Προς το περιεχόμενο

Crysis 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για δες εδω

 

το εκανα search και το ειχα βρει αυτο. οι κλασσικες ασαφεις βλακειες οτι φταινε τα temp files και χαζομαρες. το μονο που λεει ειναι να ανοιξεις service request. προφανως ειναι κατι απο την ea. μαλλον εχει προβλημα με τους servers της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό μας έλλειπε να ρίχνουμε σε ανάλυση 1024χ768 το 2007 για να παίξουμε παιχνίδι σε PC. Και μετά μου αρέσει που κατηγορείτε τις κονσόλες για τα γραφικά.

Το "μια χαρά framerate" πως το εννοείς ακριβώς? 20fps? 25? Για μένα πχ, μια χαρά είναι τα 50-60 με V-Sync χωρίς tearing. Υπήρχε hardware εκείνη την εποχή να το τρέχει έτσι έστω και σε 1024??

Επίσης, με DX9 ή DX10?

 

Σε κάθε περίπτωση, θα γούσταρες να τρέχεις σήμερα το Crysis 2 σε 1024 πχ με GTX 480? Εγώ όχι πάντως. Χάνουν πολύ τα παιχνίδια σε χαμηλή ανάληση. Τα screenshots σου ωραία, αλλά αν τα κάνεις stretch στις αναλογίες της οθόνης σου τότε αλλάζει πολύ το πράγμα... Εκτός αν έπαιζες Crysis στα 8 μέτρα από την οθόνη.

 

Προσωπικά αν δεν μπορώ να τρέξω κάτι σε native ανάλυση, το ξεχνάω. Παράδειγμα σου λέω και αν θες με πιστεύεις :D , το Crysis το αγόρασα τον Μάρτιο του 2009. Αφού έφτασα στα μισά της πρώτης πίστας, το έκανα απεγκατάσταση και το σήκωσα στο ράφι. Φέτος, Φεβρουάριο του 2011 το έκανα εγκατάσταση στο καινούργιο μου PC και το τερμάτισα (και πάλι 90% ικανοποιημένος). Παίζω παιχνίδια στο PC ακριβώς επειδή δεν θέλω να κάνω συμβιβασμούς στα γραφικά. Αν είναι να πετσοκόβω από δω και από κει αναλύσεις ή anti-aliasing, το αγοράζω στην κονσολίτσα μου, που είναι η διαφορά?

 

Ευτυχώς για μένα που θα παίξω το Crysis 2 έτσι όπως πρέπει να το παίξω φέτος. Και με γραφικά καλύτερα από το πρώτο Crysis.

 

Καλό το WOW factor αλλά τουλάχιστον να είναι optimised για τα σημερινά δεδομένα. Όχι φτιάχνουμε παιχνίδι σήμερα που απαιτεί χρονισμούς 15Ghz και τελικά αύριο η τεχνολογία το γυρίζει σε πολλαπλούς πυρήνες με 3Ghz Maximum και παίρνουμε τον π....λο...

 

Crysis: 1024x768 + Tweaked Very High Settings + 16xCSAA + 16xAF = 40.26 average

 

Να φανταστώ ότι ξέρεις τι σημαίνει το CSAA ή απλά βλέπετε μια ανάλυση και βγάζετε λανθασμένα συμπεράσματα μερικοί; Γιατί σου βάζω με στοίχημα ότι αν στο δείξω στο 2ο PC μου με την 8800GTX θα παραμιλάς από την απουσία jaggies και θα ορκίζεσαι ότι δεν είναι σε 1024x768. Σε πληροφορώ ότι δεν είχε διαφορά στην CRT μου από τις εικόνες που βλέπεις. Η πλάκα είναι ότι ακόμα και στην χαμηλή ανάλυση που θεωρείται μερικοί, το C1 έδειχνε καλύτερο από τόσα άλλα σύγχρονα παιχνίδια σε 1080p.

