Προς το περιεχόμενο

Insomniac's Desks Pictures thread


{TDi}Dj2k..infc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/4/2021 στις 11:40 ΜΜ, dalain είπε

 

τωρα;

 

Με τον τοίχο τι έχεις κάνει? Είχε πλακάκια και πηγές και τα έβαψες μαύρα? Θα σου πρότεινα να τσεκαρεις ορισμένα ηχομονωτικά αφρολεξ.

Το γραφείο τι βάθος έχει? 80 εκατοστά? Φαίνεται πολύ άνετο σε χώρους

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιου είδους ταπετσαρία (μάλλον αυτοκόλλητο) μου φαίνεται εμένα.

Επίσης η φωτο λιγάκι "πειραγμένη" :P 

Αλλα πανέμορφο το setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Με τον τοίχο τι έχεις κάνει? Είχε πλακάκια και πηγές και τα έβαψες μαύρα? Θα σου πρότεινα να τσεκαρεις ορισμένα ηχομονωτικά αφρολεξ.

Το γραφείο τι βάθος έχει? 80 εκατοστά? Φαίνεται πολύ άνετο σε χώρους

Ο τοιχος εχει περαστει με κολλα πλακιδιων  για να πετυχω  το τρισδιαστατο εφε αφου πρωτα εκανα τους αρμους τοποθετωντας χαρτοταινια.Επειτα τον εβαψα στο χρωμα που ηθελα και εκανα και διαφορες "σταμπες" για τσαχπινια.Δεν θελω να βαλω αφρολεξ...τα θεωρω κακογουστα ασχετως αν κανουν δουλεια ή οχι.

Το γραφειο ειναι 1,60 Χ 0,80

20 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Για κάποιου είδους ταπετσαρία (μάλλον αυτοκόλλητο) μου φαίνεται εμένα.

Επίσης η φωτο λιγάκι "πειραγμένη" :P 

Αλλα πανέμορφο το setup.

Οχι δεν ειναι ταπετσαρια,δες την απαντηση απο πανω....Δεν θα μπορουσα να βαλω μια συμβατικη φωτο,δεν ειναι του χαρακτηρα μου(αν κ δεν απεχει απο την πραγματικοτητα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτύπωσα ταπετσαρία εφέ μάρμαρο και το έβαλα πάνω στο μουντό καφε του γραφείου. Ρολόι και καμβάς επίσης μένουν τετράγωνα ηχομόνωσης και ότι άλλο μου ρθει στην πορεία (Γνωμες για το τι να βαλω δεξια απο τον καμβα που ειναι αδειος ευπροσδεκτες). Το αυτοκόλλητο το έβαλα με ρολάκι βαψίματος. Ναι καλά ακούσατε σιγά σιγά κρατούσα το μισό στον αέρα και το έστρωνα και τα πλαϊνά τα ζέστανα με πιστολάκι μαλλιών για να πάρει το σχήμα. μηδέν φουσκάλες αλλά πήρε 2 ωρες τοποθέτηση. Φωτογραφία πρόχειρη τακτοποιημένο το έχετε δει 2 σελίδες πιο πριν και στο youtube :P

received_876323433099101.jpeg

Επεξ/σία από xydte
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 10:53 ΠΜ, SakafliaC είπε

Πώς ανεβάζω τις φωτο απ το κιν όταν είναι πάνω από 2mb που ζητάει το φόρουμ?

Κανεις screenshot τη φωτο που τραβηξες ;)

Στις 28/4/2021 στις 11:40 ΜΜ, dalain είπε

τωρα;

 

Εχεις κατι σε βιντεακι για το how to? 

Πανεμορφος ο τοιχος πισω,σε 2 μηνες αλλαζω σπιτι και ειναι σιγουρο οτι θα κανω κατι τετοιο πισω απο το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2021 στις 2:43 ΜΜ, xydte είπε

Εκτύπωσα ταπετσαρία εφέ μάρμαρο και το έβαλα πάνω στο μουντό καφε του γραφείου. Ρολόι και καμβάς επίσης μένουν τετράγωνα ηχομόνωσης και ότι άλλο μου ρθει στην πορεία (Γνωμες για το τι να βαλω δεξια απο τον καμβα που ειναι αδειος ευπροσδεκτες). Το αυτοκόλλητο το έβαλα με ρολάκι βαψίματος. Ναι καλά ακούσατε σιγά σιγά κρατούσα το μισό στον αέρα και το έστρωνα και τα πλαϊνά τα ζέστανα με πιστολάκι μαλλιών για να πάρει το σχήμα. μηδέν φουσκάλες αλλά πήρε 2 ωρες τοποθέτηση.

Σε δικό μου γραφείο ειχα βάλει carbon fiber ταπετσαρία και χάλασε.. σκίστηκε...μετά έβαλα μια άλλη που πήρα από το πρακτικερ, πάλι σκίστηκε με τον καιρό... Αυτά τα αυτοκόλλητα μάλλον είναι για επιφάνειες που δεν τις ακουμπάς...ψάχνω να βρω κάτι που να είναι 100% για γραφείο και να αντέχει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Σε δικό μου γραφείο ειχα βάλει carbon fiber ταπετσαρία και χάλασε.. σκίστηκε...μετά έβαλα μια άλλη που πήρα από το πρακτικερ, πάλι σκίστηκε με τον καιρό... Αυτά τα αυτοκόλλητα μάλλον είναι για επιφάνειες που δεν τις ακουμπάς...ψάχνω να βρω κάτι που να είναι 100% για γραφείο και να αντέχει... 

