Προς το περιεχόμενο

προβλημα με 2 partitions!


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εβαλα στο ενα παρτισιον winxp professional english kai sto allo exw winxp home greek. το προβλημα ειναι οτι δε μου εμφανιζει στην αρχη την επιλογη για να διαλεξω σε ποιο λειτουργικο θελω να μπω!ουτε απ τις επιλογες στα windows.μπαινει κατευθειαν στα winxp prof! απ το partition magic και τα δυο partition ειναι primary και κανενα δε ειναι hidden!

καμια ιδεα??

συγνωμη π ανοιγω νεο θεμα ενω εχω το αλλο,απλα τα προβληματα ειναι ασχετα μεταξυ τους!θενξ και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω και πολλά αλλά δες αν το αρχείο Boot.ini έχει αυτήν τη μορφή

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

 

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

 

αν ναι κάνε το επεξεργασία σε αυτό

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

 

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home" /fastdetect /NoExecute=OptIn

 

Αν και δεν είμαι σίγουρος ελπίζω να βοηθήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx tha to dokimasw

Edit: δουλευει εν μερει,δλδ βγαζει επιλογες για ποιο λειτουργικο να εκκινησει.αλλα μ βγζει δυο επιλογες για windows xp professional μονο!!!ενω εχω στο ενα home και στο αλλο(παρτισιον) προφεσιοναλ! μηπως επειδη και τα dio partition ειναι primary?? (to partition magic εχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια ειχα kai sta dio partitons dyo xp windows home greek.πριν λιγες μερες εβαλα τα προφεσιοναλ στο αλλο. εκανα φορματ κανονικα με το partition magic..dld dεν εβαλα τα προφεσιοναλ πανω στα home!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μάλλον θα ειναι ετσι

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

 

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home" /fastdetect /NoExecute=OptIn

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται επειδή τα Windows δεν έχουν ενσωματομενο Boot Loader και θα πρέπει να βάλεις κάποιον μονος σου ώστε να μπορείς να επιλέγεις κάθε φορά το λειτουργικό που θα φορτώσεις.

 

Άφου χρησιμοποιείς το Partition Magic γιατί δε χρησιμοποιηείς το εργαλείο που έχει; (Tasks->Install Another Operating System...). Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το PQBoot for Windows που βρίσκεται στα PartitionMagic 8.0 Tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άφου χρησιμοποιείς το Partition Magic γιατί δε χρησιμοποιηείς το εργαλείο που έχει; (Tasks->Install Another Operating System...). Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το PQBoot for Windows που βρίσκεται στα PartitionMagic 8.0 Tools.

το χρησιμοποιησα αλλα σε δευτερη επιλογη εχει ενα κοκκινο Χ και λεει unavaible και θελω κατι πιο ευκολο γτ πχ ο μπαμπας μ δε ξερει γρι απο πισι καο δε μπορει να παει στα home edition...

demis tha to dokimasw.

to οτι ειναι kai ta dio primary(τα παρτισιονς) δε παιζει ρολο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρησιμοποιησα αλλα σε δευτερη επιλογη εχει ενα κοκκινο Χ και λεει unavaible και θελω κατι πιο ευκολο γτ πχ ο μπαμπας μ δε ξερει γρι απο πισι καο δε μπορει να παει στα home edition...

demis tha to dokimasw.

to οτι ειναι kai ta dio primary(τα παρτισιονς) δε παιζει ρολο ε?

 

Όχι και έχω την εντύπωση οτι πρέπει να ειναι έτσι γιατί ο υπολογιστής δε μπορεί να κάνει boot απο partition που δεν ειναι primary...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και έχω την εντύπωση οτι πρέπει να ειναι έτσι γιατί ο υπολογιστής δε μπορεί να κάνει boot απο partition που δεν ειναι primary...

 

Σωστά έτσι πρέπει να είναι αλλιώς δεν θα μπορεί να ξεκινήσει το λειτουργικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

black demis δουλευει αψογα!

θενξ!

μια μικρη λεπτομερεια..οταν παταω να μπει στα home μπαινει στα professional!!!και οταν παταω professional μπαινει στα home!!

φτιαχνεται αυτο?

θενξ για ολα και οσους απαντησαν θενκς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

black demis δουλευει αψογα!

θενξ!

μια μικρη λεπτομερεια..οταν παταω να μπει στα home μπαινει στα professional!!!και οταν παταω professional μπαινει στα home!!

φτιαχνεται αυτο?

θενξ για ολα και οσους απαντησαν θενκς!!

 

 

Μάλλον θα πιάσει αυτό:

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

 

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...