 

Στο παράδειγμα σου λοιπόν με την ανάλυση και την GTX480, θα προτιμούσα να είχε το C2 γραφικά σαν το Samaritan tech demo και να το έτρεχα σε 1024x768+16xCSAA με 40fps. Γιατί τότε είχαμε τέτοιο άλμα στα γραφικά όπως είναι το Samaritan tech demo που βλέπουμε τώρα και μένουμε με το στόμα ανοιχτό. Η πλάκα επίσης είναι που λες ότι δεν θέλεις να κόβεις χαρακτηριστικά και γι' αυτό δεν έπαιξες το C1. Δηλαδή αν έβγαινε το Samaritan, εσύ δεν θα έριχνες τα γραφικά (που και πάλι θα ήταν καλύτερα από τόσα άλλα παιχνίδια) γιατί θα το θεωρούσες πετσοκομμένο. Κι ας είχε με αυτά τα 'πετσοκομμένα γραφικά' καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια. Ελπίζω να κατάλαβες την γκάφα που λες ;)

 

Εξαιτίας ατόμων με την 'κονσολίδικη' λογική που έχεις κι εσύ δεν έχουμε τώρα γραφικά όπως το Samaritan. Κανονικά, από το 2010 θα είχαμε Ray Tracing (που τώρα θα το δούμε στις κονσόλες επόμενης γενιάς όπως πάνε τα πράγματα) και καλύτερες υλοποιήσεις του Global Illumination. Μου φαίνεται επίσης ότι περισσότερο σε νοιάζει να καυχιέσαι να λες ότι το PC σου τρέχει το τάδε παιχνίδι παρά τα γραφικά που βλέπεις επί σκηνής. Φάνηκε άλλωστε στο post σου ξεκάθαρα αυτό. Η πλάκα είναι ότι εσύ που καυχιέσαι γι' αυτό το πράγμα, θα κάνεις σαν τρελός όταν βγουν οι επόμενης γενιάς κονσόλες και θα αγνοείς το γεγονός ότι άνετα θα έπαιζες ήδη με τέτοια γραφικά, αν έριχνες τον εγωισμό σου και δεχόσουν να πειράξεις τα settings σου ώστε να push-άρουν τα γραφικά οι developers. Και μένα μου αρέσει που η GTX295 παίζει όλα τα παιχνίδια τέλεια (ακόμα και το C2 σε 1080p με Extreme settings και 60fps) αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Χίλιες φορές να είχα τρελά γραφικά κι ας έριχνα τα settings παρά να μένουν στάσιμα τα γραφικά!

 

PS: Κι επειδή είσαι κονσολάς (ή τουλάχιστον δεν έχεις ασχοληθεί σοβαρά με το PC), φαίνεται από την πρόταση σου <<Με Vsync χωρίς tearing>> ότι δεν ξέρεις καν για τι μιλάς. Το Vsync χρησιμοποιείται για να μην υπάρχει tearing. Για όνομα, αν δεν ξέρετε κάποια πράγματα, μην τα λέτε καν γιατί ακούγεστε ολίγον τι... you know ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crysis: 1024x768 + Tweaked Very High Settings + 16xCSAA + 16xAF = 40.26 average

 

Να φανταστώ ότι ξέρεις τι σημαίνει το CSAA ή απλά βλέπετε μια ανάλυση και βγάζετε λανθασμένα συμπεράσματα μερικοί; Γιατί σου βάζω με στοίχημα ότι αν στο δείξω στο 2ο PC μου με την 8800GTX θα παραμιλάς από την απουσία jaggies και θα ορκίζεσαι ότι δεν είναι σε 1024x768. Σε πληροφορώ ότι δεν είχε διαφορά στην CRT μου από τις εικόνες που βλέπεις. Η πλάκα είναι ότι ακόμα και στην χαμηλή ανάλυση που θεωρείται μερικοί, το C1 έδειχνε καλύτερο από τόσα άλλα σύγχρονα παιχνίδια σε 1080p.

 

Στο παράδειγμα σου λοιπόν με την ανάλυση και την GTX480, θα προτιμούσα να είχε το C2 γραφικά σαν το Samaritan tech demo και να το έτρεχα σε 1024x768+16xCSAA με 40fps. Γιατί τότε είχαμε τέτοιο άλμα στα γραφικά όπως είναι το Samaritan tech demo που βλέπουμε τώρα και μένουμε με το στόμα ανοιχτό. Η πλάκα επίσης είναι που λες ότι δεν θέλεις να κόβεις χαρακτηριστικά και γι' αυτό δεν έπαιξες το C1. Δηλαδή αν έβγαινε το Samaritan, εσύ δεν θα έριχνες τα γραφικά (που και πάλι θα ήταν καλύτερα από τόσα άλλα παιχνίδια) γιατί θα το θεωρούσες πετσοκομμένο. Κι ας είχε με αυτά τα 'πετσοκομμένα γραφικά' καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια. Ελπίζω να κατάλαβες την γκάφα που λες ;)

