Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ενδιαφερον θα ηταν να μας πει αν δουλευει τιποτα με το wayland.Ετσι για πλακα που ξεκινησα plasma5-wayland σε arch...πολλα δεν δουλευανε...google-earth για παραδειγμα...και γενικως προγραμματα (με gui προφανως) που δεν ειχανε υπολογισει τον ξενοδοχο (=wayland).

 

 

Παιδιά, ολα τα προγράμματα (gui και μη) που ζητουν root πρόσβαση, δουλεύουν με Wayland.

Κάνεις εγκατάσταση το Link.png Site: Xorg-xhost , και δινεις

xhost si:localuser:root

Αυτό σου επιτρέπει να τα τρέχεις, για οσο διαρκει το τρέχων session σου.

Εγώ, για λογους ευκολίας, το πέρασα σε alias στο zsh, γιατι το χρησιμοποιώ συχνά.

Οπότε, gparted κτλ. λειτουργούν κανονικά. 

Τώρα, περισσότερα για τα extensions που χρησιμοποίησα στο gnomeshell, το απόγευμα, γιατί ειμαι στη δουλειά και γράφω απο κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@N.A.S.A

 

Ξεφευγουμε λιγο του τοπικ αλλα ...

 

Η εντολη ειναι γνωστη και εχει επιτυχια σε προγραμματα που ηδη δουλευουν σε wayland..

Την εβαλα και δοκιμασα παλι τα γνωστα προγραμματα..και δεν...το google-earth δεν...καποια προγραμματα (native) για 3d printing που εχω..δεν...ενα photogrammetry προγραμμα που χρησιμοποιω...δεν,το εικονιδιο του dropbox εξαφανισμενο..αρα και αυτο..δεν.

 

Δεν ξερω τι προγραμματα χρησιμοποιεις εσυ ή σε τι φαση βρισκεται το wayland στο gnome..σε plasma 5 δεν δουλευεται.

Το mouse pointer ειναι μια μεγαλο μια μικρο..αναλογως που βρισκεται (σε taskbar, σε program window κλπ) οπως επισης και εχει αλλαξει η συμπεριφορα του desktop σε καποια σημεια.

Π.χ. ανοιγα pamac και κατευθειαν εγραφα το πακετο που εψαχνα..ανοιγε κατευθειαν δηλ το search box...με wayland πρεπει να πατησω τον "μεγενθυντικο φακο" αλλιως δεν παιζει αυτοματα...

 

Τεσπα οπως ειπα ειναι λιγο offtopic ολο αυτο..αν εσενα σου δουλευει και σε βολευει...δεν μας πεφτει λογος ..απλα το ειχα απορια γιατι το ειχα δοκιμασει και γω και ειχε τα θεματα του..ακομα...

 

(Ολα αυτα με plasma-wayland , με weston..βλεπω κενη οθονη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@N.A.S.A

 

Ξεφευγουμε λιγο του τοπικ αλλα ...

 

Η εντολη ειναι γνωστη και εχει επιτυχια σε προγραμματα που ηδη δουλευουν σε wayland..

Την εβαλα και δοκιμασα παλι τα γνωστα προγραμματα..και δεν...το google-earth δεν...καποια προγραμματα (native) για 3d printing που εχω..δεν...ενα photogrammetry προγραμμα που χρησιμοποιω...δεν,το εικονιδιο του dropbox εξαφανισμενο..αρα και αυτο..δεν.

 

Δεν ξερω τι προγραμματα χρησιμοποιεις εσυ ή σε τι φαση βρισκεται το wayland στο gnome..σε plasma 5 δεν δουλευεται.

Το mouse pointer ειναι μια μεγαλο μια μικρο..αναλογως που βρισκεται (σε taskbar, σε program window κλπ) οπως επισης και εχει αλλαξει η συμπεριφορα του desktop σε καποια σημεια.

Π.χ. ανοιγα pamac και κατευθειαν εγραφα το πακετο που εψαχνα..ανοιγε κατευθειαν δηλ το search box...με wayland πρεπει να πατησω τον "μεγενθυντικο φακο" αλλιως δεν παιζει αυτοματα...

 

Τεσπα οπως ειπα ειναι λιγο offtopic ολο αυτο..αν εσενα σου δουλευει και σε βολευει...δεν μας πεφτει λογος ..απλα το ειχα απορια γιατι το ειχα δοκιμασει και γω και ειχε τα θεματα του..ακομα...

