Προς το περιεχόμενο

Ρεπο κατα τις επισημες αργιες στις δουλειες που υπαρχουν βαρδιες


electroasd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.

 

Δουλευω σε μια εταιρια , και το τμημα που εργαζομαι δουλευει 24Χ7. Μολις σημερα βγηκε το προγραμμα των γιοτων και συνεβει το εξης: Τα μισα ατομα δουλευουν 25 Δεκεμβριου και την επομενη και τα αλλα μισα δουλευουν 31 και 1 Ιανουαριου. Μισοι που δεν θα δουλευουν θα παρουν ρεπο. Τα ρεπο ομως ειναι τα 2 ρεπο που δικαιουμαστε την εβδομαδα, δηλαδη στο συνολο τους θα ειναι τα ιδια με αυτα που πηραμε και τον προηγουμενο μηνα. Δεν θα επρεπε να παρουμε ενα επιπλεον λογο της αργιας? Λεω ενα επιπλεον λογο του οτι το δευτερο( 25 ή 1) θα το δουλευουμε και θα το πληρωθουμε. Εγω πιστευω οτι πρεπει να το παρουμε αλλα εδω στην εταιρια , αρνουνται να το δωσουνε , λογο του οτι λενε οταν δουλευεις βαρδιες δεν δικαιουσε τετοια πραγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως η επιθεώρηση εργασίας είναι το τμήμα που θα απαντήσει στην ερώτησή σου...

 

Προσωπικά, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια, πιστεύω πως, αφού δικαιούστε 2 ρεπό την εβδομάδα, ο μάγκας απλά επιλέγει να σας τα δώσει πάνω στις αργίες, δεν νομίζω πως κάνει κάτι παράτυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνοι που δουλεύουν τη μέρα της αργίας, πληρώνονται άραγε διπλά, γιατί έτσι ισχύει απότι ξέρω όταν δουλεύεις αργίες (πχ Κυριακές).

 

Η αργία αυτή (Χριστούγεννα, πρωτοχρονιά) είναι επίσημη αργία και δεν μπορεί ο κάθε εργοδότης να μεταφέρει επάνω της ρεπό όποτε τον βολεύει για να μην δώσει κανένα ευρώ παραπάνω...

Μπορεί να το κάνει αν την πληρώσει διπλή όμως... τότε είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά πρέπει να πληρώνονται διπλά. Γι αυτό και επιλέγει να δώσει ρεπό στις αργίες. Αυτό βέβαια θα θέλουν και οι υπάλληλοι, για να καθίσουν στις γιορτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλημερα σας.

 

Δουλευω σε μια εταιρια , και το τμημα που εργαζομαι δουλευει 24Χ7. Μολις σημερα βγηκε το προγραμμα των γιοτων και συνεβει το εξης: Τα μισα ατομα δουλευουν 25 Δεκεμβριου και την επομενη και τα αλλα μισα δουλευουν 31 και 1 Ιανουαριου. Μισοι που δεν θα δουλευουν θα παρουν ρεπο. Τα ρεπο ομως ειναι τα 2 ρεπο που δικαιουμαστε την εβδομαδα, δηλαδη στο συνολο τους θα ειναι τα ιδια με αυτα που πηραμε και τον προηγουμενο μηνα. Δεν θα επρεπε να παρουμε ενα επιπλεον λογο της αργιας? Λεω ενα επιπλεον λογο του οτι το δευτερο( 25 ή 1) θα το δουλευουμε και θα το πληρωθουμε. Εγω πιστευω οτι πρεπει να το παρουμε αλλα εδω στην εταιρια , αρνουνται να το δωσουνε , λογο του οτι λενε οταν δουλευεις βαρδιες δεν δικαιουσε τετοια πραγματα....

 

Κατ'αρχήν ως ημέρες υποχρεωτικής αργίας νοούνται από το νόμο οι ακόλουθες: α) Η 25η Μαρτίου, β) η Δευτέρα του Πάσχα, γ) η 15η Αυγούστου, δ) η 25η Δεκεμβρίου.

Ως ημέρες προαιρετικής αργίας (κατά την κρίση του εργοδότη) νοούνται η 1η Μαΐου και η 28η Οκτωβρίου (από το 1968 μέχρι και σήμερα, η 1η Μαΐου καθορίζεται ως υποχρεωτική ημέρα αργίας με απόφαση του Υπουργού Εργασίας).

