Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Rainmeter με λενε και τα αλλα παιδακια κλαινε 🙂

Μπορεί να το τσεκάρω αυτό, αν και προς το παρόν αυτό που έχω τρώγεται. Κυρίως με νοιάζει να είναι μαύρο και minimal. Θα έβαζα screenshot αλλά μπορεί να με κυνηγήσουν. Φθηνά τη γλίτωσα με το προηγούμενο post (αν και πήρα ένα "confused" από το Ρήτορα για κάποιο λόγο 😂).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Μπορεί να το τσεκάρω αυτό

Εχει απειρες δυνατοτητες απο ο,τι βλεπεις και στα σκρινσοτς στο σαιτ αλλα θελει και πολυ δουλεια για να βγει κατι καλο. Και σαν conky φαση , που αν δεν βρεξεις κωλο , δεν πιανεις ψαρια 🙂
 

39 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

αν και πήρα ένα "confused" από το Ρήτορα για κάποιο λόγο

Κοιτα εχω φιλοσοφησει το συγκεκριμενο φαινομενο. Ειτε δεν καταλαβαινει πολλα και νοιωθει "confused" με το παραμικρο , ειτε δεν του δουλευει αλλο emoticon. 🙂

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 12:47 ΠΜ, mphxths είπε

Για να φτιαξω την μορφη της ημερομηνιας (οχι αυτην που φαινεται στο σκρινσοτ μου) , επρεπε να μπω στο manual του xfce να παιξω με τις παραμετρους , γιατι η μορφη που ηθελα δεν ηταν στις προκαθορισμενες και επρεπε να φτιαξω μια custom. Ε μου πηρε ενα 10λεπτο η ολη φαση...μονο για την μορφη ωρας/ημερομηνιας.

Είδες που σου λέω ότι δεν τα ξέρεις καλά; 😉

Εγκαθιστάς

sudo apt install xfce4-goodies

Στο panel προσθέτεις DateTime και πετάς Clock. Έχεις τις ρυθμίσεις που θες άμεσα και με όποια προσαρμογή θες.

Στο panel -> panel preferences -> items -> Window Buttons properties -> untick "Show button labels".

Χρόνος 30 sec; 60 sec; Δεν νομίζω παραπάνω! 😉

Virtual-Box-Debian-Testing-22-10-2020-18

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RTW4ever Αρχικα το οτι εστησα και ρυθμισα σε λειτουργισιμη και εμφανισιμη κατασταση καθαρο archlinux μεσα σε 2 μερες το λες και κατορθωμα :)

Απο την αλλη καθεσαι και μου αναλυεις πραγματα για το xfce4 ? Για ενα DE που εχει λογο υπαρξης μονο επειδη καποιοι ειναι χρεπο-νοσταλγοι ? Σοβαρα τωρα ? Βγαζει καινουργια εκδοση καθε 4 χρονια και καθε φορα νομιζει οτι ανακαλυψε τον τροχο ...
Αλλα μιας και εβαλες σκρινσοτ , και σε τρωει ο κωλαρακος σου , ας το σχολιασουμε ... :)

Αριστερα στην μπαρα βλεπουμε start menu / favorites shortcuts ΑΛΦΑ μεγεθους. Δεξια στην μπαρα βλεπουμε audio / battery icon ΒΗΤΑ μεγεθους :) Εικονιδιο δικτυου που ισα που φαινεται , κατι μπαρες σαν τσουτσουνια , η σημαια του Τραμπ πιο διπλα , μηδεν διαφανεια / integration της μπαρας με το περιβαλλον της ... ροζ γραμματακια στο user/hostname. Και κανεις μαθηματα παραμετροποιησης ? Πες μου οτι αστειευοσουν !! :)

