Προς το περιεχόμενο

Φτίαχοντας ένα χειροποίητο WaterCooling System


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok σωστό αυτό που λες είναι αλλα όταν διαβάζεις εξυπνάδες δεν τσιτώνεις όταν λες κάτι σωστό και δεν θέλουν να το καταλάβουν με ήρεμο τρόπο ?

ok εδώ παραφέρθηκα εγώ αλλα όπως ποτε δεν πάω να διορθώσω εγώ κανέναν παίζοντας το επιστήμονας η οτιδήποτε έτσι ζητάω και εγώ με ήρεμο τρόπο να με διορθώνουν εννοείτε πως δεν τα ξέρω όλα και δεν είμαι παντού σωστός αν βλέπεις ότι κάτι δεν το καταλαβαίνω με την καλή τότε βρίσε κανε ότι νομίζεις όχι εσύ συγκεκριμένα μην παρεξηγηθούμε κιόλας :-)

πιστεύω ότι εδώ είμαι σωστός και σε καμια περίπτωση δεν σηκώνω απαντισουλες του τύπου έλεος και εγω τελείωσα αυτό εσύ δεν ξέρεις κλπ από άλλους από την στιγμή που εγώ μιλάω πάντα ήρεμα και προσπαθώ να εξηγήσω αυτό που πιστεύω σωστό, όπως ο καθένας μας

με το σκεπτικό αυτό και εγώ έχω τελειώσει ηλεκτρονικός συσκευών και υπολογιστικών μονάδων εδώ έτσι θα έπρεπε να το λέω συνεχεια κάθε φορα που διάβαζα κάτι λάθος δεν θα ήταν μαλακια ?

 

τελοσπάντων ούτος η άλλος το έχασα και από μια λάθος λέξη και έπεσε το παλικάρι να με φάει :-)

απλά αν το έκανα εγώ θα με τρώγανε ούτος η άλλος

 

my bad :-(

 

Vatos my Bad too! Προφανώς το έθεσα και εγώ εντελώς λάθος το όλο θέμα και να με συγχωρεις αν σε προσέβαλα απλα έχω συναντήσει και εγώ αρκετη κατακραυγη από κάποιους σε διάφορα φορουμ οπότε και παρασύρθηκα! Η λάσπη που αναφέρεις πάντως δεν οφείλεται στο αλουμίνιο αλλά στο χαλκό ο οποίος είναι ουσιαστικά και αυτός που διαβρώνεται στην επιφάνεια που ακουμπά με το αλουμίνιο με ενα μηχανισμό που οφείλεται καθαρά στην διαφορά ηλεκτραρνητικότητας τους και δεν υπαρχει κανένας απολύτος λόγος να παραθέσω εδώ!

Αυτή η σκουριά (λασπη) του χαλκου είναι αρκετά ισχυρή ωστε με την παροδο του χρόνου να τρώει το επιφανικό οξείδιο του αλουμινιου με αποτέλεσμα το αλουμίνιο να αποσυντήθετε σιγα και να ανακατεύεται με την λάσπη του χαλκού!

Ενας πολύ απλός τρόπος να το απυφύγεις αυτό είναι να γειώσεις την κατασκευή πάνω σε ένα ακομη πιο ηλεκτραρνητικό μέταλλο με αποτέλεσμα να διαβρωθεί αυτο που ουτως ή αλλως είναι αναλώσιμο και δεν μας ενδιαφέρει η καταστροφή του! Η να βάλεις κάποιο θερμοαγώγημο μονωτικό υλικο μεταξύ των επιφανειών τους!

 

Guys sorry αν προκάλεσα δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου πάντως! Απλά μερικές φορές είμαι πιο αυθόρμητος αποσο πρέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

vre paidia exo mia aporia.

ean kanoume to block se 2 meri vidoto dld,me ti kola tha to steganopioisoume?

sta link pou evale o @Sadman stin arxi isos leei alla den ksero agglika,idate tipota esois?

