Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

κοίτα, στην περίπτωση μου το systemd το έχω άχτι μια και ήταν ο κύριως λόγος που απομακρύνθηκα από το arch, το πρόβλημα ήταν και παραμένει εν πολλοίς ότι κάποια services ποτέ δεν κατάφερε να τα εκκινήσει, επα-νεκινησει ή σταματήσει και το χειρότερο από όλα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις ένα log κάτι ρε παιδί μου να ψάξεις. Είχα τουλάχιστον 2 φορές θέματα με ποιο σημαντική την φορά που δεν κατάφερε να "τρέξει" τον tomcat και είχε μουλαρώσει, με εξέθεσε μπροστά σε επίσημη παρουσίαση δοουλειάς σχετικής με websocket (java endpoints), επίσης πρόσφατα νομίζω στο 1ο μου ποστ  ένα παιδί δεν μπορούσε να δει ποιο  sevice του του ανεβάζει την χρήση cpu, έγραφε ένα γενικό systemd. Δεν λέω και με το rc είχα προβλήματα αλλά εκεί ήταν επειδή άλλαξα policy (strick->mcs) στο selinux ήτοι ποιο πολύπλοκο θέμα, εδώ μιλάμε δεν μπορούσα να βγάλω άκρη να ξεκινήσω τον server μου έγινα ρεζίλι.

Υ.Γ

Αναφορά σε κείμενο

εντελώς αλλά τι ακριβώς δεν μπορείς "να βρεις τι παίζει και γιατί" ?

τι δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Linuxdude είπε

ένα παιδί δεν μπορούσε να δει ποιο  sevice του του ανεβάζει την χρήση cpu, έγραφε ένα γενικό systemd.

Βγηκε ακρη τελικα. Το οτι δεν γνωριζουμε διαφορες υποεντολες του για να κανουμε την δουλεια μας και να ψαξουμε πραγματα δεν ειναι λογος να το κραζουμε. Δεν ξερω ποιο init συστημα ειναι το καλυτερο αλλα ολοι οι μεγαλοι παιχτες εχουν γυρισει σε systemd και αυτο θα προχωρησει μας αρεσει ή οχι. OpenRC χρησιμοποιει κατα κυριο λογο το gentoo και τα παραγωγα του και init κατι επαναστατες που δεν τους ξερει η μανα τους.Προφανως για να δημιουργηθηκε το systemd  , κατι δεν κανανε καλα τα υπολοιπα.Αν το systemd αποδειχτει ανεπαρκες ή περιεργο , θα το δειξει η πορεια και θα αλλαξει...open source κοινοτητα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
42 λεπτά πριν, mphxths είπε

Βγηκε ακρη τελικα. Το οτι δεν γνωριζουμε διαφορες υποεντολες του για να κανουμε την δουλεια μας και να ψαξουμε πραγματα δεν ειναι λογος να το κραζουμε. Δεν ξερω ποιο init συστημα ειναι το καλυτερο αλλα ολοι οι μεγαλοι παιχτες εχουν γυρισει σε systemd και αυτο θα προχωρησει μας αρεσει ή οχι. OpenRC χρησιμοποιει κατα κυριο λογο το gentoo και τα παραγωγα του και init κατι επαναστατες που δεν τους ξερει η μανα τους.Προφανως για να δημιουργηθηκε το systemd  , κατι δεν κανανε καλα τα υπολοιπα.Αν το systemd αποδειχτει ανεπαρκες ή περιεργο , θα το δειξει η πορεια και θα αλλαξει...open source κοινοτητα ...

Δεν διαφωνω σε τιποτε απο οτι λες, απο την αλλη σου περιγραφω την εμπειρια μου, πριν αρκετσ χρονια βεβαια. Τωρα αν ξερω ή δεν ξερω τις εντολες, αυτο ειναι το ενοχλητικο, δεν θα καθομαι να ψαχνω τρεις ωρες για ενα log και τελος οσον αφορα το θεμα που ειχα, το systemd ειχε το 'προβλημα' (με ολους τους application servers δεν ξεκιναγε κανεναν) και πιθανον ακομη να το εχει, δεν ξανα-ασχοληθηκα. Το systemd δημιουργηθηκε για να περασει η init σε νεα εποχη και εν μερη τα καταφερε, αλλα το παρακανε φιλε εχει καπελωσει τα παντα αυτο ειναι γεγονος ενας πυρηνας πανω απο τον πυρηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Linuxdude είπε

δεν θα καθομαι να ψαχνω τρεις ωρες για ενα log

Ας βγαλουν οι διανομες GUI εργαλεια να διαχειριζονται το systemd ...αλλα μετα θα κλαιγονται οι γκουρου του λινουξ , οτι χαλαμε την φιλοσοφια του :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2020 στις 11:21 ΠΜ, becoming_I είπε

Ποιος το λέει αυτό για το boot time; Στοιχεία αλλιώς περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.

Tα μάτια μας το λένε...

 

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Tα μάτια μας το λένε...

