Προς το περιεχόμενο

Πιστευετε σε μεταφυσικα φαινομενα?


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(...) δεν έχει σχέση με το μάτι, την αφή ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Υπο αυτήν την έννοια εγώ ειμαι καλυμένος , δηλαδή αν το ζήτημα των μεταφυσικών φαινομένων δεν αφορά τις αισθήσεις μας συνεπώς και την επιροή τους πάνω μας σαν θέσεις στο χώρο , αλλά αφορά την φαντασία ή την φιλοσοφία , τότε εγώ δεν έχω κανεναν πρόβλημα. Το αντίθετο μάλιστα , η φαντασία , ο μύθος και κάθε τι άλλο αφηρημένο φιλοσοφικά με διασκεδάζει και περναω καλά / με κάνει ίσως καλύτερο , όταν πχ διαβάζω ενα κείμενο ή όταν παω να δω σινεμα or whatever...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ελα.

Βασικά αυτό που λέτε μεταφυσικό είναι κάτι φυσικό για το οποίο δεν υπάρχει ουχμ, 'επιστημονική' ας πούμε εξήγηση.

 

Από την άλλη φαινόμενα όπως τηλεπάθεια,τηλεκίνηση,εξωσωματικές εμπειρίες κλπ καλό είναι να μην τα κοροιδεύουμε ή να τα θεωρούμε απίθανα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ... κράτησες επιλεκτικά κομμάτια.μάλλον καταλαβαίνουμε διαφορετικά την έννοια μεταφυσικός. πχ. στην περίπτωση του παιδιού κ του παππού πιο πάνω, υπάρχουν 3 εκδοχές

1η. ο παππούς πίνει κ δεν μας το λέει,

2η. κάποια δυσλειτουργία στον εγκέφαλο ενεργοποίησε κάποια κέντρα του εγκεφάλου άγνωστα σε μας κ τον έκανε να πιστεύει ότι έζησε αυτο το πράγμα (κοινώς, έπαθε μαλάκυνση)

3η. πράγματι, κάπως, ο παππούς του έπαθε αυτό που έπαθε κ δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς άλλος εκτός απ'αυτού.

 

από τις 3 περιπτώσεις, η 2η κ η 3η έχουν να κάνουν με μεταφυσικό κατά μια έννοια. ο παππούς στην 2η περίπτωση, τα έχει ζήσει αλλά είναι μόνο μέσα στο μυαλό του αυτό το "παράλληλο" σύμπαν. αν εξηγηθεί από την επιστήμη ότι φταίει το τάδε μέρος του εγκεφάλου του, τότε πλέον δεν υφύσταται θέμα μεταφυσικού. παύει να είναι.

στην 3η περίπτωση αν πράγματι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει, για να το κατανοήσει ο παππούς και να μπορέσει να αντιληφθεί το πως έγινε, πρέπει να φτάσει σε κάποιο επίπεδο συνειδητότητας του εαυτού του και του κόσμου γύρω του. σε αυτή την περίπτωση παύει να είναι κάτι το μεταφυσικό για τον παππού αλλά για μας τους γύρω που δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε, παραμένει κάτι το μεταφυσικό όταν μας περιγράφει την εμπειρία και δεν μπορούμε να την κατανοήσουμε και έτσι, για μας, ο παππούς είναι απλώς τρελός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1902254'']Από την άλλη φαινόμενα όπως τηλεπάθεια,τηλεκίνηση,εξωσωματικές εμπειρίες κλπ καλό είναι να μην τα κοροιδεύουμε ή να τα θεωρούμε απίθανα ...

Σοβαρά μπορούμε λίγο να μιλήσουμε για την τηλεπάθεια, τηλεκίνηση κτλ ;

Εγώ δεν έχω ιδέα , δώσε μου ένα hint .. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τι είναι τηλεπάθεια και πως αυτή οριζεται και απο ποιο πεδίο θεωρητικό ή επιστημονικό ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο..και με ποιον τρόπο. Ποιος κάνει ερευνα για αυτο το πράγμα σε τι στάδιο βρίσκεται και τι αποτελέσματα έχει μέχρι τώρα να δείξει μέσα απο το πειραμα ...

 

αυτα για αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι άνθρωποι βλέπουν τα «μεταφυσικά» φαινόμενα ενώ οι πιο πολλοί οχι. Και φυσικά συνήθως αυτοί που τα βλέπουν δεν μπορούν ποτέ να τα εξηγήσουν, να τα αποδείξουν ή έστω να τα παρουσιάσουν.

 

Άλλωστε αυτό σημαίνει μεταφυσικό. κάτι που δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη. έτσι βάση αυτού, ο χριστός μπορεί να είναι εξωγήινος, μπορεί να είναι "υιος του Θεου", μπορεί να ήταν ένας τσαρλατάνος. αλλά δεν θα αποκλίσω την περίπτωση να είναι κάτι από τα 3.

 

Αυτή ακριβώς η λογική όμως είναι τελείως αδιέξοδη.Με την ίδια λογική μπορείς να αποδείξεις επιστημονικά αν εγώ είμαι εξωγήινος, θεός ή τσαρλατάνος???

Μάλλον οχι, αλλά ακόμη και αν το κάνεις μπορώ άνετα να επικαλεστώ οτι είμαι πέρα από την κατανόηση του φτωχού ανθρώπινου μυαλού.

