Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Αλλά δεν έχεις δίκιο ότι θέλεις ώρες για να φτιάξεις ένα XFCE Vanilla

 

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Απλό, λιτό, σύγχρονο και όμορφο.

Mαλλον αναφερεσαι στα παντα εκτος της μπαρας ε ? 🙂 Αν και η δικη σου μπαρα ειναι σαφως πιο ομορφη απο του ρητορα , για μενα δεν ειναι ιδανικη οσον αφορα την εμφανιση. Διαφορετικου μεγεθους εικονιδια , διαφορετικων χρωματισμων. Επισης οπως εγραψα και στον ρητορα , windows buttons (των ανοιγμενων εφαρμογων) που πιανουν μιση μπαρα το καθενα , ειναι κατι απο αλλες παλιοτερες εποχες. Εχω χρησιμοποιησει αλλο "windows buttons" plugin για να το αλλαξω αυτο. Ακομα και το date/time που για να το χωρεσεις επρεπε να παιξεις με μεγαλυτερου υψους μπαρας και να συμπαρασυρει σε μεγεθος ολα τα υπολοιπα , στα ματια μου ειναι κατι μη-αποδεκτο ...
Ολα ειναι θεμα προσωπικου γουστου προφανως...αλλα οταν αλλα λειτουργικα ( μην πω ονοματα και συγχιστουν καποιοι ) εχουν θεσει ψηλα την μπαρα , περιμενω κατι αντιστοιχο (οπτικα) και στο λινουξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Mαλλον αναφερεσαι στα παντα εκτος της μπαρας ε ? 🙂 Αν και η δικη σου μπαρα ειναι σαφως πιο ομορφη απο του ρητορα , για μενα δεν ειναι ιδανικη οσον αφορα την εμφανιση. Διαφορετικου μεγεθους εικονιδια , διαφορετικων χρωματισμων. Επισης οπως εγραψα και στον ρητορα , windows buttons (των ανοιγμενων εφαρμογων) που πιανουν μιση μπαρα το καθενα , ειναι κατι απο αλλες παλιοτερες εποχες. Εχω χρησιμοποιησει αλλο "windows buttons" plugin για να το αλλαξω αυτο. Ακομα και το date/time που για να το χωρεσεις επρεπε να παιξεις με μεγαλυτερου υψους μπαρας και να συμπαρασυρει σε μεγεθος ολα τα υπολοιπα , στα ματια μου ειναι κατι μη-αποδεκτο ...
Ολα ειναι θεμα προσωπικου γουστου προφανως...αλλα οταν αλλα λειτουργικα ( μην πω ονοματα και συγχιστουν καποιοι ) εχουν θεσει ψηλα την μπαρα , περιμενω κατι αντιστοιχο (οπτικα) και στο λινουξ...

Ε ναι, είναι θέμα γούστου από εκεί και μετά. Εμένα μου αρέσουν τα κουμπιά που εκτείνονται, και στο λαπτοπ μου με Mint XFCE έτσι τα έχω, η επιλογή από πολλά ανοικτά παράθυρα είναι πιο εύκολη έτσι. Επίσης εγώ μεγαλώνω το panel στα 36 pixels, και θεωρώ απαράδεκτο που δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στα Win. Τα εικονίδια μεγαλώνουν αυτόματα μόνα τους, όταν μεγαλώνεις το πανελ και προσαρμόζονται μια χαρά. Δεν βρίσκω κάποια ατέλεια. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως η μπάρα είναι λίγο κουλή, αν και το υπόλοιπο είναι πολύ ωραίο (και τα εικονίδια). Ακόμα και κουκλίστικο να είναι γενικά, αν δε μού κάθεται καλά στο μάτι η μπάρα δε σταματάω να το πειράζω.

Κάτι που με είχε βγάλει από τα ρούχα μου παλιότερα στο XFCE ήταν το widget της ώρας. Είχα βάλει να φαίνονται τα δευτερόλεπτα, αλλά ανάλογα με το δευτερόλεπτο κάποιες φορές μίκραινε το margin με αποτέλεσμα να κουνιούνται όλα τα εικονίδια προς τα δεξιά, και μετά αριστερά πάλι. (Πχ. το "κουτάκι" γινόταν πιο μικρό όταν τα δευτερόλεπτα ήταν στο :11 και πιο μεγάλο στο :55. Αν καταλάβατε τι θέλω να πω, συγχαρητήρια.) Ακόμα δεν ξέρω πώς φτιάχνεται αυτό.