Κατσε να δω αν καταλαβα καλα , γιατι δεν στροφαρω και πολυ.Το ενα φορτωσε 11 services , το αλλο 5 , το αλλο δεν ξερωγω ποσα , και νικησε το initd που φορτωσε 11 services ?
Περα απο το γεγονος οτι δεν το κοβω και πολυ αντικειμενικο το τεστ οταν φορτωνονται διαφορετικος αριθμος services , προσωπικα προτιμω το init system που θα φορτωσει σε ευλογο χρονικο διαστημα και θα εχει πληρη λειτουργικοτητα (τα περισσοτερα services).
Γιατι εκτος και αν μιλαμε για ειδικο τεστ μεταξυ 8088 και 80286 , ολοι πλεον τρεχουν μηχανηματα γρηγορα που για 5-10 secs διαφορα δεν ασχολειται κανενας.Ολοι μετραμε πυρηνες και GHz αλλα ολοι κοιταμε πιο msec μπορουμε να γλυτωσουμε..αν ειναι δυνατον δηλ.

Στην τελικη , ο,τι και να λεμε εμεις εδω περα , ο,τι και να ισχυει , οποιο συστημα υιοθετησουν οι μεγαλοι παιχτες (debian , opensuse , fedora , ubuntu κλπ) αυτο θα επικρατησει , εξελιχθει , αλλαξει κλπ. Ολες οι αλλες διανομες απλα θα κανουν την επανασταση τους για να νοιωθουν καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Κατσε να δω αν καταλαβα καλα , γιατι δεν στροφαρω και πολυ.Το ενα φορτωσε 11 services , το αλλο 5 , το αλλο δεν ξερωγω ποσα , και νικησε το initd που φορτωσε 11 services ?
Περα απο το γεγονος οτι δεν το κοβω και πολυ αντικειμενικο το τεστ οταν φορτωνονται διαφορετικος αριθμος services , προσωπικα προτιμω το init system που θα φορτωσει σε ευλογο χρονικο διαστημα και θα εχει πληρη λειτουργικοτητα (τα περισσοτερα services).
Γιατι εκτος και αν μιλαμε για ειδικο τεστ μεταξυ 8088 και 80286 , ολοι πλεον τρεχουν μηχανηματα γρηγορα που για 5-10 secs διαφορα δεν ασχολειται κανενας.Ολοι μετραμε πυρηνες και GHz αλλα ολοι κοιταμε πιο msec μπορουμε να γλυτωσουμε..αν ειναι δυνατον δηλ.

Στην τελικη , ο,τι και να λεμε εμεις εδω περα , ο,τι και να ισχυει , οποιο συστημα υιοθετησουν οι μεγαλοι παιχτες (debian , opensuse , fedora , ubuntu κλπ) αυτο θα επικρατησει , εξελιχθει , αλλαξει κλπ. Ολες οι αλλες διανομες απλα θα κανουν την επανασταση τους για να νοιωθουν καλα.

Δεν ξέρω αν στροφάρεις -όπως λες- ξέρω απλά οτι το μέσο χρήστη δεν τον ενδιαφέρουν τα εξτραδάκια που έχει το systemd. Μιλάμε για ταχύτητα και εφόσον τα nonsystemd είναι ταχύτερα στο boot αυτό είναι αλήθεια όπως βλέπεις. Δε χρειάζεται να φλυαρήσουμε παιρετέρω. Εξάλλου τόνισα πως δεν είμαι αντι-Systemd!

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1.928s (kernel) + 9.313s (userspace) = 11.242s

βασικα 2 δευτερα κανει να μπει στο desktop τα υπολοιπα ειναι και καποια delay δικα μου

Arch + CancerD

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 9:15 ΜΜ, rhtoras είπε

Δεν ξέρω αν στροφάρεις -όπως λες- ξέρω απλά οτι το μέσο χρήστη δεν τον ενδιαφέρουν τα εξτραδάκια που έχει το systemd. Μιλάμε για ταχύτητα και εφόσον τα nonsystemd είναι ταχύτερα στο boot αυτό είναι αλήθεια όπως βλέπεις. Δε χρειάζεται να φλυαρήσουμε παιρετέρω. Εξάλλου τόνισα πως δεν είμαι αντι-Systemd!

Ο μέσος χρήστης ασχολείται με το σύστημα του και όχι να κάνει κόντρες στο bootάρισμα. Τα εξτραδάκια του systemd θα ήθελα να μου τα αναφέρεις (αφού τα ξέρεις μάλλον) ως επιχειρήματα και όχι ως χαρακτηρισμούς. Εγώ πάντως βασιζόμενος στη ρητορική σου σε κατατάσω καθαρά anti-Systemd.

Το συγκεκριμένο τεστ όπως είπα και σε κάποιες ψυχές που είναι στις ομάδες τέτοιων διανομών ότι είναι κάργα αναξιόπιστο γιατί δεν αναφέρεται τίποτα για τις συνθήκες της δοκιμής. Είναι σαν να ρωτάς 1000 χρυσαυγίτες αν θα ψηφίσου Έλληνες γτΠ.