 

skeftika gia flatzokola pou vazoune stous kinitires,merikoi sta link exoun kanei ena aulaki gia na mpenei tsimouxa alla gia emas den einai kai eukolo na to kanoume giati thelei xaragma akriveias.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vatos my Bad too! Προφανώς το έθεσα και εγώ εντελώς λάθος το όλο θέμα και να με συγχωρεις αν σε προσέβαλα απλα έχω συναντήσει και εγώ αρκετη κατακραυγη από κάποιους σε διάφορα φορουμ οπότε και παρασύρθηκα! Η λάσπη που αναφέρεις πάντως δεν οφείλεται στο αλουμίνιο αλλά στο χαλκό ο οποίος είναι ουσιαστικά και αυτός που διαβρώνεται στην επιφάνεια που ακουμπά με το αλουμίνιο με ενα μηχανισμό που οφείλεται καθαρά στην διαφορά ηλεκτραρνητικότητας τους και δεν υπαρχει κανένας απολύτος λόγος να παραθέσω εδώ!

Αυτή η σκουριά (λασπη) του χαλκου είναι αρκετά ισχυρή ωστε με την παροδο του χρόνου να τρώει το επιφανικό οξείδιο του αλουμινιου με αποτέλεσμα το αλουμίνιο να αποσυντήθετε σιγα και να ανακατεύεται με την λάσπη του χαλκού!

Ενας πολύ απλός τρόπος να το απυφύγεις αυτό είναι να γειώσεις την κατασκευή πάνω σε ένα ακομη πιο ηλεκτραρνητικό μέταλλο με αποτέλεσμα να διαβρωθεί αυτο που ουτως ή αλλως είναι αναλώσιμο και δεν μας ενδιαφέρει η καταστροφή του! Η να βάλεις κάποιο θερμοαγώγημο μονωτικό υλικο μεταξύ των επιφανειών τους!

 

Guys sorry αν προκάλεσα δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου πάντως! Απλά μερικές φορές είμαι πιο αυθόρμητος αποσο πρέπει!

 

ok αδερφέ όπως βλέπω έχεις πάθει αυτό που έχω πάθει και εγώ 2-3 μέρες οποτε σε δικαιολογώ και ζητάω και εγώ συγγνώμη :-) όσο για την καταστροφή ( γενικά του W/C ) έχεις δικης έτσι όπως το λες :-) onto spaizei κάποια διαφορα χαλκού αλουμινίου που είναι αυτή που εξήγησες την οποια εγώ την είχα διαβάσει κάπως αλλιώς και έτσι τα έμπλεξα :P ζητω συγγνώμη ξανά :-(

 

vre paidia exo mia aporia.

ean kanoume to block se 2 meri vidoto dld,me ti kola tha to steganopioisoume?

sta link pou evale o @Sadman stin arxi isos leei alla den ksero agglika,idate tipota esois?

 

skeftika gia flatzokola pou vazoune stous kinitires,merikoi sta link exoun kanei ena aulaki gia na mpenei tsimouxa alla gia emas den einai kai eukolo na to kanoume giati thelei xaragma akriveias.

 

λάστιχο/φλατζα ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok αδερφέ όπως βλέπω έχεις πάθει αυτό που έχω πάθει και εγώ 2-3 μέρες οποτε σε δικαιολογώ και ζητάω και εγώ συγγνώμη :-) όσο για την καταστροφή ( γενικά του W/C ) έχεις δικης έτσι όπως το λες :-) onto spaizei κάποια διαφορα χαλκού αλουμινίου που είναι αυτή που εξήγησες την οποια εγώ την είχα διαβάσει κάπως αλλιώς και έτσι τα έμπλεξα :P ζητω συγγνώμη ξανά :-(

 

 

 

λάστιχο/φλατζα ! :P

 

pooo oute mou perase apoto mialo kan auto:-)ara stin ousia ean kaneis kai ta rakor vidota den xriazetai kamia kolisi etsi?mpravo capten!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vre paidia exo mia aporia.

ean kanoume to block se 2 meri vidoto dld,me ti kola tha to steganopioisoume?

sta link pou evale o @Sadman stin arxi isos leei alla den ksero agglika,idate tipota esois?

