Προς το περιεχόμενο

Πιστευετε σε μεταφυσικα φαινομενα?


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1. Το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται ένα πολύ μικρό φάσμα των ακτινοβολιών που υπάρχουν στο φως.

Το οτι δεν τις βλέπουμε δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν.

Επίσης,υπάρχει αυτό που ονομάζουμε χωροχρόνος,το οποίο δεν είναι κάτι άμεσα αντιληπτό,και καθόλου εύκολο στην σύλληψη του,κι όμως υπάρχει. :-)

 

Και καλό είναι να έχουμε υπόψην οτι τίποτα δεν είναι υπερφυσικό/μεταφυσικό.

Όλα ανοίκουν στο φυσικό κόσμο,απλά εμείς αντιλαμβανόμαστε ένα μικρό μέρος αυτού.

 

Έτσι, ναι, ουδεμία. Τα φαινόμενα όμως που περιγράφεις δεν είναι μεταφυσικά. Νομίζω ότι άλλο εννοούσε ο kallair και ο topic starter. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δεν έχω χρόνο να αναπτύσω το σκεπτικό μου περαιτέρω ή πιο σωστά διατυπωμένα αλλά είμαι στην δουλειά τώρα. :)

 

θα κονταροχτυπηθώ εγώ μαζί σου, μιας και είμαι και εγώ στην δουλειά, άρα το παιχνίδι είναι δίκαιο. :P

 

αυτόν που πιστεύει μόνο σε αυτό που βλέπει ή αποδεικνύει η επιστήμη, κάθε άλλο παρά δογματικό και στενόμυαλο μπορείς να τον χαρακτηρίσεις.:rolleyes:

 

Μπορείς να τον πεις ρεαλιστή, υλιστή, ακόμα και Μαρξιστή, :P ,αλλά όχι στενόμυαλο, πόσο μάλλον δογματικό.

 

Με την ίδια λογική μπορεί αυτος να σε πει ευκολόπιστο, φαντασμένο κλπ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα είναι να λέμε πως η επιστημη έχει πολλά ακόμα να εξερευνήσει σε σχέση με τις θεμελιώδεις δυνάμεις στην φυσική/κοσμολογία κτλ και άλλο πράγμα να λέμε οτι ξαφνικά μεσα στα ορια της αντιλήψής μας μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο το οποιο μέχρι πρότινος δεν είχαμε δει ή εντοπίσει , υπονοοντας οτι αυτο το κάτι μπορεί να ειναι ένα φάντασμα ή μια καινουρια δύναμη της φύσης ή κάποιο άλλο χαρδαβέλιο φαινόμενο.

 

Το τι μπορούμε να δούμε ή οχι , να ακούσουμε και να αντιληφθούμε άμεσα με τις αισθήσεις μας είναι ήδη ξεκαθαρισμένο και δεν επιδέχεται περαιτερω επέκταση, αν όντως υπάρχει κάτι σε ένα φάσμα έξω απο αυτο που μπορούμε να αντιληθφούμε απλώς υπάρχει - αλλά ΔΕΝ μπορούμε να το αντιληφθούμε , οπότε; , τα φαινομένα που δεν μπορούμε άμεσα να δουμε και απλά αντιλαμβανόμαστε τις προβολές τους τα έχουμε εντοπίσει με άλλους έμεσους τρόπους και σε ένα μεγαλο βαθμο ξέρουμε τι υπάρχει.

 

Αυτο το άγνωστο της επιστήμης οι επιτήδειοι καραγκιόζηδες το πέρνουν το εκμεταλευονται και το ντυνουν ,το πλαθουν σαν κάτι το μυστήριο , το κοσμογονικό και φλομώνουν τον κόσμο με ανοησίες, φορτωνοντας τους και άλλα προβλήματα σχετικά με την θέση τους μέσα στο κόσμο κτλ κτλ ... ανοησία και σαχλαμάρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, ναι, ουδεμία. Τα φαινόμενα όμως που περιγράφεις δεν είναι μεταφυσικά. Νομίζω ότι άλλο εννοούσε ο kallair και ο topic starter. :-)

 

Mεταφυσικά ονομάζουμε αυτά τα φαινόμενα που μας είναι άγνωστα και μας διεγείρουν τη παιδική φαντασία,σαν αυτή της Δρούζας,του Λιακό,ή του Χαρδαβέλα.