Και η μπάρα του KDE δε μ' αρέσει by default και νιώθω την ανάγκη να πειράξω λίγο τα μεγέθη. Από τις καλύτερες default μπάρες που έχω δει είναι του Cinnamon.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Συμφωνώ μαζί σου ότι το παραπάνω desktop του @rhtoras είναι απαίσιο και αποκρουστικό. Αλλά δεν έχεις δίκιο ότι θέλεις ώρες για να φτιάξεις ένα XFCE Vanilla. Πάρε ένα Debian Testing με Qogir theme & icons, ρύθμιση διαφανειών στον Windows Manager Tweaks κλπ. Ούτε δέκα λεπτά δεν μου πήρε, μην σου πω πέντε, αρκεί να ξέρεις πως να το κάνεις. Απλό, λιτό, σύγχρονο και όμορφο. Φυσικά υπάρχει και το αντίστοιχο Dark Theme.

Virtual-Box-Debian-64bit-19-10-2020-12-5

Εγώ έχω Linux setup και προσπαθώ να το έχω όσο πιο Linux μπορώ. Πιο παλιά κι εγώ ήθελα να μοιάζει με win αλλά είδα πως δε με βολεύει πια.

Όμως συμφωνώ σε αυτό που λες. Δύο μέρες για να σετάρεις το xfce ούτε όταν ξεκινάς δεν κάνεις. Απλά δε γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ έχω Linux setup και προσπαθώ να το έχω όσο πιο Linux μπορώ. Πιο παλιά κι εγώ ήθελα να μοιάζει με win αλλά είδα πως δε με βολεύει πια.

Ελα ρε σκληροπυρηνικε ρητορα που θες σε linux να εχεις ... linux setup !! Ποιο ειναι αυτο ? Το xfce setup ? To gnome3 setup ? To kde setup ? Οριζεται καπως το "linux setup" ? Χαχαχα θεουλης!
 

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δύο μέρες για να σετάρεις το xfce ούτε όταν ξεκινάς δεν κάνεις. Απλά δε γίνεται!

Κοιτα , εγω ειμαι αρχαριος , δεν ειμαι γκουρου σαν και σενα. Για να φτιαξω την μορφη της ημερομηνιας (οχι αυτην που φαινεται στο σκρινσοτ μου) , επρεπε να μπω στο manual του xfce να παιξω με τις παραμετρους , γιατι η μορφη που ηθελα δεν ηταν στις προκαθορισμενες και επρεπε να φτιαξω μια custom. Ε μου πηρε ενα 10λεπτο η ολη φαση...μονο για την μορφη ωρας/ημερομηνιας.
Εσενα θα σου επαιρνε 10 δευτερολεπτα , το καταλαβαινω , υπαρχει διαφορα επιπεδου !! 
Απο κει και περα μην συγκρινουμε το εκτρωμα που μας εδειξες με αυτα που δειξαμε εμεις. Το δικο σου θελει 10 λεπτα ολα και ολα , τα δικα μας κατι περισσοτερο... θεμα γουστου ειναι. Αλλοι το εχουν , αλλοι δεν το εχουν και πανω στα μουτρα τους να κατσει 🙂

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Ε μου πηρε ενα 10λεπτο η ολη φαση...μονο για την μορφη ωρας/ημερομηνιας.

Εγώ έχω φάει και παραπάνω. Το widget στο Mint έχει και link με το documentation ευτυχώς. Στο KDE επειδή χρησιμοποιώ ένα custom, έφαγα και πόση ακόμα ώρα να ψάχνω μόνος μου.

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγώ έχω Linux setup και προσπαθώ να το έχω όσο πιο Linux μπορώ. Πιο παλιά κι εγώ ήθελα να μοιάζει με win αλλά είδα πως δε με βολεύει πια.

