Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, mphxths είπε

3. Προσβαση στο AUR ( ξερετε , απο εκει που μπορειτε να βαλετε ας πουμε το chrome , ενω αλλες διανομες γκουχ γκουχ void linux γκουχ γκουχ δεν μπορουν να το βαλουν απο πουθενα με ευκολο , βατο και απο επισημο ρεπο ,  τροπο )

Το chrome είναι διαθέσιμο σαν template στο void-packages repo και πρέπει να τον "χτίσεις" με το xbps-src, όπως  χτίζεις σε arch το chrome PKGBUILD με το makepkg...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mobinmob είπε

Το chrome είναι διαθέσιμο σαν template στο void-packages repo και πρέπει να τον "χτίσεις" με το xbps-src, όπως  χτίζεις σε arch το chrome PKGBUILD με το makepkg...

Ναι ...αλλα οχι :) Δεν ξερω απο void αλλα το xbps-src υπονοει χτισιμο απο source ? To πακετο απο το AUR ειναι binary. Παιρνει το deb πακετο , το αποσυμπιεζει , το πειραζει , δεν με ενδιαφερει η διαδικασια και στο περναει. Ασε που με καποιο gui (pamac , octopi) δεν ασχολεισαι προσωπικα με pkgbuild/makepkg και τετοια. 
Και αν απο ο,τι διαβασα στο λινκ που παρεθεσα πιο πριν στο ποστ μου πρεπει να πειραξεις ρυθμισεις για να το καταστησει διαθεσιμο προς εγκατασταση...τοτε δεν ειναι για να το διαφημιζουμε για αρχαριους ή με πλαγιο τροπο "ξερετε..ελαφρυ λειτουργικο , ανεστησα ενα χρεπι...οσοι θελετε να κανετε κατι αντιστοιχο..να εχετε το void linux υποψη σας...". 
Αλλα κλασικα , περι ορεξεως...

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Ναι ...αλλα οχι :) Δεν ξερω απο void αλλα το xbps-src υπονοει χτισιμο απο source ? To πακετο απο το AUR ειναι binary. Παιρνει το deb πακετο , το αποσυμπιεζει , το πειραζει , δεν με ενδιαφερει η διαδικασια και στο περναει. Ασε που με καποιο gui (pamac , octopi) δεν ασχολεισαι προσωπικα με pkgbuild/makepkg και τετοια. 

Είναι προφανές ότι δεν ξέρεις από void, καθώς δεν κατάλαβες το σχόλιο του Duncaen από το link που δίνεις.  Αν ενδιαφέρεσαι να το καταλάβεις πως γίνεται υπάρχει το xbps-src manual στο gh repo που μόλις ανέφερα.

Το template και το xbps-src κάνει ότι και το PKGBUILD, αξιοποιεί το deb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mobinmob είπε

Είναι προφανές ότι δεν ξέρεις από void, καθώς δεν κατάλαβες το σχόλιο του Duncaen από το link που δίνεις.  Αν ενδιαφέρεσαι να το καταλάβεις πως γίνεται υπάρχει το xbps-src manual στο gh repo που μόλις ανέφερα.

Το template και το xbps-src κάνει ότι και το PKGBUILD, αξιοποιεί το deb.

Ειπα οτι δεν ξερω , για αυτο ρωτησα. Η αληθεια ειναι οτι οχι , δεν ενδιαφερομαι να μαθω κατι παραπανω για το void linux γιατι δεν ειναι μια διανομη που με τραβαει. Δεν θεωρω δηλ οτι προσφερει κατι που δεν προσφερουν οι αλλες διανομες με καλυτερο ή πληρεστερο τροπο. Σιγουρα εχει το κοινο της , τα υπερ και τα κατα της αλλα δεν ειναι , για μενα προσωπικα , στις επιλογες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειπα οτι δεν ξερω , για αυτο ρωτησα. Η αληθεια ειναι οτι οχι , δεν ενδιαφερομαι να μαθω κατι παραπανω για το void linux γιατι δεν ειναι μια διανομη που με τραβαει.

Είσαι σαφέστατος.
Προφανώς, ο κάθε ένας έχει το λειτουργικό που τον βολεύει/με το οποίο μπορεί να κάνει την δουλειά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mobinmob είπε

Είσαι σαφέστατος.
Προφανώς, ο κάθε ένας έχει το λειτουργικό που τον βολεύει/με το οποίο μπορεί να κάνει την δουλειά του.

Aπλα ολο αυτο εμπιπτει στην κουραστικη πλεον τακτικη του ρητορας που προσπαθει με ευθεις ή πλαγιους τροπους να προμοταρει non-systemd διανομες. Αρα δεν μιλαμε για το ποια διανομη βολευει εμας αλλα ποια διανομη προτεινουμε ουσιαστικα σε καποιον που διαβαζει το ποστ μας και εχει καποιες ειδικες αναγκες , π.χ. ειναι αρχαριος , εχει χρεπι μηχανημα κλπ.
Γιατι η παρουσιαση του void στο ποστ του ηταν σαν να λεει πλαγιως "Εχετε χρεπι ? βαλτε void ..δειτε ποσο ελαφρυ ειναι. Εβγαλα το linux mint που τοσο σας προμοταρουν και ειδα το φως μου με το void linux!!". Μην ξεχναμε ομως οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που ανασταινουν χρεπια ειναι αρχαριοι χρηστες...

Απο την αλλη οπως ειπα , ολες οι διανομες εχουν το κοινο τους μικρο ή μεγαλο , ο καθενας με τις προτιμησεις του...Ξεφυγαμε παλι του θεματος...

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο πολλά χρόνια σε xfce και debian μου φαίνεται αδιανόητο να χρησιμοποιήσω κάτι εκτός απο KDE (KdeNeon, πλέον πανάλαφρο)

Φυσικά τα MXLinux παραμένουν σε κρυπτογραφημένο φλασάκι και τρέχουν παντού σε ώρα ανάγκης :)

 

Screenshot_20200831_220805.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Ωραιο αδελφε , αν και προσωπικα ειμαι του dark theme :) Επισης θα εβαζα καποιο εικονιδιο στο "start" menu , δεν θα το αφηνα στο default δηλ :)
Το κυκλικο πανω αριστερα ειναι καποιου ειδους μενου ή απλα εικονιδια σε κυκλικη διαταξη ? καλη φαση παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθεί και το δικό μου Arch Desktop, με openbox και tint2.

Το πρωτοέστησα το 2013, από τότε όμως έχω κάνω δύο migrate (πρώτα σε νέο pc το '16, και ξανά μετά από κατά λάθος format το '19), και ενδιάμεσα έχω αλλάξει χρώματα, εικονίδια, fonts, κρατώντας όμως την ίδια φιλοσοφία και βασικές ιδέες:

- Μινιμαλισμός

- Θέμα πολύ σκούρο γκρί με ζεστά χρώματα

- Πάνελ κάθετο στα αριστερά

jcd_theme-9-2020.jpg.3bddf905b17869d8dbce4366e82bb00e.jpg

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...