Και αν χαλάσει κάτι ή χρειαστεί να αλλάξεις κάτι τι γίνεται;

Το ποιο ευκολο. Ανοιγεις ενα δεσιμο ( συνιστωνται τα velcro δεματικα ) και ενα καπακι στο καναλακι που εχει ο φιλος στον τοιχο, και κανεις τη δουλεια σου. Με καθαρα καλωδια και χωρις σκονες κι αραχνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Και αν χαλάσει κάτι ή χρειαστεί να αλλάξεις κάτι τι γίνεται;

Της τάνας.. 😆

Τα κανάλια είναι 3 (δύο κάθετα και ένα μεγαλύτερο οριζόντια) αλλά τα καπάκια τους είναι χωρισμένα ανά 2-3 σημεία οπότε το πέρασμα των καλωδίων γίνεται τμηματικά πχ αν χαλάσει κανένα ποντίκι. Κάτι καλώδια των πάνω RGB που μπηκαν στο τελος περασαν με σχετική ευκολία (αλλά και την απαραίτητη μεθοδικότητα).

Τώρα νταξ δεν τα αλλάζεις και κάθε μέρα αυτά και μια μικρή ταλαιπωρία μια στο τόσο δεν είναι θυσία όταν δεν εξέχει ούτε αποκομματάκι από ταιράπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θέλω να πω, πιο εύκολο από το χύμα (με την προϋπόθεση ότι δεν έχουν μπλεχτεί μεταξύ τους), ΔΕΝ υπάρχει.

Ότι αισθητικά δεν υπάρχει καμία σύγκριση δεν το συζητάμε, αλλά το να μπεις στη διαδικασία να β(γ)άζεις καπάκια καναλιών, ακόμα και να προμηθευτείς velcro δεματικά (που οι περισσότεροι έχουν τα κλασικά οπότε θέλει κόψε-ράψε), είναι ένα θέμα, μην κοροϊδευόμαστε.

Εννοείται ότι δε θέλω να ακυρώσω τη δουλειά και το μεράκι κανενός, αλλά μη λέμε ότι είναι πιο εύκολο απ' το να τα έχεις χύμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λεντοταινία χρησιμοποιείς εδώ; Εγώ παρήγγειλα της xiaomi για πίσω απο το γραφείο και φαίνεται τιμιότατη απλά δεν έχει επιλογή για πολλαπλά χρώματα ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, aekoriginal21 said:

Τι λεντοταινία χρησιμοποιείς εδώ; Εγώ παρήγγειλα της xiaomi για πίσω απο το γραφείο και φαίνεται τιμιότατη απλά δεν έχει επιλογή για πολλαπλά χρώματα ταυτόχρονα.

Από aliexpress μια ws2818b ταινία και την δουλεύω με arduino και ambilight.

1 hour ago, 50EuroUser said:

Πολύ καλό Look PunishedSnake, στο P300A με 14cm ή 12cm FANS είσαι μπροστά ; Να ΄βαζε και τον 2ο SSD adapter κάτι θα γινόταν ...

14cm, τον δεύτερο adapter μπορείς να τον βρείς και απο eshop 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...