Προς το περιεχόμενο

transexual/τραβεστι


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να θέσω ένα ζήτημα κυρίως: διαχωρισμό "σέβομαι κάποιον" και "τον θεωρώ φυσιολογικό".

 

Το ότι δε θεωρώ κάποιον φυσιολογικό, δε σημαίνει ότι δεν τον σέβομαι κιόλας. Πχ, σέβομαι απεριόριστα τον Χατζιδάκι, αλλά δεν τον θεωρώ φυσιολογικό ή σέβομαι έναν κουτσό, αλλά δεν τον θεωρώ φυσιολογικό. Επίσης δε θεωρώ ότι είναι τραγικός ο όρος "δεν είναι φυσιολογικός". Από κάποιες απόψεις δε θεωρώ και τον εαυτό μου φυσιολογικό.

 

By the way, το σεβασμό δεν έχουν το δικαίωμα να τον απαιτούν όλοι οι άνθρωποι. Το λέω αυτό γιατί μερικοί τραβεστί, γκέι, κουτσοί ή οτιδήποτε άλλο, θεωρούν ότι λόγω του ότι έχουν το συγκεκρμένο κουσούρι τους, έχουν δικαίωμα να ζητάνε συνέχεια να τους αντιμετωπίζουν με σεβασμό κτλ. Sorry, αλλά είμαι είσαι κωλοχαρακτήρας, δε έχω καμία διάθεση να σου φερθώ με σεβασμό και αυτό δεν έχει να κάνει φυσικά με το όποιο πρόβλημα μπορεί να έχει ο καθένας.

 

Τώρα όσον αφορά τον ορισμό του φυσιολογικού, βρίσκω λίγο σοφιστείες τις συζητήσεις περί "ότι συμβαίνει στη φύση είναι φυσιολογικό", γιατί προφανώς με τέτοιες σκέψεις μπορείς να υποστηρίξεις οτιδήποτε. Ε, και εγώ συμβαίνω στη φύση και η φύση μου έδωσε νου και κρίση υποκειμενική, οπότε οι απόψεις μου είναι οι φυσιολογικές και ποτέ κανείς δε μου έδωσε το ερέθισμα ή απαίτησε (εκ φύσεως μεριάς μιλάμε πάντα) να είμαι αντικειμενικός.

 

Άρα η φύση δημιούργησε εμένα, μαζί με τα όσα λέω και τις απόψεις μου, και εφόσον οι απόψεις μου είναι φυσιολογικές και η φωνή μου είναι η φωνή της φύσης, ότι δε θεωρώ φυσιολογικό παύει να είναι. I... AM... GOD!

 

Ωραία δεν περάσαμε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κατ αρχάς να πω ότι μιλώ πάντα για τους τρανσέξουαλ,οι τραβεστί είναι απλά ανώμαλοι. Κάποιος είπε πως ότι και να κάνουν,όσο και να μοιάσουν εμφανισιακά σε μια πραγματική γυναίκα δεν θα γίνουν ποτέ γυναίκες επειδή δεν σκέφτονται όπως αυτές,δεν είναι δηλαδή γυναίκες στην ψυχή. Λάθος,καθώς πιστεύω ότι πρώτα σκέφτονται σαν γυναίκες και νιώθουν γυναίκες και εξ αιτίας αυτού επιχειρούν ύστερα με εγχειρήσεις να μοιάσουν εμφανισιακά στις γυναίκες. Κάποιος άλλος είπε επίσης πως με τις εγχερήσεις αυτές είναι σαν να πηγαίνεις κόντρα στην φύση και αυτό δεν είναι σωστό. Όταν όμως γίνονται εγχειρήσεις αποχωρισμού σιαμαίων αδερφών η ιατρική τα σπάει ε? Και η φύση έχει κάνει λάθος ε? Ποιος καθορίζει αν η φύση έχει κάνει λάθος δίνοντας σ ένα ανδρικό σώμα ψυχή που επιθυμεί να ναι γυναίκα ή το αντίστροφο? Ο φόβος του ανθρώπου γι αυτό που αγνοεί ή γι αυτό που διαφέρει θα τον οδηγεί πάντα σε λάθος στάσεις,αποφάσεις ή συμπεράσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι που πολλές φόρες δεν μπορείς να ξεχωρίσεις μία Τραβεστί από μία γυναίκα.

