Προς το περιεχόμενο

Ποθεν Εσχες ποια η γνωμη σας ?


altec%

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι η γνωμη σας για το ποθεν εσχες σε ολους τους Ελληνες πολιτες?

Να ανοιξουν και να ελεγχτουν ολοι απο τον πιο φτωχο ως τον πιο πλουσιο.

Ελεγχο εννοω το ανοιγμα τραπεζικων λογαριασμων τα ακινητα και σε αντιπαραβολη

με τα εισοδημα σε ολα τα χρονια εργασιας να βρεθει ποιος παρανομησε.

Εκλεψε την εφορια ειχε παρανομες δραστηριοτητες εκμεταλευτηκε κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είμαι κατά. Αν θέλουν να κάνουν έλεγχο ας κοιτάξουν τους εαυτούς τους οι πολιτικοί. Δε φτάνει που έχουν καταστρέψει την οικονομία τώρα θέλουν να πάρουν και τις οικονομίες των πολιτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση δεν ηταν ποια η γνωμη μας για το αν οι πολιτικοι θελουν να ανοιξει το ποθεν εσχες ολων των Ελληνων πολιτων αλλα τι θελουμε εμεις.

Εγω προσωπικα θελω. Δεν εχω σπιτι και κανενα ακινητο δεν εχω τροχοφορο μα ουτε καταθεσεις και μια ζωη ειμαι εργατης.Οποτε ποιος ο λογος να μην θελω.Δεν θελουν ισως αυτοι που δεν μπορουν να δικαιολογησουν απο που εχουν αυτα που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όταν οι μισθοί εναρμονιστούν με το 40% της εφορίας, καλό θα ήταν να συμβεί, ναι. Ως τότε δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε για εξομολόγηση στον επίσημο κρατικό νταβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Η ερωτηση δεν ηταν ποια η γνωμη μας για το αν οι πολιτικοι θελουν να ανοιξει το ποθεν εσχες ολων των Ελληνων πολιτων αλλα τι θελουμε εμεις.

Εγω προσωπικα θελω. Δεν εχω σπιτι και κανενα ακινητο δεν εχω τροχοφορο μα ουτε καταθεσεις και μια ζωη ειμαι εργατης.Οποτε ποιος ο λογος να μην θελω.Δεν θελουν ισως αυτοι που δεν μπορουν να δικαιολογησουν απο που εχουν αυτα που εχουν.

 

Ωραία λογική!

 

Αφού δεν έχεις τίποτα να κρύψεις, προτείνω να βάλεις μία κάμερα στην κρεββατοκάμαρά σου και να μεταδίδεις εικόνα κατευθείαν στην ΓΑΔΑ, στην ΚΥΠ ή σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία εργάζεται για το καλό μας.

Δεν κάνεις άλλωστε τίποτα παράνομο. Κάνεις;

 

Απίστευτο, απλώς απίστευτο! :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κατά. Αν θέλουν να κάνουν έλεγχο ας κοιτάξουν τους εαυτούς τους οι πολιτικοί. Δε φτάνει που έχουν καταστρέψει την οικονομία τώρα θέλουν να πάρουν και τις οικονομίες των πολιτών.

Αν πάρουν τις οικονομίες των πολιτών σημαίνει οτι αυτοί οι πολίτες δεν είναι και τόσο αθώοι.Δηλαδή αν σε σενα αποδειχτεί ότι είσαι υπάλληλος του δήμου και έχεις στην τράπεζα 3.000.000 ευρώ τα οποία δεν τα έχεις κληρονομίσει και έρθουν μετά και σε βάλουν σε μπελάδες θα έχουν άδικο?Η μήπως έτσι πέρνουν τα λεφτά του κόσμου?

 

Αφού δεν έχεις τίποτα να κρύψεις, προτείνω να βάλεις μία κάμερα στην κρεββατοκάμαρά σου και να μεταδίδεις εικόνα κατευθείαν στην ΓΑΔΑ, στην ΚΥΠ ή σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία εργάζεται για το καλό μας.

