Προς το περιεχόμενο

Γαλλία: Θα διακόπτεται η σύνδεση όσων κατεβάζουν παράνομα τραγούδια ή ταινίες


NiTroGen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η Ελλαδα ειναι σε αλλο πλανητη

δεν ισχυει τιποτα

δεν εχετε δει και τις αμερικανικες ταινιες που οταν καποιος θελει να δραπετευσει απο Τουρκια ή αλλες διπλανες χωρες λεει "ας περασω στην Ελλαδα και μετα σωθηκα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογία ήθελε ο ακροδεξιός να ελέγχει το internet στην Γαλλία. Πολύ που νοιάστηκε για τους συνθέτες και τους παραγωγούς. Πως καταφέρνει να τα κάνει αυτά στην Γαλλία, δεν μπορώ να το καταλάβω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά γίνεται και "καλό" παράδειγμα για τις υπόλοιπες κυβερνήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σας ενημερωσω οτι η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος ανθιζει στην ελλαδα και περνει συνεχως νεο προσωπικο με τρομερα πτυχια και γνωσεις. Μη κοιτατε που δεν ακουγονται πολλα. Εχω συγγενικο μου προσωπο στη διοικηση. Κανουν τρομερες επιτυχιες απλα δεν ασχολουνται με τετοια ασημαντα θεματα οπως π.χ. τυο τραγουδι που κατεβασε το 18χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογία ήθελε ο ακροδεξιός να ελέγχει το internet στην Γαλλία. Πολύ που νοιάστηκε για τους συνθέτες και τους παραγωγούς. Πως καταφέρνει να τα κάνει αυτά στην Γαλλία, δεν μπορώ να το καταλάβω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά γίνεται και "καλό" παράδειγμα για τις υπόλοιπες κυβερνήσεις.

 

Έτσι ακριβώς. Βρέθηκε το "καλό παιδί" της Αμερικής και των διαφόρων εταιριών που δήθεν νοιάζεται για τα πνευματικά δικαιώματα. Ειδικά από Γαλλία δεν περίμενα τέτοιο φυντάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεις stream το κατεβαζεις στον υπολογιστη σ...σαν τεμποραρυ file

φαινεται ομως στις αρχες σαν κατεβασμα εργου ; οπως p2p? δεν ξερω αν οι περιορισμοι θα ισχυσουν και για το streaming αλλα προς το παρον εισαι νομιμος να δεις streaming, Η νομοθεσια προβλεπει κυρωσεις για κατεβασμα απο p2p και οχι για streaming(ασ ειναι το ιδιο αποτελεσμα , δεν εχει προβλεβθει ακομα απο τον νομο)

 

Σημειώνω ότι τα νόμιμα sites με streaming δεν σε αφηνουν να το αποθηκευσεις στο σκληρό το έργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά απλά ανοίγουν το δρόμο σε απόπειρες ελέγχου της διακίνησης της πληροφορίας στο internet και κατάργησης του ιδιωτικού απορρήτου. Αλήθεια, πώς θα καταλαβαίνουν αν το αρχείο που κατέβασα από torrent είναι παράνομο ή όχι; Θα καταργήσουν τα torrents γενικά; Γιατί εγώ μπορεί να κατεβάζω το Ubuntu ή μπορεί να κατεβάζω την τελευταία κινηματογραφική ταινία. Θα μπαίνουν στον υπολογιστή μου και θα κοιτάνε τα αρχεία;

 

Ας το βάλουν καλά στο μυαλό τους ότι έλεγχος της πληροφορίας δε θα γίνει ποτέ και δόξα τω θεώ που για κάθε απόπειρα ελέγχου της, θα υπάρχουν πάντα τα κατάλληλα αντίμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν κάποιος μου απαγόρευε να κατεβάζω τραγούδια και ταινίες, θα διέκοπτα μόνος μου την σύνδεση μου, και θα έβαζα μια dial up, μόνο και μόνο για να μιλάω σε κάνα φόρουμ...

 

Αλλά έτσι κ αλλιώς, απορώ τι σκέφτονται όταν παίρνουν τέτοιες αποφάσεις... Εγώ π.χ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αγοράσω ένα CD με 15 ευρώ, γιατί τα 15 ευρώ είναι πάρα πολλά σε σχέση με την πραγματική του αξία... Γ αυτό το κατεβάζω παράνομα... Αν τώρα μου κόψουν την σύνδεση επειδή το κατέβασα παράνομα, έχουν την εντύπωση ότι εγώ θα αγόραζα ποτέ έστω και ένα cd? Θα προτιμούσα να ηχογραφήσω το τραγούδι από το ραδιόφωνο, ή ακόμη και να μην το ακούσω καθόλου... Τι θα κερδίσουν? Απολύτως τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και όταν θα παίρναμε τηλέφωνο ή θα στέλναμε fax στον ISP για την διακοπή της σύνδεσης,θα γράφαμε κάτι σαν συγνώμη αλλά τι να την κάνω την ευρυζωνική σύνδεση αν δεν μπορώ να κατεβάζω;

 

Απλά τα πράματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο γενικά αλλα το θέμα δεν ειναι αν θα γίνει στην Ελλάδα ή όχι.

 

Το θέμα ειναι να μην γίνει γενικά γιατι όλα απο έξω έρχονται οπότε δεν θα ήταν καθόλου καλό να σταματήσει αυτό.

 

Πάντως ειδικά για την Ελλάδα πιστεύω οτι στα προσεχή χρόνια ΠΟΛΥ δύσκολα θα γίνει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...