Προς το περιεχόμενο

νέο οικονομικό! pc


Galis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το P35 έχει περίεργους Dividers από ένα σημείο και μετά θα ανεβαίνουν μονες τους θες δεν θες :-) αλλα αν δεν έχεις σκοπό για πολύ oc στις μνήμες ok βάζεις τον πιο μεγάλο διαιρετή και πάρε οποίοες 800αρες θες τις πιο φθηνές που θα βρείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αυτές που λές φοράνε elpida chips που έινια μάπα για oc ~900mhz με CL5 5-5-15 και τσίτα ρεύματα :-(

 

Ανακριβές αυτό που λες vatos, για τις ΒG τουλάχιστον, 930, 4-4-4-12, 2,2V. Οσο για τα Elpida ούτε αυτό είναι στάνταρ γιατί αμερική που ρώτησα φοράνε micron αλλά για τις εισαγόμενες σε Ευρώπη και Ασία η Geil απο ταϊβαν δε δίνει στοιχεία. Τώρα οτι μπορεί να πέσει και σε καλύτερες σίγουρα:-)

 

ΥΣ: Μη βγάλεις λινκ με το ramlist γιατί αυτό έδωσα στη geil usa και μου απάντησαν τα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντος 2 kit που πέρασαν απο εδώ elpida είχαν οπότε εγώ δεν το διακινδυνεύω να πω πως φοράνε καλά chip ;)

όπως την πάτησα μια φορα με της value της Crusial

αν έχει σκοπό να πάει ο ίδιος από το πλαίσιο και να πάρει μνήμες ευχαρίστως να του πω ποιές έχουν D9Gxx αλλα αν τις παραγγείλει δεν βλέπει Part no :-) οποτε δεν λέμε αν δεν ξέρουμε σίγουρα ;)

 

όσο για τις μνήμες που φοράνε elpida είναι rated στα 900Mhz με Cl5 ;) και τα 2,2 Volt Για Elpida είναι πολά! δεν έιναι καλα chip και την ακούνε άνετα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές έχουν D9GKX αλλά μόνο αν πάει απο εκεί και δεί το Parto no. να γράφει CT12864AA80E.16FD και όχι CT12864AA80E.8FE

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=957070

 

όσο για την ramlist εκτος ότι δεν ανανεώνεται αμέσως δεν περιμένω κάποιος κατασκευαστής να πεις ότι στα value κομμάτια του βάζει καλά chip :-) δεν ήταν ότι δεν ήμουν σίγουρος απλά ξέρω ότι εδώ όσες Dragon έχω δει φοράνε ελπίδα οποτε δεν τις προτείνω σε κανέναν το τι γίνετε έξω δυστυχώς είναι μια άλλη ιστορία και εγώ θα ήθελα πολύ να έχουμε ότι κυκλοφορεί και στις άλλες χώρες αλλα εδώ γεννηθήκανε τι να κάνουμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε μη τσιτώνεις μια επισήμανση έκανα: πως δεν είναι σίγουρο. Συμφωνώ πως δε δίνουν στοιχεία επειδή μάλλον ελπιδα φοράνε αλλά είπα να μοιραστώ κάτι που ξέρω.

Όπως ξέρω οτι τα chip είναι rated από γραμμή παραγωγής και όχι από μάρκα. Βέβαια η μία μάρκα με την άλλη έχουν σημαντικές διαφορές στην παραγωγή. Δηλαδή οι bg cl4 με τις bg cl5 φοράνε τα ίδια chip αλλά από καλύτερη γραμμή τα cl4. Το ίδιο ισχύει και για τις συχνότητες. Συχνά τα chip se 800 kai 1066 είναι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα chip σε 800 και 1066 και παραπάνω και γενικά όλα τα chip είναι Bined με διαφορετικό τρόπο αλλά είναι ίδια Chip ;) όπος τα elpida που είναι bined στα 800Μhz είναι rated εκεί που είπα ~900mhz

 

και για να σου δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβεις οι Mushkin Χρ2 που έχω φοράνε ακριβώς τα ίδια Chip που έχουν και οι Ballistix μου ίδια παραγωγή ακριβώς

 

οι Mushkin είναι bined στα 800Mhz και δεν πάνε πάνω από 1000 με λογικά ρεύματα :P ενώ οι Ballistix είναι bined στα 1066 και βαράνε 1200Mhz με 2,2 Volt :-)

 

και ένα ακόμα οι Mushkin έχουν brainpower pcb που οι Ballistix δεν το έχουν γνωρίσει καν και το brainpower είναι οτι καλύτερο για της μνήμες...

 

και είναι θέμα chipset ποσο θα ανεβούν οι μνήμες μας :-) σε 680i ανεβαίνουν πιο εύκολα και πιο σταθερά από το P35 πχ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Vatos:

Speed Binning είναι το τεστ που κάνουν στο τέλος της παραγωγής και τους δίνει την ταχύτητα με την οποία τα chips ολοκληρώνουν τα επιμέρους τεστ ημιαγωγών. Δεν είναι τρόπος παραγωγής. Είναι μορφή rating γι' αυτό και οι μνήμες σου έχουν άλλη συμπεριφορά. Το rated που εννοείς εσύ δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Ίσως εννοείς το rating που δίνει η εκάστοτε εταιρεία σε μια παρτίδα chips όταν πωλείται αλλά δεν ξέρω κάτι γι'αυτό.

Το pcb είναι η πλακέτα με τα κυκλώματα τι σχέση έχει με τα τσιπς που λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά τα λες το raiting που λέω εγώ βγαίνει από χρηστες που είχαν ελπίδα όλοι τα χαρακτηρίζουν εκεί εννοείτε ότι θα δεις και παραπάνω από 900 σε κάποια και για αυτό και ο χαρακτήρας ~ μπροστά από το 900

 

το pcb ξέρω τι είναι :lol: αλλα όπου Brainpower υπολόγιζε 20-30 Mhz πιο πάνω σε Oc ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχεις το αθλημα βλεπω αλλα εγω ειμαι περα βρεχει μου φαινεται...Παλι μαμακια μνημες θα παρω..

 

αφού δεν σε ενδιαφέρει να φτάσεις πολύ ψηλά, και προφανώς θες να την ανεβάσεις για να ανταπεξέρχεται σε gaming,και όχι για bench, πάρε τις πιο φθηνές 2 G kit που θα βρεις στα 800, και παίξε με διαιρέτες.

στα 3,0 g θα φτάσεις πολύ εύκολα.

στα 3,2 εμένα φτάνει οριακά με τις (φθηνές) που έχω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...