 

Και για αυτούς που θα πάνε να πουν εξυπνάδα, κάντε το τεστ που έχει το παρακάτω zip να σας δω.

vrai_ou_faux.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα κάτσεις τώρα να καθορίσεις την έννοια του φυσιολογικού κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς καταχρηστικός το λιγότερο. Δεδομένου ότι ένας άνθρωπος κατά βάση σαν βιολογική οντότητα είναι μπιχεβιοριστικά αποτέλεσμα των έμφυτων παρορμήσεων , φυσιολογικός καλείται εκείνος ο οποίος ακολουθεί τον εσωτερικό του βιολογικό κώδικα.

 

Ε αυτό δεν είναι και τόσο απόλυτο για τους προφανείς λόγους , μπορείς όμως να το συνδυάσεις και με κοινωνικά κριτήρια για να φτάσεις σε ένα τελικό ορισμό. Επομένως φυσιολογικός είναι και εκείνος που εκτός από το ενδοτικό στο κάλεσμα του dna του είναι μυημένος σε μια γενικότερη συμπεριφορά για κοινωνική συνοχή με διαφορετικούς ανθρώπους.

 

Σε ότι με αφορά πάντως και για το αρχικό ερώτημα του topic starter , ειλικρινά δεν τις θεωρώ γυναίκες απλά επειδή μας λένε μερικοί απο αυτους ότι το νιώθουν και θέλουν να το κάνουν καθημερινη στάση ζωης, όχι. Προφανώς σε μια καταφανέστατα περίεργη συμπεριφορά και με μια εμφάνιση που θέλει να υποδηλώνει κάτι το οποίο δεν φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι , είναι κάτι που δεν το θεωρώ φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσον αφορά τον ορισμό του φυσιολογικού, βρίσκω λίγο σοφιστείες τις συζητήσεις περί "ότι συμβαίνει στη φύση είναι φυσιολογικό", γιατί προφανώς με τέτοιες σκέψεις μπορείς να υποστηρίξεις οτιδήποτε. Ε, και εγώ συμβαίνω στη φύση και η φύση μου έδωσε νου και κρίση υποκειμενική, οπότε οι απόψεις μου είναι οι φυσιολογικές και ποτέ κανείς δε μου έδωσε το ερέθισμα ή απαίτησε (εκ φύσεως μεριάς μιλάμε πάντα) να είμαι αντικειμενικός.

 

Ναι ρε αρχηγέ, επειδή οι σκέψεις σου είναι φυσιολογικές, δε σημαίνει πως είναι το μόνο φυσιολογικό πράγμα -και φυσικά ούτε πως είναι σωστές. Δλδ έχεις τις απόψεις που έχεις και ταυτόχρονα 20 Μητσάρες κάπου στον πλανήτη γίνονται Δήμητρες, βλέπεις να χαλάει το μάτριξ ή να σκάνε paradox vortex πουθενά;

 

Αμα κάτσεις τώρα να καθορίσεις την έννοια του φυσιολογικού κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς καταχρηστικός το λιγότερο. Δεδομένου ότι ένας άνθρωπος κατά βάση σαν βιολογική οντότητα είναι μπιχεβιοριστικά αποτέλεσμα των έμφυτων παρορμήσεων , φυσιολογικός καλείται εκείνος ο οποίος ακολουθεί τον εσωτερικό του βιολογικό κώδικα.

 

