Προς το περιεχόμενο

Χορεύετε ζειμπέκικο??


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ενα και με τη σειρα.

 

[....]

4)και για να απαντησω στην ερωτηση,θεωρω οι ξερω ζειμπεκικο (αρκετα καλο μαλιστα) αλλα σε τετοιες "εκδηλωσεις" δεν χορευω.Μου φτανουν οι εκδηλωσεις που κανει το χορευτικο μου.Ισως σε στενο κυκλο με φιλους,ναι.

 

 

Πολύ ωραίες οι παρατηρήσεις περί ζεϊμπέκικου. Οι μπουζουκολουλουδοκαταστάσεις απέχουν πολύ από την πραγματική καταγωγή του χορού, και έθεσες μερικά πολύ ωραία ζητήματα.

 

Σχετικά με τα χορευτικά, έχω μια μικρή ένσταση. Κατ' αρχήν, αν επιτρέπεται, σε ποιό χορευτικό είσαι; Κατά δεύτερον, οι εκδηλώσεις, παραστάσεις, κλπ είναι πολύ ωραία πράγματα, και σίγουρα αρέσουν σε όλους μας όταν συμμετέχουμε. Αλλά καλώς ή κακώς, τα συγκεκριμένα τραγούδια/χοροί "λειτουργούν" αποτελεσματικά, και μένουν ως ζώσα παράδοση μόνο στους χώρους για τους οποίους προορίζονται: Κι εγώ χορεύω Κρητικά σε μια εκδήλωση, αλλά ουσιαστικά απλώς "αναπαριστώ" κάτι, δεν το βιώνω ως μέρος της παράδοσης μου. Αυτό γίνεται αποκλειστικά και μόνο όταν συμμετέχω σε γλέντι/πανηγύρι/παρέα, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες οι παρατηρήσεις περί ζεϊμπέκικου. Οι μπουζουκολουλουδοκαταστάσεις απέχουν πολύ από την πραγματική καταγωγή του χορού, και έθεσες μερικά πολύ ωραία ζητήματα.

 

Σχετικά με τα χορευτικά, έχω μια μικρή ένσταση. Κατ' αρχήν, αν επιτρέπεται, σε ποιό χορευτικό είσαι; Κατά δεύτερον, οι εκδηλώσεις, παραστάσεις, κλπ είναι πολύ ωραία πράγματα, και σίγουρα αρέσουν σε όλους μας όταν συμμετέχουμε. Αλλά καλώς ή κακώς, τα συγκεκριμένα τραγούδια/χοροί "λειτουργούν" αποτελεσματικά, και μένουν ως ζώσα παράδοση μόνο στους χώρους για τους οποίους προορίζονται: Κι εγώ χορεύω Κρητικά σε μια εκδήλωση, αλλά ουσιαστικά απλώς "αναπαριστώ" κάτι, δεν το βιώνω ως μέρος της παράδοσης μου. Αυτό γίνεται αποκλειστικά και μόνο όταν συμμετέχω σε γλέντι/πανηγύρι/παρέα, κλπ.

 

Χορευτικο Τμημα Δημου Πατρεων.

 

Συμφωνω οτι ειναι κατι τυποποιημενο μια χορευτικη παρασταση.Σε μαθαινει πολλα ομως.Προσωπικα απ'το χορευτικο μου ειμαι ευχαριστημενος.Τα γλεντια που εχουμε οργανωσει ειναι απειρα,οποτε εκει μπορεις να εκφραστεις ελευθερα,το ιδιο και σε πολλες προβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν χορεύω και ούτε πρόκεται... Γενικώς δε μου αρέσει ο χορός, το βλέπω σαν κάτι εντελώς ανούσιο, ίσως και βλακώδες ... Δεν ξέρω άλλα μόνο και στην ιδέα του να χορέψω νιώθω ηλίθιος...(χωρίς βέβαια να θέλω να προσβάλλω κανέναν που χορεύει, προσωπική άποψη είναι και φυσικά δεν είπα ποτέ κανέναν ηλίθιο επειδή χόρεψε)

 

Και εμένα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο χορός, αλλά εκτιμώ αυτούς που ξέρουν να χορεύουν καλλιτεχνικά και με φαντασία. Οχι όμως οταν όμως βλέπω άσχετους να χορεύουν οτι τους κατέβει ή γκόμενες να κουνάνε τους κώλους τους βαφτίζοντας αυτό που κάνουν ως χορό :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο χορός, αλλά εκτιμώ αυτούς που ξέρουν να χορεύουν καλλιτεχνικά και με φαντασία. Οχι όμως οταν όμως βλέπω άσχετους να χορεύουν οτι τους κατέβει ή γκόμενες να κουνάνε τους κώλους τους βαφτίζοντας αυτό που κάνουν ως χορό :mrgreen:

 

Μάλιστα... κι έγω εκτιμώ αυτούς που ξέρουν να ρίχνουν επαγγελματικά τη μπάλα στο bowling ή να κάνουν διάφορα κόλπα στο μπιλιάρδο.