Επίσης σκέψου ότι αν σταματήσει για κάποιο λόγο να υπάρχει το κακό Arch, η διανομή σου τελείωσε έτσι απλά (Το arch ήταν από τους πρώτους που επίλεξε το systemd). Άρα προτού αρχίσεις την επανάσταση σου έναντι των init systems καλό θα είναι πρώτα να αναζητήσεις την αιτία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, becoming_I είπε

Ο μέσος χρήστης ασχολείται με το σύστημα του και όχι να κάνει κόντρες στο bootάρισμα. Τα εξτραδάκια του systemd θα ήθελα να μου τα αναφέρεις (αφού τα ξέρεις μάλλον) ως επιχειρήματα και όχι ως χαρακτηρισμούς. Εγώ πάντως βασιζόμενος στη ρητορική σου σε κατατάσω καθαρά anti-Systemd.

Το συγκεκριμένο τεστ όπως είπα και σε κάποιες ψυχές που είναι στις ομάδες τέτοιων διανομών ότι είναι κάργα αναξιόπιστο γιατί δεν αναφέρεται τίποτα για τις συνθήκες της δοκιμής. Είναι σαν να ρωτάς 1000 χρυσαυγίτες αν θα ψηφίσου Έλληνες γτΠ.

Επίσης σκέψου ότι αν σταματήσει για κάποιο λόγο να υπάρχει το κακό Arch, η διανομή σου τελείωσε έτσι απλά (Το arch ήταν από τους πρώτους που επίλεξε το systemd). Άρα προτού αρχίσεις την επανάσταση σου έναντι των init systems καλό θα είναι πρώτα να αναζητήσεις την αιτία.

Μα και arch είχα και ήταν μια χαρά. Το είπα ότι δεν είμαι αντιsystemd. Για τα εξτραδαμια μη χαλάσουμε το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, rhtoras είπε

Μα και arch είχα και ήταν μια χαρά

Καθαρό, χεράτο arch ή γενόσημο;;

 

22 ώρες πριν, rhtoras είπε

Για τα εξτραδαμια μη χαλάσουμε το θέμα...

ποια ειναι τα εξτραδάκια που σου χαλάνε τη σούπα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, becoming_I είπε

ή γενόσημο;;

φιλε το γενοσημο φαρμακο το παιρνω δωρεαν με την συνταγη του γιατρου , το original το πληρωνω 5 ευρω (με την συνταγη). Ιδια δραστικη ουσια και τα δυο. Μην τα μηδενιζεις ετσι τα γενοσημα :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2020 στις 8:24 ΜΜ, mphxths είπε

φιλε το γενοσημο φαρμακο το παιρνω δωρεαν με την συνταγη του γιατρου , το original το πληρωνω 5 ευρω (με την συνταγη). Ιδια δραστικη ουσια και τα δυο. Μην τα μηδενιζεις ετσι τα γενοσημα :)

OT on

Μην ξεχνά τα έκδοχα την κινητήρια δύναμη της δραστικής, αυτά αποφασίζουν τι πως πότε θα δράσει το φάρμακο.

OT off

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Πολέμιοι και μη του systemd αξίζει να το διαβάσετε

Γιατί το systemd διχάζει ακόμα;

off topic 1  on

Εγω βλεπω οτι ο πολυς πλουραρισμος και η φιλοσοφικη επανασταση τελικα δεν μας κανει καλο. Στα windows ασχολειται κανεις με κερνελ ? bootloader? γραφικα ? init system ? Οχι. Σαν καλα παιδακια εχουμε καταπιει ο,τι μας προσφερει η microsoft και λεμε και ευχαριστω.Και λεμε και ευχαριστω γιατι σε γενικες γραμμες ολα δουλευουν.Ξαφνικα στο λινουξ μας επιασε ο πονος για το ποιο init system ειναι καλυτερο , qt ή gtk , xorg ή wayland κλπ κλπ.Τοσες επιλογες και ολες με προβληματα.
Aν δεν ειχαμε τοσες επιλογες αλλα ειχανε κατσει οι διανομες και ειχαν συγκλινει σε ενα init system  , σε ενα γραφικο , σε ενα x server κλπ θα ειχαμε τετοια προβληματα ? Οχι.Ο πλουραρισμος πρεπει να εχει εναν τελικο προορισμο.Να απορριφθει οτι δεν δουλευει και να μεινουν 1-2 επιλογες που δουλευουν.Αντι αυτου εχουμε Χ επιλογες που ολες δουλευουν με προβληματα.

off topic 1 off

off topic 2 on
 

56 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Μην ξεχνά τα έκδοχα την κινητήρια δύναμη της δραστικής, αυτά αποφασίζουν τι πως πότε θα δράσει το φάρμακο.

Kοιτα και με το ενα συνεχιζω να ζω και με το αλλο συνεχιζω να ζω.Το ενα κοστιζει , το αλλο οχι.Η πρωτη επιλογη του γιατρου ειναι το οριτζιναλ , η δευτερη το γεννοσημο.Σιγουρα , παρολο που εχουν την ιδια δραστικη ουσια , κατι κανει καλυτερα το οριτζιναλ φαρμακο.Δεν με ενδιαφερει τι και πως δουλευουν , το θεμα ειναι να συνεχιζω να ζω εγω :)

off topic 2 off
 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...