Προς το περιεχόμενο

Insomniac's Desks Pictures thread


{TDi}Dj2k..infc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε είναι μια πολύ παλιά που κάνει τη δουλεια της, να βλέπω κανα YouTube η τηλεόραση όσο παίζω!

wow παίζω απ το 2005!

 

 

Επεξ/σία από heavyrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ορίστε και ένα build απο εξαρτήματα και κουτί που είχα. Προστέθηκε νέα μεταχειρισμένη Μ/Β (asrock g31m-s), αναβάθμιση cpu απο core 2 duo E6400 2,13Ghz πήγα σε core 2 quad Q6600 2,4Ghz με 10 ευρουλάκια used, με ram 2X2gb και βάλαμε και νέο psu (Seasonic s12ii 520w), ssd crucial bx240 καί έναν παλιό 320gb HDD seagate. Αύτο μέχρι τις αρχές του 2020 ήταν το σύστημά μου που δούλευα, αλλά χάλασε η μητρική, είχε και ένα άθλιο psu και στην προηγούμενη καραντίνα βρήκα χρόνο να το φτιάξω με parts απο το ebay. τώρα του έχω περάσει και windows 10 64bit και το έχω δώσει στην κόρη μου (καλό είναι για πρώτο pc στα 6, σωστά?) κυρίως για τηλεμαθήματα webex και κανα flash game. 😁 μετά του πρόσθεσα και έναν ακόμα ανεμιστήρα για να βγάζει αέρα απο το κουτί, πίσω. πάει καλά δεν λέω. Πάντως έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ο επεξεργαστής (35oC σε Idle). Αργότερα (όταν χαλάσει η M/B ή όταν το απαιτήσουν οι ανάγκες) κρατάω το psu και τον ssd και στήνω ένα νέο build.

υ.γ μην το πάρετε ως τρολ το ποστ μου, games δεν παίζω, ούτε θέλω rgb, υδροψύξεις κτλ 😊

τώρα για μένα έχω έναν ryzen 5 3400g για την εργασία μου 😆

 

q6600-2.jpg

q6600-3.jpg

q6600-1.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update, καθώς χτες ουσιαστικά τελείωσα το στήσιμο εκ νέου, στο ίδιο μήκος κύματος βέβαια με πριν, απλά έγιναν αλλαγές.

1. Η επιφάνεια εργασίας αλλάχθηκε και από 120x60cm που ήμουν τα τελευταία χρόνια πήγα σε 150x75cm για να φιλοξενεί πιο άνετα τις 2x34" οθόνες. Τα πόδια έμειναν τα ίδια απλά προστέθηκε ένα επιπλέον ίδιο πόδι στην μέση και πίσω για να μην λυγίσει από το βάρος σε βάθος χρόνου η επιφάνεια. Δυστυχώς δεν μπορούσα να πάω σε μεγαλύτερη επιφάνεια καθώς είμαι ήδη οριακά. Η διαφορά όμως με πριν είναι τεράστια και χαλάλι το βγάλε-βάλε, το cable management και η ταλαιπωρία.

2. Τα Creative T30 BT που είχα αλλάχθηκαν και στην θέση τους μπήκαν τα νεοαποκτηθέντα Edifier R1700BT σε λευκό για να ταιριάζουν με το setup.

3. Στήθηκε ένα επιπλέον Budget friendly Tower με κάποια κομμάτια που είχα στην αποθήκη και ήμουν σε φάση να δώσω αλλά καλώς δεν έκανα (FX8350, Gigabyte 970A-DS3P, 16GB Patriot viper 1866Mhz, Crucial MX500 250Gb, Corsair TX750 κλπ) και κάποια κομμάτια τελικά που αγόρασα όπως την Colorful iGame GTX1660 στα ~200€ από Banggood και ένα Kolink Stronghold στα ~50€ (απίστευτο κουτάκι για 50€) πάλι σε λευκό για ευνόητους λόγους για να τα στεγάσω. Το Tower προορίζεται για μια 24" ips fhd 75Hz οθόνη που αναμένω αρχές του έτους, οπότε θα ταιριάξουν μαζί τέλεια. 

4. Καρέκλα αντί της ADX Race 19 του Κώτσου χρησιμοποιείται πλέον η Markus από IKEA προσωρινά μέχρι να παραλάβω την Reflex-D από Dromea τέλος του μήνα με λευκή δερματίνη και πεντάκτινη βάση πάλι για ευνόητους λόγους. 

p.s Το συγκεκριμένο καλοριφέρ είναι απενεργοποιημένο και λειτουργεί επιτυχώς ως ράφι. :D 

 

office.jpg

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 25
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Οι δίσκοι στο kollink μπαίνουν με βίδες από ότι βλέπω. Σωστά? Άρα αντι vibration κατάσταση γιοκ.

Δεν τρίζει τίποτα, δεν ακούγεται τίποτα. το κουτί στο 50άρικο τα σπάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Δεν τρίζει τίποτα, δεν ακούγεται τίποτα. το κουτί στο 50άρικο τα σπάει. 

Δεν συντονίζει ο δίσκος(όχι ssd) καθόλου δηλ.? 

Μήπως εσύ δεν τον ακούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν συντονίζει ο δίσκος(όχι ssd) καθόλου δηλ.? 

Μήπως εσύ δεν τον ακούς?

Όχι δεν συντονίζει καθόλου. Δεν ακούγεται τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Όχι δεν συντονίζει καθόλου. Δεν ακούγεται τίποτα. 

Αν ο παραγγείλω και συντονίζει στο πουλάω όσο το αγόρασα. Και τα μεταφορικά μαζί. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Αν ο παραγγείλω και συντονίζει στο πουλάω όσο το αγόρασα. Και τα μεταφορικά μαζί. :P

Θα σφίξεις τις βίδες και θα είναι κομπλέ. Φαντάσου ένας από τους δίσκους που έχω σε αυτό είναι ένας WD Velociraptor, δεν τρίζει-ακούγεται τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2020 στις 8:09 ΜΜ, lionheart75 είπε

 

p.s Το συγκεκριμένο καλοριφέρ είναι απενεργοποιημένο και λειτουργεί επιτυχώς ως ράφι. :D 

 

 

Δεν παθαίνουν κάτι τα pc parts απο το καλοριφέρ😁.Έτσι ακριβώς είναι και σε μένα  αλλά  δεν μπορώ να το δουλέψω σαν ράφι τον χειμώνα 😅

 

20201105_164544.jpg

Επεξ/σία από Tasosp22
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 1:10 ΠΜ, Tasosp22 είπε

Δεν παθαίνουν κάτι τα pc parts απο το καλοριφέρ😁.Έτσι ακριβώς είναι και σε μένα  αλλά  δεν μπορώ να το δουλέψω σαν ράφι τον χειμώνα 😅

 

Τα pc parts μπορεί να μην πάθουν κάτι αλλά το καημένο το σύστημα ψύξης και το ρεύμα σου δεν τα σκέφτεσαι ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...