Όσο πιο Linux μπορείς; Τι εννοείς; Ότι αν δεν ήξερα πότε βγήκε το 5.8 θα νόμιζα ότι είναι screenshot που έχεις κρατήσει από το 1999;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, mphxths είπε

linux setup

vanilla... you know ? vanilla xfce...

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Για να φτιαξω την μορφη της ημερομηνιας

 

14 ώρες πριν, mphxths είπε

(οχι αυτην που φαινεται στο σκρινσοτ μου)

Δεν ξέρω αν το πήρες πρέφα αλλά το screenshot σχολίασα...hello!?

και σου πήρε ένα δεκάλεπτο να φτιάξεις την ώρα επειδή οι τόσες επιλογές του xfce (με ένα κλικ) δε σου έκαναν ? Ενώ σε άλλα de δεν έχεις καν επιλογές oneclick και πρέπει να πειράξεις αρχεία ? Καλλλάαααα

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Απο κει και περα μην συγκρινουμε το εκτρωμα που μας εδειξες με αυτα που δειξαμε εμεις.

Εσυ που είσαι χρήστης windows προσπαθείς να επιβάλλεις το γούστο της MS. Ε λοιπόν μάθε οτι τα windows είναι ενα μ#$^Θ&0 και μισο οπτικά. Ναι είναι υποκειμενικό αυτό που λεώ αλλά κάπου μπάστα. Έχεις πει εξάλλου οτι θωρείς καλύτερα δυο άλλα de. Το buggy και εκείνο που δεν είναι καν modular. Μην αναφέρω ονόματα... πως κατέληξες στο xfce βοήθειά μας!

6 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Όσο πιο Linux μπορείς; Τι εννοείς; Ότι αν δεν ήξερα πότε βγήκε το 5.8 θα νόμιζα ότι είναι screenshot που έχεις κρατήσει από το 1999;

Vanilla bro... Vanilla... γιατί το xfce για κάποιο λόγο είναι έτσι by default όπως και το mate, gnome κ.ο.κ Αν ήθελα να αντιγράψω τα win είναι το μονο εύκολο. Αλλά δε μου αρέσουν οι αντιγραφές, όχι στο 100% βασικά.

 

Επεξ/σία από rhtoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρεσκο elementary OS σε λαπτοπ 10ετιας...πριν απο αυτου πειραματιζομουν με χfce γιατι; λαπτοπ 10ετιας για κατι ελαφρυ (που μονο ελεφρυ δεν ηταν, να σημειωσω δοκιμασα μονο τα xubuntu.mint xfce) μου αφησε την αισθηση οτι το ui σερνετε καπως να "μακγωνει" idle kati 550ΜΒ ειδικα το χubuntu μετα απο χρηση οταν εκλεινα τις εφαρμογες εβλεπα να δευσμευει 1,3 GB ram (δεν ξερω πως τα καταφεραν εκει στο χubuntu lol, το mint καπως καλυτερα) παραμετροποιηση ναι αρκετη , αλλα δυσλειτουργικη, βασικα μου σπασε τα νευρα, μετα απο πειραγμα και εκει που τα εκανα μανταρα με τα εικονιδια της μπαρας, να θελω να κανω reset τις ρυθμισεις να πρεπει να ψαχνω τα configs αρχεια, ημαρτον...απο τα πιο δυσλειτουργικα DE που εχω δουλεψει, απορω πως αρεσει σε ορισμενους...αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη)...το πεταξα αμεσως.

*Για να ειμαι δικαιος δεν δοκιμασα αλλες δημοφιλης χfce διανομες πχ σε ρolling , εκει ισως εβλεπα καλυτερη αποδοση...αλλα το οτι ειναι δυσλειτουργικο δεν θα αλλαζε.

Για να επιστρεψω στο elementary ...ομορφο απλο,λιτο και το σημαντικοτερο φοβερη αποδοση στο χαρχαλι μου...αλλα μεχρι εκει, τελειο δεν το λες ;)

Στιγμιότυπο οθόνης από 2020-10-20 14.43.17.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, rhtoras είπε

vanilla... you know ? vanilla xfce...

