Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός καταθέσεων.. που να τα βάλω?


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λογαριαμό στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, εδώ και 20 χρόνια, και έχω καταλήξει εκει να αφήνω μεγάλο μέρος των χρημάτων μου.. Ο μισθοδοτικός μου λογαριασμός είναι στην Alphabank, και αυτόν τον έχω και για τα χρήματα που κινούμαι κάθε μήνα. Κοινώς ότι μπαίνει από το μισθό, βγάζω για τα μηνιαία έξοδά μου και τα υπόλοιπα πάνε στο ταμιευτήριο.

Ο λογαριασμός του Ταμιευτηρίου είναι παλαιού τύπου (δεν υπάρχει τέτοιος τώρα μου είπαν και αν κατάλαβα καλά, για να έχω κάποιες άλλες δυνατότητες πρέπει να ανοίξω καινούργιο). Στο βιβλιάριο αναφέρεται σαν ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΣΕ ΤΝ ΑΠΛΟΣ.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βάλω κάπου τα χρήματα μου που να έχει κάποιο τόκο της προκοπής (όσο γίνεται αυτό πλεον) και δεν με πειράζει να τα δεσμέυσω μέχρι 1 χρόνο..

 

Αν κάποιος έχει κάνει έρευνα αγοράς, ας μου πει τι βρήκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To ΤΤ πρεπει να εχει ενα απο τα καλυτερα επιτοκια για κλειστους λογαριασμους. Αν ψαξεις στο internet νομιζω θα μπορεσεις να βρεις το επιτοκιο σχεδον απο ολες τις τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άκουσα για καταθέσεις πάνω από 5000 ότι έχει καλό επιτόκιο, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω λογαριασμό. Επίσης για Eurobank άκουσα ότι είναι καλή.. Πάντως εδώ στην επαρχία όποτε είχα πάει στις τράπεζες ν αρωτησω κάτι, μου έδιναν την εντύπωση ότι κανένας δεν μπορούσε να σε ενημερώσει σωστα και σίγουρα. Οπότε το καλύτερο ψάξιμο είναι μέσω Ιντερνετ μάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άκουσα για καταθέσεις πάνω από 5000 ότι έχει καλό επιτόκιο, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω λογαριασμό. Επίσης για Eurobank άκουσα ότι είναι καλή.. Πάντως εδώ στην επαρχία όποτε είχα πάει στις τράπεζες ν αρωτησω κάτι, μου έδιναν την εντύπωση ότι κανένας δεν μπορούσε να σε ενημερώσει σωστα και σίγουρα. Οπότε το καλύτερο ψάξιμο είναι μέσω Ιντερνετ μάλλον..

 

Το επιτόκια αλλάζουν συνέχεια δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση μέσω ιντερνετ. Τα πιο πολλά site δεν ενημερώνονται άμεσα, ιδιαίτερα αν σε ενδιαφέρει να τα έχεις κλειστά (με προθεσμιακή κατάθεση).

Από προσωπική εμπειρία γνωρίζω οτι το ΤΤ και η Πειραιώς έχουν καλά επιτόκια. Εξαρτάται πάντα και από το πόσα χρήματα θα βάλεις στον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτόκια καθαρά παίζουν γύρω στα 3.5-3.8% για τέτοια λεφτά. (για καθαρό μιλάμε πάντα ε; ;) )

Δες εδώ http://www.tpd.org.gr/.

Ρώτα και στις τράπεζες, αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μιας δεν σε γνωριζει κανεις εδω μεσα ....

δεν θα επρεπε να μας πεις το ποσον που θες να δεσμευσεις ωστε καποιος καλοθελητης να σε κατατοπισει ....

 

Τεσπα

 

Αποδωσεις υπαρχουν πολλες αναλογα με το ποσον που θες να δεσμευσεις και αναλογα το χρονικο οριο δεσμευσης που σε καλυπτει....

 

Αν εχεις 5.000 δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ...

Αντε να παρεις 3 % απο γιουρομπανκ ελευθερα και 3,25 % -3,5 % ετησιως δεσμευμενα ....οχι καθαρα

 

Αν ομως διαθετεις πολλα περισσοτερα χρηματα

π.χ. απο 25.000 - 30.000 ευρω και πανω

τοτε αλλαζουν πολλα καθως η διαπραγματευτικη σου δυναμη ειναι συμμαντικα αυξημενη και

εχεις πολλες περισσοτερες επιλογες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε axaxouxas μάλλον έχεις δίκιο.. θα σβήσω το ποσο..

