Προς το περιεχόμενο

Πιστευετε σε μεταφυσικα φαινομενα?


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις την καλοσύνη, δώσε μου μερικά παραδείγματα όπου σε εξηγήσεις της επιστήμης για διάφορα φυσικά φαινόμενα που θεωρούνταν παλιότερα "μεταφυσικά", δημιουργήθηκε ένα καινούργιο αναπάντητο ερώτημα. :-)

 

 

Να συμπεράνω ότι το βρίσκεις χαρiτωμένο αυτό που έγραψα? :-)

 

Ένα παράδειγμα είναι το big bang. Απαντήσαμε πως δημιουργήθηκε η ύλη, για να αναρωτηθούμε αμέσως μετά τι προηγήθηκε.

 

Μάθαμε ότι ο χρόνος και ο χώρος είναι σχετικά. Τι στο καλό είναι ο χρόνος και ο χώρος όμως ξέρουμε?

 

Τα αποδημητικά πουλιά. Λέμε ότι κουβαλάνε στο γεννητικό τους κώδικα όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται. Όμως δεν μπορούμε να το αποδείξουμε παρά μόνο να το παρατηρήσουμε. Και ποιός μετέφερε την πληροφορία στο πρώτο αποδημητικό πουλί? Κάποια θαλάσσια όντα ταξιδεύουν ωκεανούς για να καταλείξουν με ακρίβεια μέτρων σε συγκεκριμένη ακτή. Το έστινκτο. Τι είναι αυτό?

 

Τα συναισθήματα. Λέμε ότι είναι ουσίες που εκρήγνυνται στον οργανισμό. Ποιός όμως μπορεί να απαντήσει ποιός είναι ο σκοπός τους?

 

Για αυτό, όπως και για όλα τα άλλα ερωτήματα πάντα θα κολλάει και ένα γιατί που δεν μπορεί να απαντηθεί. Όπως θα υπάρχει και μια διαρκής προσπάθεια του ανθρώπου να ξεγελάει τον εαυτό του και να νομίζει ότι έχει βρει τις απαντήσεις, είτε γιατί αυτό τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα είτε γιατί αυτό ταιριάζει στην αντζέντα του.

 

Ακούγομαι σαν θεολόγος, αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι άθεος. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει εξήγηση για τα πάντα, όμως όχι πάντα μια εξήγηση που μπορούμε να κατανοήσουμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν είπε κανείς ότι έχουμε βρει τις απαντήσεις για τα πάντα.

Αλλά και όσα τυχόν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε , απλώς δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε τώρα. Το μέλλον είναι γεμάτο εξηγήσεις.

Επιστημονικές. Όχι "μεταφυσικές".

Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση. δεν πιστεύεις ότι καλύτερα η πρόταση θα πήγαινε αν έγραφες "Αλλά και όσα τυχόν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε , απλώς δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε/κατανοήσουμε/εξηγήσουμε τώρα" ;

ναι μεν μια επιστημονική απάντηση για το τί προκαλεί τι, θα ήταν το ιδανικό, αλλά υπάρχουν κι άλλες προσεγγίσεις σε πολλά θέματα (πχ που αφορούν την ψυχή) που δεν μπορεί να βρεθεί ένας τύπος, μια συνάρτηση ώστε να τα εξηγήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει , αλλά το τοπικ αρχίζει με την έννοια του μεταφυσικού υπονοώντας τουλάχιστον σε μένα , τον επιτηδευμένο κομπογιαννιτισμό ! Και εντάξει , η μεταφυσική που εξετάζει η σύγχρονη φυσική (ας μας πει ένας φυσικός) είναι μέσα στα πλαίσια του φυσικού νόμου και όχι κάτι έξω απο αυτό, απλά ακόμα δεν έχει εξακριβωθεί τι γίνεται ακριβώς . . . μάθανε τώρα όλοι οι επιτήδειοι- και προς θεού δεν αναφέρομαι στις προσωπικές εμπειρίες που παραθέσατε -το κάθε κουλό που έχουν στο κεφάλι τους να το ονομάζουν μεταφυσική, σαν τους αστρολόγους ένα πράγμα που μας λένε ότι ασκούν επιστήμη.

 

Ρε παιδιά αυτους , σε αντίθεση με τους πραγματικούς επιστήμονες , δεν τους καίγεται καρφί για την επιροη των διατυπωσεών τους στον κόσμο και τα προβλήματα που τον βασανίζουν , πραγματικά αν είχαν λίγο φιλότομο η στάση τους απέναντι στο άγνωστο θα ήταν σιωπηλή , έλεος δηλαδή ... τι να πω ! :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξέρετε ότι η αντίληψη μας για τα πράγματα είναι πολύ περιορισμένη..Βασίζεται μόνο στις αισθήσεις μας και λίγο στη φαντασία..

