Προς το περιεχόμενο

'Αγνωστο το Internet για δήμους και νομαρχίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ελλειψη στρατηγικής από τις νομαρχίες και τους δήμους της χώρας αναφορικά με την αξιοποίηση των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών, όπως και χαμηλά ποσοστά χρήσης υπολογιστών και Internet, εντοπίζει τελευταία μελέτη του Παρατηρητηρίου για την Κοινωνία της Πληροφορίας, η οποία παρουσιάστηκε προχθές στο πλαίσιο συνεδρίου της ΚΕΔΚΕ με θέμα την ευρυζωνικότητα. Μεταξύ άλλων, η μελέτη έδειξε χαμηλά ποσοστά παροχής ηλεκτρονικών υπηρεσιών από τους δήμους και τις νομαρχίες.

 

Περιφέρειες

 

Η μελέτη, η οποία ολοκληρώθηκε την άνοιξη του 2007, έδειξε ότι με εξαίρεση τις περιφέρειες, στους δήμους και στις νομαρχίες δεν υπάρχει καταγεγραμμένη στρατηγική στον τομέα των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ). Ειδικότερα, για τους δήμους το σχετικό ποσοστό ανέρχεται στο 80,2% και για τις νομαρχίες στο 65,9%. Μάλιστα, τα αρμόδια στελέχη των δήμων σε μεγάλο βαθμό, αλλά και των νομαρχιών/περιφερειών σε μικρότερο, δηλώνουν χαμηλό βαθμό ενημέρωσης για τις περισσότερες ευρωπαϊκές και εθνικές στρατηγικές και κατευθύνσεις των φορέων πολιτικής σχετικά με τις τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνιών.

 

Την περίοδο διεξαγωγής της έρευνας ηλεκτρονικές υπηρεσίες προσέφεραν οι νομαρχιακές αυτοδιοικήσεις σε ποσοστό 27,5% και οι δήμοι σε ποσοστό 18,3%. Οι νομαρχιακές αυτοδιοικήσεις παρείχαν πολύ περισσότερες «επικοινωνιακές υπηρεσίες» σε σχέση με τους ΟΤΑ α βαθμού, ενώ κανένας τοπικός φορέας δεν παρείχε διαδραστικές ή συναλλακτικές υπηρεσίες προς τους πολίτες.

 

Παρόλα αυτά, ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ενώ οι περισσότεροι φορείς της περιφερειακής και της τοπικής διοίκησης (77,28%) θεωρούν απολύτως απαραίτητη την παροχή ηλεκτρονικών υπηρεσιών από τον φορέα προς τους πολίτες, μόνο το 36,75% αυτών θεωρούν απολύτως απαραίτητη την ηλεκτρονική συμμετοχή των πολιτών σε διαδικασίες λήψης αποφάσεων (e-participation).

 

Απουσία ευρυζωνικότητας

 

Έλλειμμα υπάρχει πάντως και σε υποδομές, καθώς μόλις το 33,8% των περιφερειών, το 24,2% των νομαρχιών και το 39,5% των δήμων διέθετε ευρυζωνική σύνδεση. Μάλιστα, το 2,31% των δήμων δεν διαθέτει καν σύνδεση στο Internet. Επίσης, παρατηρούνται σημαντικές ελλείψεις σε εξειδικευμένο δυναμικό που δημιουργεί αρκετά προβλήματα.

 

Δημήτρης Μαλλάς

 

Source.png Πηγή: imerisia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν καλυψουν οι εναλλακτικοι και την υπολοιπη Ελλαδα,το ποσοστο θα παραμεινει χαμηλο.

