Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To digital out αυτης της κάρτα είναι με minijack βύσμα που σημαίνει οτι είτε πρέπει να βρείς ειδικό καλώδιο που απο minijack βγάζει σε optical τα οποία είναι σπανιότατα και πανάκριβα ή να παρείς μία ειδική συσκευή της creative η οποία από το Minijack βγάζει σε διάφορων ειδών ψηφιακές εξοδους εισόδους, την οποια αυτή τη στιγμή δεν την βρίσκω ούτε στο site της creative για να στη δείξω!

 

 

Πάντως αμα σας ενδιαφέρει μόνο το optical out και έχει η onboard καρτα σας χρησιμοποιείστε το διότι τα optical out είναι μόνο passthrough ήχου που σημαινει οτι είτε προερχεται απο onboard είτε από μια πανακριβη x-fi είναι το ίδιο ψηφιακό σήμα το οποιο επεξεργάζονται τα ηχεία σας αν έχουν αποκωδικοποιητή!!!

 

Αμα από την άλλη ενδιαφέρεστε για ΕΑΧ μέσω Optical out δεν πρόκειτε να το έχετεποτέ ακόμη και με x-fi! To EAX λειτουργεί μόνο μέσω των αναλογικών εξόδων!

 

Aπο οτι βλεπω εχεις τα z-5500 η μητρικη μου ειναι αυτη http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522555 η οποια εχει S/PDIF Out (Coaxial) αν τα ενωσω με αυτη την εξοδο δε θα εχει διαφορα με μια καλη καρτα ηχου?Τα θελω για ταινειες και για μουσικη ειναι καλη αγορα?'η να παρω κατι τετοιο http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.770091 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οτι βλεπω εχεις τα z-5500 η μητρικη μου ειναι αυτη http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522555 η οποια εχει S/PDIF Out (Coaxial) αν τα ενωσω με αυτη την εξοδο δε θα εχει διαφορα με μια καλη καρτα ηχου?Τα θελω για ταινειες και για μουσικη ειναι καλη αγορα?'η να παρω κατι τετοιο http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.770091 ?

 

Κοιτα οτι ισχύει για το optical out, ισχύει και για οποιαδήποτε ψηφιακή έξοδο! Το σήμα που φεύγει απο την καρτά είναι το ένα και το αυτο είτε είναι onboard είτε μια ακριβή καρτα!

Εγώ από τα 5500 είμαι 1000% Ευχαριστημένος και απο αποψη ποιοτητας ήχου και απο άποψη ένατασης! Πιστεύω οτι είναι οτι καλύτερο υπάρχει σε ηχεία για υπολογιστη!

Τώρα τα lg να σου πω την αλήθεια δεν τα έχω ακουσει ποτέ αλλα καλα φαινονται και φανταζομαι αντιστοιχα σε ποιοτητα και ενταση με τα 5500, ξεφεύγουν όμως λίγο απο την εννοια του pc speaker είναι περισσοτερο homecinema speakers αφου αμα το παρατήρησες η κεντρική μονάδα τους (βλ. αποκωδικοποιητής) έχει την δυνατότητα να παιζει και DVD! Τώρα απο εκει και πέρα αν δεν σε ενοχλεί αυτο μια χαρά μου φάινονται εμένα αν και λίγο δυσκολότερο να τα στησεις γύρω από ένα pc περισσότερο για σαλόνι μου ταιριαζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hamurabi εδώ εισαι για φτηνά και για πιο ακριβά πας στην Ε-MU που σου πρότειναν πιο πάνω. Terratec και E-MU -ρώτα όποιον ασχολείται με παραγωγή μουσικής- είναι ότι καλύτερο στο χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα. Αφού είναι στημένες για να αφήνουν όσο το δυνατόν περισσότερους πόρους ελεύθερους για να τους χρησιμοποιείς για άλλα πράγματα κατά την παραγωγή. Στο dolby digital θα έχουν πρόβλημα; Φυσικά από την πρώτη μέχρι τη δεύτερη κάρτα (από αυτές που σου είπα)έχει μεγάλη διαφορά. Διάλεξε αναλόγως των ηχείων σου. Δηλαδή έδωσες 300 για ηχεία δε θα δώσεις 100 για κάρτα; Ε-ΜU 404 Δαγκωτό λοιπόν. (και αν θελήσεις ποτέ να γράψεις και κανένα κομμάτι να κάνεις την πλάκα σου θα κάνεις παπάδες lol)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τοτε να κανω την τελικη ερωτηση....

Θελω καρτα ηχου για πολυ καλη ποιοτητα μουσικης με ta Z-5400 μου,να βλεπω ταινιες και τελος να εχω coaxial ή οπτικαλ εξοδο.

 

Να προτιμησω την:

-Χ-Fi Extreme Gamer Fata1ity Professional Series

ή την

-0404 PCI E-MU

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=10135

 

