Προς το περιεχόμενο

Beowulf


porco_rosso21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

beowulfpostersword.jpg

 

Το ειδε κανεις??μας εχουν ζαλισει λιγο τον ερωτα με αυτη τη ταινια κ λεω να σκασω κ εγω καμια μερα σινεμα να το δω,αν κ το ολο τρισδιαστατο σκηνικο με ξενερωνει,μου θυμιζει εισαγωγη RPG....ακουσα πως σε ορισμενες αιθουσες σου δινουν 3-D γυαλακια για να το δεις,θα εχει ενδιαφερον ισως...τεσπα,οποιος το δει να ποσταρει να δουμε τι παιζει...:mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα, πηγα αρνητικα προκατειλημενος αλλα μπορω να πω οτι μολις συνηθισεις το animation κατεβαινει ευκολα και σου αφηνει πραγματα που δεν περιμενες απο blockbuster

 

Το μονο που με τριβιλιζε ολη την ωρα και δεν με αφησε να την φχαριστηθω πολυ ηταν ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ το γυρισαν ετσι...

 

Δλδ οκ, το Polar Express ειναι για παιδακια και Χριστουγεννιατικο και καλα εκαναν. Αυτο ομως με την καμια δεν ειναι για παιδια, τοσο σε σκηνες οσο και σε νοηματα. 2ο επιχειρημα, για ευκολια. Τι ευκολια μωρε?Τον Αρχοντα και τους Transformers δεν τα εχουν δει?Εγω ειδα μια βαρβατη σε action ταινια χωρις ομως να δω σχεδον τιποτα που να μην γυριζοταν με ηθοποιους και καποιοοοοο motion capture τουλαχιστον αποσω εχω δει σε αλλες ταινιες. 3ο επιχειρημα για τα εξοδα. Ε δεν πιστευω οτι δωσανε λιγοτερα τωρα. Και bottomline, αξιζε???ΟΧΙ!! Οσο και να το θελουν, την πολυπλοκοτητα των ανθρωπινων εκφρασεων, την αοριστια της κινησης του νερου, το πληθος των μυων οταν κινειται καποιος δεν το πετυχαινουν. Οταν ηταν πολυ ηρεμη η σκηνη σπερνανε(η σκηνη που βγαινει το Αντζελινακι απο το νερο 1η φορα, μιλαμε περα απο τον κοριτσαρο παθαινεις πλακα απο το ποσ απιστευτα ανθρωπινη δειχνει) αλλα σε παρα πολλα σημεια εμοιαζε με cartoon

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μπορω να βρω 3-4 λογους γιατι θα επρεπε και κυριως ΜΠΟΡΟΥΣΕ να γυριστει με ηθοποιους και το κυριοτερο ΚΑΝΕΝΑ λογο περαν απο την "αυτοικανοποιηση" του Ζεμεκις γιατι αξιζε να γυριστει ετσι. Πραγματικα στο φιναλε μενεις να αναρωτιεσαι "Μα γιατι δεν τον γυρισαν κανονικα". Μου θυμιζει καποιον που καθεται και ξεσκιζει ενα καινουριο ρουτερ,κανει αποδω, κοβει αποκει αλλα μετα απο 3 ωρες που χαρηκε ποσο γαματος ειναι συνειδητοποιει οτι δεν εχει κατεβασει τιποτα και πρεπει να φυγει και δεν εχει ωρα να σερφαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αιθουσα Digital – Real D

στο Φάληρο, στο Ρέντη, στο The Mall Athens και στη Θεσσαλονίκη! Ετοιμαστείτε να μεταφερθείτε σε ένα νέο τρισδιάστατο κόσμο από τις 22 Νοεμβρίου με το θρύλο του Beowulf, Φορέστε τα ειδικά γυαλιά και απολαύστε την ταινία σε μία «άλλη» διάσταση!

http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=69&parent_id=47&news_id=300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το μονο που με τριβιλιζε ολη την ωρα και δεν με αφησε να την φχαριστηθω πολυ ηταν ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ το γυρισαν ετσι...

 

apo thn mia symfwnw mazi sou...xalia epilogh na to gyrisoun etsi...

apo thn allh oti fantasy tainies exw dei meta to Lotr fainontai poly moufes gmt...isws na h8ele na apofygei thn sygkrish who knows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα κ εγω απο την ταινια,η οποια μου αφησε αναμικτα συναισθηματα...βασικα,η ιστορια ειχε γινει αρκετα πιο ευπεπτη απο την ''πραγματικη'',αλλα ειπα οκ,μπλοκμπαστερ υποτιθεται πως ειναι,οκ...αυτο που με χαλασε,πολυ ομως κ με ξενερωνε οσο περνουσε η ωρα,ειναι αυτο που ανεφερε κ ο καιζερ παραπανω,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΗΝ ΓΥΡΙΣΑΝ ΕΤΣΙ!!!Σαν ενα τεραστιο βιντεο απο Wow ή καποιο RPG τελοσπαντων μου φανηκε ολη η ταινια...σε σημεια πολυ ψευτικο,με το κομπιουτεριστικο σκηνικο να με ξενερωνει αφανταστα,ενω εδινε κ βημα για σχολια που προκαλουσαν πολυ γελιο,κ χαλουσαν ετσι το ολο υφος-κλιμα της ταινιας...τι να πω,οντως το νερο,οι μυες,τα τσακισματα στα ρουχα,δεν μπορουν να αποδωθουν απο υπολογιστη οπως ειναι στη πραγματικοτητα κ φανταζουν παρα πολυ ψευτικα...με κανονικους ηθοποιους,κ χρηση εφε,ισως κ ετσι μια αναγκαστικη τροποποιηση λιγο του σεναριου,θα γινοταν μια παρα πολυ καλη ταινια τετοιου υφους πιστευω!Αρχοντας σε καμια περιπτωση(θα περασουν οπως εχουμε πει,πολλα χρονια για να βγει ξανα τετοιου υφους ταινια κ να τα σπασει(Hobbit ελπιζω απο τον Τζακσον παλι:o:o),αλλα θα ηταν μια αρκετα καλη μεταφορα ενος μυθου κ γενικοτερα μιας ταινιας-αξια απογονου ενος Conan για παραδειγμα...δεν υπηρξε επαρκης αναλυση χαρακτηρων,παρα μονο ''εντυπωσιακα'' πλανα της καμερας κ ''περιεργες'' βουτιες της,για να τονισει ποσο τρομερα εφε ειχαν,παραμελωντας ετσι αρκετα την ιστορια(μια στιγμη ηρεμιας δεν υπηρχε,ολο κατι σφαζοταν ή καποιος παλευε,:fear:)!!!

