Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η επιλεκτική διανομή bandwidth


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ λέω, εσύ που έχεις κι άλλες δουλειές να κάνεις, να αγοράσεις σύνδεση με ογκοχρέωση και να αφήσεις τους υπόλοιπους να κατεβάζουν ότι θέλουν με δική τους ευθύνη, μιας και το προβλέπει και το συμβολαιό τους. Απο που κι ως που κάποιοι αποφάσισαν να βάλουν χαλινάρι στο internet? Είμαστε που είμαστε αιώνες πίσω στη τεχνολογία, αν αρχίσει και το moderation, καταστραφήκαμε. Δεν έχω δεί ποτέ να μπουκώνει δίκτυο απο browsing. Οπότε για browsing και με 384 μια χαρά ήμασταν. Οι "browsers" λοιπόν, βολευτείτε και με μικρότερες ταχύτητες.

 

 

Eτσι ειναι.Και μη μου πειτε οτι ενας απλος χρηστης που κανει browsing θελει πανω απο 512kb για γραμμη...

 

Αλλα και παλι δεν το καταλαβαινω αυτο.Πληρωνω 2mbit στην Forthnet, δικαιωμα μου να λιωνω συνεχεια τη γραμμη 24/7.Aς φροντισει να εξασφαλισει εστω το 70% της γραμμης που πληρωνει ο καθε χρηστης, οχι να ζηταει απο εμενα να κανω οικονομια για τον αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θελω να κατεβαζω ΟΤΙ μ'αρεσει,ΟΠΟΤΕ μ'αρεσει ΟΣΟ μ'αρεσει....πλερωνω

οπως πλερωνω και τη βενζινη που κινουμε,να την καιω ΟΠΩΣ θελω και ΟΠΟΤΕ θελω

διαφωνει κανεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα και παλι δεν το καταλαβαινω αυτο.Πληρωνω 2mbit στην Forthnet, δικαιωμα μου να λιωνω συνεχεια τη γραμμη 24/7.Aς φροντισει να εξασφαλισει εστω το 70% της γραμμης που πληρωνει ο καθε χρηστης, οχι να ζηταει απο εμενα να κανω οικονομια για τον αλλον.
Αφού δεν το καταλαβαίνεις, πάμε πάλι...

Δεν έχεις μισθωμένη για να πληρώνεις 2 Mbps και να απαιτείς 2 Mbps συνεχώς, αλλά ADSL με ονομαστική ταχύτητα 2 Mbps που σημαίνει ότι αν όλοι οι άλλοι απαιτούν τα ίδια με σένα, θα πάρεις 2/50 Mbps. Για να κατεβάσεις εσύ με 2 Mbps, θα πρέπει να υπάρχουν άλλες 49 idle γραμμές (ή έστω με ελάχιστη χρήση). It's that simple.

Βρες μου έναν ISP στον κόσμο που να δίνει ADSL με εγγυημένο το 70% της ταχύτητας σε όλους τους πελάτες του ταυτόχρονα.

Άσε που έχω αρχίσει να πιστεύω ότι οι Ελληνικοί ISPs έχουν πολύ χαμηλότερο contention ratio από το συνηθισμένο 50:1 γιατί οι συνδέσεις πηγαίνουν πολύ καλά για τόσους heavy users που υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά. Αν η Forthnet και η κάθε Forthnet δίνει 24Mbps σημαίνει ακριβώς αυτό. Το δίνει. Το ότι δεν είναι εγγυημένη αυτή η ταχύτητα έχει να κάνει με την ποιότητα γραμμής και λοιπές μπούρδες. Και ναι, υπάρχει αυτό αλλά με συγκεκριμένο όριο προς τα κάτω. Δεν μπορεί εγώ να έχω 1Mbit αντί για 24Mbit και να μου πει η Forthnet ότι είναι ΟΚ επειδή δεν είναι εγγυημένη η ταχύτητα.

Όλες(οι σοβαρές) εταιρίες έχουν κάνει έρευνα και ξέρουν πόσους πελάτες θα έχουν ανεβάζοντας την ταχύτητα στα 24Mbit και ποιά είναι η μέση χρήση bandwidth ανά χρήστη. Και κανονίζουν ανάλογα και το συνολικό bandwidth που θα διαθέσουν. Όταν θα φτάσει στο όριό της αυτή η σχέση, τότε είναι που γίνεται η αναβάθμιση του δικτύου της.

 

Και επιτέλους, όχι άλλο PCW και συναφή χαμηλής ποιότητας περιοδικά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κατεβαζω ΟΤΙ μ'αρεσει,ΟΠΟΤΕ μ'αρεσει ΟΣΟ μ'αρεσει....πλερωνω

οπως πλερωνω και τη βενζινη που κινουμε,να την καιω ΟΠΩΣ θελω και ΟΠΟΤΕ θελω

διαφωνει κανεις??