Επίσης μη νομίζετε ότι οι αισθήσεις μας μας δίνουν την αληθινή εικόνα..

Για παράδειγμα τα χρώματα,τα αντιλαμβανόμαστε με ένα συγκεκριμένο τρόπο..Κάποιος που έχει αχρωματοψία τα αντιλαμβάνεται αλλιώς και του λένε ότι είναι άρρωστος μόνο και μόνο γιατί τα βλέπει διαφορετικά από την πλειοψηφία..

Αν όλοι είχαν αχρωματοψία τότε ο άρρωστος θα ήταν αυτός που έβλεπε κανονικά...

Ή πως ξέρουμε ότι δε βλέπουμε τα πράγματα ανάποδα,επομένως περπατάμε στο ταβάνι;

Επομένως όλα είναι σχετικά,και με βάση τις αισθήσεις μας και ενδέχεται όλες οι γνώσεις μας να είναι λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να συμπεράνω ότι το βρίσκεις χαρiτωμένο αυτό που έγραψα? :-)

[...]

Για αυτό, όπως και για όλα τα άλλα ερωτήματα πάντα θα κολλάει και ένα γιατί που δεν μπορεί να απαντηθεί. Όπως θα υπάρχει και μια διαρκής προσπάθεια του ανθρώπου να ξεγελάει τον εαυτό του και να νομίζει ότι έχει βρει τις απαντήσεις, είτε γιατί αυτό τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα είτε γιατί αυτό ταιριάζει στην αντζέντα του.

 

Ακούγομαι σαν θεολόγος, αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι άθεος. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει εξήγηση για τα πάντα, όμως όχι πάντα μια εξήγηση που μπορούμε να κατανοήσουμε εμείς.

Δεκτά τα παραδείγματα που δίνεις αλλά είμαι πεπεισμένος ότι η απάντησή τους είναι θέμα χρόνου και επιστημονικής έρευνας. Νόμιζω δε ότι θα συμφωνήσεις για το ότι τα φαινόμενα που περιγράφεις μόνο... "μεταφυσικά" δεν είναι . :-)

 

Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση. δεν πιστεύεις ότι καλύτερα η πρόταση θα πήγαινε αν έγραφες "Αλλά και όσα τυχόν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε , απλώς δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε/κατανοήσουμε/εξηγήσουμε τώρα" ;

ναι μεν μια επιστημονική απάντηση για το τί προκαλεί τι, θα ήταν το ιδανικό, αλλά υπάρχουν κι άλλες προσεγγίσεις σε πολλά θέματα (πχ που αφορούν την ψυχή) που δεν μπορεί να βρεθεί ένας τύπος, μια συνάρτηση ώστε να τα εξηγήσουν.

Η πρότασή μου ήταν συγκεκριμένη. Αν την διαβάσεις, ο τονισμός υπάρχει στη λέξη "τώρα". Θέλω να πω το ότι δεν υπάρχει επιστημονική εξήγηση τώρα δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρξει στο μέλλον - είτε σε 1 χρόνο είτε σε 10 χρόνια είτε σε 100 χρόνια.

Όσο για τις "άλλες προσσεγίσεις" για τις οποίες γράφεις, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Υπάρχει άλλη προσέγγιση πλην της επιστημονικής; Όχι βέβαια.

 

Τα περί "ψυχής" τα αφήνω στα 10χρονα παιδάκια. Έχουν την ίδια σοβαρότητα με τους δράκους και τις μαγεμένες βασίλισσες των παραμυθιών. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα διαβάσει ένα μπεστ σελλερ το οποίο είχε σαν θέμα τους γιατρούς .

Άρχιζε με την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο κάποιων παιδιών , στο τμήμα της ιατρικής .

Κάποια στιγμή διάβασα το εξής .

''Μπαίνει ο καθηγητής στο αμφιθέατρο κ τους κάνει εισαγωγή στην Ιατρική .

Τελειώνει την ομιλία του λέγοντας ότι για το απλό συνάχι -όχι την γρίπη , το απλό συνάχι- δεν έχει μπορέσει να βρεθεί φάρμακο .''

 

Είναι πολλά χρόνια που έχει γραφτεί κ που το έχω διαβάσει , αλλά αν εξακολουθεί να ισχύει τότε η επιστήμη δεν έχει λύσεις κ απαντήσεις για όλα .

 

Κ κάτι ακόμα .

