Προς το περιεχόμενο

Εξαντλήθηκαν στο Amazon τα αποθέματα της συσκευής Kindle


NiTroGen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρά το σκεπτικισμό των αναλυτών και ορισμένων υποψήφιων αγοραστών, η Amazon.com ξεπούλησε τις νέες συσκευές ανάγνωσης βιβλίων Kindle, πέντε μόλις μέρες μετά την παρουσίασή τους. Η συσκευή θα είναι ξανά διαθέσιμη το νωρίτερο στις 3 Δεκεμβρίου λόγω «μεγάλης ζήτησης από τους καταναλωτές», αναφέρει ο δικτυακός τόπος της Amazon. Όσοι ενδιαφέρονται, καλό θα είναι να παραγγείλουν το Kindle από τώρα, προσθέτει η εταιρεία.

 

Παραμένει πάντως άγνωστο πόσα Kindle ήταν διαθέσιμα για το ντεμπούτο των πωλήσεων. Αδιευκρίνιστο είναι επίσης αν το Kindle θα φτάσει και στην ευρωπαϊκή αγορά.

 

Με το Kindle, η Amazon ελπίζει να πετύχει εκεί που άλλες εταιρείες απέτυχαν παταγωδώς. Η αντίστοιχη συσκευή ανάγνωσης της Sony, για παράδειγμα, δεν έχει γνωρίσει μεγάλη επιτυχία.

 

Το λευκό Kindle, με τιμή 400 δολάρια, είναι λεπτότερο από το μέσο χάρτινο βιβλίο, έχει βάρος 292 γραμμάρια και βασίζεται σε μια ευανάγνωστη ασπρόμαυρη οθόνη χωρίς οπίσθο φωτισμό (είναι ξεκούραστη, αλλά δεν διαβάζεται στο σκοτάδι). Η μνήμη του χωράει 200 βιβλία, τα οποία οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν από μια ηλεκτρονική βιβλιοθήκη 90.000 τίτλων και να τα κατεβάσουν ασύρματα μέσω του ενσωματωμένου μόντεμ κινητής τηλεφωνίας. Το κατέβασμα είναι δωρεάν, ενώ τα βιβλία κοστίζουν 10 με 15 δολάρια. Το Kindle προσφέρει επίσης συνδρομές σε εφημερίδες όπως οι New York Times και η Wall Streel Journal προς 6 έως 15 δολάρια το μήνα, καθώς και συνδρομές σε blogs για 1 έως 2 δολάρια.

 

Παράπονα αναφέρονται πάντως για τη μπαταρία του, η οποία θα έπρεπε να διαρκεί ημέρες ή εβδομάδες, εξαντλήθηκε όμως μέσα σε 24 ώρες όταν δοκίμασε τη συσκευή ρεπόρτερ του Associates Press

 

Source.png Πηγή: In.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοί και οι δύο.

 

Το e-paper σίγουρα θα φέρει μια μικρή επανάσταση. Το παρακολουθώ από τότε που βρισκόταν στα σπάργανα και ήταν μια τεχνολογία του... μακρινού μέλλοντος.

 

Περιμένω πώς και πώς, πότε θα βγει η πρώτη Kindle-clone συσκευή, η οποια όμως θα δέχεται οποιοδήποτε αρχείο κειμένου (χωρίς κλειδώματα και λοιπές μην-το-πω), η οποια θα είναι 100% touch-screen, χωρίς κανένα κουμπί και που φυσικά θα πωλείται και σε σχετικά προσιτή τιμή.

 

Τα 400 ευρώ τα έδινα άνετα αν το Kindle είχε αυτά που θέλω. Γιατί όπως όλοι μας, έχω πάρα πολλά αρχεία κειμένου σε ηλεκτρονική μορφή (κυρίως pdf) που θέλω να διαβάσω, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να τα εκτυπώσω (ναι, δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω βιβλίο σε οθόνη, το θέλω σε χαρτί, έστω σε e-paper!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linuxακι φοραει μεσα. Οποτε συντομα θα διατεθει μια custom εκδοση του λειτουργικου που θα αφαιρει αυτους τους περιορισμους και θα επιτρεπει και αλλες χρησεις της συσκευης. Παντως, e-ink or not, το κλασσικο χαρτι ειναι η κορυφη που δεν θα ξεπεραστει συντομα απο αποψη λειτουργικοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεν εγινε κατι σπουδαιο οποτε το μελλνο θα αποδειξει κατα ποσον το ηλεκτορνικο βιβλιο θα πετυχει τον στοχο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοί και οι δύο.

 

Το e-paper σίγουρα θα φέρει μια μικρή επανάσταση. Το παρακολουθώ από τότε που βρισκόταν στα σπάργανα και ήταν μια τεχνολογία του... μακρινού μέλλοντος.

 

Περιμένω πώς και πώς, πότε θα βγει η πρώτη Kindle-clone συσκευή, η οποια όμως θα δέχεται οποιοδήποτε αρχείο κειμένου (χωρίς κλειδώματα και λοιπές μην-το-πω), η οποια θα είναι 100% touch-screen, χωρίς κανένα κουμπί και που φυσικά θα πωλείται και σε σχετικά προσιτή τιμή.

 

Τα 400 ευρώ τα έδινα άνετα αν το Kindle είχε αυτά που θέλω. Γιατί όπως όλοι μας, έχω πάρα πολλά αρχεία κειμένου σε ηλεκτρονική μορφή (κυρίως pdf) που θέλω να διαβάσω, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να τα εκτυπώσω (ναι, δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω βιβλίο σε οθόνη, το θέλω σε χαρτί, έστω σε e-paper!)

 

Έχουν βγει τέτοιες συσκευές ήδη που παίρνουν και 8gb μνήμης με καρτούλα και διαβάζουν pdf, rtf, word, mp3, aac κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν ανοίγει pdf κτλ είναι οκ. Το καλύτερο βέβαια είναι να βγεί κάποιο το οποίο να μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει σα σημειωματάριο ή ακόμη καλύτερα σαν τετράδιο, αυτό θα είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα review έχω διαβάσει, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο e-reader αυτή τη στιγμή που να έχει τα προσόντα να γίνει μεγάλη επιτυχία. Όλα φαίνονται να έχουν ένα ή περισσότερα σημαντικά κουσούρια.

 

Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πάρεις Sony, go for το νεώτερο: PRS-505

 

 

to Kindle δεν διαβαζει PDF, αλλα ισως υπάρχει καποιο workaround. Διαβάζει απροστάτευτα σε mobipocket ( .PRC ) format.

Υπαρχει μια εφαρμογή, το Mobipocket Reader Desktop 6.1 για windows (η εταιρεια που το βγαζει ανηκει στην Amazon), που μετατρέπει pdf σε prc.

για ποιότητα, και πως κάνει τις εικόνες δεν ξερω ακόμα.

 

Πάντως, ειδικα για Ελλάδα, πριν αγοράσουμε, πρεπει να ειμαστε πολυ σίγουροι για το πως εμφανιζει τα ελληνικά η συσκευή, ή αν τα μετατρέπουν σωστα οι διάφοροι converter αν ειναι pdf με ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...