Προς το περιεχόμενο

Χορεύετε ζειμπέκικο??


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι αν και θα γούσταρα πολύ να ξέρω να χορεύω, δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Το ίδιο και αρκετά παιδιά από ότι έχω ρωτήσει. Εσείς?

ΥΓ Όταν λέω χορεύω ζειμπέκικο εννοώ χορεύω, όχι όλους αυτούς τους "μάγκες" που βλέπουμε από δω και από κει να πατάνε σταφύλια.. Έτσι μπορούν όλοι απλώς μερικοί έχουν μικρότερη ντροπή :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζειμπέκικο είναι τούρκικος χορός φιλοπολεμικός και έχει συγκεκριμένα βήματα.Οι βλαχοέλληνες στη συνέχεια το προσάρμοσαν στη δική τους αστα βράστα παράδοση και το ξέχεσαν.Οπως και με όλους τους άλλους "δημοτικούς χορούς"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζειμπεκικο θεωρειται ατομικος χορος.Οποτε οπως και να το χορεψεις για μενα δεν εχει σημασια.Αρκει να το νιωθεις....

Εγω πχ δεν ξερω να χορευω ζειμπεκικο οπως χορευεται αλλα δεν θα διστασω να χορεψω αν μου αρεσει το κομματι.Βαζω και ενα τσιγαρο κατω και το σβηνω στο τελος κλασικα.Αλλα οχι δεν θεωρω τον εαυτο μου μαγκα.Χορευω συγκεκριμενα κομματια(3-4) και τις περισσοτερες φορες τα κανω παραγγελια στον dj ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το αντιστοιχο απο το τσιφτετελι για τις γκομενες που χορευουν πανω σε τραπεζια(με παλαμακια των απο κατω) κ θελουν να δειξουν οτι υπαρχουν στο μαγαζι...

ελαχιστες φορες βλεπεις καποιον να το χορευει γιατι του βγαινει αληθινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ αν το νοιώθεις να βγεις να το χορέψεις, αλλά και πάλι όπως είπες κι εσύ να το κάνεις σε συγκεκριμένα τραγούδια και όχι σε όλα τα ζειμπέκικα και για "μόστρα". Άσε τη μόστρα σε αυτούς που ξέρουν.

Άσε που θεωρώ το ζειμπέκικο τον καλύτερο αντρικό χορό και είναι κρίμα να ξεφτιλίζεται και να χορεύεται απο 15 άσχετα άτομα κάθε φορά λες και είναι τσιφτετέλι. Γνώμη μου πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενα και με τη σειρα.

 

1)Υπαρχουν πολλα Ζειμπεκικα.Υπαρχουν Ζειμπεκικα απ'την Μικρα Ασια,αλλα ακόμα και τοπικά ζειμπέκικα που εμφανιστηκαν σε περιοχές της Ελλάδας.(πχ στην Πατρα έχουμε το Ταμπαχανιώτικο Ζειμπέκικο,ένα ζειμπέκικο που χορεύεται στα Ταμπάχανα,περιοχή της Πάτρας,και δεν συναντιεται πουθενα αλλου)

2)Υπαρχουν ΠΟΛΛΑ ζειμπεκικα που είναι και γυναικεια (δεν εννοω πολλα τραγούδια,αλλά πολλά είδη) Φυσικά το κλασσικό ζειμπέκικο δεν ειναι γυναικειο (Εχουμε ταυτισει το κλασσικο ζεϊμπέκικο με την Ευδοκία)Η πλειοψηφία των Μικρασιατικων είναι.Επισης υπάρχουν πολλοι χοροι αντικρυστοι (αντρας και γυναικα) οι οποιοι κατω απ'τον ορο:Χασαπιές,Αντικρυστοί,Καρσιλαμάδες,εχουν μεγάλη ομοιότητα χορευτικα με ζειμπεκικο.

3)το 99% αυτων που χορεουν στα λουλουδαδικα δεν ξερουν να χορευουν ΚΑΝΕΝΑ ζειμπεκικο,αλλα αντ'αλλων κανουν,ειδικα, απ'τα 2-3 ποτηρακια παραπανω που εχουν κατεβασει

4)και για να απαντησω στην ερωτηση,θεωρω οι ξερω ζειμπεκικο (αρκετα καλο μαλιστα) αλλα σε τετοιες "εκδηλωσεις" δεν χορευω.Μου φτανουν οι εκδηλωσεις που κανει το χορευτικο μου.Ισως σε στενο κυκλο με φιλους,ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά επειδή υπάρχουν οι 90 στους 100 που θα σχολιάσουν-κοροϊδέψουν-δεν-ξέρω-γω-τι αυτόν που θέλει να το χορέψει (γιατί όλοι κοροϊδεύουν, αλλά κανείς δεν το επιχειρεί! Γιατί άραγε; Μήπως γιατί δε θέλει να εισπράξει τα αρνητικά σχόλια που κάνει ο ίδιος στους άλλους; ), ο άνθρωπος το σκέφτεται και σου λέει... άσε καλύτερα.

