Προς το περιεχόμενο

Insomniac's Desks Pictures thread


{TDi}Dj2k..infc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γι αυτο ειπα καλυτερη φωτο , αν κρινω απο το καλωδιο που κρεμεται απο το εμπρος και εκεινο αναποδα ειναι , ισως να εχει μπει αναποδα μεχρι και το psu , σε γενικες γραμμες αρπα κολλα στησιμο εγινε

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Να και το δικο μου αποκτημα

image.jpeg.83a471d383b3e82e6eb4b2079f482872.jpeg

ppaki (2).jpg

ppaki (6).jpg

ppaki (1).jpg

Καλημέρα. Αν θες βγάλε μία φώτο και δεξιά τον μπροστά ανεμιστήρα. Έχω την εντύπωση ότι τον πίσω  τον έχεις βάλει ανάποδα δηλαδή να βάζει αέρα εντός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, triplex1 είπε

γι αυτο ειπα καλυτερη φωτο , αν κρινω απο το καλωδιο που κρεμεται απο το εμπρος και εκεινο αναποδα ειναι , ισως να εχει μπει αναποδα μεχρι και το psu , σε γενικες γραμμες αρπα κολλα στησιμο εγινε

Οχι φιλε μου δεν ειναι αναποδα το psu και δεν ειναι αρπα κολα. Το φανακι πισω ειναι intake καλα καταλαβες, και το μεγαλο το μπροστα ειναι intake και αυτο. Ο λογος ειναι απλος: Η υδροψυξη που εχω πανω εχει 3x120 ανεμηστηρια που βγαζουν αερα απο το κουτι, οποτε θεωρω οτι δε χρειαζεται αλλο fan που να βγαζει. Ειναι η δικη μου θεωρια. Αν πιστευεις οτι το εχω λαθος πες μου και το αλλαζω.

Επισης να προσθεσω οτι το καλωδιο του τροφοδοτικου για την mobo δεν ειναι σφηνομενο πισω. Πισω ειναι πολυ χαλαρο καθως το κουτι εχει χωρο απλετο για cable managment. Αλλα ναι πιστευω οτι δεν ειναι ωραιο ετσι και θα το βαλω απο την τρυπα που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Zergoulini είπε

Οχι φιλε μου δεν ειναι αναποδα το psu και δεν ειναι αρπα κολα. Το φανακι πισω ειναι intake καλα καταλαβες, και το μεγαλο το μπροστα ειναι intake και αυτο. Ο λογος ειναι απλος: Η υδροψυξη που εχω πανω εχει 3x120 ανεμηστηρια που βγαζουν αερα απο το κουτι, οποτε θεωρω οτι δε χρειαζεται αλλο fan που να βγαζει. Ειναι η δικη μου θεωρια. Αν πιστευεις οτι το εχω λαθος πες μου και το αλλαζω.

Επισης να προσθεσω οτι το καλωδιο του τροφοδοτικου για την mobo δεν ειναι σφηνομενο πισω. Πισω ειναι πολυ χαλαρο καθως το κουτι εχει χωρο απλετο για cable managment. Αλλα ναι πιστευω οτι δεν ειναι ωραιο ετσι και θα το βαλω απο την τρυπα που εχει.

Intake εμπρος οτι εχεις  , exhaust το πισω ασχετα τι εχεις με τους ανεμιστηρες του ψυγειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dalain είπε

Εγω παιδες να πω την αληθεια θα εβαζα  του ψυγειου intake ,αλλο ενα intake μπροστα και το πισω exhaust......

του ψυγειου αν τα βαλεις intake ειτε πανω ειτε εμπρος τοποθετημενο παρε και μια 30αδα αυγα να βγαλεις παραγωγη κοτοπουλακια

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

του ψυγειου αν τα βαλεις intake ειτε πανω ειτε εμπρος τοποθετημενο παρε και μια 30αδα αυγα να βγαλεις παραγωγη κοτοπουλακια

μπα,δε νομιζω...δοκιμασμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά Δεν νιώθω άνετα το να ξέρω ότι μπαίνει ζεστός αέρας στο κουτί μου ιδίως από την πάνω μεριά γιατί ξέρουμε ότι ο ζεστός αέρας πηγαίνει πάνω. Μπορεί να έχω καλύτερη θερμοκρασία σε cpu αλλά όλα γενικά μέσα θα είναι πιο ζεστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zergoulini είπε

Δεν ξέρω ρε παιδιά Δεν νιώθω άνετα το να ξέρω ότι μπαίνει ζεστός αέρας στο κουτί μου ιδίως από την πάνω μεριά γιατί ξέρουμε ότι ο ζεστός αέρας πηγαίνει πάνω. Μπορεί να έχω καλύτερη θερμοκρασία σε cpu αλλά όλα γενικά μέσα θα είναι πιο ζεστά.

εξοδο καλα τους εχεις του ψυγειου , γνωμη μου να βαλεις αλλον εναν εμπρος αν σε παιρνει (και τους 2 intake) και γυρνα τον πισω σε exhaust

θα βοηθησεις και την καρτα σου , γι αυτο στο λεω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το κουτί είναι βασικά. Πχ σε o11 το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο @dalain. Σε lancool 2 mesh , που το έχω δοκιμάσει , πάλι καλύτερα είναι intake από μπροστά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zergoulini είπε

Δεν ξέρω ρε παιδιά Δεν νιώθω άνετα το να ξέρω ότι μπαίνει ζεστός αέρας στο κουτί μου ιδίως από την πάνω μεριά γιατί ξέρουμε ότι ο ζεστός αέρας πηγαίνει πάνω. Μπορεί να έχω καλύτερη θερμοκρασία σε cpu αλλά όλα γενικά μέσα θα είναι πιο ζεστά.