Η ιστορια του μπεογουλφ,ειναι παρα πολυ καλη,εχει πολλα μυνηματα,κατ εμενα,περι εξουσιας,θαρρους,αλαζονιας κτλ,αλλα μου φανηκαν πολυ επιφανειακα περασμενα εδω κ δεν μπορω παρα να κατηγορησω το ολο σκεπτικο του να γινει ετσι η ταινια,ωστε να τα παιξουν τα ματια μας με τα απιστευτα εφε..

Παντως,ειχε μερικες δυνατες σκηνες,

η φαση με τον στρατιωτη που ηθελε να σκοτωσει τον μπεογουλφ κ αυτος τον εκανε σκονη με τα λογια του,η εμφανιση της αντζελινα-θελω να σου αλλαξω τα φωτα-τζολι,αλλα κ καπως η ολη φαση με το δρακο

κ οκ,περασα καλα στο σινεμα με την παρεα μου,γελασαμε,αλλα μεχρι εκει...Πραγματικα ελπιζω να μην ειναι αυτο το μελλον του κινηματογραφου,διοτι θα βλεπουν ταινιες μονο RPG geegs στο τελος...:-)

Αυτο παντως που με τρομοκρατησε πιο πολυ,ειναι πως διαβασα οτι ο μεγιστος,θεορατος κ ανυπερβλητος Tim Burton,ενθουσιαστηκε με αυτο το αποτελεσμα,κ θελει να γυρισει 2 ταινιες με αυτο το στυλ,η μια μαλιστα λενε πως θα ειναι Η Αλικη στη χωρα των θαυματων,δλδ η ταινια που περιμενε ο καθε φαν του σκηνοθετη,ωστε να την κανει ετσι σκοτεινη κ γκοθ οπως πρεπει..έλεος δλδ,θα τρελαθω τελειως αν δω ταινια του διχως να ειναι κανονικα γυρισμενη ή ακομη καλυτερα με μαριονετες κ να εχει γυριστει ετσι,για 12χρονα παιδακια που λιωνουν παιζοντας Lineage ολη μερα!!!!:shock::shock::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα εχθές την ταινία σε real d αίθουσα και μου άρεσε.

Δεν θα μου αρεζε τόσο αν ήταν γυρισμένη με ηθοποιούς.

Απλά πιστεύω πως θα μπορούσε σε σκηνές μάχης να έπαιζε περισσότερο με το κοινό. Δηλαδή να ερχόταν κανένα σπαθί κατά πάνω σου…

Δεν αξίζει να την δείτε αν η αίθουσα δεν είναι 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, ολα καλα με τα 3D αλλα το θεμα ειναι...με την ταινια τι γινεται???

 

Ας βγαλουν ενα παιχνιδι, να δωσουν και γυαλια, να παρουμε και τηλεορασεις να μου πετανε σπαθια σε μενα τον Beowulf να πορωθω. Οσο περνανε οι μερες ομως για την ταινια-γιατι για οσους το εχουν ξεχασει ΤΑΙΝΙΑ υποτιθεται οτι πηγαμε να δουμε-μου μενει η αισθηση πως ηταν απλα μια show off εκδοχη αυτου που θα μπορουσε να γινει μια επικη παραγωγη. Χτυπαμε και ο ενας τον αλλο στην πλατη για το τι γαματοι ειναι οι νεοι υπολογιστες με 4πλους πυρηνες και all that jazz, διαβαζουμε και κανα αρθρακι για Motion capture και εχουμε μια φοβερη διαφημηση της Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συφωνήσω με τον Kaizer... Η ταινία έχασε κάθε δύναμη που μπορεί να είχε, απλά και μόνο επειδή την γυρίσανε όπως τη γυρίσανε... Ούτε ένα συναίσθημα δεν μπορούσε να διαγραφεί στα πρόσωπα των ηθοποιών, άρα αν δεν μπορεί ο θεατής να αντιληφθεί την ηθοποιία τι μένει από την ταινία; Τα ειδικά εφέ; Ε, ΟΚ, αν ήθελα να δω ειδικά εφέ, έμενα σπίτι μου και έβλεπα το UltraViolet π.χ... Είχα καιρό να κλάψω για χρόνο και χρήματα για ταινία στο cinema...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...