Προς το περιεχόμενο

vodafone για το σπιτι


maggle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το vodafone για το σπιτι λεει οτι με 12,50 ευρω το μηνα εχεις 500 λεπτα δωρεαν και χωρις παγιο οτε.δεν μπορει ομως καποιο ψεγαδι θα υπαρχει.μηπως γνωριζετε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας (στην ουσία είναι ένα κινητό που έχει χρεώσεις σταθερού όταν οι κλήσεις γίνονται από την διεύθυνση που έχεις δηλώσει).

Αυτό έχει διάφορα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.

Στα θετικά ότι μπορεί να λειτουργήσει οπουδήποτε υπάρχει δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, ακόμα και αν δεν υπάρχει δίκτυο του ΟΤΕ. Σε περίπτωση που δεν θέλεις να κρατήσεις τον παλιό σου αριθμό και πάρεις καινούριο, ενεργοποιείται σχεδόν αμέσως (όπως ένα κινητό) και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε (με χρεώσεις κινητού) ή να αλλάζεις κάθε 3 μήνες τη διεύθυνση που λειτουργεί σαν σταθερό.

Στα αρνητικά είναι ότι αν στην περιοχή δεν έχει καλό σήμα η Vodafone, απλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Χρειάζονται ειδικές συσκευές που λειτουργούν με κάρτα SIM και έχει κάποιους περιορισμούς σε κλήσεις προς ειδικούς αριθμούς που δεν υποστηρίζονται από το δίκτυο (π.χ. αριθμοί 800, 900). Και τέλος, η τιμή δεν είναι 12,5 αλλά 14,88 γιατί υπάρχει και το τέλος κινητής τηλεφωνίας.

 

Εγώ πάντως έχω ήδη κάνει αίτηση για φορητότητα στον έναν αριθμό που έχω στο σπίτι, γιατί με λιγότερα χρήματα από αυτά που πληρώνω στον ΟΤΕ μόνο για πάγιο, η Vodafone μου δίνει και 500 λεπτά το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με μια πωλητρια της Vodafone και μου ειπε οτι τα κινητα δεν συμπεριλαμβανονται στον δωρεαν χρονο,οποτε ειναι μικρες οι διαφορες με τον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός δίνει κλήσεις προς κινητά σε δωρεάν χρόνο;

Οι διαφορά με τον ΟΤΕ είναι ότι αντί να πληρώνεις 15? για αέρα, τα δίνεις για κλήσεις 500 λεπτών. Αν θέλεις να καλείς και κινητά, τα πληρώνεις όπως θα τα πλήρωνες στον ΟΤΕ ή σε όποιον άλλο πάροχο διάλεγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εχω vodafone σταθερο μπορω να χρησιμοποιησω τις πριζες του σπιτιου για να εχω το τηλεφωνο μακρια απο τον πομποδεκτη της vodafone;

 

Έχω προμηθευτεί το πακέτο της vodafon για το εξοχικό μου στο χωριό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (με μεταφορά του υπάρχοντος αριθμού). Με τη συσκευή που δινει η vodafon (αυτή που μπαίνει η κάρτα sim και όχι το τηλέφωνο) μπορείς να συνδέσεις με απλό τηλεφωνικό καλώδιο την μία τηλεφωνική σου μπρίζα και έτσι να δώσεις σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού. Εγώ έχω συνδέσει έτσι δύο συσκευές τηλεφώνου, 1 ασύρματη και 1 σταθερή χωρίς πρόβλημα (κάπου αλλού διάβασα ότι σηκώνει μέχρι 3 συσκευές αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει).

Το κόστος των 15 ευρώ το μήνα σαφώς είναι φτηνότερο από του ΟΤΕ αφού περιλαμβάνει και 500 λεπτά προς σταθερά που στον ΟΤΕ θα κόστιζαν άλλα 15 ευρώ (+ 14,70 το πάγαιο του ΟΤΕ).

Επίσης βάζοντας την sim σε κινητό μπορείς έτσι να το χρησιμοποιήσεις σαν ασύρματο (με σταθερό αριθμό), που στην επαρχία αυτό μπορεί να μεταφράζεται σε 10άδες χιλιόμετρα (όπως στη δική μου περίπτωση). Εξαρτάται από τις κεραίες που κάνει λήψη.