Κανονικά όμως μεταφυσικό θα πρεπε να ονομάζουμε αυτό που η επιστήμη δεν έχει κατωρθόσει να κατανοήσει.Τουλάχιστον έτσι πιστεύω οτι πρέπει να ορίζουμε την έννοια του μεταφυσικού.

 

Το οτι παρουσιάζονται διαστρεβλώσεις του χρόνου σου κάνει σαν παράδειγμα? :P

 

Άλλο πράγμα είναι να λέμε πως η επιστημη έχει πολλά ακόμα να εξερευνήσει σε σχέση με τις θεμελιώδεις δυνάμεις στην φυσική/κοσμολογία κτλ και άλλο πράγμα να λέμε οτι ξαφνικά μεσα στα ορια της αντιλήψής μας μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο το οποιο μέχρι πρότινος δεν είχαμε δει ή εντοπίσει , υπονοοντας οτι αυτο το κάτι μπορεί να ειναι ένα φάντασμα ή μια καινουρια δύναμη της φύσης ή κάποιο άλλο χαρδαβέλιο φαινόμενο.

 

Το τι μπορούμε να δούμε ή οχι , να ακούσουμε και να αντιληφθούμε άμεσα με τις αισθήσεις μας είναι ήδη ξεκαθαρισμένο και δεν επιδέχεται περαιτερω επέκταση, αν όντως υπάρχει κάτι σε ένα φάσμα έξω απο αυτο που μπορούμε να αντιληθφούμε απλώς υπάρχει - αλλά ΔΕΝ μπορούμε να το αντιληφθούμε , οπότε; , τα φαινομένα που δεν μπορούμε άμεσα να δουμε και απλά αντιλαμβανόμαστε τις προβολές τους τα έχουμε εντοπίσει με άλλους έμεσους τρόπους και σε ένα μεγαλο βαθμο ξέρουμε τι υπάρχει.

 

Αυτο το άγνωστο της επιστήμης οι επιτήδειοι καραγκιόζηδες το πέρνουν το εκμεταλευονται και το ντυνουν ,το πλαθουν σαν κάτι το μυστήριο , το κοσμογονικό και φλομώνουν τον κόσμο με ανοησίες, φορτωνοντας τους και άλλα προβλήματα σχετικά με την θέση τους μέσα στο κόσμο κτλ κτλ ... ανοησία και σαχλαμάρα ...

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι όταν ο χρόνος παρουσιάζει διάφορες "ανωμαλίες"

Είναι σαν να βρίσκεσαι σε μια χρονοδίνη.

Μπορεί για παράδειγμα να περπατάς μια διαδρομή που θέλει το πολύ ένα 10λεπτο και μόλις την διασχήσεις να έχουνε περάσει 3-4 ώρες.

 

Ο παππούς μου (αμόρφωτος άνθρωπος,ούτε βιβλία έχει διαβάσει,ούτε τηλεόραση είχε ποτέ για να τα ακούσει κάπου αυτά) έζησε κάποτε μια παρόμοια εμπειρία.

Μας είπε πως μετά απο μια μέρα που δούλευε απ'το πρωί στα χωράφια,τελειώνοντας το απόγευμα την δουλειά ξεκίνησε για να πάει σ'ένα διπλανό χωριό όπου έμενε η αδερφή του.

Πέρασε απ'το κεντρικό δρόμο του χωριού,και έφτασε κανονικά στο σπίτι της αδερφής του.Εκεί λοιπόν που είχε καθήσει και συζήταγε μαζί της τσουπ! βρίσκετε στην είσοδο του χωριού,εκεί απ'όπου είχε περάσει μερικά λεπτά πριν.

Τα παίζει ο παππούς μου,σκέφτηκε πως θα'ταν της φαντασίας του.

