Προς το περιεχόμενο

Port Forwarding


planelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πώς μπορώ να κάνω forward μια port? Θέλω να χρησιμοποιήσω αυτό το προγραμματάκι αλλά μου λέει ότι πρέπει να κάνω forward την port 80. Πώς γίνεται αυτό? Χρησιμοποιώ το Speedtouch 530, Windows XP Pro SP2 και θα επιθυμούσα μια δωρεάν λύση...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ειναι δυσκολο..Καταρχας πρεπει να μπεις στις ρυθμισεις του Router σου(τσεκαρε το manual),και απο κει συνηθως υπαρχει επιλογη για να ανοιξεις την πορτα που θες..

 

Βρηκα και αυτο το guide,ελπιζω να βοηθαει..

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch530/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω αργότερα. Δε γίνεται όμως να ανοίξω μια πόρτα και με τα Windows? Το mtorrent πώς ανοίγει αυτόματα την πόρτα που επιλέγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δοκίμασα αυτό αλλά:

 

071125 12:33:07 Master Server registration aborted. The Master Server attempted to verify your server by requesting a web page from it, but was not able to connect to your IP address (85.72.186.71) on port 80. If you have a router or firewall, please change it to allow port 80 to be forwarded to your machine. For help, see the FAQ page under the Help menu. Also, please verify your IP address on the Options / Master Server window. FSHostSpy will not be able to show your server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι λαθος κανεις,γιατι αυτη ειναι η διαδικασια.. Τωρα δεν ξερω, ισως πρεπει να ρυθμισεις κατι στο προγραμμα που θες να χρησιμοποιησεις,εκει δεν μπορω να σε βοηθησω..

 

Οσο για το μtorrent,δεν ανοιγει αυτοματα πορτα,πρεπει να το ρυθμισεις..Δοκιμασε να ανοιξεις ξανα την πορτα 80,και τσεκαρε με το τεστ του μtorrent αν το εκανες σωστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

min anixeis tin thira 80 giati meta den tha mporeis na mpeis stin selida tou router.i tha baleis ton router na anigei se alli porta i bale alli porta oxi tin 80.an baleis tin 80 meta tha xaseis to web interface tou router.episis klise firewall router kai firewall windows i ase tin thira pou thes na perasei to firewall ton xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άκου φίλε μου πως γίνεται για το mTorrent..

Καταρχάς πρέπει να βρεις μία port.

Πας στο Options ----> Preferences ----> Connection.. Μετά εάν δεν υπάρχει ήδη εκεί κάποιος αριθμός για port (εκεί που λέει Port using for incoming connections) πάτα στο Random port να σου βγάλει μία. Στην συνέχεια πρέπει να βρεις μία άλλη ip να δόσεις για αυτές τις νέες θύρες που θέλεις..

Συνήθως είναι κάποια static ip...

Για να βρεις πρέπει να πας μέσα στο torrent .... Τώρα δεν ξέρω πόσο καλά ξέρεις να το χρησιμοποιείς αλλά πας στο Options ---> Speed Guide ...

Εκεί πέρα θα πρέπει να δεις εάν λειτουργεί η port..

Αφού έχεις βάλει κάποια port πάτα εκεί που λέει " Test if port is forwarded properly " ..

Θα σου βγάλει κάποιο error.. Πάτα από κάτω που λέει http://www.portforward.com

Εκεί πέρα θα πρέπει να βρεις το router σου.Εκεί έχει μία αναλυτικότατη περιγραφή για το τι κάνεις για να δημιουργήσεις μία static ip και στην συνέχεια το ΒΑΣΙΚΟ πως να ρυθμίσεις το router σου..

Τώρα για το εάν θες μα ρυθμίσεις και κάποια άλλη port ξανά μπες στο router και ρύθμισε το με την ίδια ip.. Τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω κάνει γιατί χρησιμοποιώ 3 port με το ίδιο ip... Για ότι απορία έχεις εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε...

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω την 120 στο μτορρεντ αλλά μου λέει ότι η port doesn't appear to be open.

 

Τι static ip, την να την κάνω? Με dynamic δηλαδή δε γίνεται σωστή προώθηση της θύρας?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το πρόγραμμα να μου πεις αν δουλέυει στο PC σου?[NO VIRUS]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

071213 22:18:16 FSHost 3.2 starting

071213 22:18:16 Loaded text messages

071213 22:18:16 Loaded Chat Commands

071213 22:18:16 Loaded Hop List file 'hoplist_hawaii.fhl'

071213 22:18:16 Remote Access started

071213 22:18:21 Started FS2002 session 'My session'

071213 22:18:27 Started FS2004 and FSX session 'My session'

071213 22:18:27 Version check complete. This is the latest version.

071213 22:18:28 Your external IP address is: 77.49.157.200

071213 22:18:28 View status in a browser at: http://77.49.157.200

071213 22:18:28 Registered with the Master Server.

071213 22:18:31 Loaded 22988 FS2002 airports

071213 22:18:34 Loaded 23760 FS2004 airports

071213 22:18:37 Loaded 24490 FSX airports

 

 

mia xara ego

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω την 120 στο μτορρεντ αλλά μου λέει ότι η port doesn't appear to be open.

 

Τι static ip, την να την κάνω? Με dynamic δηλαδή δε γίνεται σωστή προώθηση της θύρας?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το πρόγραμμα να μου πεις αν δουλέυει στο PC σου?[NO VIRUS]

 

Λοιπόν άλλα σου είπα άλλα έκανες !!!!

Καταρχάς, το μTorrent δέχεται πόρτες με πενταψήφιο αριθμό...

Επομένως εάν έχω καταλάβει και σωστά το 120 που βάζεις δεν στέκει..

Κάνε ένα ένα τα βήματα που σου είπα και θα το βρεις σίγουρα !!

Όσο για την static ip χρησιμεύει για το εξής :

Την νέα port που θες πρέπει να την ρυθμίσεις στο router σου.. Αυτό γίνεται με μία νέα static ip ...

Πήγαινε στο http://www.portforward.com (εάν θυμάμαι καλά)...Εκεί σου λέει αναλυτικά τι κάνει ΑΝΑΛΟΓΑ με το router που έχεις...

Τώρα για το πρόγραμμα δεν κατάλαβα τι θες ακριβώς να δω...

Ακολούθα τα βήματα που σου είπα στο πρώτο μήνυμα που σου έστειλα και θα το βρεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...