Προς το περιεχόμενο

ti moy protinete na agoraso !!! XBOX 360 i Playstation 3


costas_st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορώ να καταλάβω τι προσπαθεί να αποδείξει με το PS3, γιατί δεν έχει αφήσει το σπάσιμο της κονσόλας ακόμη

Γιατί απλά ό μέσος αγοραστής του Sony Brand απολαμβάνει πλεόν υπηρεσίες που η πειρατεία στερεί. (βλέπε PSN, PS Home σε λίγο καιρό κλπ). Δεν ξέρω αν είσαι κάτοχος PS3 αλλά κάθε χρήστης με ενα ασύρματο Wifi router διαπιστώνει μέρα με τη μέρα ότι το Ps3 δεν είναι μια απλη κονσόλα αλλά κάτι παραπάνω.

Στο κάτω κάτω το επίπεδο τως games έχει ανέβει πάρα πολύ με τις κονσόλες νέας γενιάς και δεν πρέπει να "επιβραβέβουμε" τους δημιουργούς με την πειρατεια.

Quality over quantity !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Quality over quantity !

 

Δε θέλω να μπω σφήνα, αλλά η απαράδεκτη-μηδαμινή-πετσοκομένη backwards compatibility μόνο quality δε δείχνει. Απαράδεκτο να μην έχει υποστήριξη προηγούμενης κονσόλας. Καλώς ή κακώς, το ps3 αυτή τη στιγμή (τουλάχιστον για εμένα) δεν έχει ενδιαφέροντα παιχνίδια. Βάλε και τη μη υποστήριξη του ps2, είναι απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά ό μέσος αγοραστής του Sony Brand απολαμβάνει πλεόν υπηρεσίες που η πειρατεία στερεί. (βλέπε PSN, PS Home σε λίγο καιρό κλπ). Δεν ξέρω αν είσαι κάτοχος PS3 αλλά κάθε χρήστης με ενα ασύρματο Wifi router διαπιστώνει μέρα με τη μέρα ότι το Ps3 δεν είναι μια απλη κονσόλα αλλά κάτι παραπάνω.

Στο κάτω κάτω το επίπεδο τως games έχει ανέβει πάρα πολύ με τις κονσόλες νέας γενιάς και δεν πρέπει να "επιβραβέβουμε" τους δημιουργούς με την πειρατεια.

Quality over quantity !

 

Πάντως εγώ θα προτιμούσα το live με 50 ευρώ το χρόνο έστω και με τον κίνδυνο του ban,

παρά free psn και 70 ευρώ το game. Αν σπάσει το PS3 και τα σπασμένα παίζουν στο PSN, το συζητάμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To backward compatibility και στις δύο κονσόλες νέας γενιάς είναι με software emulation με οτι αυτο συνεπάγεται. Αλλά για πές μου κάποιος που παίρνει κονσόλα για πρώτη φορά, ένα Ps3 ή Xbox360, θα αγοράσει τίτλους Ps2 ή Χβοχ ?

Οσο για τους Sony-άκηδες αν και δεν θεωρω τον εαυτό μου τέτοιο, περάσαν 3(ναι τρία !) ps2 απο τα χέρια μου οπότε το θεωρώ μάλλον απίθανο ένας gamer καθώς πρέπει να μην έχει ένα ps2 στην συλογή του.

Σίγουρα είναι υποκειμενικό το τι μας αρέσει αλλά και οι δύο έχουν πολυ καλά games και τα καλύτερα έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θα προτιμούσα το live με 50 ευρώ το χρόνο έστω και με τον κίνδυνο του ban,

παρά free psn και 70 ευρώ το game. Αν σπάσει το PS3 και τα σπασμένα παίζουν στο PSN, το συζητάμε :P

 

Προφάνος είσαι υπέρ της πειρατείας ενώ εγώ κατά. Είναι και αυτό υποκειμενικό.