Σε σωζει οτι μιλαμε για VM και οχι για κανονικο μηχανημα ... αλλιως θα ειχα αιτηθει να φας ban μεχρι να εχεις κατι σοβαρο να δειξεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ειδα την taskbar που εχει μονο εικονιδια και ζηλεψα, ξερει κανεις πως μπορω να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα σε lxpanel? Εβαλα το lxpanel ολοκληρο να εχει υψος 48px, τα εικονιδια του 48px μεγεθος και το καθε κουμπι της task bar (window list) να εχει πλατος 48px, αλλα παρολα αυτα τα εικονιδια δεν κεντραρονται στο "κουτακι" τους. Υπαρχει εμφανες κενο δεξια απο το καθενα

 

2020-10-22-185018_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

@RTW4ever Αρχικα το οτι εστησα και ρυθμισα σε λειτουργισιμη και εμφανισιμη κατασταση καθαρο archlinux μεσα σε 2 μερες το λες και κατορθωμα :)

Απο την αλλη καθεσαι και μου αναλυεις πραγματα για το xfce4 ? Για ενα DE που εχει λογο υπαρξης μονο επειδη καποιοι ειναι χρεπο-νοσταλγοι ? Σοβαρα τωρα ? Βγαζει καινουργια εκδοση καθε 4 χρονια και καθε φορα νομιζει οτι ανακαλυψε τον τροχο ...
Αλλα μιας και εβαλες σκρινσοτ , και σε τρωει ο κωλαρακος σου , ας το σχολιασουμε ... :)

Αριστερα στην μπαρα βλεπουμε start menu / favorites shortcuts ΑΛΦΑ μεγεθους. Δεξια στην μπαρα βλεπουμε audio / battery icon ΒΗΤΑ μεγεθους :) Εικονιδιο δικτυου που ισα που φαινεται , κατι μπαρες σαν τσουτσουνια , η σημαια του Τραμπ πιο διπλα , μηδεν διαφανεια / integration της μπαρας με το περιβαλλον της ... ροζ γραμματακια στο user/hostname. Και κανεις μαθηματα παραμετροποιησης ? Πες μου οτι αστειευοσουν !! :)

Σε σωζει οτι μιλαμε για VM και οχι για κανονικο μηχανημα ... αλλιως θα ειχα αιτηθει να φας ban μεχρι να εχεις κατι σοβαρο να δειξεις :)

Κοίτα, το πας αυθαίρετα από το Άλφα στο Βήτα. Έχω το αίσθημα ότι νιώθεις ότι σου επιτίθενται/σου ρίχνουν και πρέπει πάντα να αμυνθείς ή να βγεις από πάνω. Ανεβάζεις τόνους, έστω και χιουμοριστικά, και κάπου σε χάνω στον τρόπο σκέψης.

Εγώ έκανα το σχόλιο αποκλειστικά για το θέμα του ρολογιού που έθιξες και για το θέμα των Windows buttons που είπες σε κάποιο άλλο ποστ σου, για να σου δείξω ότι και στο XFCE γίνονται πανεύκολα αυτά τα συγκεκριμένα που είπες.

Εσύ μου απαντάς με ένα σωρό σχόλια που για μένα είναι ανύπαρκτα ζητήματα, και μου παραπέμπουν σε OCD. Π.χ. τη σημαία εγώ την έβαλα γιατί ΕΜΕΝΑ μου αρέσει να δείχνει σημαία αντί τα διεθνή γράμματα της γλώσσας ENG/GR κλπ. ΔΕΝ ΚΑΝΩ μαθήματα παραμετροποίησης. Από που σου ήρθε αυτό; Επίσης τα "ροζ γραμματάκια" που αναφέρεις προφανώς υποτιμητικά, ΕΜΕΝΑ μου αρέσουν και τα έβαλα σκόπιμα διότι ταιριάζουν με τα χρώματα του Debian Logo και με βοηθούν να ξεχωρίζω υποσυνείδητα και άμεσα ποιο Virtual Machine χειρίζομαι από τα δεκάδες που κυριολεκτικά έχω στημένα. Έχω κάθε είδους χρώματα στα Linux VMs γι' αυτό το λόγο, θα απολογηθώ κιόλας;