Αυτό όμως θα πρέπει να με αποτρέψει απ'το να παίξω κι εγώ επειδή είμαι "άσχετος" για μερικούς και θα "χαλάσω τη βραδιά τους" παίζοντας στο διπλανό διάδρομο ή στο διπλανό τραπέζι; :shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα να σου πω την αλήθεια κι εγώ είμαι από τους ανθρώπους που δεν χορεύουν. (Ευτυχώς δεν κρίνω τους άλλους, επειδή ναι δεν έχω την μαγκιά να σηκωθώ να χορέψω εγώ). Πάντως δεν το θεωρώ ανούσιο και γουστάρω πολύ όταν σηκωθεί κάποιος να ρίξει την ζειμπεκιά και μάλιστα να το κατέχει το άθλημα.

Και γενικότερα αν δεν χόρευε κανείς σκέψου πόσο "άδεια" θα ήταν μπουζούκια, κλαμπ και κάθε λογής πάρτυ.. Αποτυχία

 

Μάλλον θα υπήρχαν άλλοι τρόποι διασκέδασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω χορευω ζειμπεκικο καποτε καλο και καποτε οχι και τοσο ομως σημασια εχει οτι βγαινει απο την ψυχη του καθενος το ζειμπεκικο ,ειχε φορα που σε ζειμπεκικο σε μπουζουκια εφαγα πανερια με λουλουδια απο τους θαμωνες και δεν ειπα ουτε καν ευχαριστω γιατι ημουν χαλια συναισθηματικα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ακόμα και τοπικά ζειμπέκικα που εμφανιστηκαν σε περιοχές της Ελλάδας.(πχ στην Πατρα έχουμε το Ταμπαχανιώτικο Ζειμπέκικο,ένα ζειμπέκικο που χορεύεται στα Ταμπάχανα,περιοχή της Πάτρας,και δεν συναντιεται πουθενα αλλου)

 

Φαντάζομαι θα προήλθε από παρθενογέννεση και όχι γιατί μια ελαφρών ηθών Πατρινιά γοητεύτηκε από κάποιον Τούρκο που έκανε δικά του βήματα στο χορό.Πχ πάρε παράδειγμα τη βράκα.Τη συναντάς στη Σερβία.Τι θεωρείς πιο πιθανό να μεταλαμπαδεύτηκε από τους Σέρβους σε μας ή να βάλε κάποιος Τούρκος το χεράκι του?Αυτό το λέω για να προβληματιστούμε κατά πόσο το -ελληνική στη νεοελληνική παράδοση στέκει.

 

Μάλλον θα υπήρχαν άλλοι τρόποι διασκέδασης...

 

Γιατί όσοι πάνε εκεί πάνε για τη διασκέδαση ή για το τι θα επακολουθήσει μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν εχω χορεψει ποτε Ζειμπεκικο γιατι δεν γουσταρω να κανω οτι ναναι

 

Χασαπικο?Ναι, αρκετο. Χασαποσερβικο?Καργα. Αφου τα ξερω. Δυστυχως Ζειμπεκικο δεν εμαθα πιθανως γιατι απο λαθος θεωρουσα οτι δεν εχει βηματα και τωρα δεν μου βγαινει να σκασω πανω και να χορεψω οτι ναναι

 

ΥΓ1. Εχω δει ομως τυπους να χορευουν το γνωστο τουρλουμπουκι ζειμπεκικο και να τριζουν τα ατωματα, ειναι στο στυλ τους, και αυτοι οτι ναναι καναν ομως τους πηγαινε

ΥΓ2. Το θεμα με την μοστρα ειναι τραγικο πλεον. Ολοι κοιτανε, ολοι κρινουνε, ολοι δεν τολαμανε να κανουν. Δλδ πιο καλα ποιος περναει?Εγω που οταν ερχομαι στο κεφι σπαω και 5-6 ποτηρια, μου την λεει και ο γαμαζατορας και γινομαι και ρεζιλι αλλα ετσι μου βγηκε?Ή ο αλλος που κοιταει και λεει "Κοιτα τον κραγκιοζη τι κανει" μπας και το παιξει σοβαρος στην γκομενα και οτι "δεν με πιανει εμενα το ποτο" μηπως και την ριξει?(προφανως εξαιρουνται ατομα που οντως ειναι του στατικου, του πινω ενα ποτακι ησυχα και φευγω. Απλα μιλαω γιαυτους που θα ηθελαν να κανουν τζερτζελε αλλα φοβουνται την "κοινη γνωμη" )

Ποσο τραγικο ειναι να εχω ριξει τα μεγαλυτερια γλεντια στην Αγγλια την στιγμη που οι Αγγλοι ονομαζουν τους δρομους με τα μπαρ Greek street επειδη και καλα διασκεδαζουν σαν Ελληνες. Α ρε και που να ηξεραν...Γιαυτο τα καλυτερα γινονται σε παρακμιακα μπουζουκια, σε μικρα μπαρακια, σε πριβε παρτυ που τα γαμας ολα χωρις το αγχος του ποιος σε κοιταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό με το ποιος κοιτάει είναι μεγάλο πρόβλημα για αρκετούς συμπεριλαμβανομένου και μένα. Όταν υπάρχουν πάντα αυτοί που κάθονται σε μια μεριά και μόνο κρίνουν ενώ κολώνουν να σηκωθούν οι ίδιοι για να το παίξουν "κάποιοι", μου έρχεται να σφαλιαρώσω μερικούς..

Δυστυχώς όμως πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν τέτοιες κότες. Γαμώ την σοβαροφάνεια μου γαμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...