Προς το περιεχόμενο

Φτίαχοντας ένα χειροποίητο WaterCooling System


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

les na arxisi na xalaei me to kero?prepei na sigoureutoume min paroume tzampa to uliko.

 

edit: apoti vlepo edo mallon prepei na mpi ηλεκτρολυτικός χαλκός

http://66.102.9.104/search?q=cache:QlHlr0AMEjIJ:www.e-shop.gr/show_per.phtml%3Fid%3DPER.650377+%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%8C&hl=el&ct=clnk&cd=10&gl=gr

 

vlepo omos oti oloi sxedon vazoun plexiglass gia kapaki,auto einai kalo gia tin tsepi mas..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ναι το plexy για καπάκι είναι μια χαρά απλά πρέπει να είναι χοντρό να αντέχ3ει την πίεση απο τα βιδώματα αλλά ο χαλκός πρέπει να είναι ηλεκτρολυτικός για την ζωή του και θέλει και βερνίκομα απο μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είμαι καθόλου σίγουρος αλλά η ηλεκτρόλυση πρέπει να είναι απλή υπόθεση. Όλο και κάποιος οδηγός θα υπάρχει. Αυτό που κάνει η ηλεκτρόλυση είναι καθώς ο χαλκός είναι σε τάση και κάποιο άλλο μέταλλο γειωμένο(πιο ηλεκτραγώγιμο, λιγότερο ηλεκτραγώγιμο; ούτε που ξέρω) τα μόρια προσμίξεων του χαλκού φεύγουν και κολλάνε στο άλλο μέταλλο. Έτσι αυξάνεται ο χρόνος οξείδωσης ή corrosion ή όπως το λένε (μη δαγκώσετε:-) ). Δεν ξέρω αλλά ποστάρω μπας και φιλοτιμηθεί κανένας μηχανικός (από τα Γιάννενα;) ) και εξηγήσει τη διαδικασία και τα υλικά.

 

EDIT: Το βρήκα εδώ. Δε λεέι όμως πόση τάση χρειάζεται ή την αναλογία όγκου τάσης. Αφήνει λέει ένα στρώμα πολύ καθαρού χαλκού. Ο ηλεκτρολύτης είναι θεικό άλας παιδιά ή κάνω λάθος στη μετάφραση; (πάνε 14 χρόνια από το proficiency:-()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είμαι καθόλου σίγουρος αλλά η ηλεκτρόλυση πρέπει να είναι απλή υπόθεση. Όλο και κάποιος οδηγός θα υπάρχει. Αυτό που κάνει η ηλεκτρόλυση είναι καθώς ο χαλκός είναι σε τάση και κάποιο άλλο μέταλλο γειωμένο(πιο ηλεκτραγώγιμο, λιγότερο ηλεκτραγώγιμο; ούτε που ξέρω) τα μόρια προσμίξεων του χαλκού φεύγουν και κολλάνε στο άλλο μέταλλο. Έτσι αυξάνεται ο χρόνος οξείδωσης ή corrosion ή όπως το λένε (μη δαγκώσετε:-) ). Δεν ξέρω αλλά ποστάρω μπας και φιλοτιμηθεί κανένας μηχανικός (από τα Γιάννενα;) ) και εξηγήσει τη διαδικασία και τα υλικά.

 

Χα όντως :-) δεν το λέω με κακια μην παρεξηγηθώ πάλι :P δεν έχω ιδέα γιατί χρειάζεται ηλεκτρολυτικό χαλκό αλλα και με το βερνίκι που βάζουν από την μέσα μεριά που έρχεται σε επαφή με το νερό δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα :/ όπως έχει σκοπό να το ψάξει πολύ ας ρωτήσει τον eleven στο outofspecs.gr αυτός θα ξέρει σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclock.net/water-cooling/243167-birth-waterblock.html

θελω και εγω ενα τετοιο~~^^

http://www.onlinemetals.com/

βρηκα χαλκο επιτελους αλλα τα εξοδα αποστολης ειναι μεγαλυτερα απο την αξια του χαλκου που θα παρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους βρηκα χαλκο!!!

Απο αυριο πιαανω δουλεια.Λογηκα κατα την Κυριακη θα ειναι ετοοιμο.

Ψυγειο θα παρω μια στοκ απο Π4 ψυκτρα και θα της περασω σωληνες με 4 ανεμηστερακια και το μονο προβλημα ειναι η αντλια....δν γινετε χεριοποιητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήμουν στο από το καρπενήσι που είναι η μάνα μου θα το έκανα άνετα :P με το νερό από το ποτάμι που δεν το πληρώνουν κιόλας :P αλλα εδώ δεν λέει γιατί θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου πάντως καμένα πιεστικό θα είναι ότι πρέπει :P 15 χιλιάδες λίτρα την ώρα και έτσι :-) αλλα ποιος το πληρώνει :lol:

 

Sadman που βρήκες τι και ποσο ? ηλεκτρολυτικός ? διαστάσεις ? ψάχνομαι και εγώ για να φτιάξω τον πάτο για ένα κάνιστρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήμουν στο από το καρπενήσι που είναι η μάνα μου θα το έκανα άνετα :P με το νερό από το ποτάμι που δεν το πληρώνουν κιόλας :P αλλα εδώ δεν λέει γιατί θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου πάντως καμένα πιεστικό θα είναι ότι πρέπει :P 15 χιλιάδες λίτρα την ώρα και έτσι :-) αλλα ποιος το πληρώνει :lol:

 

Sadman που βρήκες τι και ποσο ? ηλεκτρολυτικός ? διαστάσεις ? ψάχνομαι και εγώ για να φτιάξω τον πάτο για ένα κάνιστρο :P

 

ενας φιλος απο μια φιλη μου που δουλεουνε μαζι σε ενα εργοστασιο ξερει εναν που εχει εταιρια με εξαγωγες χαλκου(νομιζω ή κατι τετοιο)

Δν νομιζω να εινα ηλεκτρολυτικος.

Δν θα τον πληρωσω ειναι απο τα κομματια που περισεουνε απο κοψψιματα κλπ.:lol::-D:-D

διαστασεις αν δν κανω λαθος ειναι 10χ10χ5-6 καπου εκει νομιζω...

 

Αυτο με την βρυση ορεο αλλα αν το δοκιμασω στο χωριο εδω θα γεμησει το block με αρσενικο,μαγκανιο και ενα τονο μεταλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την βρυση ορεο αλλα αν το δοκιμασω στο χωριο εδω θα γεμησει το block με αρσενικο,μαγκανιο και ενα τονο μεταλλα.

 

OUCH!!! :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως θα γινόταν κάποιος να κάνει ένα tutorial με όλες αυτές τις πληροφορίες που πήραμε από αυτό το thread κατά σειρά..και με ακριβείς διευκρινίσεις τι θα πρέπει να πάρει/αγοράσει και τι θα πρέπει να κάνει κάποιος για να φτιάξει αυτό το watercooling system :-D

αν γίνει κάτι τέτοιο εκτος το ότι θα είναι ένα πολύ βοηθητικό thread για πολλούς αλλα θα είναι και πιο σωστό..από το να υπάρχουν 15 χιλιάδες διαφορετικοί τρόποι..ας πούμε καλύτερα μονο έναν και καλο/εύκολο και για τους πιο αρχαριους πάνω σε αυτόν τον τομέα..

Ευχαριστώ!!!

 

r1Nu-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...