Δεν κάνεις άλλωστε τίποτα παράνομο. Κάνεις;

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα.Είναι απλά μια υπερβολή αυτό που λες.Σε λίγο θα μας πεις να βάλουμε κάμερα και μέσα στα εσώρουχα μας.

 

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βλέπετε το πόθεν έσχες ώς κάτι κακό.Δηλαδή το να ξέρει το κράτος αν τα χρήματα που βγάζεις είναι νόμιμα ή όχι είναι κακό?Εκτός και αν τα δικά σας είναι παράνομα(μπορεί να κάνετε εμπόριο κοκαίνης δεν ξέρω γω) και γιαυτό το θεωρείτε κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχεις τίποτα να κρύψεις, προτείνω να βάλεις μία κάμερα στην κρεββατοκάμαρά σου και να μεταδίδεις εικόνα κατευθείαν στην ΓΑΔΑ, στην ΚΥΠ ή σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία εργάζεται για το καλό μας.

Δεν κάνεις άλλωστε τίποτα παράνομο. Κάνεις;

 

Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπει κανείς?Με τα σημερινά δεδομένα εννοείται πως όχι.Αν όμως υπάρξει πραγματική λαική εξουσία είμαι απόλυτα σύμφωνος.Αν και τότε δε θα υπάρχει ιδιοκτησία αλλά και πάλι θα υπάρχουν αντιφρονούντες.

 

Καταρχήν δε γίνεται γιατί δε θα υπάρξουν πλέον υδραυλικοί, συνεργεία, δικηγόροι, γιατροί , πολιτικοί μηχανικοί και όλοι οι άλλοι που δε βγάζουν αποδείξεις.Οπότε πρώτα ψάχνουμε αυτούς και μετά τους έχοντες την εξουσία που είναι απολύτως φυσιολογικό να κλέβουν.Αλλιώς δε θα ταν άνθρωποι αλλά κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουν τις οικονομίες των πολιτών σημαίνει οτι αυτοί οι πολίτες δεν είναι και τόσο αθώοι.Δηλαδή αν σε σενα αποδειχτεί ότι είσαι υπάλληλος του δήμου και έχεις στην τράπεζα 3.000.000 ευρώ τα οποία δεν τα έχεις κληρονομίσει και έρθουν μετά και σε βάλουν σε μπελάδες θα έχουν άδικο?Η μήπως έτσι πέρνουν τα λεφτά του κόσμου?

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βλέπετε το πόθεν έσχες ώς κάτι κακό.Δηλαδή το να ξέρει το κράτος αν τα χρήματα που βγάζεις είναι νόμιμα ή όχι είναι κακό?Εκτός και αν τα δικά σας είναι παράνομα(μπορεί να κάνετε εμπόριο κοκαίνης δεν ξέρω γω) και γιαυτό το θεωρείτε κακό

 

Κατ' αρχήν δεν κάνω εμπόριο ή χρήση ναρκωτικών. Εδώ τσιγάρο δε καπνίσω και αλκοόλ λίγο κρασάκι το μεσημέρι με το φαγητό. Οτι χρήματα έχω, τα έχω απολύτως νόμιμα. Για ποιό λόγο όμως να ξέρει το κράτος πόσα χρήματα έχω εγώ στη τράπεζα; Εδώ δε το ξέρει ούτε η ίδια η μάνα μου, γιατί να το ξέρει το κράτος; Αν η κυβέρνηση θέλει -όπως δήθεν λέει- να "καταπολεμίσει" την φοροδιαφηγή και το ξέπλιμα μαύρου χρήματος δεν είναι και τόσο δύσκολο να σκεφτεί που πρέπει να απευθυνθεί...

Αν τώρα κάποιος άνθρωπος πχ ένας υδραυλικός δεν κόβει αποδείξεις σιγά την φοροδιαφυγή που κάνει. Πόσα χάνει το κράτος; 100-200 ευρώ; Αλλού γίνονται οι σπατάλες των χρημάτων.

