Προς το περιεχόμενο

Ποθεν Εσχες ποια η γνωμη σας ?


altec%

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι έμποροι ναρκωτικών είναι σίγουρα λιγότεροι, αλλά μπορεί ένας μόνο από αυτούς να κάνει τζίρο περισσότερα απ'όσα κάνουν όλοι οι υδραυλικοί μαζί (για να μην αναφερθώ στο παράνομο της δραστηριότητάς του).

 

Ναι αλλά αυτά τα χρήματα ότι και να γίνει θα ναι αφορολόγητα.Δε νομίζω ποτέ να νομιμοποιηθεί η διακίνηση οπότε το κράτος δε χάνει.Ενώ με τον υδραυλικό χάνει.

 

Μπορεί να κέρδισα το στοίχημα που είχα βάλει με τον βάζελο κολλητό μου ότι φέτος θα νικήσει ο θρύλος εκτός έδρας ή να "ξέχασα" να κόψω μερικές αποδείξεις στο μαγαζί. Ποιός θα με ελέγξει για αυτό; Αυτός που έχει κότερα και βίλες από τα λαδώματα; Ας ξεκαθαρίσει πρώτα το κράτος αυτή τη διαφθορά και μετά το ξανασυζητάμε.

 

Το πρώτο δε το συζητάω καν.Το "ξέχασα" φίλε μου εσύ μπορεί να σαι μάγκας να το κάνεις ο μισθωτός όμως ο μαλάκας για σένα δεν μπορεί να το κάνει.Και πίστεψε με πολλοί μαγαζάτορες ξεχνάνε.Τώρα για τις βίλες , δλδ επειδή κλέβει αυτός να κλέψεις και εσύ αλλά υπάρχουν και κάποιοι που δεν μπορούν να κλέψουν.με αυτούς τι γίνεται?

 

Αυτοί που θα πληρώσουν τη νύφη θα είναι ο Σάκης ο υδραυλικός και η Μαρία η καθηγήτρια που κάνει ιδιαίτερα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι υπό προυποθέσεις και αυτοί επιθυμούν να γίνουν κλέφτες δλδ να παρανομήσουν.

 

Καλά εντάξει. Είπαμε να είμαστε ρεαλιστές. Αν μπούμε σε αυτόν τον φαύλο κύκλο θα πρέπει επίσης να ελεγχθούν όλοι οι προηγούμενοι διευθυντές υπουργείων, πρόεδροι επιτροπών για διαγωνισμούς προμηθειών και γενικά όπου υπήρχε ευρώ προς αρπαγή!!! Δηλαδή το κράτος θα πρέπει να κάνει αυτή την δουλειά 24/7 για τα επόμενα 20 χρόνια. Απλά ανέφικτο.

 

Καθόλου.Αν είχες κυβερνώντες με φρύδια θα σου λέγα εγώ.Οπότε δλδ συμπέρασμα αυτοί κλεψανε και είναι κατακριτέο.Ναι αλλά επειδή αυτοί κλέψανε ας κλέψω και γω ο μπαγάσας οπότε είμαστε πάτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επανερχομαι με την συνεχεια.

Ο ελεγχος του ποθεν εσχες δεν θα γινει απο τον καθε τοπικο εφορο , διεφθαρμενο η μη αλλα σε οργανωμενη βαση.Θα ξεκινησει απο την βουλη και θα καταληξει στον τελευταιο Ελληνα πολιτη αυτου του κρατους.Φυσικα θα συμπεριλαβει και τους αλλοδαπους διοτι δεν ειναι λιγοι οι διαφυγοντες φοροι απο αυτους.Θα συγκροτηθουν ομαδες με δικαστικο,εφοριακο,αστυνομικο,δικηγορο,τραπεζικο και συμβολαιογραφο και θα γινει ελεγχος σε βαθος.

Πρωτα θα πρεπει να ελεγχτει καθε δημοσιος υπαλληλος απο την αποψη εαν εχει κλεψει στην υπηρεσια του στην συνεχεια εαν κανει μαυρο κρυφο επαγγελμα και δεν δηλωνει και τριτον εαν εχουμε και κακουργηματικες πραξεις (οπλα,ναρκωτικα,σωματεμπορια κλπ)

Στη συνεχεια του ιδιωτικου τομεα (εργατες,υπαλληλοι,ελ,επαγγελματιες κλπ).Να μην πω οτι η ερευνα θα πρεπει να συνεχιστει και μεσα στα σπιτια για συναλλαγμα,χρυσο κλπ.

