Προς το περιεχόμενο

Ποια Τηλεόραση μου κάνει?


plintiriopiaton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι σύγχρονες οθόνες πλάσμα έχουν διάρκεια ζωής 30.000 - 60.000 ώρες (τότε χάνουν το 50% της φωτεινότητάς τους).

http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display#General_characteristics

 

 

Συγχρονες ποσο δηλαδη ??? Η δικια μου 42αρα Sony ειναι 3ετιας.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό πρέπει να ισχύει και για τη δική σου. Από αναφορές που βρήκα σε διάφορα fora από το 2003 μιλάνε για τέτοια νούμερα.

Και βέβαια όταν μιλάμε για διάρκεια ζωής δε σημαίνει ότι η τηλεόραση αχρηστεύεται αλλά ότι χάνει αρκετή φωτεινότητα ώστε να θεωρείται μη λειτουργική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 32'' είναι υπεραρκετή για δωμάτιο όπου η απόσταση θέασης είναι απο 3.5μ και πάνω οποιαδήποτε λιγότερη απόσταση θα κοστίσει αλλαγή ματιών.

 

Είσαι άσχετος.Βάλε σε 3,5 μέτρα 46αρα και θα σου πω μετά εάν θα πετάξεις την 32αρα απο το παράθυρο....:lol::lol:

Άκου εκεί, ακτίνες Γάμμα...:lol::lol: Έρχεται ο απίθανος HULK!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά πράγματα πουλάνε οι εταιρείες αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα η ότι είναι κατάλληλα προς χρήση. Ποια εταιρία θα ενδιαφερόταν για τα δικά σου μάτια και το κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων η ποια εταιρεία θα σου διαφήμιζε ότι το προϊόν της εκπέμπει ακτινοβολία Γάμμα που είναι ραδιενεργή? ποια εταιρία θα σου έλεγε οτι η σημερινή τεχνολογία οθόνης καίει χιλιάδες ωφέλιμες κιλοβατώρες για μια απλή προβολή (η ακόμα χειρότερα όταν είναι σε αναμονή-και γιατί οι τηλεοράσεις πλέον δεν έχουν κουμπάκι γενικού κλεισίματος?) άρα φυσικούς πόρους? λέω τώρα...και 200'' τηλεόραση να βγάλουν (όχι προτζεκτορα) σκοπός τους είναι να πουλήσουν όχι σε ποιον αλλά να πουλήσουν...οπότε η σκέψη σου δεν είναι σωστή κατ' εμένα. 32'' είναι πάρα πολλές για την σημερινή τεχνολογία. Η Plasma τηλεόραση είναι χαμηλότερης ανάλυσης και δεν λέει. άσε που δημιουργεί παραμόρφωση. Τις συστάσεις μου τις ποσταρα απλά για να βοηθήσω φίλους και μελλοντικούς αγοραστές όχι για να ανοίξω κουβέντα θέτοντας αρνητικά και θετικά και να αντιπαρερχόμαστε σε οτιδήποτε αντίθετο και σε όποια αντίρρηση. απλά θέτω αυτά που γνώρισα και μαθαίνω κάθε μέρα. Αν θέλετε τα ασπαζόσαστε από εκεί και πέρα ο καθ' ένας να κάνει την επιλογή του.

 

Επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο σου λέω απλά οτι αυτά που λές δεν είναι σωστά (για να το πώ ευγενικά) Εαν θελετε να το πιάσουμε το θέμα από την αρχή τότε ας βάλουμε ρεαλιστικά θέματα για αυζήτηση και οχι γενικολογίες και αφορισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As doume av boh8aw ligo me tis dikes mou empeiries....

 

Priv eva peripou xrovo peira 32" LCD sta 780euro evw h pio f8ivh htav sta 650euro.

 

Suggekrimmeva eixa parei arxika auth me ta 650euro.... alla alla3a tria kommatia kai eixav ola problhma stov hxo (ellatomatikh paleta? ti va pw?). Dev avaferw thv marka mias kai 8a mporouse va sumbei se olous, pavtos htav apo tis gvwstes markes dhladh LG, Samsung, Sony, Philips.

Meta apo treis problhmatikes edwsa kapoia lefta parapavw (120euro peripou) kai peira mia kathgoria kalhterh kai allh marka pali apo tis gvwstes.

 

Pavw stov xrovo mou ebgale kai auth problhma, exei kaei mia ka8eth grammh, kai paw va thv alla3w me egguhsh autes tis meres.

 

Twra h persivh o8ovh pou eixe 780euro shmera kostizei peripou 600euro (timh xrhstougevwv?). Ara mesa se eva xrovo exase 180euro kai kovta sto 25% ths a3ias ths.

 

Ta parapavw eivai kati sav kavovas ths agoras. Dhladh se ayth thv katigoria timhs mesa stov xrovo 8a exouv 3avapesei 25% peripou oi o8oves.

 

------

Gia to 8ema ths poiotitas.

H diafora avamesa se mia 3000:1 contrast kai 5000:1 contarast dev eivai diakrith otav pas se megalo katastima kai blepeis olles tis TV mazi.

 

Thv diafora 8a thv katalabete sto spiti bradu otav blepete taivies me kleista fwta. Ekei eivai to pragmatiko test.

 

Egw to oti peira mia 'seira' kalhterh o8ovh (kalhtero movtelo) to katalaba amesos apo to prwto bradu pou thv alla3a.

