Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Quagli είπε

Γνωρίζει κανείς άραγε πως μπορώ να αλλάξω το εικονίδιο του show desktop στο panel;

Γιατι μωρε , πανεμορφο ειναι :) Αν δεν βρεις λυση , απλα ξηλωσε το και βρες μηπως υπαρχει κανα shortcut συνδυασμος , να χτυπας αυτον και να μην χρειαζεται να κλικαρεις το εικονιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Quagli είπε

Γνωρίζει κανείς άραγε πως μπορώ να αλλάξω το εικονίδιο του show desktop στο panel; Θα ήθελα να το κάνω όπως και τα αλλά εικονίδια της μπάρας αν είναι δυνατόν.

Το εικονίδιο είναι το «user-desktop», το οποίο βλέπω ότι είναι symlinked στο «default-user-desktop». Θα το βρεις στον φάκελο /scalable/places/ του θέματος που χρησιμοποιείς. Οπότε είτε θα αλλάξεις τη συντόμευση προς άλλο εικονίδιο (υπάρχει αντίστοιχο μονόχρωμο στον φάκελο /16/places/) είτε θα αντικαταστήσεις εντελώς το symlink με όποιο εικονίδιο θέλεις. Έχε υπόψη σου ότι και στις δύο περιπτώσεις το εικονίδιο θα αλλάξει και οπουδήποτε αλλού χρησιμοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μετα το ls/cd/clear , μαθαινουμε το neofetch. Αδιαβαστος , αυριο με τον κηδεμονα σου :)

καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2020 στις 5:01 ΜΜ, Makatsoras είπε

κατι μαθαμε και σημερα.

ευχαριστω.

Bildschirmfoto vom 2020-10-23 16-00-36.png

Επιπλέον μπορείς να δεις και τα pfetch και ufetch που είναι πιο minimal.

Δες και το cpufetch που σου κάνει κάτι παρόμοιο αλλά με τη cpu σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 10:04 ΜΜ, mphxths είπε

Γιατι μωρε , πανεμορφο ειναι :) Αν δεν βρεις λυση , απλα ξηλωσε το και βρες μηπως υπαρχει κανα shortcut συνδυασμος , να χτυπας αυτον και να μην χρειαζεται να κλικαρεις το εικονιδιο.

Συμφωνώ Windows + d σε ubuntu π.χ. και δεν θα ξαναπατήσεις το εικονίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

@SugarAddicted Tiling κατασταση ε ? Δεν με βολεψε ποτε. Παντως εμφανισιακα ειναι στα γουστα μου. Οπως και τα 32γιγα ραμ :)

Ναι θέλει μια περίοδο προσαρμογής το tiling αλλά όταν του πάρεις τον αέρα βολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 6:53 ΜΜ, jim_p είπε

Επειδη ειδα την taskbar που εχει μονο εικονιδια και ζηλεψα, ξερει κανεις πως μπορω να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα σε lxpanel? Εβαλα το lxpanel ολοκληρο να εχει υψος 48px, τα εικονιδια του 48px μεγεθος και το καθε κουμπι της task bar (window list) να εχει πλατος 48px, αλλα παρολα αυτα τα εικονιδια δεν κεντραρονται στο "κουτακι" τους. Υπαρχει εμφανες κενο δεξια απο το καθενα

2020-10-22-185018_1280x1024_scrot.png

Ειναι κανεις με lxqt να τσεκαρει αν γινεται αυτο^ με το lxqt-panel? Θα το εβαζα να το τσεκαρω μονος μου, αλλα τραβαει ολο το lxqt desktop :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Ειναι κανεις με lxqt να τσεκαρει αν γινεται αυτο^ με το lxqt-panel? Θα το εβαζα να το τσεκαρω μονος μου, αλλα τραβαει ολο το lxqt desktop :P

Λοιπον , ακου να δεις τι γινεται σε lubuntu 20.10 :) Δες τις φωτος που εχω παρακατω. Ειναι με τις ρυθμισεις σου. 48/48/48. Πρωταγωνιστης το εικονιδιο του τερματικου , το οποιο εχω κανει hightlight.
spacer.png

spacer.png

Στην πρωτη φωτο λοιπον βλεπουμε οτι το εικονιδιο ειναι κεντραρισμενο. Αν θελουμε να το ψειρισουμε πολυ αντε να φευγει απειροελαχιστα προς τα αριστερα.
Στην δευτερη φωτο το εικονιδιο του τερματικου δεξια ( taskbar / windows list ) δειχνει οτι εχει ξεφυγει ξεκαθαρα προς τα δεξια.

Αφου τελειωσα τα σκρινσοτς , επαιξα λιγο με την taskbar. Διαπιστωσα οτι αν παω στις ρυθμισεις της (task manager το λεει στα widgets) και επιλεξω "Button style : icon only" , απο το "icon and text" που ηταν πριν , το εικονιδιο της taskbar/windows list , το εικονιδιο στα δεξια στο 2ο σκρινσοτ δηλ ερχεται και κεντραρεται ΑΠΟΛΥΤΑ!

Αυτα τα ολιγα :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εξω βρεχει και μεσα εχει βαρεμαρα ειπα να δημιουργησω. Καθισα και εφτιαξα δικη μου διανομη απο το μηδεν , compile-αρα το xfce4 και ολα τα απαραιτητα για το σκρινσοτ εργαλεια και εφαρμογες , της εφτιαξα και δικο της λογοτυπο και ιδου :
 

Spoiler

spacer.png

Ελπιζω να μην ψαρωσατε . Archlinux + xfce4 + πολυ κοπο για ρυθμισεις , μιας και ειναι νεα εγκατασταση στο χρεπομηχανημα μου.
Δεν ειμαστε ολοι μικροι Θεοι σαν τον Terry , να φτιαχνουμε δικα μας λειτουργικα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Πόση ώρα σου πήρε το compile αν επιτρέπεται ;

 

38 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ελπιζω να μην ψαρωσατε . Archlinux + xfce4

Ειπα .. μ-η-ν  ψ-α-ρ-ω-ν-ε-τ-ε :) Τιποτα δεν εγινε compile ... αντε κανα δυο plugins στην μπαρα κατω. Γρηγορα compiles. Το μηχανημα ειναι διπυρηνο στα 1.3GHz. Η σκεψη του να κανεις κατι compile σε αυτο ειναι απαγορευτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...