Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Void Linux σε υπολογιστή που έτρεχα linux mint mate.

Από σχεδον 800 mb ram πάμε στα 343. Η ταχυτητα αυξηθηκε παντού και αναστήσαμε το μηχανάκι.

Kudos!

Screenshot_2020-08-30_16-04-01.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε 33mb παραπανω (απο την σαπιλα που αναφερθηκε παραπανω) , παιρνετε καθαροαιμο Archlinux με το οποιο :
1.Νοιωθετε γκουρου.
2. Εχετε πληθωρα πακετων.
3. Προσβαση στο AUR ( ξερετε , απο εκει που μπορειτε να βαλετε ας πουμε το chrome , ενω αλλες διανομες γκουχ γκουχ void linux γκουχ γκουχ δεν μπορουν να το βαλουν απο πουθενα με ευκολο , βατο και απο επισημο ρεπο ,  τροπο )
4. Γρηγορη εγκατασταση , ουτε ωρα δεν μου πηρε :) Αρα μιλαμε για user-friendly διανομη!
5. Ειστε bleeding edge χωρις να μπορει να σας κοντραρει καμμια αλλη διανομη!
6. Μπουταρετε μεχρι το login screen σε 6 δευτερολεπτα...


Ζυγιστε τα υπερ και τα κατα και αποφασιστε ... Kudos!

 


spacer.png

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2020-08-30-22-08-57.jpg

Δεν έχω αυτά τα προγράμματα που δείχνουν πληροφορίες. Το xfce είναι το 4.16 (για το μεταπακέτο και η πραγματική έκδοση για τα προγράμματα είναι 4.15.Χ).

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσο καιρό... είμαι της άποψης ότι κάποιες διανομές (και η debian) δεν κάνουν για τους νέους χρήστες... εσείς συνεχίζετε... :P

Βγάλτε τις ram και βάλτε debian να δείτε φως. :mrgreen:

1668612191_Screenshotfrom2020-08-3020-59-53.png.768497bfe9b9dcec8d0aa109e7e538e9.png

 

 

Επεξ/σία από htaccess
ΥΓ : typo "συνεχιζεται(ε)" : fixed
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Σας εφαγα γατακια με ενα core :P 

4/8 ειναι ο επεξεργαστης σου. Μηπως το παρακανες με τον 1 core που εδωσες ? Το host αρχισε να σερνεται υποθετω ε ? :)
 

9 λεπτά πριν, imitheos είπε

Δεν έχω αυτά τα προγράμματα που δείχνουν πληροφορίες.

htop δεν εχεις ?   :) Μην μας την λες τωρα με free και τετοια που τα νουμερα θελουν πραξεις ...
Παντως δεν περιμενα να δω σκρινσοτ απο σενα , με ελληνικο locale :)

@htaccess Εσυ παιζεις βρωμικα..lxde/openbox...κατσε να κανω uninstall το γραφικο να βγω κονσολα να παιξουμε με διψηφια νουμερα στη ραμ :)

ΥΓ : typo "συνεχιζεται(ε)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mphxths είπε

@htaccess Εσυ παιζεις βρωμικα..lxde/openbox...κατσε να κανω uninstall το γραφικο να βγω κονσολα να παιξουμε με διψηφια νουμερα στη ραμ :)

Το παραπάνω είναι με γραφικό περιβάλλον :)

Στο παρακάτω είναι χωρίς γραφικό... άλλα δεν με παίρνει να το κατεβάσω άλλο.

1209244253_Screenshotfrom2020-08-3022-30-16.png.df9d01c775203e4e48241727192c37c4.png

 

Και κοίτα... μην με πιέζεις... έτοιμο το `χω  το tiny core για να δούμε και μονοψήφια νούμερα... έτσι ?? :P

 

 

Επεξ/σία από htaccess
ΥΓ : typo "συνεχιζεται(ε)" : fixed
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

htop δεν εχεις ?   :) Μην μας την λες τωρα με free και τετοια που τα νουμερα θελουν πραξεις ...
Παντως δεν περιμενα να δω σκρινσοτ απο σενα , με ελληνικο locale :)

htop νόμιζα ότι είχα αλλά δεν το έχω τελικά. Θα πρέπει να το αφαίρεσα κάποια στιγμή γιατί δεν το έτρεχα ποτέ 😛 Είμαι δεινόσαυρος που έμαθε με το σκέτο top τόσα χρόνια.

Τι νούμερα με πράξεις θέλει; Το neofetch δείχνει την μνήμη που χρησιμοποιείται η οποία φαίνεται αμέσως στην έξοδο της free (337ΜB).

Τι locale περίμενες δηλαδή να δεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, imitheos είπε

2020-08-30-22-08-57.jpg

Δεν έχω αυτά τα προγράμματα που δείχνουν πληροφορίες. Το xfce είναι το 4.16 (για το μεταπακέτο και η πραγματική έκδοση για τα προγράμματα είναι 4.15.Χ).