Σε λιγο θα μας πεις , οτι θα πρεπει να δουλευουμε σε κονσολα ή σε xorg σκετο χωρις τιποτα για να νοιωσουμε στο πετσι μας το "linux setup" . Συνελθε λιγο γιατι ξεφτιλιζεσαι...
 

42 λεπτά πριν, rhtoras είπε

και σου πήρε ένα δεκάλεπτο να φτιάξεις την ώρα επειδή οι τόσες επιλογές του xfce (με ένα κλικ) δε σου έκαναν ?

Θες να δεις τις τοσες επιλογες ? Δες την εικονα παρακατω.

 


spacer.png


Εγω λοιπον σαν νορμαλ ανθρωπος θελω να βλεπω ημερομηνια (οσο πιο μαζεμενα γινεται γιατι εχω μικρη μπαρα και οθονη στο φορητο αυτο) και φυσικα την ωρα σε 24ωρη μορφη χωρις δευτερολεπτα. Δηλαδη κατι του στυλ 20/10/2020 (ή 20/10/20) 15:12. Βλεπεις κατι τετοιο διαθεσιμο στις ΤΟΟΟΟΟΟΣΕΣ επιλογες του xfce ? οχι ... κλικ λοιπον στο custom format , click και στο κουμπι help και αρχιζεις να δοκιμαζεις τις διαφορες παραμετρους... Ακομα και το "orage panel clock" που εχει περισσοτερες ρυθμισεις , πρεπει να παιξεις με custom format..δεν εχει καν ετοιμα προκαθορισμενα...

 27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εσυ που είσαι χρήστης windows προσπαθείς να επιβάλλεις το γούστο της MS.

Δεν προσπαθω να επιβαλλω το γουστο κανενος. Μαλλον προσπαθω να το επιβαλλω στον εαυτο μου. Αυτο με βολευει αυτο θελω. Το οτι τα DEs στο λινουξ ειναι παραμετροποιησιμα πολυ ειναι η μια πλευρα των πραγματων. Το οτι για να γινουν ομορφα και ανθρωπινα και λειτουργικα (συμφωνα με το υποκειμενικο γουστο φυσικα του καθενος φυσικα) , ειναι η αλλη πλευρα και μια πραγματικοτητα δυστυχως.
 

Ε λοιπόν μάθε οτι τα windows είναι ενα μ#$^Θ&0 και μισο οπτικά. Ναι είναι υποκειμενικό αυτό που λεώ αλλά κάπου μπάστα.

Μονος σου τα λες , μονος σου ακυρωνεσαι.
 

Έχεις πει εξάλλου οτι θωρείς καλύτερα δυο άλλα de. Το buggy και εκείνο που δεν είναι καν modular. Μην αναφέρω ονόματα...

Θα τα αναφερω εγω που δεν φοβαμαι. Το buggy που λες ειναι το KDE που ολοι αναγνωριζουν οτι ειναι ενα απο τα πιο πληρη και παραμετροποιησιμα DE εκει εξω. Επισης εχει κατ'εμε εναν απο τους πιο ολοκληρωμενους file managers (dolphin) που εχει δει ο κοσμος του λινουξ. Το οτι ειναι buggy (οσον αφορα το wayland και μονο) ειναι γνωστο και λογικα θα λυσει τα προβληματα του εν καιρω. Το xfce4 ποτε ακριβως θα δει wayland υποστηριξη ?  Το δευτερο DE στο οποιο αναφερεσαι ειναι το gnome 3 , και ειμαι ο πρωτος που το εκραξε για την εμφανιση του και την δυσλειτουργικοτητα του. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν γινεται λειτουργικο και ομορφο με καποια extensions. Αρα μια χαρα modular και παραμετροποιησιμο ειναι και αυτο. Και φυσικα ενα απο τα πιο πληρη (μαζι με το KDE) DE εκει εξω και φυσικα το μοναδικο που λειτουργει με το wayland αψογα..αρα το λες και future proof. Εχω εγκατασταση με archlinux /gnome 3 , αν θες κανα σκρινσοτ 🙂

@ConstantineP Ωραιο το elementary..δεν το εχω δοκιμασει ποτε...ενδιαφερον θα ειχε να δω το pantheon βασικα να δω τι λεει...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

@ConstantineP Ωραιο το elementary..δεν το εχω δοκιμασει ποτε...ενδιαφερον θα ειχε να δω το pantheon βασικα να δω τι λεει...