 

Αν οι εμπειρίες ατόμων σαν τον chill που βίωσε πράγματα που είναι πέρα της λογικής , είναι αποδεκτές κ σεβαστές κ από τους άλλους , τότε θα έπρεπε να γίνουν αφορμή για συλλογισμό .

Σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί "ψυχής" τα αφήνω στα 10χρονα παιδάκια. Έχουν την ίδια σοβαρότητα με τους δράκους και τις μαγεμένες βασίλισσες των παραμυθιών. :-)

δηλαδή για σένα επιστήμες όπως ψυχολογία, αναλυτική ψυχολογία, σου είναι απλώς ασόβαρες και χωρίς λόγο ύπαρξης;

 

είναι όλα 0 και 1 και μαθηματικοί τύποι όπου η επιλύση της εξίσωσης τους θα μας αποδώσει την αυτογνωσία κ εξήγηση των πάντων γύρω μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δηλαδή για σένα επιστήμες όπως ψυχολογία, αναλυτική ψυχολογία, σου είναι απλώς ασόβαρες και χωρίς λόγο ύπαρξης;

Καλώς, είναι προφανές ότι δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα.

Κατ'εσέ υφίσταται μία αυθύπαρκτη "οντότητα" που λέγεται 'ψυχή' και η ψυχολογία ασχολείται με αυτή;

Όπως υφίσταται (για παράδειγμα) το ήπαρ ή η καρδιά;

 

είναι όλα 0 και 1 και μαθηματικοί τύποι όπου η επιλύση της εξίσωσης τους θα μας αποδώσει την αυτογνωσία κ εξήγηση των πάντων γύρω μας;

Φυσικά.

Το ότι δεν έχουμε βρει ακόμα μερικές εξισώσεις δεν σημαίνει ότι δεν υφίστανται οι εξισώσεις.

 

Γιατί, εσύ θεωρείς ότι υπάρχει και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτό που βλέπω είναι οτι τόσα πόστς προσπαθείτε να ορίσετε την γλώσσα και τις έννοιες...

 

Τι είναι τελικά μεταφυσικό? Υπάρχει μια εξακριβωμένη γενική ομολογία Υπάρχει ένας στάνταρ ορισμός? Είναι κάτι το υπαρκτό? Υφίσταται όπως το ήπαρ και η καρδιά????

 

Οι εμπειρίες του chill ίσως (λέω ίσως) να μην ήταν αμιγώς "μεταφυσικές" αλλά μέσα στα πλαίσια της φαρμακευτικής αγωγής, της ψυχολογίας στην κατάσταση που βρισκόταν και πολλά άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεδώσε νομίζω ότι είσαι α**ρχ*κο******στής (πιπέρι στο στόμα) :-P

 

Εγώ πότε πιστεύω και πότε γελάω με την πάρτη μου, που πίστεψα. Όταν "με καβαλάει" η καρδιά μου ψιλοπιστεύω σε κάποια "ανεξηγητα" φαινόμενα κι όταν παίρνει τον έλεγχο το μυαλό μου, οι απόψεις μου συμφωνούν κάπως με του παρεδώσε, τείνοντας στο πιο κυνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
παρεδώσε νομίζω ότι είσαι α**ρχ*κο******στής (πιπέρι στο στόμα) :-P

Κάνεις μεγάλο λάθος.

 

Ο υλισμός και η απόρριψη του κάθε είδους υπερφυσικού κακώς συνδέονται αποκλειστικά με συγκεκριμένες πολιτικές θεωρίες.

Αλλά, αν προχωρήσουμε σε τέτοια συζήτηση πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί γιατί, όπως αντιλαμβάνεσαι, ανά πάσα στιγμή κινδυνεύουμε να παραβούμε τον κανόνα περί πολιτικών μηνυμάτων. :-)

 

Εγώ πότε πιστεύω και πότε γελάω με την πάρτη μου, που πίστεψα. Όταν "με καβαλάει" η καρδιά μου ψιλοπιστεύω σε κάποια "ανεξηγητα" φαινόμενα κι όταν παίρνει τον έλεγχο το μυαλό μου, οι απόψεις μου συμφωνούν κάπως με του παρεδώσε, τείνοντας στο πιο κυνικό.

 

Ένα από τα προτερήματα του άνδρα είναι ότι δεν έχει καρδιά κι έτσι δεν 'σκέφτεται' με αυτήν.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς, είναι προφανές ότι δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα.