ΥΓ. Για τυχόν παρεξηγήσεις δεν υποστηρίζω κάποια πολιτική παράταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ να εφαρμοστεί το πόθεν Έσχες αλλά υπό προϋποθέσεις

Δεν μπορεί να έρχεται να με ελέγξει ο χ,ψ διεφθαρμένος ράμπο της εφορίας, ο οποίος θα μου ζητάει να του δώσω δωράκι γιατί αν μου κόψει πρόστιμο θα πληρώσω πολλά περισσότερα!! Θα πρέπει λοιπόν να παταχθεί η διαφθορά των ελεγκτικών μηχανισμών του κράτους

Επίσης θα πρέπει να εξαλειφθούν οι στενές σχέσεις τρίτου τύπου μεταξύ επιχειρηματιών (που παρανομούν ή όχι) και πολιτικών, ώστε να μην έχουμε φαινόμενα τύπου "αυτός είναι ο Κύριος τάδε και έχει τον τάδε κολλητό. Μην αγγίζετε!!". Όλοι θα πρέπει να είμαστε ίσοι απέναντι στον νόμο και στο κράτος.

 

Αλλά επειδή δεν τα βλέπω στην επόμενη χιλιετία να γίνονται αυτά ας δούμε το θέμα ρεαλιστικά και ας εναρμονιστούμε με την φιλοσοφία του κράτους!

 

Δεν είναι παράλογο να προσπαθούμε να πατάξουμε το μαύρο χρήμα, ενώ το χρησιμοποιήσαμε σαν πρόσχημα για να ανεβάσουμε το ΑΕΠ μας;; :mad:

Εκτός και αν έχουμε την εντύπωση ότι το μαύρο χρήμα προέρχεται μόνο από την φοροδιαφυγή του Σάκη του υδραυλικού, του Μπάμπη του ηλεκτρολόγου και από τις συμπαθείς ιερόδουλες που δεν κόβουν αποδείξεις.:-D Ξέρουμε ότι λίγο πολύ το κράτος ξέρει ή μπορεί να μάθει ποιοι έχουν εισοδήματα από παράνομες ενέργειες (ναρκωτικά, λαδώματα, φοροδιαφυγή). Οπότε τι κάνουμε; Απλά προσπαθούμε με ημίμετρα να "πατάξουμε" τις κραυγαλέες περιπτώσεις και αφήνουμε όλους τους υπόλοιπους να κάνουν ήσυχα ήσυχα την "δουλειά" τους!!

 

Α! και ένα ακόμη. Τα σχόλια τύπου εγώ είμαι καθαρός ας έρθουν να με ελέγξουν ή εγώ είμαι βουτηγμένος στην παρανομία, οπότε μακριά από τον ποπό μας και όπου θέλει ας μπει, δείχνουν (κατά την ταπεινή μου άποψη) ότι στην Ελλάδα θέλουμε να εφαρμόζονται ή να μην εφαρμόζονται μέτρα και νόμοι που εξυπηρετούν το συμφέρουν του ατομικού μας μικρόκοσμου και όχι το κοινωνικό σύνολο. Όχι ότι είναι κακό αυτό! ίσα ίσα που "βολεύει " στην παραπάνω ρεαλιστική εφαρμογή του πόθεν έσχες!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόθεν έσχες εφαρμόζεται για περιπτώσεις αγορών μεγάλης αξίας (π.χ. αυτοκινήτων, σκαφών αναψυχής, ακινήτων κλπ) και είναι πολύ σωστό.