Ναι ειναι ομορφο...ο pantheon πιο απλος και γυμνος πεθανεις , αυτο ειναι και καλο και κακο ταυτοχρονα , αναλογα πως το βλεπεις κανεις...ειναι δλδ το αναποδο του ΚDE που το πλεονεκτημα του (οτι ειναι παραμετροποιησιμο του κερατα ειναι ταυτοχρονα και μειονεκτημα , πελαγωνεις απο τις ρυθισεις που εχει).

Τρεχει απιστευτα καλα ....αλλα δεν το αισθανομαι και τοσο σταθερο ειναι η αληθεια (μου δινει την εντυποωση οτι ειναι σε μια συνεχομενη beta)...δεν ειναι για πολλα πραγματα, βασικα το θεωρω ιδανικο για laptop που θελεις να κανεις απλες καθημερινες δουλειες , για "σοβαρο" workstation ουτε για αστειο...σε αυτα τo cinnamon/gnome/kde δεν εχουν αντιπαλο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι βαζεις σποιλερς και ρουφαει και ο,τι γραψεις μετα και δεν μπορεις να τα βγαλεις απο τα σποιλερς ειναι κατι που με ξεπερναει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Vanilla bro... Vanilla... γιατί το xfce για κάποιο λόγο είναι έτσι by default όπως και το mate, gnome κ.ο.κ Αν ήθελα να αντιγράψω τα win είναι το μονο εύκολο. Αλλά δε μου αρέσουν οι αντιγραφές, όχι στο 100% βασικά.

Έχω χαθεί λίγο σχετικά με το τι εννοείς όταν λες "να αντιγράψω τα Windows", γιατί από τη μία λες ότι δε σού αρέσουν καθόλου εμφανισιακά, και από την άλλη παρουσιάζεις το θέμα σα να υπάρχουν μόνο 2 πιθανότητες: ή να αφήσεις το DE σου "απείραχτο", ή να το κάνεις να μοιάζει με Windows, το οποίο δεν ισχύει. Επίσης το απείραχτο XFCE δε βλέπεται σε σύγκριση με αυτό που μπορεί να γίνει με λίγο πείραγμα. Εδώ σχετικό βίντεο (παλιό, αλλά για το XFCE μιλάμε). Επίσης υπάρχει και αυτό για πιο πρόσφατο, που όμως μιλάει συγκεκριμένα για themes.

Προσωπικά, ακόμα και το default του KDE δε μ' αρέσει, και έχω δηλώσει λάτρης του KDE. Σε πολλά DE όμως είναι απίστευτο το τι μπορείς να κάνεις με λίγο πείραγμα. Επίσης δεν έχω ιδέα τι εννοείς "για κάποιο λόγο είναι έτσι by default". Το να θεωρείς ότι αν το πειράξω για να το κάνω πιο όμορφο "αντιγράφω τα Windows", ή ότι είναι "πιο Linux" να το αφήσω default, είναι μεγάλη μπαρούφα.

Ό,τι αρέσει στον καθένα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Έχω χαθεί λίγο σχετικά με το τι εννοείς όταν λες "να αντιγράψω τα Windows"

O ρητορας πιστευει οτι αν βαλει μια μπαρα κατω με start menu και τιποτα αλλο , αντιγραφει τα windows. Το οποιο οπως ειναι γνωστο , κατι τετοιο ειναι καταπτυστο! Οποτε για αυτον μπαρα πανω , μπαρα κατω , μπαρες στα πλαγια και οτιδηποτε διαφοροποιειται απο αυτο που υπογραμμισα παραπανω , ειναι "the linux way" , "hardcore" , "hacker" , "gnu" , "non-windows". Ολα αυτα τα γνωστα επαναστατικα του ρητορα δηλ.
Εγω απο την αλλη μεγαλωσα με windows και το setup αυτο (το υπογραμμισμενο παραπανω) μου αρεσει αλλα κυριως με βολευει. Αρα οτιδηποτε και να χρησιμοποιησω , windows  , linux , android , mac , αυτην την φιλοσοφια / setup θα κοιταξω να προσομοιωσω στο μετρο του δυνατου. Δεν με ενδιαφερουν οι επαναστασεις. Τις εκανα οταν ημουν νεος . Τωρα ειμαι γέρος και κοιταω τι με βολευει.