 

skeftika gia flatzokola pou vazoune stous kinitires,merikoi sta link exoun kanei ena aulaki gia na mpenei tsimouxa alla gia emas den einai kai eukolo na to kanoume giati thelei xaragma akriveias.

 

καπου ειδα μονωση με κετσαπ...αλλα δν ξερω τι αυγα πιανει.

Δοκιμασε με σιλικονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pooo oute mou perase apoto mialo kan auto:-)ara stin ousia ean kaneis kai ta rakor vidota den xriazetai kamia kolisi etsi?mpravo capten!

 

βρε συ αφού έχεις υδρόψυξη στο τωρινό block δεν είδες πως είναι τα ρακόρ που έχουν ένα δαχτυλιδάκι :P

 

καπου ειδα μονωση με κετσαπ...αλλα δν ξερω τι αυγα πιανει.

Δοκιμασε με σιλικονη.

 

καθάρισμα ήταν όχι μόνωση :-) από ότι θυμάμαι το έχουμε ξανά πει με κάτι παιδιά si άλλο φορα το κετσαπ καθαρίζει καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειδα μονωση με κετσαπ...αλλα δν ξερω τι αυγα πιανει.

Δοκιμασε με σιλικονη.

 

i flatzokola einai san ti silikoni,alla to allo me tin ketsap min mou pis oti les alitheia??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε συ αφού έχεις υδρόψυξη στο τωρινό block δεν είδες πως είναι τα ρακόρ που έχουν ένα δαχτυλιδάκι :P

nai ta rakor exoun tsimouxa strogili,ego leo gia to block metaksi tous

 

edit: sorry gia to diplo post mlkia mou..

 

edit2:to vrika,nai ontos einai lastixenia flantza

 

chipset2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις εχω φαει τον τοπο.

Ξερει κανεις απο θεσσαλονικη που μπορω να βρω πλακες χαλκου απο 6-10mm παχος???

Εχω βρει τα παντα και εχω κολησει στον χαλκο.Θα εβαζα ασημι αλλα ειναι πανακριβο για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego rotisa gia plaka 20x250x250mm kai mou eipane pano-kato sta 20-25euro.

vasika den einai pola giati sou vgazei guro sta....16 cpu-block san auto pou exo tora (18x50x50mm).

vevea den tha paroume plaka ton 20mm alla 2x10mm,i timi den allazei giati paei me to kilo.

 

na kai foto gia opion thelei na vgalei copy.

 

dsc00529so6.jpg

 

dsc00530bz0.jpg

 

 

se auto to block exoun kanei 3 plakes.

1 apo xalko sta 3mm pou akoumpaei stin cpu

1 apo aluminium sta 5mm gia na dimiourgisoun to keno pou kikloforei to nero

1 apo aluminium sta 10mm gia kapaki kai na vidonoun ta rakor

genika san douleia mou fenetai aparadekti gia ta... 32euro

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976861&product=929786

 

ipopsin i vasi pou dixni sti foto tou plaisiou,

den eixe ta maura koumpomata pou pianoun sto mobo,eixe parestes vides....(evgala apo to stock cooler ta dika mou kai ta evala ekei)

e sou leei o voskos apo tin kriti den tha katalavei tipota.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edo kriti ena magazi.otan rotisa pirane mprosta mou ston antiprosopo tous kai akouga ti legane.

otan peraso tha paro to tilefono tous na sto doso,apla pare kai pes diastasis pou theleis.

 

edit: ego zitisa apla xalko,les na exei diafora?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...