Από αυτό όμως, μέχρι να καταργηθεί το τραπεζικό απόρρητο και να έρχεται ο κάθε εφοριακός που δεν ξέρει τι έχει από τα λαδώματα και να με εκβιάζει επειδή ανακάλυψε ότι έχω 100 ή 1000 ευρώ που δεν δικαιολογούνται από τις δηλώσεις μου, έχει τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναρκωτικά, λαδώματα, φοροδιαφυγή

 

Αν εσύ θεωρείς ότι υπάρχουν περισσότεροι διακινητές ναρκωτικών απότι υδραυλικοί ή καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα πάω πάσο.Δεύτερον λάδωμα υπάρχει στο δημόσιο (πχ στον ιδιωτικό πληρώνεις την παρεχόμενη υπηρεσία).Οπότε πας από το 81 (μαζικοί διορισμοί) και τσεκάρεις έναν ένα υπάλληλο

 

100 ή 1000

 

Τα οποία αβιογεννήθηκαν να φανταστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ θεωρείς ότι υπάρχουν περισσότεροι διακινητές ναρκωτικών απότι υδραυλικοί ή καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα πάω πάσο.Δεύτερον λάδωμα υπάρχει στο δημόσιο (πχ στον ιδιωτικό πληρώνεις την παρεχόμενη υπηρεσία).Οπότε πας από το 81 (μαζικοί διορισμοί) και τσεκάρεις έναν ένα υπάλληλο
Οι έμποροι ναρκωτικών είναι σίγουρα λιγότεροι, αλλά μπορεί ένας μόνο από αυτούς να κάνει τζίρο περισσότερα απ'όσα κάνουν όλοι οι υδραυλικοί μαζί (για να μην αναφερθώ στο παράνομο της δραστηριότητάς του).
Τα οποία αβιογεννήθηκαν να φανταστώ.
Όχι. Μπορεί να κέρδισα το στοίχημα που είχα βάλει με τον βάζελο κολλητό μου ότι φέτος θα νικήσει ο θρύλος εκτός έδρας ή να "ξέχασα" να κόψω μερικές αποδείξεις στο μαγαζί. Ποιός θα με ελέγξει για αυτό; Αυτός που έχει κότερα και βίλες από τα λαδώματα; Ας ξεκαθαρίσει πρώτα το κράτος αυτή τη διαφθορά και μετά το ξανασυζητάμε.

 

 

Το θέμα είναι πως ότι και να γίνει, οι καρχαρίες πάλι στην Ελβετία ή σε off-shore εταιρίες στα νησιά Cayman θα έχουν τα κλεμμένα και θα τα τρώνε μαζί με τους εκάστοτε κυβερνώντες. Αυτοί που θα πληρώσουν τη νύφη θα είναι ο Σάκης ο υδραυλικός και η Μαρία η καθηγήτρια που κάνει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ θεωρείς ότι υπάρχουν περισσότεροι διακινητές ναρκωτικών απότι υδραυλικοί ή καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα πάω πάσο.

 

Απλά θεωρώ ότι τα διαφυγόντα κέρδη του κράτους είναι περισσότερα από τους 10 διακινητές ναρκωτικών παρά από 10.000 δάσκαλους υδραυλικούς κτλ. Δεν ξέρω πολλούς 19χρονους καθηγητές, υδραυλικούς να έχουν 6+ εκατομμυριάκια ευρά μαύρα και αφορολόγητα στον λογαριασμό τους!

 

Δεύτερον λάδωμα υπάρχει στο δημόσιο (πχ στον ιδιωτικό πληρώνεις την παρεχόμενη υπηρεσία).Οπότε πας από το 81 (μαζικοί διορισμοί) και τσεκάρεις έναν ένα υπάλληλο

 

Καλά εντάξει. Είπαμε να είμαστε ρεαλιστές. Αν μπούμε σε αυτόν τον φαύλο κύκλο θα πρέπει επίσης να ελεγχθούν όλοι οι προηγούμενοι διευθυντές υπουργείων, πρόεδροι επιτροπών για διαγωνισμούς προμηθειών και γενικά όπου υπήρχε ευρώ προς αρπαγή!!! Δηλαδή το κράτος θα πρέπει να κάνει αυτή την δουλειά 24/7 για τα επόμενα 20 χρόνια. Απλά ανέφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...