Το μόνο αρνητικό είναι πως αν κοπεί το ρεύμε δεν λειτουργεί η συσκευή (άρα και το τηλέφωνο). Σε περίπτωση ανάγκης όμως μπορείς να μεταφέρεις την sim στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακούγεται ανόητη η ερώτηση , αλλα δεν εχω να χάσω και τίποτα ε;;;

Μπορείς με το σταθέρο της vodafone να έχεις ADSL;;; γιατι στο σπίτι δεν περναει ουτε απ' εξω ο ΟΤΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ADSL είναι μέσω της HOL και χρειάζεται σταθερή γραμμή. Αν δεν έχεις γραμμή ΟΤΕ περνάνε καινούρια, αλλά αν δεν υπάρχει δίκτυο στην περιοχή το βλέπω λιγάκι χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακούγεται ανόητη η ερώτηση , αλλα δεν εχω να χάσω και τίποτα ε;;;

Μπορείς με το σταθέρο της vodafone να έχεις ADSL;;; γιατι στο σπίτι δεν περναει ουτε απ' εξω ο ΟΤΕ!!!

 

 

Ενώ η ασύρματη συσκευή που δίνει η vodafon μπορεί να μεταφέρει δεδομένα, αυτά δεν επιτρέπονται (υπάρχει φίλτρο), προφανώς γιατί το δίκτυο δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τόσους συνδρομητές. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους πιθανόν στο μέλλον να προστεθεί αυτή η υπηρεσία. Προς το παρόν αυτό γίνεται μόνο μέσω του κλασικού καλωδίου του ΟΤΕ και της ΗΟΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την σύνδεση σε σπίτι.Περιμένω να μου ενεργοποιηθεί η υπηρεσία της vodafone μου έχουν δώσει και το κουτάκι που μπαίνει η sim μέσα και ασύρματο τηλέφωνο.Το σπίτι είναι διώροφο.Για να έχω σε διαφορετικά δωμάτια τηλέφωνο χωρίς να παίρνω πάντα το ασύρματο μ που ενώνεται με το κουτάκι τί κάνω??Αρκεί το τηλεφωνικό καλώδιο απ το κουτάκι το μαύρο που έχει την sim και πάει στο ασύρματο να το βάλω στην πρίζα και θα πάρουν και οι υπόλοιπες μπρίζες σήμα??έτσι απλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την σύνδεση σε σπίτι.Περιμένω να μου ενεργοποιηθεί η υπηρεσία της vodafone μου έχουν δώσει και το κουτάκι που μπαίνει η sim μέσα και ασύρματο τηλέφωνο.Το σπίτι είναι διώροφο.Για να έχω σε διαφορετικά δωμάτια τηλέφωνο χωρίς να παίρνω πάντα το ασύρματο μ που ενώνεται με το κουτάκι τί κάνω??Αρκεί το τηλεφωνικό καλώδιο απ το κουτάκι το μαύρο που έχει την sim και πάει στο ασύρματο να το βάλω στην πρίζα και θα πάρουν και οι υπόλοιπες μπρίζες σήμα??έτσι απλά?

 

ναι , βάζεις το καλώδιο από το κουτί της vodafon στην μία μπρίζα του σπιτιού και έτσι όλες οι μπρίζες έχουν τηλέφωνο. Πάντως μέχρι τρεις μπρίζες (με συσκευές πάνω τους τις δουλεύει, αν έχεις περισσότερες μπορεί να μην μπορεί να της τροφοδοτήσει).

Πάντως μετά από 8 μήνες χρήση σε επαρχία (με πολύ καλό σήμα vodafon), μπορώ να μιλήσω και για ελατώματα, όπως:

1. κακός ήχος από τη μεριά της συσκευής της vodafon (πολύ μπουκωμένος-πνιγμένος, δοκιμασμένο και σε άλλους χρήστες της υπηρεσίας με την ίδια συσκευή της vodafon).

2. Συχνά κολάει η συσκευή της vodafon, (δεν μπορεί να δεχτεί κλήσεις-κάνει ότι μιλάει), μοναδική λύση να βγεί από το ρεύμα για 2-3 λεπτά η συσκευή και να ξαναμπεί. Πολύ σπαστικό αφού εσύ δεν ξέρεις πότε έχει πρόβλημα αλλά αυτός που σε παίρνει.)

Και δύο καλά 1. Μισό κόστος από αυτό του ΟΤΕ (για 500 λεπτά ομιλία) και 2. Βάζεις τη sim σε ένα κινητό και έχεις κλήσεις σταθερού μέχρι το όριο της γωγραφικής περιοχής σου (κεραίας), που για την επαρχία μπορεί να είναι και αρκετά χιλιόμετρα (στη δική μου μέχρι 20 περίπου χιλιόμετρα από το σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...