 

Οπότε στις παραπάνω ημέρες, εάν δουλέψει ένας μισθωτός που αμοίβεται με ημερομίσθιο, δικαιούται τον μισθό του προσαυξημένο κατά 75% επί του νόμιμου ημερομισθίου. Δηλαδή αν παίρνεις 100 ευρώ ημερομίσθιο, θα πάρεις 175 ευρώ έτσι και εργαστείς μία από τις παραπάνω ημέρες (όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις Κυριακές).

 

Απ' ότι βλέπω, στο αρχικό σου post αναφέρεις τις ημερομηνίες 25 & 26 Δεκεμβρίου και 31 Δεκεμβρίου & 1 Ιανουαρίου.

Απ' αυτές που αναφέρεις, μόνο η 25η Δεκεμβρίου θεωρείται υποχρεωτική αργία. Οι άλλες δεν είναι αργίες.

 

Όσο για τα ρεπό, απ' ότι αντιλαμβάνομαι, ο εργοδότης για χρηματο-οικονομικούς λόγους μπορεί να σου επιβάλλει την λήψη ρεπό σε συγκεκριμένες ημέρες, ανάλογα με ειδικές συνθήκες που επικρατούν ("ειδικές συνθήκες", για παράδειγμα, είναι οι ημέρες των εορτών). Οπότε δεν βλέπω να γίνεται κατ'αρχήν κάτι παράνομο.

 

Όλα αυτά βέβαια έχουν και ειδικές εξαιρέσεις ανάλογα με το είδος της επιχείρησης. Συγκεκριμένοι κλάδοι επιχειρήσεων έχουν ειδικές διατάξεις ή ειδικές εξαιρέσεις.

 

Όπως σε συμβούλεψαν τα λοιπά μέλη παραπάνω, καλό είναι να απευθυνθείς στην Επιθεώρηση Εργασίας για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι για κάποιες προαιρετικές ισχύει κάτι σαν το παρακάτω.

 

α. Αν ο εργοδότης δηλώσει (πιθανόν να χρειαστεί να το κάνει έγγραφα έστω και σε κάποιο πίνακα ανακοινώσεων) ότι πχ την 1η Ιανουαρίου "δουλεύουμε" πρέπει να πας στη δουλειά αλλά την πληρώνεσαι ως αργία. Αν δε ανακοινώσει ότι "δουλεύουμε" μπορείς να μην πας.

 

β. Αν ο εργοδότης δηλώσει (πιθανόν να χρειαστεί να το κάνει έγγραφα έστω και σε κάποιο πίνακα ανακοινώσεων) ότι πχ την 1η Ιανουαρίου "δουλεύουμε" μπορείς να πας στη δουλειά και την πληρώνεσαι ως αργία. Αν δε ανακοινώσει θεωρείται αργία.

 

Κάτι τέτοιο ... στο περίπου.

 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις δουλειές με βάρδιες.

 

Σίγουρα μια ερώτηση στην Επιθεώρηση Εργασίας θα ήταν ότι το εγκυρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια , οποτε θα ξαναρωτησω αυτο που μου ειπατε συμφωνα με την πληροφορια που μου δωσατε.ΟΚ?

 

Λοιπον ας παρουμε για παραδειγμα τον μηνα Δεκεμβριο μονο. Πρεπει να παρουμε 9 ρεπο , λογω του οτι εχει 31 ημερες.Σωστα? Οσοι δουλεψουν στις 25 , θα πληρωθουν με προσαυξηση. ΟΚ? Οσοι δεν δουλεψουν δεν θα πρεπει να παρουν ενα επιπλεον ρεπο , λογω του οτι 25 ειναι αργια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον εργοδότη ο Δεκέμβριος αντιμετωπίζεται όπως κάθε άλλος μήνας.Η μόνη διαφορά είναι οτι αν δουλέψεις στις 25 απλά θα πληρωθείς +75%.Την εβδομάδα δλδ Δευτ 24- Κυριακή 30 Δεκεμβρίόυ ειτε θα δουλέψεις 4μέρες+2ρεπό+αργία είτε θα δουλέψεις 2ρεπό+5μέρες εκ των οποίων η μια θα είναι αργία αρα και θα πληρωθείς extra όπως πχ μια κυριακή. Έχω την εντύπωση οτι είναι παράνομο να σε βάλει να δουλέψεις τη συγκεκριμένη βδομάδα 5 μέρες αν δε δουλέψεις στις 25

 

Υ.Γ όταν σου παρουσιαστεί κάτι καλύτερο παραιτήσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε μια εταιρια στην διαχειρηση του δικτυου. Δηλαδη για να καταλαβω εαν δεν δουλεψω 25 Δεκ. Πρεπει να παρω ή οχι ενα επιπλεον ρεπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...