Ας υποθεσουμε οτι δε μας ενδιαφερει η οικονομικη διαφορα που εχουν μεταξυ τους... ποια να προτιμησω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσική ταινίες E-MU , Games X-Fi λόγω Χ-Ram που τη χρησιμοποιούν κάποια παιχνίδια (και όχι λόγω Jon Wendell) αλλά μη γινόμαστε και ψυχαναγκαστικοί. Το πιο cost efficient για εσένα θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει να πω και εγω που εχω μία Χ-Fi Extreme Gamer Fata1ity Pro.... η κάρτα κάνει για ολες τις χρήσεις... 7.1 σύνδεση για ταινίες και τα σχετικά, σε παιχνίδια δεν το συζητάω το λέει και απο μόνης της (τα σπάει κανονικά) και βέβαια και σε μουσική... Τωρα η διαφορά και που ο κόσμος προτιμάει τις πιο εμπορικές και όχι λύσεις τύπου Ε-ΜU για της καθημερινές του χρήσεις στον Η/Υ ειναι το SOFTWARE της Creative και που διαθέτει και αυτή η κάρτα και που εχει εξελιχθει πάρα πολυ....και βέβαια το γεγονός οτι αυτες οι κάρτες εχουν σχεδιαστει να συνδεθουν σε εξωτερικά ηχεία τυπου Logitech χωρις απαραίτητα την χρήση εξωτερικου ενισχυτή (για στην ουσία τον ακυρώνουν αφου την επεξεργασία την κάνει το τσιπάκι)

 

Κατι το Crystalizer, τα EAX effects και το CMSS-3D virtual mode ανασταίνουν και "χαζά" ηχεία και ανέβαζουν πολυ την ποιότητα των mp3s και την ποιότητα του ράδιο για όποιον έχει TV Τuner. Tα πανελ που προσφέρονται σε αλλες εκδόσεις και που κουμπώνει και σε αυτην βολευουν πάρα πολύ αυτους που θέλουν να συνδέσουν και μουσικά όργανα ή αλλες πηγες... Το Χ-Fi chipaki κάνει δουλειά, όπως επίσης και το Fata1ity.... μην λέμε και ότι θέλουμε... Και εγω ουτε τα μισα δεν πίστευα απο τις γνωστες φλυαρίες της Creative σε αυτα που γράφει στο site αλλα η κάρτα μαμάει...

 

Και επειδη υπάρχει απο μένα αγγελία πωλήσης για αυτην που έχω και καλο ειναι να αναφερθεί για μην θεωρηθει οτι ευλογάω τα γένια μου... απλα την πουλάω οχι γιατι δεν ειναι καλη κάρτα ή γιατι έχει πρόβλημα απλα λόγω αγοράς high-end ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ 2κάναλου ηχητικου συστήματος (2.1 δηλαδη) , δεν με ενδιαφέρουν πια τα καλουδια της και ο παραγόμενος ήχος της ειτε συνδεθει DIGITAL είτε ANALOG, είτε βγάζει 7.1 είτε απλο δικάναλο... Γιατι την δουλεια θα την κάνει ο δικάναλος ενισχυτης και εκει θα συνδεθουν τα 2 ηχεία και οχι οπως πρώτινως στην κάρτα ήχου.... απλα εχω στο πακέτο ήδη επαγγελματική τυπου ANALOG κάρτα ήχου (απλα δηλαδη για να προωθει τον ήχο απο το PC στον ενισχυτη) και βέβαια οπως καταλάβατε πια περισσεύει ως κάρτα ήχου αυτη που έχω....

 

Aυτα τα ολιγα και ελπιζω να βοήθησα και τον φίλο Hamurabi στην αναζήτηση καλής κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι η Χ-Fi Extreme Gamer Fata1ity Pro ειναι μια καλη καρτα αλλα εμενα με ενδιαφερει ποια ειναι καλυτερα αναμεσα σε αυτη και την ΕΜ-U?

Τη χρηση που τη θελω την εχω γραψει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perp μερικές ερωτήσεις: ποιa επαγγελματική τύπου analogue που προωθεί μόνο έχεις; Πως ανασταίνουν χαζά ηχεία οι κάρτες; Τα χαζά ηχεία είναι χαζά γιατί δεν μπορούν να αναπαράγουν κάποιου εύρους συχνότητες ή απλά λόγω σχεδιασμού πνίγουν κάποιες ενδιάμεσες. Πως το hardware αλλάζει τους νόμους της φυσικής;

Btw 2.1 είναι τρικάναλο.ένα κανάλι αριστερά ένα δεξιά κι ένα για τα χαμηλά αν δεν απατώμαι.Και ο δικάναλος ενισχυτής τι θα κάνει με το χαμηλό σημα; θα το καταπιεί;

Όλες οι κάρτες που αναφέρθηκαν στο thread δεν χρήζουν κάποιου ενισχυτή. Αν ήθελε ενίσχυση δεν θα έπαιρνε τα logitech (ποιός είναι ο τύπος logitech; ) αλλά κάτι άλλο.

 

Hamurabi η E-MU δεν έχει surround analogue παρασύρθηκα από τον thanocaster και τον δικό μου πόθο για την κάρτα αυτή. Τεσπα για να αμβλύνουμε λίγο και το εύρος κόστους έχεις κι άλλες καλές επιλογές. Άλλη εταιρεία είναι η Μ-audio με αυτήν την κάρτα στα 78 ευρώ. Διάλεξε και πάρε λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ φρενζυ δεν εχω ιδεα τι ειναι το suround analogue.

Με απλα λογια θελω την καλυτερη καρτα στα ~100 ευρω για μουσικη και ταινιες(κυριως για ταινιες) και να εχει εξοδο coaxial ή οptical.

Προτεινε μου god damnit:-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol:

Σου είπαμε 3 κάρτες (αφαιρώντας την e-mu όπως είπα). Από ακριβή και καλή προς φθηνότερη-χειρότερη είναι X-Fi, M-audio, Terratec. Εγώ τώρα όπως τις βλέπω αν είχα τα ηχεία σου θα έδινα τα φράγκα να πάρω την x-fi να ξενοιάσω. Επειδή όμως είμαι και πυρκ..λος σε κάτι τέτοια αν δεν τα είχα θα έπαιρνα την m-audio δεν θα περίμενα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...