Αυτο παντως με τα σκρινσοτς των linux desktops πρεπει να το κοιταξουμε καποια στιγμη. Γιατι δεν ασχολουνται οι windows users με κατι αναλογο ? Γιατι πολυ απλα εκει απλα εχουν το λειτουργικο για να κανουν την δουλεια τους. Εμεις με τα linux distro απλα παιζουμε (δεν λεω οτι δεν κανουν καποιοι δουλεια με το λινουξ) , με την εμφανιση τους και την δυναμη της παραμετροποιησης τους.
Οσο δουλευουμε windows δεν μας πιανουν φιλοσοφικες αναζητησεις για την εμφανιση τους. Μονο στο λινουξ μας πιανουν ? Γιατι ? Γιατι απο default δεν τα λες τα DEs και πανεμορφα και δημιουργειται η αναγκη να τα φτιαξουμε ? Γιατι χαιρομαστε με τις δυνατοτητες της παραμετροποιησης τους ? Καπου χανεται η μπαλα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αυτο παντως με τα σκρινσοτς των linux desktops πρεπει να το κοιταξουμε καποια στιγμη. Γιατι δεν ασχολουνται οι windows users με κατι αναλογο ? Γιατι πολυ απλα εκει απλα εχουν το λειτουργικο για να κανουν την δουλεια τους.

Καλά, την πλειονότητα σίγουρα δεν την ενδιαφέρει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο, αλλά για αυτούς που τους ενδιαφέρει δε μπορούν κιόλας, επειδή τα Windows δεν προσφέρουν τόσες δυνατότητες. Εδώ ένα dark theme δε μπορούν να κρατήσουν consistent. Έβαλα ένα σκούρο γκρι accent για τα εικονίδια στο Menu, και μετά από λίγα reboots, κάποια μετρημένα γυρνάνε πάλι σε μπλε για κάποιο λόγο. Μετά όσο και να πειράξω τις ρυθμίσεις δε γυρνάνε πίσω σε γκρι. Δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ πάντως.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Οσο δουλευουμε windows δεν μας πιανουν φιλοσοφικες αναζητησεις για την εμφανιση τους.

Καλά, εγώ μετρημένα πράγματα τα κάνω. Dark theme και το accent που είπα πάνω, hide το search και όλα τα εικονίδια στο desktop. Αν είχε τις δυνατότητες μπορεί και να το έκαιγα λίγο ακόμα.

Πάντως ο λόγος που υπάρχει αυτό το thread νομίζω πως είναι η μεγάλη ποικιλία επιλογών που υπάρχουν για την εμφάνιση στο Linux. Από παρόμοιο thread αποφάσισα πριν καιρό να αλλάξω από Cinnamon σε KDE, και άλλαξα και distro επειδή το Mint δεν έχει KDE έκδοση από το 19 και μετά. Κλαίω το χρόνο που έχω χάσει, αλλά στο τέλος αξίζει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

επειδή τα Windows δεν προσφέρουν τόσες δυνατότητες.

Υπαρχουν 3rd party apps με πολλες δυνατοτητες. Rainmeter με λενε και τα αλλα παιδακια κλαινε 🙂 Παλιοτερα επι εποχης windows xp , υπηρχαν και κατι αλλα , που αλλαζες την εμφανιση των windows τοσο πολυ που δεν ηξερες τι ετρεχες μετα απο λιγο..δεν θυμαμαι τα ονοματα τους...
 

4 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Από παρόμοιο thread αποφάσισα πριν καιρό να αλλάξω από Cinnamon σε KDE

Κοιτα , και εγω παιρνω ιδεες , μπαινω και σε αλλα ξενα φορουμς και μπανιζω διαφορα setups ... δεν ειναι κακο. Αλλα και παλι , το φιλοσοφικο ζητημα που εθεσα ... υφισταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...