 

PS: Κι επειδή είσαι κονσολάς (ή τουλάχιστον δεν έχεις ασχοληθεί σοβαρά με το PC), φαίνεται από την πρόταση σου <<Με Vsync χωρίς tearing>> ότι δεν ξέρεις καν για τι μιλάς. Το Vsync χρησιμοποιείται για να μην υπάρχει tearing. Για όνομα, αν δεν ξέρετε κάποια πράγματα, μην τα λέτε καν γιατί ακούγεστε ολίγον τι... you know ;)

 

Από το συνονλύθευμα που λες, σε πληροφορώ ότι με το PC ασχολούμαι πολύ περισσότερο από όσο νομίζεις. Αν χρησιμοποιούσα brackets αντί για bold θα το έπιανες καλύτερα ίσως...

Δεν χρειάζεται όμως να μπω σε διαδικασίες να σου αποδείξω τίποτα, λέγε με κονσολά αν σου αρέσει.

Τα 40 fps που έπιανες δεν μου λένε τίποτα. Πόσο απότομα έπεφτες από τα maximum και πόσο συχνά? Αυτό διακρίνει το ανθρώπινο μάτι.

 

Και σε ποια πίστα έβγαλες 40 fps average?, γιατί πχ δεν θα μου συγκρίνεις την πρώτη πίστα με την reckoning στο τέλος <_<

 

Εγώ πάλι θα προτιμούσα να παίξω το Samaritan όπως του αξίζει με το ανάλογο hardware στην ανάλογη εποχή. Το πετσόκομα είναι πετσόκομα ήτε αφορά ανάλυση ή οτιδήποτε άλλο. Με τη λογική σου θα παίζουμε αιωνίως προβληματικά παιχνίδια που απιτούν μια ολόκληρη περιουσία για να τρέξουν έστω και στην ανάλυση που αναφέρεις. Και θα είμαστε και συνεχώς πίσω. Αφού οταν θα τρέχουν κανονικά θα τα έχεις ήδη τερματίσει στην καλύτερη με medium settings και δεν θα θες να γυρίσεις πίσω.

 

όταν βγουν οι επόμενης γενιάς κονσόλες και θα αγνοείς το γεγονός ότι άνετα θα έπαιζες ήδη με τέτοια γραφικά, αν έριχνες τον εγωισμό σου και δεχόσουν να πειράξεις τα settings σου ώστε να push-άρουν τα γραφικά οι developers.

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι όταν κυκλοφόρησε το Gears of War στο 360, είχες παιχνίδι με ανάλογα γραφικά στο PC σου? Μάλλον εσύ δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

 

Το να χωρίζεις τους gamers σε κατηγορίες κονσολά ή Pcάκια δεν σε τιμά καθόλου και δεν μπορούμε να πάρουμε και στα σοβαρά την κρίση σου. Εγώ έχω ασχολήθεί και με τους δυο κόσμους και ξέρω και τα υπέρ και τα κατά τους. Εσύ η δεν έχεις ασχολήθεί καθόλου, η έχεις κάποιο κόμπλεξ η οπαδισμό με συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να μου πεις ότι όταν κυκλοφόρησε το Gears of War στο 360, είχες παιχνίδι με ανάλογα γραφικά στο PC σου? Μάλλον εσύ δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

 

Το να χωρίζεις τους gamers σε κατηγορίες κονσολά ή Pcάκια δεν σε τιμά καθόλου και δεν μπορούμε να πάρουμε και στα σοβαρά την κρίση σου. Εγώ έχω ασχολήθεί και με τους δυο κόσμους και ξέρω και τα υπέρ και τα κατά τους. Εσύ η δεν έχεις ασχολήθεί καθόλου, η έχεις κάποιο κόμπλεξ η οπαδισμό με συγκεκριμένη πλατφόρμα.