Ενα παραδειγμα κλεφτη που ζει εις βαρος των υπολοιπον Ελληνων: Υπαλληλος σε γεωργικο συνεταιρισμο (υπαρχουν πολλοι τετοιοι) που επι χρονια (ειδικα την βρωμικη δεκαετια του '80) εκλεβε ασυστολα το κρατος και τους συνχωριανους του κλεβωντας στα ζυγιστηρια (πλαστιγγα) και στα γεωργικα φαρμακα και τωρα ειναι με μεγαλη περιουσια.Χωραφια,χρηματα,ακινητα κλπ.Ο τυπος αυτος παρουσιαζεται κυριος και αξιος ενω στην ουσια ειναι ενας κλεφτης του κοινου ποινικου δικαιου να μην πω και διακεκριμενος.

Αλλο παραδειγμα:εφοριακος που επι χρονια περνει φακελακια στην υπηρεσια του και τωρα ειναι με βιλες και πολυτελη αυτοκινητα.Η υπαλληλος του υπουργειου μεταφορων ο οποιος λαδωνοταν και εδινε διπλωματα και τωρα εχει και αυτος δεν ξερει τι εχει.

Αλλα και στον ιδιωτικο τομεα.Εργατακια και υπαλληλοι που κανουν ζωη μεγιστανα απο

παρανομες δοσοληψιες και δραστηριοτητες.Ελ.επαγγελματιες που εχουν κατακλεψει την εφορια και αυτη αντι να τους βρει και να τους κοψει τον κ..ο πιανει αλλους καιμενους μαγαζατορες που βγαζουν τα προς το ζην.

Εχουμε και το γνωστο καμουφλαζ στην περιπτωση των κλεφτων,απατεωνων και παρανομων.Πολλοι απο αυτους κρυβονται πισω απο το καλυμα της θρησκειας και της εκκλησιας.Το παιζουν θρησκοληπτοι και καλοι ανθρωποι για να θολωνουν τα νερα.Δυσκολο να το πιστεψεις μιας και η ψυχη βγαινει αλλα το χουι οχι.Ο κλεφτης ειναι κλεφτης οπως ο λαιμαργος ειναι λαιμαργος.

Εχω προσωπικη γνωση απο τετοια ατομα για αυτο τα περιγραφω ετσι παραστατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρονο και το χρημα που θα καταναλωθει σε μια προσπαθεια να ελεχθουν κατι εκατομμυρια ατομα, το εχει σκεφτει κανεις ή συζηταμε σε καθαρα θεωρητικο επιπεδο????

Και κατι αλλο...

Εστω οτι αρχιζει μια τετοια προσπαθεια και παει πχ αλφαβητικα... Ο κυριος Αβαδιστος θα υποστει και για 2η φορα τον ελεγχο ή απο εκει και περα μπορει να "κλεβει" και παλι ανενοχλητος?

 

Μου αρεσε δε, μια ατακα του στυλ "...δεν εχω τιποτα στο ονομα μου οποτε ειμαι υπερ για τον ελεγχο..."...

Σωπα ρε μεγαλε... Δηλαδη οσοι καταφεραν να βαλουν κατι στην ακρη πρεπει να υποστουν εξονυχιστικο ελεγχο? Μονο με παρανομιες βγαζεις λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επανερχομαι με την συνεχεια.

Ο ελεγχος του ποθεν εσχες δεν θα γινει απο τον καθε τοπικο εφορο , διεφθαρμενο η μη αλλα σε οργανωμενη βαση.Θα ξεκινησει απο την βουλη και θα καταληξει στον τελευταιο Ελληνα πολιτη αυτου του κρατους.Φυσικα θα συμπεριλαβει και τους αλλοδαπους διοτι δεν ειναι λιγοι οι διαφυγοντες φοροι απο αυτους.Θα συγκροτηθουν ομαδες με δικαστικο,εφοριακο,αστυνομικο,δικηγορο,τραπεζικο και συμβολαιογραφο και θα γινει ελεγχος σε βαθος.

