Προς το περιεχόμενο

Ποια Τηλεόραση μου κάνει?


plintiriopiaton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά παιδιά, (ελπίζω να μήν έχει πεθάνει το θέμα και να πάρω απάντηση )

Το ίδιο ερώτημα έχω και εγώ,

Δηλαδή να αγοράσω την SONY KDL-26L4000 ή την LG 263000 ;;

Η απόσταση παρακολούθησης θα είναι 2 μέτρα, οπότε παρακαλώ θα ήθελα απάντηση -τεκμηριωμένη, άν είναι δυνατόν- για την κατάληλη απόσταση θέασης, θα μπορούσα να πάρω και 32άρα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Γειά χαρά παιδιά, (ελπίζω να μήν έχει πεθάνει το θέμα και να πάρω απάντηση )

Το ίδιο ερώτημα έχω και εγώ,

Δηλαδή να αγοράσω την SONY KDL-26L4000 ή την LG 263000 ;;

Η απόσταση παρακολούθησης θα είναι 2 μέτρα, οπότε παρακαλώ θα ήθελα απάντηση -τεκμηριωμένη, άν είναι δυνατόν- για την κατάληλη απόσταση θέασης, θα μπορούσα να πάρω και 32άρα ;;

 

Τι υλικό θα βλέπεις? hd ή τον παπαγιάννη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχώς εδώ Μεσολόγγι, μόνο αναλογικό σήμα υπάρχει, οπότε τα κλασικά αναλογικα τηλεοπτικα κανάλια και κανα dvd.

Άν και η Sony και η LG που αναφέρω είναι HD Ready, μάλλον η ερώτησή σου πάει, στο ότι η 32άρες είναι FullHD έ ;;

 

(απ' ότι διαβάζω η Sony έχει αντίθεση 15.000:1 ενώ η LG 6.000:1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχώς εδώ Μεσολόγγι, μόνο αναλογικό σήμα υπάρχει, οπότε τα κλασικά αναλογικα τηλεοπτικα κανάλια και κανα dvd.

Άν και η Sony και η LG που αναφέρω είναι HD Ready, μάλλον η ερώτησή σου πάει, στο ότι η 32άρες είναι FullHD έ ;;

 

(απ' ότι διαβάζω η Sony έχει αντίθεση 15.000:1 ενώ η LG 6.000:1)

 

Aν βλέπεις dvd, τότε μείνε με την crt, δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Και όταν αρχίζεις και βλέπεις blu-ray, τότε αλλάζεις. Α, και ψηφιακά να γίνουν τα κανάλια (νομίζω ότι έγιναν, τουλάχιστον στο λεκανοπεδιο), ίδια εικόνα (ίδιο σήμα, ίδια ανάλυση) θα βλέπεις (μέχρι τουλάχιστον να εκπέμπουν hd σήμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σου πω και 40αρα ανετα

Οσο πιο μεγαλη τοσο καλυτερα

Εγω εχω παρει 46αρα και την εχω και για μονιτορ απο τα 3 μετρα

Μη σε νοιαζει για την ποιοτητα των αχρηστων ετσι κι αλλιως καναλιων

Αν εχεις DSL Βρισκεις HD ποιοτητας σειρες και ταινιες ή και δορυφορικα HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σου πω και 40αρα ανετα

Οσο πιο μεγαλη τοσο καλυτερα

Εγω εχω παρει 46αρα και την εχω και για μονιτορ απο τα 3 μετρα

Μη σε νοιαζει για την ποιοτητα των αχρηστων ετσι κι αλλιως καναλιων

Αν εχεις DSL Βρισκεις HD ποιοτητας σειρες και ταινιες ή και δορυφορικα HD

 

Κάτσε έχω δει 40άρα σε γκαρσιονέρα και έπαθα πολιτισμικό σοκ. Δεν είναι όλες οι τηλεοράσεις για όλους τους χώρους. Πχ δε γίνεται να βάλεις πάνω από 24άρα σε δωμάτιο και να διατηρήσεις την αρμονία και την καλαισθησία. Πάντως ο dhmak πρέπει να κατεβάσει πρώτα hd υλικό και μετά να δει ανα αξίζει η επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afentiko7 συμφωνώ μαζί σου, περι διαστάσεων, γι' αυτό ρωτάω, για απόσταση 0-2,10 μέτρα απόσταση ποιά είναι καλύτερη 26άρα ή 32άρα ;;

Έτσι κι αλλιώς θα μεταβώ σε αγορά TFT/LCD γιατί η τηλεόραση που θα αντικατασταθεί είναι μία DAEWOO 14" CRT (αγορασμένη το 2003), οπότε λέω οτι ήρθε η ώρα να την αλλάξω, μεταξύ των συγκεκριμένων Sony & LG ποιά προτείνεται ;;

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν τις συγκεκριμένες ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις για να μη χτυπας το κεφαλι σου.... στην οθονη ειναι να πας σε ενα μαγαζι και να τις δεις να παιζουν και οποια σου αρεσει καλυτερα να παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afentiko7,πιστεύω ότι σε ένα δωμάτιο μπορεί κάποιος να βάλει μέχρι και 32άρα (εξαρτάται και το δωμάτιο βέβαια).Η 24άρα που βάζεις σαν όριο είναι αρκετά μικρή.

 

dhmak,για την απόσταση που θες θα σου έλεγα να πάρεις 26άρα.Βέβαια παίζει ρόλο και το γούστο.Κάποιος μπορεί να θέλει περισσότερες ίντσες απ' όσες απαιτεί η απόσταση θέασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν πάω σε 32άρα μου προτείνεται την LG 32LG5600 ;;

Άν την πάρω, λέω να την πάρω απ' τα Multirama (απ' ότι βλέπω την έχει σε καλή τιμή)

Και τα 490 που θα σκάσω πολλά είναι στην φάση που βρίσκομαι, ελπίζω να κάνω την καλύτερη value for money αγορά.

Τί λέτε ;;

Προτείνεται κάτι καλύτερο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πάνω απο 2.5μ απόσταση θέασης πάρε όσες ίντσες θέλεις..

Προσωπικά έχω στα 2,30 40" και κανένα πρόβλημα δεν έχω(αντίθετα μου φαίνεται μικρή πλέον μιας και την θέλω μόνο για 360 και hd movies..

Πρόταση μου να κρατήσεις κάνα μήνα ακόμα κάνα φράγκο και να πάρεις περισσότερες ίντσες με καμια 599-699 ευρώ όταν με το καλό τα μαζέψεις..

Η fullhd έχουν πέσει πολύ και το μέγεθος πράγματι μετράει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο 2.5 μέτρα δέν έχω, η συνυθέστερη απόσταση θα είναι κάπου στα 2.10,

H LG 32LG5600 είναι FullHD και πιστέυω να μήν είναι κουραστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klainmaingr,μπορεί να έχει αρχίσει να σου φαίνεται και μικρή η 40άρα,αλλά να ξέρεις ότι όταν βλέπεις από κοντινή απόσταση σε πολλές ίντσες,τότε το μάτι δεν προλαβαίνει να δει ολόκληρη την εικόνα/οθόνη,με αποτέλεσμα να κουράζεται.

 

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο το εκλαμβάνουν μερικοί αυτό σαν σοβαρό,αφού ακούω πολλούς (ειδικά τους gamers) να κάθονται μπορεί και στο 1,5 μμέτρο σε μεγάλες ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά παιδιά, τελικά θα πάρω την Philips 32PFL5403D παρακαλώ πολύ μπορείτε να μου προτείνεται βραχίονα στήριξης VESA 20x30 γιατί δέν μπορώ να βρώ πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...