Προς το περιεχόμενο

Περίεργα ρεύματα...


Jissues

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

 

στο (μιας βδομάδας) σύστημα της υπογραφής, με το ελαφρύ OC του Q6600 στα 333χ9 και όλα τα ρεύματα εκτός της Ram στο auto, rock stable στο benchmarking με Memtest, Prime95 και 3dMark06, διάβασα πριν λίγο στο Everest σε idle κατάσταση:

 

Temperatures

Motherboard 37 °C (99 °F)

CPU #1 / Core #1 42 °C (108 °F)

CPU #1 / Core #2 40 °C (104 °F)

CPU #1 / Core #3 43 °C (109 °F)

CPU #1 / Core #4 39 °C (102 °F)

Aux 34 °C (93 °F)

GPU 52 °C (126 °F)

GPU Ambient 40 °C (104 °F)

WDC WD3200AAKS-00VYA0 28 °C (82 °F)

 

Cooling Fans

CPU 943 RPM

Voltage Values

CPU Core 1.41 V

+2.5 V 2.08 V

+3.3 V 3.31 V

+5 V 5.00 V

+12 V 6.40 V

+5 V Standby 5.08 V

 

Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια απόκλιση στο 12V rail και το σύστημα να δουλεύει μια χαρά? Λέει φίφες το Everest? Κάνει το X38-DQ6 ό,τι θέλει με τα ρεύματα στο auto? Έχει ψοφήσει το Etasis ακόμα δεν βγήκε από το κουτί? Εγώ, πότε θα γίνω μάνα? (άσχετο)

 

Και δυο bonus ερωτήσεις: μήπως το 1.41 που δίνει από auto στο vcore το mobo είναι υπερβολικό για αυτό το oc? Οι θερμοκρασίες πως σας φαίνονται?

 

Χίλια ευχαριστώ σε όσους σπαταλήσουν λίγο χρόνο να μου δώσουν τα φώτα τους γιατί αγχώθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δεν είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια απόκλιση.

2. ή το everest λέει fifes (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες), ή κάποιο bios bug ή κάτι που δεν μου έρχεται τώρα γιατί νυστάζω.

3. ναι κάνει ότι θέλει με τα ρεύματα στο auto

4. όχι, μια χαρά είναι το etasis

5. αν είσαι άντρας ποτέ...

 

bonus. εμένα από 1.325 default αυτόματα έδινε η mobo 1.4

χειροκίνητα την έχω 1.34 και δουλέυει ''βράχος''!

 

strongly recommented: ρύθμιζε μόνος σου τα ρεύματα.

 

οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά.

 

χίλια παρακαλώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

προφανώς έχεις παλιά έκδοση του everest και δεν διαβάζει σωστά το sensor της μητρικής.

"Ψάξε λίγο" και κατέβασε το τελευταίο beta.

Υπόψιν ότι θα χρειαστείς και κάποιο serial για να σου εμφανίσει την 12v Rail.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το info παιδιά :) Θα κατεβάσω τη beta (χρησιμοποιώ το τελευταίο stable Ultimate) και θα αναφέρω. Όσο για τα ρεύματα που πρέπει να δώσω στη mobo, northbridge kai FSB δίνεις liopyr? γαργαλάς κανένα άλλο ρεύμα εκτός μνημών και cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρεύματα του liopyr δέν είναι ίδια με τα δικά σου βλέπε διαφορετικά chipset το 1,41 για 3ghz (αν ο cpu είναι G0 που με αυτές τις temps G0 είναι) είναι τσιμπιμένο αλλά είναι και θέμα cpu

 

για το everest μην το κοιτάς πολύ στα καινούρια chipset λένε αρλούμπες και εμενα κάπου τόσα λέει αν θες να μετρήσεις ρεύματα μάθε να χρησιμοποιείς πολύμετρο

 

το chipset δεν κάνει ό,τι θέλει με τα ρεύματα το board κάνει ότι θέλει για αυτό τα δίνουμε πάντα με το χέρι δώσε τις πιο χαμηλές τημές και τέσταρέ το μέχρι να είναι σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το info παιδιά :) Θα κατεβάσω τη beta (χρησιμοποιώ το τελευταίο stable Ultimate) και θα αναφέρω. Όσο για τα ρεύματα που πρέπει να δώσω στη mobo, northbridge kai FSB δίνεις liopyr? γαργαλάς κανένα άλλο ρεύμα εκτός μνημών και cpu?

 

μόνο της cpu το ρεύμα έχω πειράξει, δεν χρειάζεται τπτ άλλο.

ούτε στις μνήμες έχω δώσει, αφού τις έχω ρίξει με διαιρέτες και δουλεύουν default.

 

όπως σου είπε και ο vatos, έχουμε διαφορετικά hardware, οπότε στην περίπτωσή σου ισχύουν άλλα.

 

απλά δώσε το λιγότερο δυνατό ρεύμα, και τρέξε test να δεις αν είναι σταθερό.

 

ps. ρε Πάνο βάζε και κάνα κόμμα (,) στις προτάσεις σου! :shock::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...