Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο (εσωτερικό) DVD-Recorder (Dual Layer)


Vincanity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@yiannis_1

 

Μεγάλη ιστορία ανοίγεις και θα βγούμε εντελώς off topic, αλλά το οτι λέει sony δεν σημαίνει ότι το κατασκευάζει η αναπτύσσει η sony, όπως π.χ. όλοι πληρώνουμε την sony/phillips όταν αγοράζουμε ένα cd, και τέλος τα τελευταία liteon έχουν μηχανισμό (loading tray) ίδιο με τα optiarc, γενικώς περί ορέξεως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

George δεν είναι ειδικός, είναι ίδιος μηχανισμός και στα δυο drive, κύριος για μείωση του κόστους (αλλά απο οτι φαίνεται είναι και ποιο ποιοτικός),

αν βρω τον χρονο θα σου ανεβάσω φωτογραφίες απο το asus 24B1ST (24X που είναι liteon και οχι LG όπως αρχικά νόμιζα) και το 7240S optiarc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεετσι ;)

 

Παντως κυριολεκτικα στο θεμα θορυβος με εχει εντυπωσιασει ενα ASUS που εχω. Ευτυχως οταν εχει cd μεσα αναβει συνεχως το λαμπακι γιατι αλλιως θα ειχα ξεχασει ουκ ολιγες φορες δισκακι μεσα...

 

Επισης ακουω καλα λογια για τα Optiarc 7240/7243. Γιατι ετσι; Κι εγω εχω 2-3 λιγο παλαιοτερα (1-2 ετων) και οντως ειναι σκυλια. Αλλα αυτο πλεον το θεωρω δεδομενο.. (κακως αραγε?).

Επισης, να πω οτι ενα Samsung που εχω, ναι μεν ειναι καλο γραφτηρι, αλλα αργει ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ να αναγνωρισει οποιδηποτε DVD του βαλω σε read φαση...Μιλαμε για 15 και 20 δευτερολεπτα...

εχω το ad7241s & ad 7243s.το δευτερο ηρθε ως αντικατασταση του προβληματικου ad7240 που ειχα.γενικως δεν ειμαι ικανοποιημενος. το tray του οταν ανοιγει κανει ενα θορυβο σα να σπαει κατι ενω οταν μεσα εχεις ενα δισκο ψιλοκολλαει για μερικα εκατοστα το δευτερολεπτου και μετα ανοιγει το tray.σαν ποιοτητα εγγραφης ισχυει οτι και για τα υπολοιπα,δεν ειναι δα και καμια αποκαλυψη εγγραφης. κατα τα αλλα ,αν κατα κυριο λογω καις διπλης στρωσης δισκους ,οπωσδηποτε να κοιταξεις αλλου. ακομα και το 20αρι liteon σε 8Χ διπλης στρωσης ειναι κατα 3 λεπτα πιο γρηγορο.κατα μεσο ορο τα optiarc της σειρας 724...s ειναι πολυ αργοι εγγραφεις σε δισκους διπλης στρωσης. παντως τα samsung που εχω sh203b,s , sh223f,q δεν καταλαβαινουν τιποτα απο γραντσουνιες τα διαβαζουν ολα.

μονο και μονο που το asus ειναι liteon αξιζει να το παρεις. το μονο αρνητικο ειναι το chipset της mediatek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ψαχνω το καλυτερο dual layer writer εσωτερικο η εξωτερικο για αμεση αγορα... το θελω αποκλειστικα για εγγραφη παιχνιδιων xbox 360. τι προτεινετε?

 

οχι πανω απο 70-80€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ενα optiarc και με verbatim DVD+R DL θα είσαι οκ για το ΧΒΟΧ, για να μην πω, πάρε verbatim kai είσαι οκ, εγώ δεν είχα πότε πρόβλημα με το μηχάνημα που έγραφε το δισκάκι αλλά με το δισκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρισκω πουθενα pioneer και καποια που βρηκα απο ebay ειναι πανακριβα

 

Δυστυχως εχουν ελλειψη και δεν γνωριζω τον λογο.Παντως ειναι η καλυτερη λυση για τον λογο που το θες.100% συμβατοτητα με ολες τις μαρκες DL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως εχουν ελλειψη και δεν γνωριζω τον λογο.Παντως ειναι η καλυτερη λυση για τον λογο που το θες.100% συμβατοτητα με ολες τις μαρκες DL.

 

μηπως εχει αρχισει να ξεκοβει η pioneer? γιατι και στο site της δεν βλεπω τιποτα...

 

τελικα παρηγγειλα ΑΥΤΟ και βλεπουμε. ελπιζω με verbatim να κανω δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχει αρχισει να ξεκοβει η pioneer? γιατι και στο site της δεν βλεπω τιποτα...

 

τελικα παρηγγειλα ΑΥΤΟ και βλεπουμε. ελπιζω με verbatim να κανω δουλεια

 

Εδω και πολυ καιρό έχει απομακρυνθεί η Pionner απο τα οπτικά μέσα, και στην ιδικά στο Ελλαδισταν απο ενα σημειο και μετα ηταν δισκολο να τα βρεις.

Εγω δεν είχα πότε πρόβλημα με το παιχνίδια του xbox άσχετα με το ποιο μηχάνημα γράφει τα δισκάκια (φυσικά μιλάμε για verbatim dual layer made in Singapore).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...