Αλλά για πές μου αν σκεφτόταν όλοι έτσι πώς θα συντηρούνταν οι εταιρείες software και οι εργαζόμενοι σε αυτές ? μήπως με έρανο στα πειρατικά forum ? Μάλον θα κλείναν και δεν θα υπήρχαν games να πειρατευτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ή χωρίς πειρατία η πλατφόρμα στη οποία "πατάει" το XBOX 360 είναι πολύ ώριμη, πλήρης και ανανεώνεται-ενδυναμώνεται συνεχώς. Η ποικιλία των παιχνιδιών είναι πολύ μεγάλη, όπως επίσης είναι μεγάλη και η ποικιλία των ποιοτικών τίτλων ( θα έλεγα πως εδώ ισχύει το " quantity of quality" ;) )

Οι online υπηρεσίες του είναι απλά εξαιρετικές και συνεχώς διευρύνονται. Επειδή έχω και εμπειρία από PSN, απλά δεν συγκρίνονται . Έχει δρόμο ακόμα το PSN.

 

Συνολικά είναι σαφώς ορθολογικότερη αγορά το 360, αν ο φίλος επιλέξει μεταξύ των 2 "μεγάλων". Σταθερη, ώριμη πλατφόρμα η οποία διευρύνεται συνεχώς με ποιοτικούς τίτλους και νέες multimedia υπηρεσίες έναντι μιας πλατφόρμας που ακόμα "ψάχνεται".

Δεν νομίζω πως υπάρχει καν δίλημμα, τουλάχιστον για εμένα, προσωπικά.:-)

 

ΥΓ . : Το 40άρι PS3 δεν έχει καν software compatibility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφάνος είσαι υπέρ της πειρατείας ενώ εγώ κατά. Είναι και αυτό υποκειμενικό.

Αλλά για πές μου αν σκεφτόταν όλοι έτσι πώς θα συντηρούνταν οι εταιρείες software και οι εργαζόμενοι σε αυτές ? μήπως με έρανο στα πειρατικά forum ? Μάλον θα κλείναν και δεν θα υπήρχαν games να πειρατευτούν.

 

Όχι απλώς είμαι υπέρ της τσέπης μου... τα xbox games έχουν 60 δολλάρια στις ΗΠΑ δηλαδή 40 ευρώ με τις σημερινές ισοτιμίες και μου το δίνουν 70 ευρώ... ευχαριστώ δε θα πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλώς είμαι υπέρ της τσέπης μου... τα xbox games έχουν 60 δολλάρια στις ΗΠΑ δηλαδή 40 ευρώ με τις σημερινές ισοτιμίες και μου το δίνουν 70 ευρώ... ευχαριστώ δε θα πάρω...

 

Σωστό και αυτό ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλώς είμαι υπέρ της τσέπης μου... τα xbox games έχουν 60 δολλάρια στις ΗΠΑ δηλαδή 40 ευρώ με τις σημερινές ισοτιμίες και μου το δίνουν 70 ευρώ... ευχαριστώ δε θα πάρω...

 

10 xronon eisai? pios sou eipe oti ena proion metafrazete etsi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To backward compatibility και στις δύο κονσόλες νέας γενιάς είναι με software emulation με οτι αυτο συνεπάγεται. Αλλά για πές μου κάποιος που παίρνει κονσόλα για πρώτη φορά, ένα Ps3 ή Xbox360, θα αγοράσει τίτλους Ps2 ή Χβοχ ?

Οσο για τους Sony-άκηδες αν και δεν θεωρω τον εαυτό μου τέτοιο, περάσαν 3(ναι τρία !) ps2 απο τα χέρια μου οπότε το θεωρώ μάλλον απίθανο ένας gamer καθώς πρέπει να μην έχει ένα ps2 στην συλογή του.

 

Ps ποτέ δεν είχα (ούτε το 1 ούτε το 2:p). Επειδή έχασα το Gamecube, τσίμπησα Wii και μπορώ να πω πως έχω μαζέψει ήδη μπόλικα παιχνίδια GC με τα οποία έχω πάθει πλάκα. ;) Το Wii δε νομίζω να κάνει software emulation σε Gamecube παιχνίδια. Λίγο δύσκολο μου φαίνεται.