Πρωτα θα πρεπει να ελεγχτει καθε δημοσιος υπαλληλος απο την αποψη εαν εχει κλεψει στην υπηρεσια του στην συνεχεια εαν κανει μαυρο κρυφο επαγγελμα και δεν δηλωνει και τριτον εαν εχουμε και κακουργηματικες πραξεις (οπλα,ναρκωτικα,σωματεμπορια κλπ) [...]

 

Θα ήσουν σύμφωνος να γίνει και ένας έλεγχος σε βάθος για το ιατρικό ιστορικό του καθενός; Γιατί μπορεί μερικοί να είναι φορείς του AIDS - να έχουν βλενόρροια και να μην το ξέρουν ή να το ξέρουν και να το κρύβουν από τους συντρόφους τους. Δεν είναι σωστό να προφυλαχθεί η κοινωνία;

 

Επαναφέρω, εδώ, την αρχική μου παρατήρηση: θα ήσουν σύμφωνος να βάλουμε και κάμερες στην κρεββατοκάμαρά σου; Γιατί μπορεί να είσαι κανάς ανώμαλος και να παρασύρεις ανήλικα. Καλύτερο δεν θα ήταν να προφυλαχτεί η κοινωνία;

 

Περιμένω εναγωνίως τη θέση σου. :-)

 

ΥΓ: Τα περί τραπεζικού απορρήτου τα αφήνω προς το παρόν αλλά ετοιμάσου γιατί στο επόμενό μου post θα το θίξω και αυτό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησω αγαπητε φιλε μου.

Αν και δεν νιωθω αλλα ουτε ειμαι υπολογος για τιποτα σε αυτη τη χωρα (κλεφτης,απατεωνας,βολεμενος,αρπαγας,φακελιακας,φοροδιαφυγας κλπ.) εκτος του οτι καποτε εριξα την ψηφο μου με το κουλο μου σε καποιο απο τα κομματα εξουσιας....

τοτε ΝΑΙ δεχομαι τα παντα αν ειναι για το καλο της χωρας και της οικονομιας,διαφανιας,τιμης και ταξης.

Μπορει να ακουγεται ακραιο η χαζο αλλα αν πραγματικα υπηρχε ιερος σκοπος τοτε εβαζα και καμερα στην κρεβατοκαμαρα μου.

Θελω να δηλωσω επισης οτι δεν θεωρω ολους τους Ελληνες κλεφτες κλπ αλλα μια μεγαλη μεριδα η οποια καταντησε ετσι απο τους πολιτικους πιστευω.

Στην Ελλαδα ηταν ειναι και θα ειναι βρωμικοι οι πολιτικοι και η πολιτικη αλλα το πιο χυδαιο που καταφεραν να κανουν ηταν να περασουν αυτη την νοοτροπια μεχρι και στον τελευταιο Ελληνα. Αισχος και ντροπη τους.

Για να μην φευγουμε ομως απο το θεμα πρεπει να καθαρισουν καποτε τα χλωρα απο τα ξερα.Ο κλεφτης να τιμωρηθει και ο σωστος και τιμιος να δικαιωθει.Να σταματησει πια το δουλευε για να φας και κλεψε για να εχεις.Εχουμε καταφαει τα παντα σε αυτη την καιμενη την Ελλαδιτσα.Μαρσαλ ντελορ σαντερ κλπ κλπ πακετα.Χρηματα στο χρηματιστιριο απο τον απλο κοσμακη.Τα λεφτα των ταμειων.Φακελακια,φοροδιαφυγη,εμπορειο λευκης σαρκος,ναρκωτικα,οπλα.

Τι να πω αλλο....τα λεω και τρελενομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η γνωμη σας για το ποθεν εσχες σε ολους τους Ελληνες πολιτες?

Να ανοιξουν και να ελεγχτουν ολοι απο τον πιο φτωχο ως τον πιο πλουσιο.

Ελεγχο εννοω το ανοιγμα τραπεζικων λογαριασμων τα ακινητα και σε αντιπαραβολη

με τα εισοδημα σε ολα τα χρονια εργασιας να βρεθει ποιος παρανομησε.

Εκλεψε την εφορια ειχε παρανομες δραστηριοτητες εκμεταλευτηκε κλπ.

 

Γενικά συμφωνώ.

Χρειάζεται να γίνεται αυτό ειδικά σε ανθρώπους που κατέχουν δημόσιες θέσεις ή θέσεις κλειδιά.

