Προς το περιεχόμενο

Γιατί δε βλέπω διαφορά στις επιδόσεις με την προσθήκη RAM;


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έβαλα σε παλιό pc μια RAM 512(DDR400 Kingston)ίδιο ακριβώς μοντέλο με αυτό που ήδη είχε,οπότε λειτουργεί σε dual channel τώρα.Έχει δηλαδή 2 τέτοιες μνήμες το pc αυτή τη στιγμή.Και στο BIOS και στα Windows αναγνωρίζεται κανονικά ως 1Gb σύνολο.

 

Δεν παρατήρησα όμως κάποια διαφορά στις ταχύτητες του pc.Βέβαια οι RAM λειτουργούν ως DDR266 αφού το CPU έχει FSB400(είναι ένας παλιός P4 Willamette,1.6GHz,256K,400MHz).Δεν θα έπρεπε όμως να είναι έστω κάπως πιο γρήγορο το pc στις λειτουργίες/επιδόσεις του;(Εκτός αν εγώ δεν μπορώ να νιώσω ότι έγινε πιο γρήγορο το pc,οπότε πάω πάσο.)

 

Χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις εγώ;Ή πρέπει να βάλω έναν 3.2Ghz που θα έχω σε λίγες μέρες(που έχει FSB800)για να "δείξουν" και οι RAM με το dual channel τους(σε αυτή την περίπτωση προφανώς θα λειτουργήσουν ως DDR400,διορθώστε με αν κάνω λάθος);

Αν βοηθάει να πω και την μητρική που έχει.Είναι μια Asrock P4i65G.

Τα φώτα σας plzzz. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορά μεταξυ dual και single channel, στην ιδια ποσότητα, πχ αν ειχες 1χ512, και εβαζες 2χ256, ειναι δύσκολο να τη δεις στη χρήση.

Τρέξε καποια benchmark.

 

τη διαφορά 512 vs 1 Gb, δεν θα τη δεις απλα μπουτάροντας το pc, ή ανοιγοντας ενα ΙΕ και ενα Outlook.

Φορτωσε τη μνημη με ανοιχτά προγράμματα, ωστε να δεις στον task manager το Physical memory available να πέφτει χαμηλά.

πχ με 512 ram, ανοιξε firefox με 15 tabs, σερφαρε κανα 15λεπτο, ασε τον ανοιχτό, ανοιξε word, excel, Acrobat με καποια μεγαλα κείμενα 50+ σελίδες, και οτι βαρύ έχεις εγκατεστημένο..

κανε minimize μερικά, δουλεψε σε ενα, κανε maximize αλλο. Δες πως θα πηγαινει οταν το Physical memory available θα ειναι 50 ή λογότερα mb.

Επανελαβε τα ίδια με 1 Gb μνημης. ειναι το ίδιο;

 

διαφορα μπορει να δεις στα παιχνιδια, κυριως οτασν φορτωνει ή αλλαζεις πιστα,

ή αν βαλεις windows Vista. με 512 πιστευω θα ειναι κατασταση προς το απαράδεκτο, ενω με 1 γιγα όχι τέλεια, αλλα ανεκτή (σαν XP me 512).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος...Κατάλαβα. :)

 

Ερώτηση:Στο BIOS βλέπω ότι τις RAM τις αναγνωρίζει ως DDR266 στα 133Mhz.Λογικό,λόγω του παλιού cpu που λεώ στο πιο πάνω post.Το μοντέλο των RAM είναι DDR400 ValueRam Kingston PC3200 KVR400X64C3A/512 με cl3.Και οι δύο ακριβώς το ίδιο μοντέλο.

 

Αν βάλω τον 3.2Ghz επεξεργαστή(με FSB 800) θα τρέξουν οι μνήμες με συχνότητα 400Mhz;Θα τις αναγνωρίσει κανονικά,ως DDR400;Στο manual της μητρικής πάντως βλέπω ότι υπάρχει αντιστοιχία cpu συχνότητας FSB 800 με μνήμες DDR266,DDR33 και DDR400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το FSB λειτουργίας εξαρτάται περισσότερο απο τη μητρική.

px. τωρα ο p4 τρέχει με πολαπλασιαστη 16. δηλ. 16 χ 100 (real fsb) = 1600

Θεωρητικά, αφου η mobo ειναι συμβατη με fsb800 cpu's,

μπορεις να ανεβασεις το real FSB στα 200 ( 200x4=800),

και να κατεβασεις το cpu multi στα 8 -αν δεν σηκωνει oc-

οποτε, 8χ200=1600 η cpu στα ιδια, και οι μνημες στα 400.

ή να τις τρεχεις ασυνχρονα.