Για κάθε παρατήρηση που έκανες έχω απάντηση, αλλά βαριέμαι να συνεχίσω. Και να πω και κάτι γενικότερο. Το νέο δεν είναι πάντα και καλύτερο. Ούτε όλοι θέλουν τις αλλαγές. Το Gnome3 είναι ΕΚΤΡΩΜΑ για μένα και δεν θέλω να ψάχνομαι με extensions για να γίνει ανθρώπινο. Και να εξαφανιζόταν αύριο και να μην το ξαναβλέπαμε ΠΟΤΕ μπροστά μας, δεν θα μου έλειπε καθόλου. Χίλιες φορές προτιμώ οτ XFCE και ΕΜΕΝΑ μου αρέσει που δεν αλλάζει. Και άλλα 20 χρόνια στο ίδιο μοτίβο να πάμε, start menu αριστερά, system tray δεξιά, κανονικά κουμπιά στη μέση του panel και όχι κουμπάκια συνεπτυγμένα, ΕΜΕΝΑ μου αρέσει. Και προφανώς αρέσει και σε πολλούς άλλους.

Λοιπόν, κατά την άποψη ημών που μας αρέσει το XFCE, το Gnome3 δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Και ελπίζω να μην πέσεις στο προσβλητικό για τον συνομιλητή σου επιχείρημα του "σεντονιού".

Με φιλικούς χαιρετισμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Έχω το αίσθημα ότι νιώθεις ότι σου επιτίθενται/σου ρίχνουν και πρέπει πάντα να αμυνθείς ή να βγεις από πάνω. Ανεβάζεις τόνους, έστω και χιουμοριστικά, και κάπου σε χάνω στον τρόπο σκέψης.

Παλι καλα που καταλαβες οτι ειχα χιουμοριστικη διαθεση. Απο την αλλη αν  ειχες σταματησει τα γραφομενα σου πριν την φραση :  " Χρόνος 30 sec; 60 sec; Δεν νομίζω παραπάνω! "
δεν θα ενοιωθα τιποτα.. με την φραση αυτη ηθελες να μου πεις τι ? Οτι το xfce4 παραμετροποιειται γρηγορα και εγω αργησα για καποιον λογο ? Προσεβαλλα με τον χρονο μου το xfce4 που παραμετροποιειται πιο γρηγορα απο οσο εκανα εγω?
Και εγω κανω χειροκινητη εγκατασταση archlinux σε 20 λεπτα , καποιος σε 3 ωρες... αρα τι ?
 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Κοίτα, το πας αυθαίρετα από το Άλφα στο Βήτα.

Κατσε μετρα τα πιξελς ... αν δηλ δεν ειναι διαφορετικο μεγεθος , τοτε κατι παει λαθος με τα ματια μου.
 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

τη σημαία εγώ την έβαλα γιατί ΕΜΕΝΑ μου αρέσει να δείχνει σημαία αντί τα διεθνή γράμματα της γλώσσας ENG/GR κλπ

 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Επίσης τα "ροζ γραμματάκια" που αναφέρεις προφανώς υποτιμητικά, ΕΜΕΝΑ μου αρέσουν και τα έβαλα σκόπιμα διότι ταιριάζουν με τα χρώματα του Debian Logo και με βοηθούν να ξεχωρίζω υποσυνείδητα και άμεσα ποιο Virtual Machine χειρίζομαι από τα δεκάδες που κυριολεκτικά έχω στημένα.

Κοιτα , μου θυμιζεις καποιους που πανε στο μαστερσεφ , τους λεει ο κοντιζας καντε μου ενα ριζοτο , αυτοι φτιαχνουν κατι ακυρο και οταν τους ρωταει "ειναι ριζοτο αυτο ?" , αυτοι απαντανε "εμενα ετσι μου αρεσει , εγω ετσι το τρωω , εγω ετσι το φτιαχνω"...
Ετσι κανεις και εσυ. Κανεις δεν σου απαγορεψε να φτιαξεις το DE σου οπως ακριβως σου αρεσει. Αυτο δεν παει να πει οτι ειναι καλαισθητο / ομορφο / ομοιομορφο / κλπ κλπ . Γιατι ναι ολες αυτες οι εννοιες ειναι υποκειμενικες , αλλα μεχρι ενος σημειου. Υπαρχει και η αντικειμενικη εκτιμηση ολων των παραπανω.
 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Το Gnome3 είναι ΕΚΤΡΩΜΑ