 

Oblivion modded. Oblivion release: March 20, 2006 / GoW release: November 7, 2006

 

Καθαρά από θέμα artistic, θεωρώ επίσης καλύτερο το Dark Messiah of Might and Magic από το GoW (ένα μήνα νωρίτερα είχε βγει το Dark Messiah). Κάποιοι επίσης θα πουν ότι το Half-Life 2: Episode One είχε καλύτερα γραφικά από το GoW (ειδικά με κάποια textures pack που κυκλοφόρησαν και τότε... 1 Ιουνίου είχε βγει το HL2: Episode One). Κοινώς ναι, είχα παιχνίδι με καλύτερα γραφικά. Σε αυτό το σημείο πιστεύω ότι καταλάβαμε με ποια πλατφόρμα ασχολείσαι κι αυτή σίγουρα δεν είναι το PC. Οι παλιοί (εποχής p3tran που δεν τα πρόλαβες αυτά δυστυχώς) ξέρουν αν και κατά πόσο έχω ασχοληθεί με άλλες πλατφόρμες πέρα από το PC :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oblivion modded. Oblivion release: March 20, 2006 / GoW release: November 7, 2006

 

Κοινώς ναι, είχα παιχνίδι με καλύτερα γραφικά. Σε αυτό το σημείο πιστεύω ότι καταλάβαμε με ποια πλατφόρμα ασχολείσαι κι αυτή σίγουρα δεν είναι το PC. Όχι ότι με νοιάζει η γνώμη σου μιας και είσαι νέο μέλος εδώ πέρα. Οι παλιοί ξέρουν αν και κατά πόσο έχω ασχοληθεί με άλλες πλατφόρμες πέρα από το PC :P

 

Πέραν από την έκταση του Oblivion, modded ή όχι, καλύτερες υφές και φωτισμούς δεν είχε. Συγκρινέ μου την πίστα με την καταιγίδα στο Gears με κάποιο παιχνίδι PC εκείνης της εποχής.

 

PS: Εγώ δεν προσπαθώ να σου αποδείξω με τι ασχολούμαι και με τι όχι. Εσύ μη προσπαθείς τόσο πολύ, τσάμπα κουράζεσαι. Μου αρέσει που μου μιλάς και για εγωισμούς πιο πάνω τρομάρα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά από θέμα artistic, θεωρώ επίσης καλύτερο το Dark Messiah of Might and Magic από το GoW

 

Ότι μας συμφέρει λέμε βλέπω. Αν είναι έτσι κι εγώ σου λέω ότι καθαρά από θέμα artistic, το Okami στο PS2 ή οποιοδήποτε Zelda έχoυν καλύτερα γραφικά από το Crysis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν από την έκταση του Oblivion, modded ή όχι, καλύτερες υφές και φωτισμούς δεν είχε. Συγκρινέ μου την πίστα με την καταιγίδα στο Gears με κάποιο παιχνίδι PC εκείνης της εποχής.

 

PS: Εγώ δεν προσπαθώ να σου αποδείξω με τι ασχολούμαι και με τι όχι. Εσύ μη προσπαθείς τόσο πολύ, τσάμπα κουράζεσαι. Μου αρέσει που μου μιλάς και για εγωισμούς πιο πάνω τρομάρα σου...

 

Εγώ έχω ασχολήθεί και με τους δυο κόσμους και ξέρω και τα υπέρ και τα κατά τους. Εσύ η δεν έχεις ασχολήθεί καθόλου, η έχεις κάποιο κόμπλεξ η οπαδισμό με συγκεκριμένη πλατφόρμα.

 

Καλά το πας, το να γίνεσαι ρόμπα από τον ίδιο σου τον εαυτό είναι σημαντικό ατού. Εύγε νέε μου ;). Κι αν νομίζεις ότι δεν είχε καλύτερες υφές το Oblivion modded από το GoW, πάω πάσο :lol:. Εσύ ξέρεις καλύτερα ^_^ .

 

Anyway, όπως σε πολλές διαμάχες που καταντούν σε trolling από μερικούς που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα, σε αφήνω να κάνεις το τελευταίο post, να νιώσεις ότι μου την είπες ρε παιδί μου κι ότι είχες τον τελευταίο λόγο και να γυρίσουμε στο topic. Κρίμα γιατί ίσως να μάθαινες τίποτα παραπάνω αν δεχόσουν κάποια πράγματα (όπως ότι με το Vsync δεν υπάρχει tearing. Ελπίζω πλέον να μην πετάς την γκάφα αυτή στο μέλλον :P) . Αλλά το έχει το Insomnia να μαζεύει άτομα με μεγάλο εγωισμό, όπως τότε με τα 24fps που τόσοι έλεγαν τρομάρα τους ότι αρκούν και ότι το μάτι δεν βλέπει παραπάνω. Είχαμε ομηρικές μάχες εδώ στο Insomnia τότε (έχω κάνει τάμα να το ρίχνω όταν υπάρχουν τέτοιες συζητήσεις, δεν γίνεται :P ). Γι' αυτό έχω πει ότι θα συζητάω μόνο με τον Ailuro ή άντε με κάνα-δυο άτομα από εδώ μέσα αλλά που να βάλω μυαλό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εποχής p3tran που δεν τα πρόλαβες αυτά δυστυχώς)