Επίσης όταν γίνονται μεγάλες αγορές, πρέπει να αιτιολογείται η προέλευση των χρημάτων.

Γενικά μιλάω για έλεγχο της προέλευσης των χρημάτων, κάτι που γίνεται σε όλα τα πολιτισμένα κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήσουν σύμφωνος να γίνει και ένας έλεγχος σε βάθος για το ιατρικό ιστορικό του καθενός; Γιατί μπορεί μερικοί να είναι φορείς του AIDS - να έχουν βλενόρροια και να μην το ξέρουν ή να το ξέρουν και να το κρύβουν από τους συντρόφους τους. Δεν είναι σωστό να προφυλαχθεί η κοινωνία;

 

Επαναφέρω, εδώ, την αρχική μου παρατήρηση: θα ήσουν σύμφωνος να βάλουμε και κάμερες στην κρεββατοκάμαρά σου; Γιατί μπορεί να είσαι κανάς ανώμαλος και να παρασύρεις ανήλικα. Καλύτερο δεν θα ήταν να προφυλαχτεί η κοινωνία;

 

Περιμένω εναγωνίως τη θέση σου. :-)

 

ΥΓ: Τα περί τραπεζικού απορρήτου τα αφήνω προς το παρόν αλλά ετοιμάσου γιατί στο επόμενό μου post θα το θίξω και αυτό. ;)

 

Αγαπητέ το "πόθεν έσχες" είναι θεσμοθετημένο διεθνώς σε πολλές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αγαπητέ το "πόθεν έσχες" είναι θεσμοθετημένο διεθνώς σε πολλές περιπτώσεις.

 

Αναρωτιέμαι αν διάβασες τι λέει ο topic starter, του οποίου το μήνυμα έχεις παραθέσει κιόλας;

 

"Ποια ειναι η γνωμη σας για το ποθεν εσχες σε ολους τους Ελληνες πολιτες?"

 

Τονίζω το ενδιαφέρον σημείο. Δεν λέει για ανθρώπους που κατέχουν δημόσιες θέσεις ή θέσεις κλειδιά (όπως υποστηρίζεις εσύ).

Λέει για όλους.

 

Παρεπιπτόντως, σε πληροφορώ (γιατί πιθανόν να μην το ξέρεις) ότι υφίσταται στην Ελλάδα πόθεν έσχες για δημόσια πρόσωπα: πολιτικοί, ανώτατοι δημόσιοι υπάλληλοι, δικαστές, δημοσιογράφοι υποχρεούνται κάθε χρόνο να υποβάλλουν στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου αναλυτικό πόθεν έσχες.

 

Οπότε αντιπαρέρχομαι τα περί "διεθνώς θεσμοθετημένου". Γιατί κι εδώ θεσμοθετημένο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να σας γνωρισω και μια αλλη ομαδα φοροφυγαδων που βγαζουν πολυ καλο πακετο.Μιλαμε για τους τυπους που αναβουν τα καντιλακια στους ταφους μεσα στα διαφορα κοιμητηρια της χωρας.Ειδικα στις μεγαλες πολεις Αθηνα,Θεσσαλονικη,Πειραια κλπ.

Υπαρχουν μεμονομενα ατομα που εχουν 30-50 ταφους απο 30,40 ευρω τον καθενα στον μηνα συνολο 1500 ευρω τουλαχιστον μαυρα και αφορολογητα.Εχουμε και τα κυκλωματα με 300-600 ταφους απο 30,40 ευρω συνολο 20000,30000 ευρω το μηνα μαυρα.Οταν λεμε κυκλωμα σημαινει οτι δεν μπορει να χωθει αλλος και να παρει καντηλια διοτι εχουμε απειλες σωματικες βλαβες αποπειρες δολοφονιας κλπ.Νταβατζηδες των μνηματων.

Πολλοι απο αυτους ειναι και υπαλληλοι των δημων και αρκετες φορες και ρωσοποντιοι.Η εφορια και η αστυνομια τι κανει απορω ?