Σκεφτομαι να δοκιμασω στην παρομοια δικη μου περιπτωση μιας επιφανειας μελαμινης που με τον καιρο εχει ελαφρα τοπικα ξεβαματα αλλα και βαρεθηκα την εικονα της, αυτα τα αυτοκολλητα δαπεδα απο pvc !! Να αγορασω δηλαδη μια ή δυο συσκευασιες, αναλογα που θα καλυψουν τα 160χ80 αλλα και τα πλαινα και αφου τα κοψω στις διαστασεις να τα εφαρμοσω επανω.

Βρισκω απολυτα προσιτο το κοστος, απο 8 εως 30€ το τετραγωνικο αναλογα, σε μεγαλο πολυκαταστημα αν και το μονο που δεν εχω δει απο κοντα και με προβληματιζει ειναι η υπαρξη αρμων. Εαν δεν υπαρχουν τοτε νομιζω πως θα γινει η δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 29gk είπε

Σκεφτομαι να δοκιμασω στην παρομοια δικη μου περιπτωση μιας επιφανειας μελαμινης που με τον καιρο εχει ελαφρα τοπικα ξεβαματα αλλα και βαρεθηκα την εικονα της, αυτα τα αυτοκολλητα δαπεδα απο pvc !! Να αγορασω δηλαδη μια ή δυο συσκευασιες, αναλογα που θα καλυψουν τα 160χ80 αλλα και τα πλαινα και αφου τα κοψω στις διαστασεις να τα εφαρμοσω επανω.

Βρισκω απολυτα προσιτο το κοστος, απο 8 εως 30€ το τετραγωνικο αναλογα, σε μεγαλο πολυκαταστημα αν και το μονο που δεν εχω δει απο κοντα και με προβληματιζει ειναι η υπαρξη αρμων. Εαν δεν υπαρχουν τοτε νομιζω πως θα γινει η δουλεια.

Δώσε ένα Λίνκ γιατί δεν καταλαβαίνω τι περιγράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Δώσε ένα Λίνκ γιατί δεν καταλαβαίνω τι περιγράφεις

Δες τα παρακατω:

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/pvc/patomata-pvc/?order=product.price.asc

και ειδικοτερα κατι σαν και αυτο

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/pvc/patomata-pvc/sanida-pvc-artens-soft-m90xp15-cm-pahous-2mm-62143214

Μήκος 91.44 
Όψη απομίμηση ξύλου
Πάχος 2
Πλάτος

 15.24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 29gk είπε

Δες τα παρακατω:

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/pvc/patomata-pvc/?order=product.price.asc

και ειδικοτερα κατι σαν και αυτο

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/pvc/patomata-pvc/sanida-pvc-artens-soft-m90xp15-cm-pahous-2mm-62143214

Μήκος 91.44 
Όψη απομίμηση ξύλου
Πάχος 2
Πλάτος

 15.24

Αποτι φαίνεται αυτά επειδή είναι για το πάτωμα θα έχουν και μεγαλύτερη αντοχή. Όμως θα ήθελα πρώτα να τα ακουμπήσω για να δω την υφή τους, εκεί θα ακουμπάνε τα χέρια μας.

Επίσης δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις πολλά κομμάτια... πρέπει να είναι μονοκόμματο για όλο το γραφείο

 

 

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτες περιπου ειναι και οι δικες μου σκεψεις. Λυνεται σιγουρα το θεμα της αντοχηςστον χρονο, αισθητικα υπαρχουν πολλες επιλογες, η εφαρμογη και η κοπη με λιγη προσοχη που φανταζομαι ειναι λιγοτερη απο της ταπετσαριας ειναι μαλλον πιο ευκολη, αλλα οπως εγραψα εχω απορια ως προς το εαν θα υπαρχουν αρμοι. Απο τις φωτογραφιες φαινεται πως δεν θα υπαρχουν και με βοηθησες και με την αναφορα σου στην υφη που δεν ειχα σκεφτει.

Στα δε κομματια, για τα 80cm πλατος του γραφειου μου, βγαινουν καπου 5 κομματια που δε νομιζω πως ειναι πολλα. Επισης επειδη εχω πλανο να βιδωσω την επιφανεια του γραφειου στον τοιχο, με μεντεσεδες και αφαιρωντας τα πισω ποδια, ετσι ωστε να μπορω να εχω καλυτερη προσβαση στον τοιχο πισω απο αυτο, πιστευω πως εχω το περιθωριο για μικροδιορθωσεις.

Περιμενω παντως να ανοιξουν τα καταστηματα κανονικα για να τα δω απο κοντα.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρμοι θα υπαρχουν διοτι δεν ειναι ενα κομματι ενιαιο. ισως ομως ειναι τοσο μικροι οι αρμοι που μπορει να βολεψει..

μια καλη λυση για επιφανειες γραφειου που ειναι ισιες ειναι τα αυτοκολλητα που χρησιμοποιουν στα αυτοκινητα.

ακριβο πολυ αλλα αν διαλεξεις καλη ποιοτητα δεν παθαινει τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...