Προς το περιεχόμενο

Celeron 420


badboy29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ήταν πάνω στην μητρική (που σημαίνει ότι μάλλον έχει χρησιμοποιηθεί αλλά είπα να κάνω τον κινέζο γιατί θα μου ζητούσαν τον επεξεργαστή πίσω και γιατί έτσι και αλλιώς έχω την απόδειξη και έχει εγγύηση)

 

και μένα μου άρεσε και ας ήταν αυτός ο μικρούλης επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τον πήγα μέχρι 2720 (340fsb) οι μνήμες με τον μικρότερο διαιρετή(gigabyte) 1:1 τρέχουν στα 684 (667 είναι) μετά δεν ανεβαίνει ούτε 1mhz, έβαλα και 800ares πάλι μέχρι 340fsb.Νομίζω δεν είναι οι μνήμες μέχρι 340fsb μπορώ και ανεβάζω και τις μνήμες σχετικά καλά αλλα ως εκεί 2720 μετά τίποτα καμια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Twinmos 667 πηγανε 700 ανετα εμενα, δεν νομιζω να κολλανε εκει οι μνημες...

Δωσε λιγο ρευματακι...

 

 

Μέχρι τώρα έχει vcore 1.2875, εγώ να δώσω παραπάνω αλλα είναι σαν τείχος γιατί μέχρι τα 2700 είναι stable μετά τίποτα, η μητρική ένα 370.. πρέπει να μου δώσει

Πρέπει να δώσω πάνω από 1.3 vcore γιατί μέχρι εκεί του έδωσα αλλα μπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρευμα στις μνημες εννοουσα...

 

 

Όχι δεν έχω δώσει αλλα στα 2500 ας πούμε οι μνήμες πάνε και 700 και 720 όπως είναι, στα 2700 θέλουν ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω το δαιμονισμένο συνήλθε. Δεν πείραξα τα ρεύματα στις μνήμες, αλλα τρέχουν ήδη στα 720 οποτε δεν ξέρω αν μπορώ να συνεχίσω. Στο celeron δεν έχει να αλλάξεις multiplier

 

post-69757-129062956651_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για πείτε καμια ιδέα αν ξέρετε βεβαια. Η μητρική είναι αυτή όπως φαίνεται και το είπα και πιο πριν δεν ανέβαινε ο celeron παραπάνω από 2400 δεν ξέρω πως αλλα τελικά κατάφερα να ανεβεί και άλλο πήγαμε 3000 και τώρα πάλι τα ίδια. Όταν βάλω κάτι παραπάνω με ρίχνει πάλι στο 1600 κλασσικά... δοκίμασα και 800ares καμια διαφορα με τα πολλά έχω καταλάβει ότι αν αφήσω το pci στο αυτό αντί για 100 το σύστημα bootarei με τις συχνότητες που θέλω. Τι μυστήρια είναι αυτά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό και μέσω αυτού έχω μάθει αρκετά καινούρια κι ενδιαφέροντα πράγματα.

Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα, επειδή είμαι στην αναμονή να αγοράσω καινούριο PC (περιμένω να περάσουν οι γιορτές, μήπως και δούμε καμία μείωση τιμών, αλλά και νέες εξελίξεις) και το προηγούμενο (P4 2,66 - 4X256 MB DDR-1, μητρική 478 Albatron, Nvidia FX5200) παρέδωσε το πνεύμα (αποκλείοντας όλα τα υπόλοιπα, το πρόβλημα ήταν μητρική ή επεξεργαστής ή κάρτα γραφικών), αποφάσισα να στήσω ένα πολύ φτηνο μηχάνημα αγοράζοντας μόνο τον επεξεργαστή Celeron D430 (o φτηνότερος), μια μητρική micro με ενσωματωμένη VGA (Asus P5vd2-vm SE) και 2 μνήμες 512MB DDR-2 Micron Rendition και με σύνολο 100? να φτιάξω το μελλοντικό "κατεβαστήρι" μου. Τα υπόλοιπα στο κουτί μου είναι ένα τροφοδοτικό 420w Thermaltake TR2, 2 σκληροί, DVD-RW NEC, 12άρης ανεμιστήρας μπροστά, 2Χ8 mm ανεμιστήρες πίσω.

Το ζητούμενο είναι μέχρι την αγορά (επιτέλους) καινούριου συστήματος, μήπως μπορέσω να πλησιάσω τις επιδόσεις του προηγούμενου συστήματος μέσω overclocking (δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά). Τις τελευταίες μέρες έχω διαβάσει αρκετά πράγματα στο site, οδηγούς και άλλα, όμως πριν ξεκινήσω θα ήθελα να με καθοδηγήσετε στα πρώτα βήματα. Δεν θέλω να τον φτάσω στα όρια, αλλά σε ένα επίπεδο που είναι value for money (είδα ότι το e-shop πουλάει συστήματα με τον συγκεκριμένο χρονισμένο στα 2,66 GHz). Αν αρχικά πειράξω μόνο το FSB, μέχρι που πάει χωρίς να χρειαστεί επιπλέον ρεύμα? 250Χ8= 2GHz είναι εφικτά με την stock ψύκτρα? (στη συνέχεια θα βάλω πάνω μια scythe samurai που ξέμεινε στον αδερφό μου).

Το speedfan δίνει θερμοκρασία 30-50 C και το cpu-z DRAM 333.5 Mhz, 5-5-5-15 και FSB:DRAM 3:5 (πόσο πρέπει να πάει και πώς?, θα χρειαστεί να ανεβάσω και τις μνήμες?- είναι καλές? - μέχρι πόσο)

Αναμένω την βοήθειά σας κι ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Οι αγορές μου είναι

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522538

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554123 (σε 2Χ512MB, δεν τις έχει σήμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...