Θα σας γνωριζω ανα διαστηματα διαφορους φοροφυγαδες για να δειτε οτι τελικα γινεται ο χαμος με το μαυρο χρημα και δεν μας φταιν μονον οι πολιτικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η λύση το πόθεν έσχες για να αποκατασταθούν οι όποιες αδηκίες στην Ελληνική κοινωνία. Αντίθετα θα δημιουργούσε ακόμα περισσότερες αδικίες αφού αυτοί που έχουν τα περισσότερα μέσα θα την βγάζανε καθαρή και θα την πληρώνανε μερικά εξιλαστήρια θύματα.

 

Αντίθετα πιστεύω θα ήταν εξαιρετικά ευεργετικό να έμπαιναν φυλακή αυτοί που καταχράζονται δημόσιο χρήμα εκμεταλευόμενοι την δική μας ψήφο. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να αρχίσουμε πρώτα από τα βασικά, δηλαδή να εφαρμόζονται οι νόμοι. Είμαι πολύ απαισιόδοξος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το κράτος δεν ασχολείται με μεγαλύτερα κυκλώματα μαύρου χρήματος, θα ασχοληθεί με τον "ταπεινό" καντηλανάφτη; Υπάρχουν ακόμα ποιο κραυγαλέα παραδείγματα φίλε altec% με πολλαπλάσια έσοδα από τους καντηλανάφτες. Όσο το ίδιο το κράτος παρανομεί ενάντια στους πολίτες, τόσο οι πολίτες θα παρανομούν ενάντια στο κράτος και μάλιστα η ανοχή είναι αμοιβαία!

 

Ένα πρώτο και λογικό βήμα θα ήταν αυτό:

 

Αντίθετα πιστεύω θα ήταν εξαιρετικά ευεργετικό να έμπαιναν φυλακή αυτοί που καταχράζονται δημόσιο χρήμα εκμεταλευόμενοι την δική μας ψήφο. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να αρχίσουμε πρώτα από τα βασικά, δηλαδή να εφαρμόζονται οι νόμοι.

 

Ας είναι το κράτος σωστό απέναντι μας και μετά το συζητάμε. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν αποδεκτό ένα μέτρο σαν το πόθεν έσχες σε όλους τους πολίτες.

 

Παρεπιπτόντως, σε πληροφορώ (γιατί πιθανόν να μην το ξέρεις) ότι υφίσταται στην Ελλάδα πόθεν έσχες για δημόσια πρόσωπα: πολιτικοί, ανώτατοι δημόσιοι υπάλληλοι, δικαστές, δημοσιογράφοι υποχρεούνται κάθε χρόνο να υποβάλλουν στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου αναλυτικό πόθεν έσχες.

 

Φίλτατε paredwse, μήπως γνωρίζουμε τη αξιοπιστία και την αποτελεσματικότητα αυτών των δηλώσεων; Θέλω να πω γίνεται όντως έλεγχος ή οι δηλώσεις αυτές γίνονται για το τυπικό της υπόθεσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Φίλτατε paredwse, μήπως γνωρίζουμε τη αξιοπιστία και την αποτελεσματικότητα αυτών των δηλώσεων; Θέλω να πω γίνεται όντως έλεγχος ή οι δηλώσεις αυτές γίνονται για το τυπικό της υπόθεσης;

 

Προφανώς δεν μπορώ να γράψω για την αξιοπιστία του ελέγχου των δηλώσεων.

Πάντως έλεγχος γίνεται, είμαι δε σε θέση να γνωρίζω ότι πρόσφατα (την τελευταία διετία) παραπέμφθηκαν αρκετοί δικαστές στα ακροατήρια δικαστηρίων για ανακριβείς δηλώσεις πόθεν έσχες.

 

Οπότε έλεγχος γίνεται.

 

Αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι κατά πόσον πρέπει να καταλυθεί το φορολογικό μου απόρρητο επειδή υπάρχει υποψία ότι μπορεί να'χω φοροδιαφύγει. Κατά πόσον δηλαδή θα στερηθώ των δικαιωμάτων μου επειδή κάποιος υποψιάζεται ότι "μπορεί να'χει κάνει κάτι μεμπτό".

Και όλα αυτά με το συντριπτικό επιχείρημα "εμένα δεν με νοιάζει, εγώ εργάτης είμαι και δεν έχω μία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα, αλλά μιας και γνωρίζεις παραπάνω πράγματα για αυτό είπα να ρωτήσω!:-) Ευχαριστώ για τα φώτα σου.

Στο θέμα μας τώρα.