εαν ολη η Ελλαδα καλυφθει απο ευρυζωνικα δικτυα,θα γινει χαμοs,το ποσοστο θα δεκαπλασσιαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις λίγες φορές που το άρθρο αναφέρει μπούρδες. Όλοι οι δήμοι που ξέρω (και είναι πολλοί) είναι στο σύζευξις. Οι τομείς των νομαρχιών είναι χωρισμένοι κτιριακά οπότε εκεί δεν είμαι κάθετος. Επίσης τα κέντρα υγείας, τα ΚΕΠ και διάφοροι κρατικοί φορείς είναι στο σύζευξις. Από εκεί έχουν internet καθώς και τηλεφωνία. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα υπάρχει και ξεχωριστή adsl σύνδεση. Την περίοδο 1999-2000 αν θυμάμαι καλά μπήκαν υπολογιστές σε όλους τους δήμους και περάστηκε ένα μεγάλο μέρος των χειρόγραφων στοιχείων σε αυτούς. Ένα μέρος των καταγραφών έπρεπε να γίνει από τους υπαλλήλους των δήμων. Στο μόνο που συμφωνώ είναι το "Επίσης, παρατηρούνται σημαντικές ελλείψεις σε εξειδικευμένο δυναμικό που δημιουργεί αρκετά προβλήματα".

Κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο άρθρο ή εγώ δεν το διαβάζω σωστά...

 

Από την ομιλία του κ. Κακλαμάνη http://www.kedke.gr/uploads/proedros_eyryzvnikothta221107.doc δεν εμφανίζεται η απογοητευτική εικόνα του άρθρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις λίγες φορές που το άρθρο αναφέρει μπούρδες. Όλοι οι δήμοι που ξέρω (και είναι πολλοί) είναι στο σύζευξις. Οι τομείς των νομαρχιών είναι χωρισμένοι κτιριακά οπότε εκεί δεν είμαι κάθετος. Επίσης τα κέντρα υγείας, τα ΚΕΠ και διάφοροι κρατικοί φορείς είναι στο σύζευξις. Από εκεί έχουν internet καθώς και τηλεφωνία. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα υπάρχει και ξεχωριστή adsl σύνδεση. Την περίοδο 1999-2000 αν θυμάμαι καλά μπήκαν υπολογιστές σε όλους τους δήμους και περάστηκε ένα μεγάλο μέρος των χειρόγραφων στοιχείων σε αυτούς. Ένα μέρος των καταγραφών έπρεπε να γίνει από τους υπαλλήλους των δήμων. Στο μόνο που συμφωνώ είναι το "Επίσης, παρατηρούνται σημαντικές ελλείψεις σε εξειδικευμένο δυναμικό που δημιουργεί αρκετά προβλήματα".

Κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο άρθρο ή εγώ δεν το διαβάζω σωστά...

 

Από την ομιλία του κ. Κακλαμάνη http://www.kedke.gr/uploads/proedros_eyryzvnikothta221107.doc δεν εμφανίζεται η απογοητευτική εικόνα του άρθρου.

φίλε μου δεν είναι έτσι...Ελλάδα δεν είναι μόνο η αθήνα δυστηχώς.Είμαστε ακόμα πολύ πίσω,σε σχέση με την Ευρώπη,ας μης κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας.Δες μερικούς δήμους στα γιάννενα , γρεβενά , φλώρινα....Άρα τι σημαίνει αυτό????Δουλεία, πολύ δουλεία για να πάμε μπροστά για να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για την επαρχία. Και μιλάω για δίκτυα που έχω φτιάξει με τα χεράκια μου.

Θα σε παρακαλούσα να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τετοια δίκτυα βλέπουμε μόνο στην βόρεια Ελλάδα και παρουσιάστηκαν πρόσφατα, στην Πελοπόννησο επικρατέι ξηρασία και παγωμάρα δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, τι λεπτομέρειες να θέλει... Κάτι συγκεκριμένο, στοιχεία. Εγώ πάλι σας λέω παιδιά ότι έχω στήσει όλες τις επικοινωνίες του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού αλλά ήρθαν κάτι μικρά ασπρόμαυρα ανθρωπάκια και έφαγαν τα καλώδια. Αλήθεια σας λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...