Προφανως ο φιλος εννοουσε να μπει intake μπροστα το ψυγειο (αν χωραει). 

Γενικα οκ εισαι, προσωπικα θα εβαζα 2 ή 3 fans μπροστα (οσα χωραει) και θα γυρνουσα την καρτα κανονικα. Ωραια φαινεται, αλλα ειναι 100% τεκμηριωμενο οτι παιζει σε πιο υψηλα temps (εξαλλου, ο ζεστος αερας παει πανω)

4 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Επισης να προσθεσω οτι το καλωδιο του τροφοδοτικου για την mobo δεν ειναι σφηνομενο πισω. Πισω ειναι πολυ χαλαρο καθως το κουτι εχει χωρο απλετο για cable managment.

Το καλωδιο φαινεται οτι ειναι οριακα πισω απο την μητρικη. Δεν μιλαμε για πισω απο το motherboard tray. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας. Εχω κανει τις αλλαγες, εκτος απο το ψυγειο δεν γινεται να μπει intake μπροστα τουλαχιστον στο δικο μου κουτι.

13 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Προφανως ο φιλος εννοουσε να μπει intake μπροστα το ψυγειο (αν χωραει). 

Γενικα οκ εισαι, προσωπικα θα εβαζα 2 ή 3 fans μπροστα (οσα χωραει) και θα γυρνουσα την καρτα κανονικα. Ωραια φαινεται, αλλα ειναι 100% τεκμηριωμενο οτι παιζει σε πιο υψηλα temps (εξαλλου, ο ζεστος αερας παει πανω)

Εχω κανει αρκετα τεστ και δεν ειδα καμια διαφορα στις θερμοκρασιες τουλαχιστον εγω.. Μη σου πω οτι μου φενεται σαν να εχει καλυτερες θερμοκρασιες πλαγια. Ισως επειδη ετσι ειναι ποιο κοντα στις τρυπουλες του κουτιου και παιρνει φρεσκο αερα απο εξω. 

 

Παραθετω περισσοτερες φωτος.

Αν δειτε κατι αλλο μου λετε!!

 

pc (2).jpg

pc (3).jpg

pc (4).jpg

pc (1).jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zergoulini είπε

 

pc (3).jpg

 

 

Μιας και ανέβασες αυτήν την γωνία λήψης. Αν τύχει και έχεις θέμα με την εικόνα/gpu κτλ, πρώτα από όλα δοκίμασε την κάρτα απευθείας στην pcie θύρα. Τα riser που δνε βγάζουν την επέκταση στις 180 μοίρες, είναι λίγο πιο ευαίσθητα. Για παράδειγμα το παρακάτω της cm, βγαίνει αντίθετα από την pcie θύρα και έχει και υποστήριξη το καλώδιο. Είχε κάνει ο jayz2cents πιο παλιά ένα βίντεο και αυτό ήταν το θέμα 

https://www.skroutz.gr/s/24304080/CoolerMaster-Riser-Cable-PCIE-3-0-X16-Ver-2-300mm.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μου μπήκε χθες η ιδέα του Karlby μαζί με τις 2 Alex συρταριέρες. Επειδή το νήμα είναι τεράστιο και λίγο που κοίταξα δεν βρήκα κάτι, αν μπορείτε απαντήστε μου στις απορείες. 

 α. Αξίζει να περιμένω προσφορά απο ΙΚΕΑ ή black friday? Τα έχετε δει να βγαίνουν ?

β. Υπάρχει εναλλακτική που ή είναι καλύτερη σαν χρήση ή πιο φθηνή λύση σε τέτοιο στυλ γραφείου?

γ. Να ψάξω σε επιπλοποιείο τουλάχιστον για την επιφάνεια εργασίας για πιο φθηνό?

δ.Πέρα τον 10ε που δίνει το ΟΤΕ deals for you, έχουμε υπόψιν κάτι άλλο?

ε.Όσοι το έχετε είστε ευχαριστημένοι με την αγορά σας?

  εντωμεταξύ είδα στο ΙΚΕΑ της Βουλγαρίας και εκεί βγαίνει στα 250ε. Ένα άτομο δεν αξίζει να πάει για να το πάρει αλλά ίσως 2-3 απο Βόρεια Ελλάδα με κατάλληλο όχημα να ήταν οκ. Η διαφορά των 80ε πάντως είναι μεγάλη επι του συνόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. οι Alex βγήκαν πέρυσι το καλοκαίρι σε προσφορά. Σε συγκεκριμένο χρώμα.

Μαύρο αν θυμάμαι καλα σε λίγα κομμάτια στην Θεσ/νικη τουλάχιστον.

το karlby πρέπει να το τρίψεις/γυαλοχαρτάρεις και να το περάσεις λάδι για καλύτερα αποτελέσματα.

δεν το θυμάμαι σε προσφορά ...

β. μπορείς να αγοράσεις ξύλο πάγκου κουζίνας και να το κάψεις στις διατάσεις που θέλεις.

γ. σε πιο ακριβό εννοείς, (αν βάλεις αληθινό ξύλο) εκτός αν βάλεις μελανίνη που και αυτή έχει ακριβύνει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...