Συμφωνω. Vanilla gnome 3 ειναι εκτρωμα. Και εγω θελω μπαρες , start menu , windows buttons , notifications κλπ... ομορφα..ομοιομορφα.
 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

δεν θέλω να ψάχνομαι με extensions για να γίνει ανθρώπινο

Οπως δεν κανουμε με το xfce ε ? Ολη η μπαρα ειναι ενα συνολο απο extensions , ελπιζω να το εχεις καταλαβει. Ακομα και το xfce4-goodies που επεδειξες , ειναι πακετο με extensions. Η διαφορα ειναι οτι το xfce4 τα φερνει επισημα , ειναι δικα του , ενω στο gnome 3 εκτος απο 5-6 που εχει απο default , τα υπολοιπα τα φτιαχνει το community και ψαχνεις να τα βρεις. Στην τελικη μονο με 2 (arc-menu , dash-to-panel) κανεις το gnome 3 με 2 κινησεις πιο ομορφο απο το xfce4...
 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

το Gnome3 δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Μπλεκεις την γνωμη που εχεις για την εμφανιση του , με την τεχνικη υποσταση του. Τεχνικα ειναι το πιο αρτιο και πληρες DE αυτη την στιγμη , μαζι με το KDE. Το ξεπερναει στον τομεα του wayland και το kde εξισσοροπει την κατασταση με το ευρος της παραμετροποιησης που προσφερει. Κατ'εμε , τεχνικα , ολα τα υπολοιπα ειναι πλεμπα και δεν εχουν λογο υπαρξης. Τεχνικα. Ας αφησουμε απεξω τα tiling , ειναι αλλη κατηγορια. Εμφανισιακα , περι ορεξεως...

Με αγωνιστικους χαιρετισμους...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Το νέο δεν είναι πάντα και καλύτερο. Ούτε όλοι θέλουν τις αλλαγές. Το Gnome3 είναι ΕΚΤΡΩΜΑ για μένα και δεν θέλω να ψάχνομαι με extensions για να γίνει ανθρώπινο. Και να εξαφανιζόταν αύριο και να μην το ξαναβλέπαμε ΠΟΤΕ μπροστά μας, δεν θα μου έλειπε καθόλου. Χίλιες φορές προτιμώ οτ XFCE και ΕΜΕΝΑ μου αρέσει που δεν αλλάζει. Και άλλα 20 χρόνια στο ίδιο μοτίβο να πάμε, start menu αριστερά, system tray δεξιά, κανονικά κουμπιά στη μέση του panel και όχι κουμπάκια συνεπτυγμένα, ΕΜΕΝΑ μου αρέσει. Και προφανώς αρέσει και σε πολλούς άλλους.

 

+1  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παλι καλα που καταλαβες οτι ειχα χιουμοριστικη διαθεση. Απο την αλλη αν  ειχες σταματησει τα γραφομενα σου πριν την φραση :  " Χρόνος 30 sec; 60 sec; Δεν νομίζω παραπάνω! "
δεν θα ενοιωθα τιποτα.. με την φραση αυτη ηθελες να μου πεις τι ? Οτι το xfce4 παραμετροποιειται γρηγορα και εγω αργησα για καποιον λογο ? Προσεβαλλα με τον χρονο μου το xfce4 που παραμετροποιειται πιο γρηγορα απο οσο εκανα εγω?
Και εγω κανω χειροκινητη εγκατασταση archlinux σε 20 λεπτα , καποιος σε 3 ωρες... αρα τι ?
 

Κατσε μετρα τα πιξελς ... αν δηλ δεν ειναι διαφορετικο μεγεθος , τοτε κατι παει λαθος με τα ματια μου.
 