Δηλαδή αυτός που το χρησιμοποιεί για την δουλειά του τόχει τζάμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτός που το χρησιμοποιεί για την δουλειά του τόχει τζάμπα;

 

Ποιά δουλειά απαιτεί τόσο μεγάλο bandwidth που να μην μπορεί να την κάνει κάποιος, επειδή έχει μπουκώσει το δίκτυο απο τα downloads των άλλων? Όποια εταιρεία έχει ανάγκη την τεράστια και άμεση μεταφορά δεδομένων, έχει μισθωμένη γραμμή ή καμιά 10ρια adsl ενωμένες. Αν έχεις κάποιο παράδειγμα, ευχαρίστως να το παραθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μαλωνετε παιδες. Οποιος θελει εξασφαλισμενη γραμμη, που δεν θα τη ριχνουν οι heavy users, οι μισθωμενες περιμενουν. Για ADSL, συμβιβαστειτε. Εφοσον ΔΕΝ υπαρχει πολιτικη traffic shaping απο τον ISP σας, δεν εχετε δικαιωμα να φωναζετε. Αλλοιως, μισθωμενη, η PSTN με εγγυημενα 48KBps :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, φάε με τωρα...

 

χεχε οχι ρε φιλε μου..εδω λεμε τις αποψεις μας μπας και βγει κανα χρησιμο αποτελεσμα....

οι γνωμες παντως ειναι πολλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχουμε πολλά αστέρια εδω μέσα...Και για πείτε μου "businesman" μάγκες τι ΣΟΙ επαγγελματίες είστε όταν το ιντερνετ είναι τόσο βασικό για την επιχείρησή σας που χρησιμοποιήτε ADSL?Δηλαδή γιατί να δουλεύει σωστά το δικό σου και όχι το δικό μου?Βάλτε μισθωμένη αν σας ενοχλεί τόσο πολύ.Όσο για τον χρήστη που λέει "Καλό θα ήταν να μπεί κόφτης",κοινώς "Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" είσαι βαθιά νυχτωμένος γιατί όχι μόνο του γείτονα η κατσίκα θα πεθάνει αλλά ούτε κι εσύ θα πάρεις περισσότερο γάλα.Δηλαδή θα πέσει κι εσύ στον κόφτη.Αλλά 1 word για όσο αναφορά το throttling στα torrents.Bάλτε μTorrent και ενεργοποιήστε το encryption :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχουμε πολλά αστέρια εδω μέσα...Και για πείτε μου "businesman" μάγκες τι ΣΟΙ επαγγελματίες είστε όταν το ιντερνετ είναι τόσο βασικό για την επιχείρησή σας που χρησιμοποιήτε ADSL?Δηλαδή γιατί να δουλεύει σωστά το δικό σου και όχι το δικό μου?Βάλτε μισθωμένη αν σας ενοχλεί τόσο πολύ.Όσο για τον χρήστη που λέει "Καλό θα ήταν να μπεί κόφτης",κοινώς "Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" είσαι βαθιά νυχτωμένος γιατί όχι μόνο του γείτονα η κατσίκα θα πεθάνει αλλά ούτε κι εσύ θα πάρεις περισσότερο γάλα.Δηλαδή θα πέσει κι εσύ στον κόφτη.Αλλά 1 word για όσο αναφορά το throttling στα torrents.Bάλτε μTorrent και ενεργοποιήστε το encryption :D

 

:-D

Πολύ σωστός, μεταξύ σοβαρού και αστείου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχουμε πολλά αστέρια εδω μέσα...Και για πείτε μου "businesman" μάγκες τι ΣΟΙ επαγγελματίες είστε όταν το ιντερνετ είναι τόσο βασικό για την επιχείρησή σας που χρησιμοποιήτε ADSL?Δηλαδή γιατί να δουλεύει σωστά το δικό σου και όχι το δικό μου?Βάλτε μισθωμένη αν σας ενοχλεί τόσο πολύ.Όσο για τον χρήστη που λέει "Καλό θα ήταν να μπεί κόφτης",κοινώς "Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" είσαι βαθιά νυχτωμένος γιατί όχι μόνο του γείτονα η κατσίκα θα πεθάνει αλλά ούτε κι εσύ θα πάρεις περισσότερο γάλα.Δηλαδή θα πέσει κι εσύ στον κόφτη.Αλλά 1 word για όσο αναφορά το throttling στα torrents.Bάλτε μTorrent και ενεργοποιήστε το encryption :D

 

Πολυ σωστος εισαι φιλε:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ΣΟΪ επαγγελματίας είναι ο καθένας, δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει. Από την άλλη, πρέπει να καταλάβεις ότι ΚΑΙ η δική σου σύνδεση επηρρεάζεται από το πώς χρησιμοποιούν την σύνδεσή τους οι υπόλοιποι.

 

Ετσι κι αλλοιώς είναι ουτοπικό να περιμένεις από τους ISP να δώσουν bandwidth τέτοιο που όλοι οι χρήστες να μπορούν να κατεβάσουν στο max της ταχύτητάς τους. Επομένως μια ορθολογική διαχείριση του bandwidth δεν είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Το ζητούμενο είναι με ποιον τρόπο θα γίνει αυτή η διαχείριση και ποιός θα μπορεί να ελέγξει αν πράγματι γίνεται με καθορισμένους κανόνες και όχι γιατί έτσι θα βολεύει τον κάθε ISP να στριμώξει 100% περισσότερες συνδέσεις

στο δίκτυό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...