θεωρητικα αυτα, αν τα επιτρέπει η μητρική σου, δεν την ειχα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P4 Willamete --> Κλειδωμένος multiplier δυστυχώς, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Άρα, ξεχνάς τη synchronous λειτουργία FSB:RAM με την τωρινή σου CPU.

 

Για τα υπόλοιπα, ότι λέει ο random. Η μόνη επιτάχυνση που θα δεις είναι με multitasking χρήση του PC και θα προέρχεται από την ελαχιστοποίηση του disk thrashing κατά το paging. Αν όμως κάθε φορά έχεις μία ή δύο εφαρμογές ανοιχτές μόνο που δεν εξαντλούν τη φυσική μνήμη, δε θα δεις αξιοσημείωτη διαφορά μόνο από το Dual Channel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok...Κατανοητά όλα :)

Και κάτι τελευταίο.Στο Cpu-z βλέπω τα εξής:

post-28753-129062956268_thumb.jpg

 

post-28753-12906295628_thumb.jpg

 

post-28753-129062956282_thumb.jpg

 

Οι μνήμες αναφέρονται ως CL3 στα κουτιά τους.Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί βλέπω 2,5 στο Cpu-z(το ίδιο επίσης βλέπω και με το Everest Ultimate Edition).

 

Είναι φυσιολογικό αυτό;Sorry βρε παιδιά αλλά δε γνωρίζω πολλά από τέτοιες λεπτομέρειες,timings κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες αναφέρονται ως CL3 στα κουτιά τους γιατί αυτό είναι το latency στο οποίο έχουν προγραμματιστεί (μέσω του SPD chip τους) να δουλεύουν όταν είναι χρονισμένες στη μέγιστη συχνότητα που υποστηρίζουν (200ΜΗz προ DDR). Εσύ τις λειτουργείς ακόμη πιο χαμηλά και από το χαμηλότερο SPD profile που έχουν (166MHz, δες τελευταίο screenshot), οπότε το latency ρυθμίζεται αυτόματα στις τιμές αυτού του profile...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε,όταν δουλέψουν στα 200Mhz(με το 3.2Ghz cpu)υποθέτω ότι θα αλλάξει αυτόματα,χωρίς να κάνω εγώ κάτι,σε cl3.

Τώρα μπορώ να πω ότι τέλειωσαν οι ερωτήσεις μου.Καλύφθηκα πλήρως. :)

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη βοήθεια,να'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual που έχουν στο site δυστυχώς δεν λέει τίποτα όσον αφορά τη μέγιστη συχνότητα της μνήμη, με χρήση επεξεργαστών με FSB 400MHz.

 

Λέει πως αν έχεις επεξεργαστή με FSB 533MHz, η μνήμη μπορεί να χρονιστεί στα 266 ή 333MHz, ενώ αν έχεις με FSB 800MHz, η μνήμη μπορεί να χρονιστεί στα 266 ή 320* ή 400MHz.

 

Αυτά συμβαίνουν επειδή το chipset (865G) έχει μόνο τους διαιρέτες y=(2/3)x, y=(4/5)x,y= (4/3)x και y=(5/4)x, όπου y η συχνότητα της μνήμης και x η πραγματική συχνότητα του FSB.

 

Επειδή έχεις επεξεργαστή με πραγματικό FSB 100MHz, η μνήμη μπορεί να πάει μέχρι τα 4/3 αυτού, δηλαδή 133MHz. Παντως τα dimmάκια σου μπορούν φυσιολογικά (στα 2,5volts) να έχουν timings 6-3-3-2.0 (εγώ τα δικά μου τα έχω στα 2,6volts 6-2-2-2.0, το ένα εκ των οποίων είναι no-name και το άλλο transcend). Θα μπεις στο BIOS, μετά στο Chipset Configuration και θα κάνεις "disabled" το "Configure DRAM Timing by SPD" και ακριβώς από κάτω βάλεις τις εξής τιμές:

 

στο DRAM CAS# Latency --> 2

στο DRAM RAS# Precharge --> 3

στο DRAM RAS# to CAS# Delay --> 3

στο DRAM Precharge Delay --> 6 και στο

DRAM Burst Length --> (το αφήνεις όπως είναι, στα 4 θα είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη είναι disabled το "Configure DRAM Timing by SPD",είναι το default setting του Bios έτσι.Κάτω μου έχει:

στο DRAM CAS# Latency --> Auto

στο DRAM RAS# Precharge --> 4

στο DRAM RAS# to CAS# Delay --> 4

στο DRAM Precharge Delay --> 8

DRAM Burst Length --> 4

 

Είναι ασφαλές αν τα κάνω αυτά που λες;

Να το δοκιμάσω άνετα ή παίζει να γίνει κανένα πυροτέχνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...