Κοιτα , μου θυμιζεις καποιους που πανε στο μαστερσεφ , τους λεει ο κοντιζας καντε μου ενα ριζοτο , αυτοι φτιαχνουν κατι ακυρο και οταν τους ρωταει "ειναι ριζοτο αυτο ?" , αυτοι απαντανε "εμενα ετσι μου αρεσει , εγω ετσι το τρωω , εγω ετσι το φτιαχνω"...
Ετσι κανεις και εσυ. Κανεις δεν σου απαγορεψε να φτιαξεις το DE σου οπως ακριβως σου αρεσει. Αυτο δεν παει να πει οτι ειναι καλαισθητο / ομορφο / ομοιομορφο / κλπ κλπ . Γιατι ναι ολες αυτες οι εννοιες ειναι υποκειμενικες , αλλα μεχρι ενος σημειου. Υπαρχει και η αντικειμενικη εκτιμηση ολων των παραπανω.
 

Συμφωνω. Vanilla gnome 3 ειναι εκτρωμα. Και εγω θελω μπαρες , start menu , windows buttons , notifications κλπ... ομορφα..ομοιομορφα.
 

Οπως δεν κανουμε με το xfce ε ? Ολη η μπαρα ειναι ενα συνολο απο extensions , ελπιζω να το εχεις καταλαβει. Ακομα και το xfce4-goodies που επεδειξες , ειναι πακετο με extensions. Η διαφορα ειναι οτι το xfce4 τα φερνει επισημα , ειναι δικα του , ενω στο gnome 3 εκτος απο 5-6 που εχει απο default , τα υπολοιπα τα φτιαχνει το community και ψαχνεις να τα βρεις. Στην τελικη μονο με 2 (arc-menu , dash-to-panel) κανεις το gnome 3 με 2 κινησεις πιο ομορφο απο το xfce4...
 

Μπλεκεις την γνωμη που εχεις για την εμφανιση του , με την τεχνικη υποσταση του. Τεχνικα ειναι το πιο αρτιο και πληρες DE αυτη την στιγμη , μαζι με το KDE. Το ξεπερναει στον τομεα του wayland και το kde εξισσοροπει την κατασταση με το ευρος της παραμετροποιησης που προσφερει. Κατ'εμε , τεχνικα , ολα τα υπολοιπα ειναι πλεμπα και δεν εχουν λογο υπαρξης. Τεχνικα. Ας αφησουμε απεξω τα tiling , ειναι αλλη κατηγορια. Εμφανισιακα , περι ορεξεως...

Με αγωνιστικους χαιρετισμους...

OK! Οι απόψεις ειπώθηκαν, σε όλα τα παραπάνω θεωρώ ότι έχω ήδη απαντήσει στην προηγούμενη ανάρτησή μου. Επίσης με αγωνιστικούς χαιρετισμούς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Μια και μιλάτε για XFCE 😋

Manjaro XFCE στο νέο λαπτοπάκι μου. Γνωρίζει κανείς άραγε πως μπορώ να αλλάξω το εικονίδιο του show desktop στο panel; Θα ήθελα να το κάνω όπως και τα αλλά εικονίδια της μπάρας αν είναι δυνατόν. 

 

2020-10-22_17-09-min.png.3dea249e85b5620b3c8ef042123a2d9a.png

 

Επεξ/σία από Quagli
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Quagli είπε

 Μια και μιλάτε για XFCE 😋

Manjaro XFCE στο νέο λαπτοπάκι μου. Γνωρίζει κανείς άραγε πως μπορώ να αλλάξω το εικονίδιο του show desktop στο panel; Θα ήθελα να το κάνω όπως και τα αλλά εικονίδια της μπάρας αν είναι δυνατόν. 

2020-10-22_17-09-min.png.3dea249e85b5620b3c8ef042123a2d9a.png

 

Καλησπερα, πως εμφανισες αυτες τις πληροφοριες για το linux σου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...