Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση Ram


pabou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε να διαλεξω την σωστη ram για το φορητο μου πισι. Η ram που εχει μεσα ειναι 512mb και θα ηθελα να την αναβαθμισω στο 1G διοτι θα ηθελα να μεταβω απο xp σε vista.

Τυπος μνημης DDR2-533 SDRAM (PC2-3200 - 2x512)

Μεγιστη μνημη 2048,0 mb.

Και τελευταια πως γινεται η αναβαθμιση της ram; (ειμαι ασχετος σε τετοια θεματα)

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπος μνημης DDR2-533 SDRAM (PC2-3200 - 2x512)

Προφανώς έχεις δυο μνήμες των 512 η καθεμία.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις απ'τη στιγμή που δεν γνωρίζεις να τοποθετείς RAM και μιλάμε και για notebook,είναι να πας στο μαγαζί απ'όπου και το αγόρασες και να τους ζητήσεις να τοποθετήσουν άλλο ένα giga με ίδια χαρακτηριστικά.

Αν όμως δεν έχει διαθέσιμα slots για επιπλέον μνήμη τότε αναγκαστηκά θα πρέπει να τις αντικαταστήσεις με δυο μνήμες του ενός gb η καθεμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλεις vista με 1γιγα δεν ειναι και τοσο καλή ιδέα. Η βάλε 1γιγα με ΧΡ η πέτα τα dimmakia που εχεις τώρα και πάνε απευθείας σε 2γιγα για τα vista.

Απο κάτω απο το λάπτοπ εχει ενα παράθυρο που ξεβιδώνεις μια βίδα και έχεις πρόσβαση στην ram. Επειδή αυτές είναι λιγουλάκι δυσκολο να τις βγάλεις δές κανένα βίντεο πρώτα με οδηγίες και μετά δοκίμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον απο οτι φαινεται θα του βαλω 2 μνημες του 1gb!! Μηπως εχετε

να μου προτεινετε καποιες καλες που θα κανουν σιγουρα στο πισι;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο με προσθήκη 2gb μνήμης δεν μπορείς να βάλεις vista εάν και τα υπόλοιπα μέρη του υπολογιστή σου δεν υποστηρίζουν (έστω με update drivers) γιαυτό πρίν κάνεις οτιδήποτε κατέβασε απο το site της microsoft το αρχείο που θα κάνει έλεγχο συμβατότητας για vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κατεβασει ηδη και μου λεει οτι το συστημα μου τα αντεχει (vista) και απλως πρεπει να αναθμισω την ram μου. Να το

ξεκαθαρισω παιδια η μνημη μου ειναι 512mb και οχι 1gb!! στην αρχη ενοουσα οτι δεχεται 2 τον 512mb. Δεν σας ειπα απλως οτι την τρεχει στα 533MHz. Εχετε να μου προτεινετε καμια καλη;

 

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...