Συνεχίζει απ'το σημείο που ήταν τώρα και ξαναπάει στο σπίτι της αδερφής του και χωρίς να της πει αυτό που έπαθε πιάνει την ίδια ακριβώς συζήτηση μαζί της.Και πάνω στο σημείο που διακόπηκε ο διάλογός τους την προηγούμενη φορά,ο παππούς βρίσκετε ξανά στο ίδιο σημείο στο δρόμο να στέκεται εμβρόντητος.Τρομοκρατήθηκε αλλά αποφάσησε να μην της το πει.Να μην τα πολυλογώ,αυτό επαναλήφθηκε αρκετές φορές,σε σημείο που ο παππούς μου φοβήθηκε οτι έχανε τα λογικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''η μέρα της μαρμότας'' ...

 

σόρρυ που στο λέω, αλλά μάλλον ο παππούς τα είχε ψιλοχάσει..

 

μπας και είχε πλακωθεί στα κρασιά σαν τον δικό μου? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω στα μεταφυσικά φαινόμενα και σε αυτό που δεν βλέπουμε - δεν μπορούμε να κατανοήσουμε... Π.χ. Το (μεταφυσικό) φαινόμενο Paredwse (πως λέμε El Ninio) δεν τον βλέπουμε αλλά είναι παντού. Πλανάτε πάνω από τα άμοιρα, ανυποψίαστα post και τα κατακεραυνώνει ανελέητα όποτε κριθεί απαραίτητο. Είναι το ανατρίχιασμα που νιώθουμε στον σβέρκο μας καθώς πληκτρολογούμε κάποιο νέο μήνυμα στο forum. Είναι η σκοτεινή ύλη του insomnia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρρυ που στο λέω, αλλά μάλλον ο παππούς τα είχε ψιλοχάσει..

μπας και είχε πλακωθεί στα κρασιά σαν τον δικό μου? :P

 

Ο παππούς μου ευτυχώς μέχρι και σήμερα έχει σώας τα φρένα. :-D

 

Όσο για τα κρασιά,ούτε μπεκρής είναι,και δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που οργώνει το χωράφι και κατεβάζει κανάτες ταυτπόχρονα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα κολλάω στις ταμπέλες! Η στενόμυαλος θα είσαι δηλαδή ή φαντασμένος????

Ποιος είναι ο normal άνθρωπος τελικά?

 

Σε αυτό το θέμα πάντως δεν ξέρω πως θεωρεί ο topic starter τον όρο μεταφυσικό.

Προσωπικά έχω ακούσει κάποια πράγματα και μου έχουν πεί για αρχαία κείμενα που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον να ασχοληθώ αν έχω χρόνο. Δεν είναι ανάγκη να το πιστέψεις, μπορείς να το δείς και σαν παραμυθάκι. Αλλά πρώτα διαβζάζεις και μετά εκφέρεις γνώμη.

Από την άλλη πάντα πίστευα ότι έχουν κρατηθεί μυστικά πολλά επιστημονικά επιτεύγματα ή δίνονται αρκετά αργότερα στον κόσμο για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής κτλ οπότε θα έτεινα στην άποψη ότι υπάρχουν κάποια περίεργα θα τα πω πράγματα που συμβαίνουν. Χρειάζονται φοβερά φίλτρα όμως γιατί ακούγονται και απίστευτα τέρατα τον τελευταίο καιρό στην τηλεόραση. Ελπίζω να τα έχω αν ποτέ βρω χρόνο και πρόσβαση σε τέτοια βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν τώρα που είμαι σπίτι, μπορούμε να μιλήσουμε ήρεμα :) αντιγράφω από εδώ

πρώτα πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε με την έννοια μεταφυσικά φαινόμενα.

H "μεταφυσική" έννοια που αποδίδει τα "μετά τα φυσικά", είναι ένας όρος που χρησιμοποίησε ο Aριστοτέλης, για να προσδιορίσει όσα υπήρχαν πέρα από τη φύση. Mεταφυσική είναι η έννοια που καλύπτει όλα όσα δεν μπορεί να παρατηρήσει το ανθρώπινο μάτι και δεν μπορεί να ακούσει το ανθρώπινο αυτί. Eίναι ο απεριόριστος χώρος που βρίσκεται πέρα από την ανθρώπινη αντίληψη, περιέχει δε όσα μεσολαβούν ανάμεσα στον άνθρωπο και στην πηγή που τον δημιούργησε.