Οπότε καταλαβαίνεις πόσο ευκολο είναι να επικαλεστεί κάποιος την ύπαρξη μεταφυσικών εμπειριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι άνθρωποι βλέπουν τα «μεταφυσικά» φαινόμενα ενώ οι πιο πολλοί οχι. Και φυσικά συνήθως αυτοί που τα βλέπουν δεν μπορούν ποτέ να τα εξηγήσουν, να τα αποδείξουν ή έστω να τα παρουσιάσουν.

 

7 χρόνια πριν βρισκόμουν ημιθανής σε μια εντατική, ξεγραμμένος από όλους, ετοίμαζαν το σπίτι να σου δώσω να καταλάβεις.... Τα όσα "παράλογα" είδα εκείνη την δύσκολη για μένα περίοδο προφανώς και δεν μπορώ να τα αποδείξω . Αν μου περιέγραφε κάποιος άλλος αυτά που "είδα" θα τον πέρναγα για τρελό ή για μαλάκα, βαρεμένο γι' αυτό εξάλλου και δεν έχω μιλήσει σχεδόν σε κανέναν γι' αυτά. Και ειλικρινά αποφεύγω να γυρνάω σε εκείνες τις στιγμές διότι δεν ήταν και η πιο ευχάριστη εμπειρία. Είναι πολύ δύσκολο κάποιος που δεν έχει "εμπειρίες" να δεχτεί κάτι περισσότερο από αυτά που αντιλαμβάνεται γύρω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητέ chill,

 

κανείς δεν πρόκειται να σε πει τρελό ή μαλάκα.

Τέτοιες εμπειρίες, όποιος έχει βιώσει, πρέπει να τις μοιράζεται.

Όλοι πρέπει να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και οι εμπειρίες του chill θα μπορούσαν ενδεχομένως να εξηγηθούν επιστημονικά. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα γιατί θα ήταν απλά εξηγήσεις βγαλμένες από το ανθρώπινο μυαλό και περιορισμένες από τον ανθρώπινο τρόπο σκέψης και τις ανθρώπινες αισθήσεις. Αρκει να σκεφτεί κανείς πόσο μικροί και νέοι είμαστε στο σύμπαν για να πάρει μια ιδέα για το μέγεθος αυτών των περιορισμών.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Kalair ότι είναι πολύ εγωιστικό και αλαζονικό να πιστεύουμε ότι έχουμε βρει τις απαντήσεις για τα πάντα ή ότι μπορούμε να αντιληφθούμε τα πάντα γύρω μας. " Ένα ξέρω...ότι δεν ξέρω τίποτα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Kalair ότι είναι πολύ εγωιστικό και αλαζονικό να πιστεύουμε ότι έχουμε βρει τις απαντήσεις για τα πάντα ή ότι μπορούμε να αντιληφθούμε τα πάντα γύρω μας. " Ένα ξέρω...ότι δεν ξέρω τίποτα."

 

Αυτό ειναι δεδομένο. Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε γύρω μας. Το ζήτημα είναι με ποιον τρόπο θα μας βοηθήσει η μεταφυσική να τα αντιληφθούμε και να βρούμε απαντήσεις.

Μπορεί όμως να το κάνει αυτό η μεταφυσική ή μήπως βασίζεται σε αοριστολογίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Kalair ότι είναι πολύ εγωιστικό και αλαζονικό να πιστεύουμε ότι έχουμε βρει τις απαντήσεις για τα πάντα ή ότι μπορούμε να αντιληφθούμε τα πάντα γύρω μας. " Ένα ξέρω...ότι δεν ξέρω τίποτα."

 

Δεν είπε κανείς ότι έχουμε βρει τις απαντήσεις για τα πάντα.

Αλλά και όσα τυχόν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε , απλώς δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε τώρα. Το μέλλον είναι γεμάτο εξηγήσεις.

Επιστημονικές. Όχι "μεταφυσικές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε πράγμα που εξηγεί η επιστήμη δημιουργείται και ένα καινούργιο αναπάντητο ερώτημα. Μπορεί να βρίσκουμε το «πως» αλλά πάντα θα υπάρχει ένα καινούργιο «πως» και ένα «γιατί» που θα ακολουθεί. Το μέλλον είναι γεμάτο επιστημονικές απαντήσεις, όμως είμαστε πολύ εγωιστές από την φύση μας για να παραδεχθούμε ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε τα πάντα με τα στενά όρια του μυαλού μας, όπως είμαστε και πολύ ανασφαλείς για να το καταλαβαίνουμε αυτό μόνο όταν το έχουμε ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Για κάθε πράγμα που εξηγεί η επιστήμη δημιουργείται και ένα καινούργιο αναπάντητο ερώτημα. Μπορεί να βρίσκουμε το «πως» αλλά πάντα θα υπάρχει ένα καινούργιο «πως» και ένα «γιατί» που θα ακολουθεί. [...]

 

Αν έχεις την καλοσύνη, δώσε μου μερικά παραδείγματα όπου σε εξηγήσεις της επιστήμης για διάφορα φυσικά φαινόμενα που θεωρούνταν παλιότερα "μεταφυσικά", δημιουργήθηκε ένα καινούργιο αναπάντητο ερώτημα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...