 

Το θέμα μας είναι κατά πόσον πρέπει να καταλυθεί το φορολογικό μου απόρρητο επειδή υπάρχει υποψία ότι μπορεί να'χω φοροδιαφύγει. Κατά πόσον δηλαδή θα στερηθώ των δικαιωμάτων μου επειδή κάποιος υποψιάζεται ότι "μπορεί να'χει κάνει κάτι μεμπτό".

 

Είμαι αντίθετος με την πρακτική αυτή και με οποιαδήποτε πρακτική καταλύει τις ελευθερίες μου και τα δικαιώματα μου, βάσει υποψιών προς το άτομο μου. Δηλαδή το να έχω υψηλές καταθέσεις και εισοδήματα με κάνει αυτομάτως ύποπτο; Έλεος!

Τα πάντα είναι θέμα παιδείας. Ο πολίτης θα πρέπει να μην κλέβει το κράτος για το καλό του κοινωνικού συνόλου. Αλλά όλα αυτά είναι το λιγότερο ουτοπικά...

 

Και όλα αυτά με το συντριπτικό επιχείρημα "εμένα δεν με νοιάζει, εγώ εργάτης είμαι και δεν έχω μία".

 

Καλά αυτό είναι εντελώς άστοχο επιχείρημα... Εμένα που φοροδιαφεύγω ασυστόλως με νοιάζει και με κόφτει!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πω οτι πρεπει να ασχολουμαστε με τους μικρους κλεφτες και γενικα με καθε κλεφτη.Τους μεγαλους τους γνωριζουμε ολοι και το ιδιο το κρατος το οποιο συναλλασεται μαζι τους μια ζωη.Εξαλου χρονια και χρονια κλεβουν αυτοι οι γνωστοι καραχαριες στην Ελλαδα και ακομη δεν βυθιστηκαμε.Αν καποτε καποιος πολιτικος και μαζι και ο λαος που θα εχει ξυπνησει και θα απαιτησει να πιαστουν το κανει πραξει καλως.Το θεμα ειναι οτι απο τα μικρα εξοδα καταστρεφεται καποιος η κατι διοτι δεν τα δινει σημασια και οταν μαζευονται γινονται χειροτερα απο τα μεγαλα.Για το λογο αυτο πρεπει να κοιταξουμε καθε διαροη εσοδων για το κρατος.Οποιος κλεβει να σταματησει για να μην πω να τημωρηθει και με βαρυ τροπο.

Παμε τωρα σε μια αλλη ομαδα που φοροδιαφευγει με αρκετα εσοδα απο μαυρο χρημα.Ειναι ολοι αυτοι που συντασουν τις φορολογικες δηλωσεις.Οχι οι επισημοι λογιστες που κοβουν αποδειξη (αν και σε αυτους αρκετοι δεν κοβουν η κοβουν λιγες) αλλα για χιλιαδες ατομα που φτιαχνουν φορολογικες δηλωσεις μιας και εχουν καποιες γνωσεις απο λογιστικα.Το χρημα ειναι πολυ σε αυτους.Υπαρχουν ειδικα κατι ατομα σε χωρια που κανουν τις δηλωσεις ολου του χωριου και βγαζουν τρελο χρημα και αφορολογητο (μαυρο).Ειναι κλεφτες κανονικα διοτι ζουν εις βαρος μας.Διοτι δεν δηλωνουν τι βγαζουν για να φορολογηθει απο το κρατος και να εχει αυτο περισσοτερα εσοδα ωστε να διαθεσει για κοινωνικη πολιτικη παιδεια κλπ κλπ.Για εμενα ειναι κλεφταραδες του κερατα.Και το παιζουν και αξια εργατικα ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους μεγαλους τους γνωριζουμε ολοι και το ιδιο το κρατος το οποιο συναλλασεται μαζι τους μια ζωη.Εξαλου χρονια και χρονια κλεβουν αυτοι οι γνωστοι καραχαριες στην Ελλαδα και ακομη δεν βυθιστηκαμε.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν τους γνωρίζει και τους μικρούς και τους θυμάται όποτε χρειάζεται έκτακτα έσοδα με κλεισίματα βιβλίων και ελέγχους με κλήρωση; Άλλωστε και αυτοί χρόνια και χρόνια κλέβουν και ακόμα δεν βυθιστήκαμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...