 

πιστεύω ότι υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα. άσχετα αν κάποιος μπορεί να τα αντιληφθεί ή όχι. αν κάποτε φτάσει στο επίπεδο κατανόησης κ συνειδητότητας να τα εξηγήσει, θα πάψουν να είναι μεταφυσικά.

είναι όπως όταν λέμε ότι η γη είναι στρογγυλή. κάποτε θα μας έλεγαν τρελούς αν το λέγαμε ανοιχτά.

κλειδί για όλα είναι η λέξη συνειδητότητα. το πως αντιλαμβανόμαστε και κατανοούμε τον κόσμο γύρω κ πέρα απ΄αυτόν.

 

edit: κακώς έκανα τον σχολιασμό στην αρχή. τίποτα από τα 2 δεν είσαι. απλώς κατεμέ είναι κακό να είσαι δογματικός στην αντίληψη στιλ Νίτσε " Ο Θεός είναι νεκρός". ότι δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη κ ο κοινός νους, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και παράλληλα η πιθανότητα να υπάρχει κάτι το μεταφυσικό, δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραλογιζόμαστε κ να κυνηγάμε φρικιά κ τέρατα. τα πάντα μπορεί να έχουν μια εξήγηση επιστημονική όπως ή κατι άλλο πολύ πιο δύσκολο που η εξήγηση του να είναι πολύ συνθετη ώστε να την καταλάβουμε και να την κατανοήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα κρασιά,ούτε μπεκρής είναι,και δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που οργώνει το χωράφι και κατεβάζει κανάτες ταυτπόχρονα :P

 

μην το λες, ο δικός μου βάραγε όλη μέρα κομπρεσσέρ, και κατέβαζε βαρέλια! :P

 

(άμα θέλει ο άνθρωπος)... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όπως όταν λέμε ότι η γη είναι στρογγυλή. κάποτε θα μας έλεγαν τρελούς αν το λέγαμε ανοιχτά.

Σωστό μου ακουγεται αυτό , αλλα είναι τόσο κλασικό πλεόν το παράδειγμα όσον αφορά εναν ευκλείδιο χώρο. Απο την άλλη, όταν έχεις την τεχνολογία να σου αποτυπώσει συνχότητες που δεν μπορουν να πιάσουν τα όργανα των αισθησεών μας , κανένας δεν θα σε περάσει για τρελό. Υπο αυτήν την έννοια αλλο πράγμα να λες οτι δεν έχω πετάξει ποτέ να δω την γη απο ψηλά ή οτι δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τα καταρτια των ιστιοπλοικών στον ορίζοντα και άλλο να λες οτι περα απο τον χώρο των τριών διαστάσεων μπορώ να δω το χ ,ψ φαινόμενο... για το δεύτερο δεν σου υπόσχομαι οτι θα σε περάσουν για λογικό ..

 

κλειδί για όλα είναι η λέξη συνειδητότητα. το πως αντιλαμβανόμαστε και κατανοούμε τον κόσμο γύρω κ πέρα απ΄αυτόν.

Τι εννοείς με την λέξη συνειδητότητα, τι ακριβώς είναι αυτο που θα μας κάνει να αντιληφθούμε με το μάτι ξέρω γω και είναι κάτι παραπάνω απο αυτο που ήδη βλέπουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο λινκ που είχα δώσει, είχε αρκετή σαφή εννοιολογία κ επεξήγηση για αυτή την λέξη.

 

γενικά συνειδητότητα είναι το πως αντιλαμβάνεσαι και κατανοείς τα διάφορα ερεθίσματα του κόσμου. το πόσο πιο πέρα βλέπεις από το απλό. για να σου δώσω ένα μικρό παράδειγμα.

 

πες ότι προσπαθείς να εξηγήσεις σε έναν νεάρτενταλ τι είναι ενθαλπία ή ακόμη χειρότερα, την θεωρεία της σχετικότητας. ο συγκεκριμένος δεν μπορεί να αντιληφθεί τον κόσμο (και προ πάντων να κατανοήσει) πέρα απ αυτά που το επίπεδο συνειδητότητας του επιτρέπει. δεν έχει σχέση με το μάτι, την αφή ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...