 

(Shmeiwsh olla auta ta 3000/5000 k.o.k eivai dynamic-contrast! To opoio dhskola suvi8izete! Alla apo ta voumera auta mporei kapoios va 3exorisei thv Gevia tou panel&hlektrovikwv pou exouv pavw oi TVs autes, sthv ousia ekei eivai olla ta leftas kai oi diafores)

------

 

Gia to 8ema tou mege8ous... thv o8ovh thv peira mazi me duo filous ... oloi elegav oti 32" eivai arketa 'h kai polla gia to spiti mou... opou o kavapes eivai peripou sta 3,5m .

Pavw stov xrovo oloi sumfwvouv oti eprepe va eixa parei megaliterh. Kai auto giati mia 32" givete peripou 27" gia aplh TV pou dev eivai 16:9. (sorry dev exw to link me akribeis upologismous avalogias meta3y m,ege8ous 32-wide kai 32-4:3.)

 

To parapavw 8a to katalabete otav blepete Podosfairo olh h parea mazi! Giati akoma to podosfero eivai 4:3 sthv Ellada.

 

To allo la8os pou eixa kavei eivai oti upologiza apostash apo to trapezaki ths TV ews tov kavape mou. Av kremaseis thv TV stov toixo, eivai peripou miso metro pio piso. Opote proteivw vba upologizete apostash toixou kavape kai oxi trapezaki kavape.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι άσχετος.Βάλε σε 3,5 μέτρα 46αρα και θα σου πω μετά εάν θα πετάξεις την 32αρα απο το παράθυρο....:lol::lol:

Άκου εκεί, ακτίνες Γάμμα...:lol::lol: Έρχεται ο απίθανος HULK!!!

 

άσχετος είσαι εσύ και που νομίζεις ότι ο Hulk έχει ακτίνες Γάμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Αυτό ίσχυε για τις πρώτες plasma που είχαν βγει πριν 10-12 χρόνια. Οι νεότερες γενιές panel έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Τουλάχιστον 20-30 χιλιάδες ώρες.

 

 

Myth #4: Plasma TVs only last a few years

Fact: It's difficult to say for certain how long a plasma TV will last since they've only been around for about six years. But, with normal in-home use, you should count on a plasma TV lasting at least ten years.

 

The useful lifetime of a TV is measured by the period of time it takes for the display to appear half as bright as the day you bought it. (All types of TV displays lose their brightness over time, but because it's so gradual, it's virtually impossible to notice during day-to-day viewing.) Plasma TVs from quality brands typically have a rated lifetime of 30,000 hours. That may not sound like a lot, but if you watched for five hours a day, every day, it would take over 16 years! Chances are that long before a plasma TV "wears out," you'll be looking to replace it due to advances in TV performance and features. (On average, people replace their TVs after 8 years.)

http://www.crutchfieldadvisor.com/ISEO-rgbtcspd/reviews/20030930/plasma_myths.html

Δες την ημερομηνία του άρθρου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παίρνω την

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=966258

Η απόσταση που θα βλέπω θα είναι 3,5-4 μέτρα γιατί έχω κάποια περισευόμενα εγκεφαλικά κύτταρα για κάψιμο

 

Είχα ξεκινήσει για plasma αλλά τελικά για την δουλειά που την θέλω προτίμησα lcd λόγω φόβου για burn in

(σύνδεση με pc,pc3 κτλπ=lcd μονόδρομος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα δεν ειχα δει lcd 42αρα (μονο plasma εβλεπα) αλλα τελευταια ειδα μια δυο 42αρες. Υπηρχε καποιο προβλημα στις 42 ιντσες ή εγω δεν ειχα δει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παρα πολυ χρησιμο post :)

Εγω ειμαι ετοιμος να παρω lcd tv αλλα δεν εχω αποφασισει αν θα ειναι 26 η 32 ιντσων!

Η αποσταση θα ειναι ειναι απο 2.5 μετρα εως 5-6, θα εχω προβλημα σε αυτην την αποσταση με μια 32 ιντσων?

 

Κι εγω αναμεσα σ'αυτες τις δυο διαστασεις ειμαι.Αρκετα κατατοπιστικες οι πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα δεν ειχα δει lcd 42αρα (μονο plasma εβλεπα) αλλα τελευταια ειδα μια δυο 42αρες. Υπηρχε καποιο προβλημα στις 42 ιντσες ή εγω δεν ειχα δει ???

 

Απλά αρχικά τα μεγάλα μεγέθη ήταν προνόμιο των Plasma , αλλά με την εξέλιξη των μεθόδων παραγωγής έχουμε πλέον καλές LCD σε 42, 46 και 52 ίντσες.. (σύντομα και περισσότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αρχικά τα μεγάλα μεγέθη ήταν προνόμιο των Plasma , αλλά με την εξέλιξη των μεθόδων παραγωγής έχουμε πλέον καλές LCD σε 42, 46 και 52 ίντσες.. (σύντομα και περισσότερο)

 

 

Ευχαριστω αλλα αλλο ενοουσα.Εβλεπα lcd 40-46 και 50 ιντσες αλλα οχι στις 42. τελευταια βλεπω και τετοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του HiTech, το παλιότερο συγκριτικό που βρήκα και έχει 42άρες LCD είναι από τον Ιούνιο του 2004. Δεν είναι και πολύ πρόσφατα, αλλά αν δεις τις τιμές συγκριτικά με τις plasma στην ίδια διάσταση θα καταλάβεις γιατί δεν πολυκυκλοφορούσαν τότε.

http://www.hitech.gr/data/xls/T95_Plasma_LCD_Internet.xls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...