Ε ναι ο κλασικός Έλληνας κάθεται σε μια γωνιά, πίνει το ποτό του και σχολιάζει τους πάντες και τα πάντα γύρω του!!

Έτσι έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά επειδή υπάρχουν οι 90 στους 100 που θα σχολιάσουν-κοροϊδέψουν-δεν-ξέρω-γω-τι αυτόν που θέλει να το χορέψει (γιατί όλοι κοροϊδεύουν, αλλά κανείς δεν το επιχειρεί! Γιατί άραγε; Μήπως γιατί δε θέλει να εισπράξει τα αρνητικά σχόλια που κάνει ο ίδιος στους άλλους; ), ο άνθρωπος το σκέφτεται και σου λέει... άσε καλύτερα.

Ε ναι ο κλασικός Έλληνας κάθεται σε μια γωνιά, πίνει το ποτό του και σχολιάζει τους πάντες και τα πάντα γύρω του!!

Έτσι έτσι

 

χμ,μεγαλη συζητηση ανοιγεις...

 

προσωπικα πιστευω οτι το ζειμπεκικο δεν εχει καμμια θεση στα μπουζουκια.ας μεινουμε στα τσιφτετελια,και τα χανουμακια που κουνιουνται στην πιστα και στα τραπεζια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ,μεγαλη συζητηση ανοιγεις...

 

προσωπικα πιστευω οτι το ζειμπεκικο δεν εχει καμμια θεση στα μπουζουκια.ας μεινουμε στα τσιφτετελια,και τα χανουμακια που κουνιουνται στην πιστα και στα τραπεζια

 

Μπουζούκια, club, εκδηλώσεις, παντού.

Η νοοτροπία είναι η ίδια, δεν αλλάζει.

Με την ίδια λογική, δε θα έπρεπε εγώ να πηγαίνω με την παρέα μου να παίζω ποδόσφαιρο γιατί δεν ξέρω. Που πας ρε καραμήτρο να παίξεις αφού δεν ξέρεις την τύφλα σου;;;; Τέλος πάντων.

Γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να χορέψεις επειδή έτσι αισθάνεσαι, παρά να κάθεσαι και να σχολιάζεις τους άλλους. Ή τουλάχιστον, άσε τον άλλον να διασκεδάσει χωρίς να επικρίνεις.

Μας έχει φάει το τι θα πει ο άλλος και σκεφτόμαστε να κάνουμε το παραμικρό, έστω και αν αυτό πραγματικά το θέλουμε, σκεπτόμενοι το τι θα σκεφτεί ο διπλανός, ο άλφα ο βήτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχει φάει το τι θα πει ο άλλος και σκεφτόμαστε να κάνουμε το παραμικρό, έστω και αν αυτό πραγματικά το θέλουμε, σκεπτόμενοι το τι θα σκεφτεί ο διπλανός, ο άλφα ο βήτα...

 

 

Ελλαδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν κρίνω κανέναν. Ο καθένας στο τσακίρ κέφι μπορεί να κάνει ότι τον εκφράζει εκείνη τη στιγμή. Εμένα προσωπικά δεν με εκφράζει το ζειμπέκικο σαν χωρός. Όχι ότι δεν μου αρέσει η μουσική, απλώς ούτε ξέρω να χορεύω ζεϊμπέκικο ούτε πειράματα θέλω να κάνω :P

 

Επιβραβεύω κάποιον που χορεύει όμως, ακόμα και αν δεν έχει πάρει μέρος στο So you think you can dance :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αν και θα γούσταρα πολύ να ξέρω να χορεύω, δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Το ίδιο και αρκετά παιδιά από ότι έχω ρωτήσει. Εσείς?

ΥΓ Όταν λέω χορεύω ζειμπέκικο εννοώ χορεύω, όχι όλους αυτούς τους "μάγκες" που βλέπουμε από δω και από κει να πατάνε σταφύλια.. Έτσι μπορούν όλοι απλώς μερικοί έχουν μικρότερη ντροπή :devil:

 

όχι δεν χορεύω και ούτε πρόκεται... Γενικώς δε μου αρέσει ο χορός, το βλέπω σαν κάτι εντελώς ανούσιο, ίσως και βλακώδες ... Δεν ξέρω άλλα μόνο και στην ιδέα του να χορέψω νιώθω ηλίθιος...(χωρίς βέβαια να θέλω να προσβάλλω κανέναν που χορεύει, προσωπική άποψη είναι και φυσικά δεν είπα ποτέ κανέναν ηλίθιο επειδή χόρεψε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα να σου πω την αλήθεια κι εγώ είμαι από τους ανθρώπους που δεν χορεύουν. (Ευτυχώς δεν κρίνω τους άλλους, επειδή ναι δεν έχω την μαγκιά να σηκωθώ να χορέψω εγώ). Πάντως δεν το θεωρώ ανούσιο και γουστάρω πολύ όταν σηκωθεί κάποιος να ρίξει την ζειμπεκιά και μάλιστα να το κατέχει το άθλημα.

Και γενικότερα αν δεν χόρευε κανείς σκέψου πόσο "άδεια" θα ήταν μπουζούκια, κλαμπ και κάθε λογής πάρτυ.. Αποτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...