 

Επίσης: backwards compatibility το ps3 ΔΕΝ έχει ΟΥΤΕ με software emulation ΠΛΕΟΝ. Αρχικά το bc ήταν hardware (δες Japan/US έκδοση, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Το θυμάμαι από παλαιότερη συζήτηση). Μετά άλλαξε σε software στην ευρωπαϊκή έκδοση και τώρα ΤΙΠΟΤΑ. Αυτό εννοώ με τους όρους μπακαλιά-πετσόκομα-απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, στην πρώτη Jap/US έκδοση είχε και τα δύο τσιπάκια του Ps2, το emotion engine και το Graphics synthesizer. Στην δευτερη έκδοση Euro βγηκαν τα δύο τσιπάκια και μπήκε ένα graphics synthesizer σε σμίκρυνση εξου και η οχι 100% συμβατότητα. Στην τρίτη έκδοση των 40GB λοίπουν και τα δύο τσιπ καθώς έχουμε νέα μητρική πλέον, οπότε bye-bye ps2. Θα συνεχίσουμε χωρίς εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An kai agorasa to ps3 otan irthe (Martio) mporw na pw oti ekana tin xeiroteri agora stin zwi mou.Min pesete na me "fate" ayti einai i gnwmi mou.An mporousa na gyrisw ton xrono pisw , SIGOYRA den tha to agoraza alla tha eperna to xbox 360 .To exw 9 mines peripou kai kathete na mazevei skoni ektos apo 2 mines peripou pou epeksa resistance kai pwrwthika an kai sto telos kai ayto me xenerwse otan mpikan kai ta japania pou idi eixan tin konsola pio prin kai mas xekatiniasan tous eyropaious.Olo stin anamoni mas exei i k@loSONY gia ta kala games .Den exw na pw kati perissotero alla KRIMA !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 xronon eisai? pios sou eipe oti ena proion metafrazete etsi?

 

Για πες μας εσύ πώς μεταφράζεται που προσβάλλεις...

Και μη μου πεις για έξοδα κατασκευής, διανομής και προώθησης γιατί αυτά στα software είναι απλώς γελοία... Και τον ΦΠΑ όφειλαν εδώ να τον απορροφήσουν οι εταιρείες λόγω της διαφοράς μισθών... Δυστυχώς εδώ κάποιοι νομίζουν ότι είμαστε χειρότεροι από αμερικανάκια, και αγοράζουμε ότι να 'ναι και όσο να 'ναι, και βλέποντας το ποστ σου καταλαβαίνω ποιοι τους δίνουν το έρεισμα...

 

Η τιμολόγηση είναι απλή: μόλις το software περάσει τον ατλαντικό αυτομάτως μεταφράζεται η τιμή του από δολλάρια σε ευρώ (60 δολλάρια ε? - 60 ευρώ πουλάμε στα κορόιδα), κοπανάνε και το ΦΠΑ και τα κορόιδα τρέχουν...

 

Και για να απαντήσω στο λίγο παραπάνω ποστ οι κακομοίρες οι εταιρείες όχι δε θα κλείσουν εξαιτίας της πειρατίας,

αλλά θα βάλουν φρένο στα τρελά υπερκέρδη και τις εξωπραγματικές απαιτήσεις τους. Βγαίνουν πολλοί και γράφουν τα ίδια και για τα μουσικά cd, και δε σκέφτονται πόσο θα αγόραζαν τα cd σήμερα αν δεν υπήρχε η πειρατεία. Απλοί νόμοι της αγοράς είναι: μειωμένη ζήτηση, μειωμένες τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε όλοι δίκιο. Μην παραβλέπετε όμως ότι η Ευρωπαική αγορά ΔΕΝ αποτελεί πρώτη προτεραιοτητα για τις μεγαλες εταιρεις (πόσο μάλιστα η Ελληνική) (Greek market ? what is thisss ???) οπότε ας πορευόμαστε και εμείς όπως μπορούμε, είτε έτσι είτε αλλιώς.

Ας είναι καλά κάτι on-line shops του Αγίου Μαρίνου 10? κάτω μαζί με τα μεταφορικά και ας πουλάνε εδώ οι δικοί μας τα games στα 70? για τους κατέχοντες. Παραβλέπουν ότι η μεγάλη βάση των gamer στην Ελλάδα δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να δίνη 70ρια έτσι.

Ξεφύγαμε απο το θέμα του thread πάντως...

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επειδή είμαστε μικρή αγορά θα πρέπει να έχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ καταναλωτική συνείδηση, και θέληση να μας αντιμετωπίζουν σαν τους υπόλοιπους και δυστυχώς μόνο κάτι τέτοιο δεν επιδεικνύουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...