Ωραίο 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, imitheos είπε

Τι νούμερα με πράξεις θέλει;

Kοιτα να δεις , για καποιον ανεξηγητο λογο οι devs των top , df , free , θεωρησαν ορθο να βγαζουν τα νουμερα σε bytes? 1k-blocks? Ο,τι εμπνευστηκε ο καθενας εκεινη την στιγμη. Δηλαδη ποσο δυσκολο ηταν να κανουν αυτο που εκανε το htop ? Να μετατρεπει τα νουμερα στην μοναδα μετρησης που ειναι το καθενα. Ειναι 6291456 bytes μνημη..δειχτην 6GB...μην την αφηνεις σε bytes..
Επειδη καταλαβαν την πατατα τους βγαλανε την παραμετρο "-h" ή "-H"  , δηλ "(h)uman readable".Καταλαβαν δηλ οτι την προηγουμενη μορφη δεν μπορουσε να την διαβασει...ανθρωπος :)
Το "top" εχει βελτιωθει σε αυτον τον τομεα. Παλιοτερα ηταν χαλια. Το df βλεπεται μονο με την -h παραμετρο ενω και το free εχει εισαγει γυρω στις 10-15 παραμετρους που ... παραμετροποιουν την μορφοποιηση των νουμερων. Λιγη ντροπη δεν εχουν αυτοι οι devs ? :)

 

22 λεπτά πριν, imitheos είπε

Τι locale περίμενες δηλαδή να δεις;

Αγγλικα ? Δυαδικο συστημα σε locale ξερωγω ? Οχι ελληνικα παντως :)

YΓ : Με αυτα και με αυτα θα με κανεις να κατεβασω κανα farscape να δω :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

4/8 ειναι ο επεξεργαστης σου. Μηπως το παρακανες με τον 1 core που εδωσες ? Το host αρχισε να σερνεται υποθετω ε ? :)

Στο παλιο laptop με τον 4100M i3 οταν εκανα unpack εγκατασταση με ενα core σε 10 λεπτα, με αυτο σε vm ubuntu 20.04 που την εχω up to date απο τη 16-04 κανω restore απο την custom σε 6 λεπτα με μεγεθος εγκαταστασης 6.5GB, σε κανονικη εγκατασταση ουτε 3 λεπτα, το host δεν μου ειναι προβλημα, προβλημα μου δημιουργει η περιορισμενη μνημη 8gb, τωρα προσεχως θα παω στα 16, οσο περισσοτερη ram τοσο πιο γρηγορο τα restores απο τα images που εχω, να και  μια παρουσιαση :P 

https://streamable.com/6jtb0t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

το host δεν μου ειναι προβλημα

Προφανως ρε..ειρωνικα το ειπα. Αφου δινεις μονο ενα core στο VM ενω εχεις... 8 !! Μην εισαι τσιγγουνης. Λιγα βαζεις λιγα παιρνεις , πολλα βαζεις πολλα παιρνεις λεμε στο καζινο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mphxths είπε

YΓ : Με αυτα και με αυτα θα με κανεις να κατεβασω κανα farscape να δω :)

Δεν το έχεις μόνιμα στον σκληρό; Επιτρέπεται αυτό;  Σύμφωνα με το νόμο περί βλασφημίας και ιεροσυλίας, δεν είναι παράνομο να μην έχει δει κάποιος τουλάχιστον 3 φορές Babylon 5 και Farscape (ίσως και το DS9 τουλάχιστον 1 φορά);

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imitheos είπε

Δεν το έχεις μόνιμα στον σκληρό; Επιτρέπεται αυτό;  Σύμφωνα με το νόμο περί βλασφημίας, δεν είναι παράνομο να μην έχει δει κάποιος τουλάχιστον 3 φορές Babylon 5 και Farscape;

Εχω λιωσει ο,τι sci-fi σειρα ή/και ταινια κυκλοφορει. Starwars, star trek , babylon 5 , stargate και τα σχετικα. Και φυσικα  ο,τι spin-off απο ολα αυτα κυκλοφορησε. Το farscape αν και παλιο δεν θυμαμαι να το εχω δει. Δεν ξερω πως μου εχει ξεφυγει. Βρηκα την σειρα , δεν μπορω να βρω καπου την ταινια που ακολουθησε ...

ΥΓ : Η πλακα ειναι οτι εχουν κυκλοφορησει πολλα spin-offs που δεν πηραν την δημοσιοτητα/αιγλη που πηραν τα πρωτοτυπα. Για παραδειγμα τελευταια ειδα το "Startrek - Voyager series" που δεν ηξερα καν οτι υπηρχε κατι τετοιο...γενικως το εχουν σκισει το star trek στα spin-offs και πολλα απο αυτα δεν τα εχω δει.

3 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Πάρτε κι αυτό από εμένα. Δεν έχει γραφικό περιβάλλον προφανώς, λειτουργεί μόνο σαν DNS server το συγκεκριμένο.

 

Πουλαω rpi 3 , εδω τα καλα rpi 3 :) Τι σαπιο zero μας δειχνεις ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...