Κατ'εσέ υφίσταται μία αυθύπαρκτη "οντότητα" που λέγεται 'ψυχή' και η ψυχολογία ασχολείται με αυτή;

Όπως υφίσταται (για παράδειγμα) το ήπαρ ή η καρδιά;

σαφώς και δεν υφύσταται τέτοιο πράμα. κατεμέ υπάρχει μια επιστήμη που ονομάζεται ψυχολογία που ασχολείται με το γιατί και όχι με το πως... Η έννοια ψυχή είναι στην ουσία κάτι πολύ αφηρημένο για να περιοριστεί σε έναν ορισμό όταν μάλιστα ούτε ο ίδιος ο άνθρωπος δεν έχει καταλάβει ακόμη τι είναι.

 

Φυσικά.

Το ότι δεν έχουμε βρει ακόμα μερικές εξισώσεις δεν σημαίνει ότι δεν υφίστανται οι εξισώσεις.

 

Γιατί, εσύ θεωρείς ότι υπάρχει και κάτι άλλο;

 

πέρα της κατανόησης του πως γίνεται κάτι, πρέπει να κατανοήσουμε και το γιατί . ένας τύπος από μόνος του δεν σημαίνει τίποτα αν δεν μπορούμε να κατανοήσομε το γιατί γίνεται το αποτέλεσμα αυτού του "πως".

 

υστερόγραφο: επί της ουσίας, με τον πάρεδώσε στο θέμα παραφυσικά έχουμε την ίδια άποψη. υφίστανται σαν παραφυσικά επειδή δεν τα έχει εξηγήσει η επιστήμη ακόμη. Η διαφορά μας θέλω να πιστεύω ότι υπόκειται στο γεγονός ότι ο πάρε δώσε πιστεύει μόνο στην μαθηματική απόδειξη των συμβάντων και όχι στην πλήρη κατανόηση του πως και του γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος.

 

Ο υλισμός και η απόρριψη του κάθε είδους υπερφυσικού κακώς συνδέονται αποκλειστικά με συγκεκριμένες πολιτικές θεωρίες.

Αλλά, αν προχωρήσουμε σε τέτοια συζήτηση πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί γιατί, όπως αντιλαμβάνεσαι, ανά πάσα στιγμή κινδυνεύουμε να παραβούμε τον κανόνα περί πολιτικών μηνυμάτων. :-)

 

Ασφαλώς και δε θα διαφωνούσα

1. μαζί σου :X

2. εδώ μέσα:X

3. για θέματα που άπτονται πολιτικής ανάλυσης :X

 

εγώ ένα πείραγμα έκανα !B)

 

Ένα από τα προτερήματα του άνδρα είναι ότι δεν έχει καρδιά κι έτσι δεν 'σκέφτεται' με αυτήν.

;)

 

Κι ένα από τα προτερήματα των γυναικών είναι ότι μπορούν να φτάνουν στα άκρα της ψυχικής λειτουργίας (καρδιά- μυαλό).;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υστερόγραφο: επί της ουσίας, με τον πάρεδώσε στο θέμα παραφυσικά έχουμε την ίδια άποψη. υφίστανται σαν παραφυσικά επειδή δεν τα έχει εξηγήσει η επιστήμη ακόμη. Η διαφορά μας θέλω να πιστεύω ότι υπόκειται στο γεγονός ότι ο πάρε δώσε πιστεύει μόνο στην μαθηματική απόδειξη των συμβάντων και όχι στην πλήρη κατανόηση του πως και του γιατί.

Ούτε εκεί δεν διαφωνούμε.

Είμαι πεπεισμένος αποκλειστικά και μόνο στην επιστημονική απόδειξη των συμβάντων και των φαινομένων, είμαι πεπεισμένος ότι τα πάντα στη ζωή είναι μαθηματικά και φυσική και βιολογία και τέλος είμαι πεπεισμένος ότι η επιστημονική απόδειξη θα φέρει και την επιστημονική εξήγηση (του πώς και του γιατί).

 

;)

 

Ασφαλώς και δε θα διαφωνούσα

1. μαζί σου :X

2. εδώ μέσα:X

3. για θέματα που άπτονται πολιτικής ανάλυσης :X

 

εγώ ένα πείραγμα έκανα !B)

Κι από τη μεριά μου, ως πείραγμα το εξέλαβα (νομίζω :P).

 

Όπως και τίποτα δεν σε εμποδίζει να διαφωνήσεις:

1. μαζί μου

2. εδώ ή αλλού

3. για οποιοδήποτε θέμα.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως και τίποτα δεν σε εμποδίζει να διαφωνήσεις:

2. εδώ ή αλλού3. για οποιοδήποτε θέμα.

 

:-)

 

ειναι ψηλόοοο πολύ ψηλόοοο, το παλληκάρι π' αγαπώωωωωω ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...