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω να βγάλω χρήματα με αυτό τον τρόπο... Ο τόκος είναι τόσο μικρός πλέον που τα λεφτα που θα πάρεις είναι αστεία. Με ενδιαφέρει να τα έχω καπου αποθηκευμένα και να έχω εύκολη πρόσβαση κυρίως στην καταθεση..

Απλά ότι μπορείς να πάρεις καλό είναι..

 

Αν πάντως έχετε υποψιν σας κάποια άλλη μορφή επένδυσης με δέσμευση (με δέσμευση μέχρι 2 χρόνια) θα ήθελα να την μάθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα λογαριαμό στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, εδώ και 20 χρόνια, και έχω καταλήξει εκει να αφήνω μεγάλο μέρος των χρημάτων μου.. Ο μισθοδοτικός μου λογαριασμός είναι στην Alphabank, και αυτόν τον έχω και για τα χρήματα που κινούμαι κάθε μήνα. Κοινώς ότι μπαίνει από το μισθό, βγάζω για τα μηνιαία έξοδά μου και τα υπόλοιπα πάνε στο ταμιευτήριο.

Ο λογαριασμός του Ταμιευτηρίου είναι παλαιού τύπου (δεν υπάρχει τέτοιος τώρα μου είπαν και αν κατάλαβα καλά, για να έχω κάποιες άλλες δυνατότητες πρέπει να ανοίξω καινούργιο). Στο βιβλιάριο αναφέρεται σαν ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΣΕ ΤΝ ΑΠΛΟΣ.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βάλω κάπου τα χρήματα μου που να έχει κάποιο τόκο της προκοπής (όσο γίνεται αυτό πλεον) και δεν με πειράζει να τα δεσμέυσω μέχρι 1 χρόνο..

 

Αν κάποιος έχει κάνει έρευνα αγοράς, ας μου πει τι βρήκε...

 

Σου είπαν να ανοίξεις άλλον λογαριασμό...(δηλαδή τον Ταμιευτηρίου PLUS σε ΤΝ)...ώστε να μπορείς να κινείς τα λεφτά σου..(αλλά και να έχεις και μια χρεωστική κάρτα π.χ) ....η όλη διαδικάσία δεν είναι πάνω απο 15 λεπτά...και καλό είναι να πάς με την ταυτότητα και να ενημερώσεις ταυτόχρονα και τα προσωπικά σου στοιχεία...καθώς σίγουρα θα έχουν αλλάξει πολλά εδώ και 20 χρόνια....

 

απο εκεί και πέρα μπορείς να κλείσεις ένα ποσό σε έναν Προθεσμιακό λογαριασμό σε ΤΝ για όσο καιρό θέλεις...απο 3 μήνες...ως.... μόνο που αυτά τα χρήματα θα είναι κλειστά...θα έχουν κάποιο τόκο....(δεν είμαι σίγουρος ακριβώς τώρα το πόσο ακριβώς-ανάλογα και το ποσόν..φυσικά)...αλλά δεν θα μπορείς να τα κινήσεις για όσο καιρό τα έχεις κλειστά...(εκτός και άν δεχτείς μια "ποινή"...και τα κινήσεις για κάποια-χτύπα ξύλο- έκτακτη ανάγκη...)

 

αυτά ελπίζω να σε βοήθησα κάπως... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η HSBC εχει αυτη την στιγμη το καλυτερο επιτοκιο ειτε για προθεσμιακο ειτε για ταμιευτηριου.

Κοιτα αν σε βολευει αν οχι κοιτα και τραπεζα αττικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για "μικρά" ποσά δεν αξίζει να τα κλείσεις...και μιλάω για ποσά μέχρι 15.000 ευρώ!Από ό,τι κατάλαβα σου είχαν ανοίξει οι γονε'ις σου έναν λογαριασμό στο Τ.Τ και ακομα τον διατηρείς!Κράτησέ τον ,μιας και το Τ.Τ μαζι με την Αττικής και HSBC ,έχουν τα καλύτερα επιτόκια σε λογαριασμούς ταμιευτηρίου!Η Eurobank προσφέρει το 3%,αλλά μέχρι τρεις αναλήψεις τον μήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QUANTAS ναι τον ειχα ανοίξει μαζί με τη μητέρα μου... να τον κρατήσω ή να ανοίξω έναν νεο?

 

HSBC νομίζω δεν έχουμε εδώ..

 

AFANIS_ η ποινή που λες αφορά μόνο τον τόκο ή σου κρατάνε κι άλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...