 

p3tran... Που χάθηκε αυτός ο Xboxάς? Θυμάμαι θεωρούσε το Ninja Gaiden 2 το καλύτερο action παιχνίδι που είχε βγει και τα έχωνε στην Sony για το "αδύναμο" PS3 σε σχέση με το κατά πολύ ανώτερο γι αυτόν Xbox 360. Άστο, δεν είμαι τόσο καινούργιος εδώ μέσα όσο νομίζεις.

 

Ξαναδιάβασε λίγο αυτό που λέω για το Vsync και απέφευγε την αυταπάρνηση στο μέλλον "νέε μου". Δεν με προσβάλεις καθόλου με αυτά που λες αλλά τουλάχιστον φρόντιζε να βασίζονται και κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο P3tran τσαλαπατούσε στην καθισιά του 100 Απόκλειρους μαζεμένους.

 

p3tran... Που χάθηκε αυτός ο Xboxάς?

 

Kάηκε biggrini.png

 

Καλά το πας, το να γίνεσαι ρόμπα από τον ίδιο σου τον εαυτό είναι σημαντικό ατού. Εύγε νέε μου ;). Κι αν νομίζεις ότι δεν είχε καλύτερες υφές το Oblivion modded από το GoW, πάω πάσο :lol:. Εσύ ξέρεις καλύτερα ^_^ .

 

Η μαγκιά δεν βρίσκεται στα mods προφανώς. Και το GoW1 στο PC με mods ίσως να είναι καλύτερο απο το "απείραχτο" Crysis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο P3tran τσαλαπατούσε στην καθισιά του 100 Απόκλειρους μαζεμένους.

 

Σπόουν τον λέγανε τότε νομίζω...

 

Αφού "τις μετρήσαμε" με τον John μπορούμε να επιστρέψουμε στο θέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπόουν τον λέγανε τότε νομίζω...

 

Αφού "τις μετρήσαμε" με τον John μπορούμε να επιστρέψουμε στο θέμα :P

 

O Spown ήταν το original account του Απόκλειρου. Ο P3tran ήταν ένας.

 

Υ.Γ: Όντως και εγώ θυμάμαι εκείνες τις μάχες ως guest, γιατί δεν είχα γραφτεί ακόμα στο Insomnia τότε!

 

Υ.Γ2: Ξεχάσατε τον Bougas...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Camarillo: Crysis 2 is PC brought to consoles, “not the other way around”

 

Τι διάολο ακόμα επιμένουν?

 

Τόση διαφορά θα κάνει αυτό το Dx11 patch?

 

“[The console versions] look awesome, but [the Xbox 360 is] a five year old piece of hardware technology. The PC version with everything maxed out is absolutely mind blowing.”
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XXLGAMING - 9.3/10

1UP - 9.1/10

Gametrailers - 9.1/10

IGN - 9/10

Official Xbox Magazine: 9/10

Eurogamer.it - 9/10

Gamepro - 9/10

PC GAMES - 9/10

PC Gamer - 9/10

Videogamer - 9/10

MS Xbox World - 9/10

Nowgamer - 8.9/10

Gamespot - 8.5/10

OPM - 8/10

Eurogamer - 8/10

Giant Bomb - 8/10

Joystiq - 8/10

PSU - 8/10

Strategyinformer - 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Camarillo: Crysis 2 is PC brought to consoles, “not the other way around”

 

Τι διάολο ακόμα επιμένουν?

 

Τόση διαφορά θα κάνει αυτό το Dx11 patch?

 

Epic comment

 

Still looking for that “Start Button” on my Keyboard.

 

Seriously, who are they trying to fool here?

 

Και όσο μιλάνε, τόσο χειρότερο το κάνουν το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...