 

(Ολα αυτα με plasma-wayland , με weston..βλεπω κενη οθονη...)

Screenshot_from_2017-11-27_20-38-36.png

 

 

Καλα, ο Weston χρησιμοποιειται ως reference point προφανως.

Εγκατεστησα το Google Earth Pro, ετσι απο καθαρη περιεργεια, και δουλευει κανονικα.

Το Dropbox βγαζει συντομευση κανονικα στη μπαρα επισης.

Τι να πω..

Φταιει ο KWin?   Link.png Site: https://community.kde.org/KWin/Wayland">KWin_Wayland

To KDE βρισκεται σε μεταβατικο σταδιο, και ειναι αρκετα προβληματικο ακομη.

Το Gnome ειναι σχεδον ετοιμο για χρηση Wayland.

/offtopic

 

Ολα τα extensions που χρησιμοποιησα παραπανω :
 
Arc Menu
Clipboard Indicator
Dash to Panel
Disconnect Wifi
Dynamic Panel Transparency
Refresh Wifi Connections
Removable Drive Menu
Remove Dropdown Arrows
Sound Input & Output Device Chooser
TopIcons Plus
User Themes

 

GTK Theme :       Gnome OSX IV

Gnome Shell Theme : Human

Icon Theme : La-Capitaine

 

EDIT: @mphxths, ειχες απολυτο δικιο για τη συντομευση του Dropbox.

Κανονικα, δεν την εμφανιζει.

Στο screenshot φαινεται, λογω του "TopIcons Plus" extension.

Αλλα αυτο δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θεμα Wayland η αν εγινε μετα την αλλαγη απο gnome 3.24 σε 3.26

Επεξ/σία από N.A.S.A.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να μας σηκωθεί λίγο η τρίχα...
Στα πλαίσια εργασίας, μια πρόταση για να αντιμετωπιστεί η αντίσταση των χρηστών (resistance to change) στην υιοθέτηση ΕΛ/ΛΑΚ είναι η χρήση distros με εμφάνιση παρόμοια σε αυτό που οι χρήστες έχουν συνηθίσει:

Untitled.jpg

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, σταθερή αξία, απλότητα και ομορφιά, να θυμίζει άλλες εποχές Ubuntu Mate 16.04 με conky

 

Screenshot at 2018-01-23 20:33:09.png

Επεξ/σία από MESILIKAS
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφο, επειδή τώρα τελευταία έχω ξαναρχίσει το ταξίδι στο Linux μήπως θα μπορούσες να μοιραστείς το conky καθώς επίσης και ποιος είναι ο player; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gekamp είπε

Πάρα πολύ όμορφο, επειδή τώρα τελευταία έχω ξαναρχίσει το ταξίδι στο Linux μήπως θα μπορούσες να μοιραστείς το conky καθώς επίσης και ποιος είναι ο player; 

Δεν έχω πρόβλημα να σου κοινοποιησω το conky το οποίο για να το φτάσω όπως το βλέπεις πριν 5 χρόνια μου έχει φάει ώρες ένα περίδρομο και φυσικά δεν θα ταιριασει στην οθονη σου θα θέλει ολόκληρο ξανα-σεταρισμα επισεις δεν δουλεύει με τα τελευταία πακέτα του conky_all έχει θέμα η γραμματοσειρά πρέπει να περάσεις τα πακέτα από το 14.04!

Εδω και η λύση: conky-does-not-work-properly-on-ubuntu-16-04

Αν επιμένεις ακόμα να βουτήξεις στα βαθιά πες μου να σου ανεβάσω τα αρχεία μου στο drive μου

Επεξ/σία από MESILIKAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση για βοήθεια και είναι και αυτό που μου αρέσει στο Linux, παρότι σαν κύριο υπολογιστή δουλεύω Mac os. Δε νομίζω πως αυτό που μου χρειάζεται τώρα είναι εργατοώρες για το conky κι επιπλέον η μαγεία και το νόημα είναι να καταλαβαίνεις πως γίνεται κάτι και μετά να το προσαρμόζεις σε σένα. Οπότε όταν φτάσω να φτιάξω ένα conky όπως θα το ήθελα θα προστρέξω στη βοήθειά σου καθώς και των υπολοίπων στο φόρουμ. 

Επεξ/σία από gekamp
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...