Ε αυτό δεν είναι και τόσο απόλυτο για τους προφανείς λόγους , μπορείς όμως να το συνδυάσεις και με κοινωνικά κριτήρια για να φτάσεις σε ένα τελικό ορισμό. Επομένως φυσιολογικός είναι και εκείνος που εκτός από το ενδοτικό στο κάλεσμα του dna του είναι μυημένος σε μια γενικότερη συμπεριφορά για κοινωνική συνοχή με διαφορετικούς ανθρώπους.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι η οπτική ενός ανθρώπου για έναν άλλο άνθρωπο μέσα από το κοινωνικό πρίσμα βέβαια. Δλδ άσχετα με το πως δομείται ένα σύστημα αρχών στην κοινωνία -κάτι ιδιαίτερα εύθραυστο, μιας και υπάρχουν εκατομμύρια παραλλαγές αντίληψης και εφαρμογής των αρχών αυτών, από τους Αβορίγινες μέχρι τον γείτονά σου που θέλει την κόρη του παρθένα ως το γάμο- όλα τα πράγματα τα όποια έχουν κατασκευαστεί με την προοπτική να δράσουν με κάποιον τρόπο, ενδέχεται να δράσουν με αυτόν τον τρόπο -και αυτό είναι ένα φυσιολογικό ενδεχόμενο (επαναλαμβάνομαι). Δηλαδή πόσο μη-φυσιολογικό ήταν κάποτε για κάποιον να σκάει με μαλλί μέχρι το γκώλο και ένα γκομενάκι να φοράει μίνι και να παντρεύεσαι 2 φορές και να βλέπεις αστράγαλο και και και και ται καί ρο πούτα; Οι κοινωνικές προσεγγίσεις αλλάζουν με τον αιώνα και ένας αιώνας δεν είναι τίποτα για τη μανούλα φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic -> Ναι , πιστεύω όμως οτι οι κοινωνικές προσεγγίσεις πάνε παράλληλα με την γνώση που αποκτάμε για την φύση μας ως όντα και τον κόσμο/φυση γενικότερα, δηλαδή θέλω να πιστεύω οτι οι προσεγγίσεις αυτές εξελίσσονται και αποκτούν ένα βαθύτερο νόημα για το τι πραγματικά είμαστε και σαν βιολγικά και σαν κοινωνικά πλασματα και αυτό δεν έχει να κάνει με μια επιφανειακή επίγνωση , είμαι άνδρας , είμαι πλουσιος , είμαι υδραυλικός ξέρω γω. Δηλαδή δεν πιστεύω- εκτός και αν γίνει κανα πυρνηνικό ολοκαύτωμα- οτι η διανόηση θα κάνει αναδρομη πορεία στην γνώση για πράγματα τα οποία ήδη έχουν ξεκαθαριστεί και απεμπλακεί απο κοινωνικά στερεότυπα. Καθε τι, νομίζω οτι θα εξελίσσεται σε βάθος αιώνων για την φύση "πιο μπροστά" , με όλο και μεγαλύτερο ενδιαφέρον και δεν νομίζω οτι αυτο είναι μια ψευδαίσθηση στην βάση του "επειδή ήδη ξέρω και έχω συνηθήσει το παρελθόν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το παιχνίδι με τον ορισμό του φυσιολογικού, μου έφερε μία ερώτηση:

 

Πόσο αφύσικος είναι ο ετεροφυλοφιλικός έρωτας για κάποιον ομοφυλόφιλο;;;

 

Δεν έχω να πω πολλά, διαβάστε το Middlesex του Jeffrey Eugenides (βραβευμένο και με πούλιτζερ), και μετά ξανακάνουμε τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που εξοργίζομαι είναι όταν προκαλούνε. Οταν βγαίνουν στις τηλεοράσεις, στο δρόμο κλπ.

 

Ο άντρας που το παίζει σκληρός,"γαμάω και δέρνω" και είναι επιδεικτικά μισόγυνης δεν προκαλεί? Πιο συχνά στο δρόμο τέτοιους βλέπω παρά τραβέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν εγώ επενδύσω στο να γίνω πρεζέμπορας παιδεραστής εμπρηστής περιπτεράς; Θα σέβεσαι τα λεφτά που έχωσα στον κόπο μου;

 

Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι επικίνδυνες.Το τράνς δεν νομίζω οτι ανήκει σε αυτές τις κατηγορίες.Ούτε πρέζα θα πουλήσει έξω από το σχολείο,ούτε θα βιάσει το παιδάκι,ούτε θα κάψει δάση.Το πολύ πολύ να ζητήσει βίζιτα,θα ακούσει τα απαραίτητα μπινελίκια και θα αποχωρήσει.

 

Ατυχές το παράδειγμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιπτεράς

 

Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι επικίνδυνες.

 

η επικινδυνότητα ενός περιπτερά ίσως θα μπορούσε να συγκριθεί με την επικινδυνότητα των υπεριωδων ακτινοβολιών... η μόνη τους διαφορά είναι ότι οι δεύτερες δεν καλύπτονται από κάποιο ταμείο.

έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι πάει λάθος...

θα το βρω.

 

γενικότερα, μάλλον δεν έπιασες το πόιντ σ' αυτό που είπε ο λούσιφερ, ξαναπροσπάθησε.

για να σε βοηθήσω:

αρχικά ειπώθηκε το εξής

Σε ένα τρανς σέβομαι τα λεφτά που έδωσε για να γίνει γυναίκα.

Την τραβεστί,που μπορεί και να είναι ο χασάπης της γειτονιάς,με μέικ απ,κόκινο κραγιόν και ξανθιά περούκα,ούτε να την βλέπω. :lol:

 

και μετά αυτό

Και αν εγώ επενδύσω στο να γίνω πρεζέμπορας παιδεραστής εμπρηστής περιπτεράς; Θα σέβεσαι τα λεφτά που έχωσα στον κόπο μου;

 

δλδ είναι απλά λάθος να είναι αυτός ο λόγος που σέβεται τους "τρανς".

λολα να ενα μηλο.

...λολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...