Προς το περιεχόμενο

Φτίαχοντας ένα χειροποίητο WaterCooling System


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι εντάξει το ξέρω αυτό Βατος_locos μην ανησυχείς ...απλά πολλές φορες προσπάθησα να διαβάσω το thread για να δω ακριβώς το τι θέλω και το τι θα κάνω αλλα σε πολλά σημεία το thread με συγχωρείται για την έκφραση αλλα "ξεφεύγει" λίγο.. και είπα ί ..μήπως κάποιος ειδικός με αυτό το θέμα η κάποιος που το έκανε να γράψει το tutorial το πως το έκανε το τι χρειάστηκε κλπ κλπ...

Αλλα εντάξει είπα αν μπορεί κάποιος δεν έβαλα και το μαχαίρι στο λαιμό..

B)

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε συ από εργαλεία ακριβός δεν ξέρω να σου πω αλλά ένα σταθερό τρυπάνι σίγουρα αν με ρώταγες για κάνιστρο θα σου έλεγα αμέσως μόνο τόρνο θέλει αν το ψήσετε πολλοί να φτιάξετε κάτι απλά μαζευτείτε όλοι και βάλτε όλοι τα εργαλεία σας κάτι θα βγει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα το κάνω μαζί με ένα φιλαράκι που είναι ψυκτικός και θα δοκιμάσουμε κάτι κάπως περίεργο..θα κάνουμε το σωλήνα με το νερό να περνάει όχι μονο από το chip τις μητρικής η τις ram αλλα και από όλη την πλακέτα ανάμεσα από τους πυκνωτές κλπ κλπ..

θα είναι κάπως έτσι :

8bq6ws46jcr0wq9na0hu.jpg

 

 

αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής γιατί μπορεί κάποιοι να μην καταλαβαίνουν από το σχέδιο.. Λοιπόν θα υπάρχει ένα σωλήνας που θα χύνεται μέσα σε μια διαδρομή που από κάτω θα υπάρχει ο χαλκός που θα ψύχει την πλακέτα και από πάνω το plexi..και θα κάνει μια διαδρομή γύρω από το chip τις ram..δηλαδή ανάμεσα στους πυκνωτές και στα αλλα...Πως σας φαίνεται αυτό θα βοηθήσει καθόλου στην θερμοκρασία τις ram η μπα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο θα βοηθησει στην θερμοκρασια της μιτρηκης σου.

Αν θες να ψυξεις τις ραμ παρε "κουβερτες" και περνα απο πανω ενα σωληνα(χαλκινο)που να περναει νερο.

 

Επεισης για να γινει αυτο το πραγμα ολο θα χρειαστης ενα τεραστιο ψυγειο και μια μεγαλη και δυνατη αντλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει και για μητρική έλεγα όχι μονο για την ram..την έφερα ως παράδειγμα την ram...γενκά μια πλακέτα...αλλα λες ότι θα βοηθήσει e? τώρα για το τι θα χρειαστώ δεν με καίει και τόσο..αρκεί να μην μου ανεβάζει θερμοκρασία..διότι το pc είναι server και έχω problem και με τα ανεμιστηράκια δεν την πολύ βγάζω καθαρή..:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...