Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

61269.jpg

17 λεπτά πριν, WoodSell3r είπε

Νίκο υπάρχει περιπτωση να μοιραστεις το συγκεκριμενο wallpaper;
Ψαχνω εδω και καιρο καποιο καλυτερο τοπιο με βουνο για να αλλαξω το δικο μου και αυτο φαινεται ιδανικο

 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Βροχές με Quarantine.

spacer.png

Πολύ ωραίο το setup φίλε. Και xfce και nosystemd πάαααρα πολύ ωραίος!

 

Μια απορία έχω μόνο: στο gentoo σου χρησιμοποιείς binaries ή το κρατάς 100% ® ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η νεα μητρική msi B450M A-PRO MAX και στήθηκε νεος υπολογιστής... Εκεί που είχα artix openrc με cinnamon desktop.

Τα 1986 mb ram είναι γιατί τρέχουν πολλά στο παρασκήνιο. Ακόμα και έτσι το Void παραμένει ο βασιλιάς στα ελαφριά xfce desktop. Δεν έχει βέβαια το Aur και την τρομερή ευκολία του για πρόσβαση σε 1000άδες καλούδια άμεσα. Συνεπώς το artix κερδίζει στα σημεία.

Screenshot_2020-11-14_15-36-29.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rhtoras τον zen kernel τι τον θέλεις?περισσότερες αστάθειες προκαλεί παρά ταχύτητα...έτσι όπως παιζουν οι ssd και οι μνήμες...νομίζω ότι είναι περιττός! Είχα φάει ένα φεγγάρι κολλήματα σε gentoo και δοκίμαζα οποιονδήποτε πυρήνα εκτός του κλασικού gentoo-sources...ότι άλλο σε sources (zen,ck,xanmod κτλ)τελικά μόνο freezes έπαιρνα,,,και μια ψευδαίσθηση!Κατα τα άλλα ωραίο!Αλλά και πάλι προτιμώ την μαμά...στήσε ΑΡΚ με openrc από την αρχή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, rearshooter είπε

@rhtoras τον zen kernel τι τον θέλεις?περισσότερες αστάθειες προκαλεί παρά ταχύτητα...έτσι όπως παιζουν οι ssd και οι μνήμες...νομίζω ότι είναι περιττός! Είχα φάει ένα φεγγάρι κολλήματα σε gentoo και δοκίμαζα οποιονδήποτε πυρήνα εκτός του κλασικού gentoo-sources...ότι άλλο σε sources (zen,ck,xanmod κτλ)τελικά μόνο freezes έπαιρνα,,,και μια ψευδαίσθηση!Κατα τα άλλα ωραίο!Αλλά και πάλι προτιμώ την μαμά...στήσε ΑΡΚ με openrc από την αρχή...

Κοίτα για την τωρινή χρήση δεν έχω αντιμεωπίσει κάποιο freeze. Στο ένα από τα 3 pc που τρέχω void δεν έχω το zen για να βλέπω και πως πάνε. Θέλω maximum ταχύτητα γιατί τρέχω και ένα site και κάποιες eradio υπηρεσίες οπότε κάνω τα πειράματά μου. Μπορεί να έχεις δίκιο θα δείξει ο καιρός. Ανεβαίνω επίπεδα σε κάποια πράγματα, θα φτάσω το σύστη,μα στα όριά του και θα δώ. Για παν ενδεχόμενο έχω άλλους 2 πυρήνες εγκατεστημένους.

 

Eίναι στα υπόψιν αυτό γιατί το Alpine είναι καλη διανομή και χρήσιμη. Το open rc είναι βέβαια πολύ διαδεδομένο αλλά το runit τεχνικά -με τα όσα ξέρω ως τώρα- είναι καλύτερο. Το είχα βάλει το open rc επειδή λόγω δημοφιλίας έχει πολλά έτοιμα scripts και πολύ καλό documentation. Όμως έκανα μερικά συγκριτικά τεστ με runit και βρήκα οτι σε ταχύτητα ειναι γρηγορότερο το runit. Θέλω όμως να ξαναδοκιμάσω γιατι με εναν γείτονα θα κάνουμε cluster και εκει βολεύει το documentation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Βλέπω γυαλάδες αλά win 7! Ποιο θέμα και ποια εικονίδια είναι;

είναι ένα θέμα που το τροποποίησα και ακόμα το τροποποιώ , με εικονίδια της αρεσκείας μου,βέβαια όσο μπορώ με τα εικονίδια  🙂,

και η βάση του θέματος των εικονιδίων  είναι αυτή

το θέμα  GTK3 ειvαι αυτό

ΥΓ: πάντα μου άρεσε αυτού του είδους η μπάρα, ακόμα και στα svista 🙂  η μπάρα είναι απο svista 🙃

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε φορητο 11+ ετών που βάζει κάτω οτιδήποτε κυκλοφορεί σήμερα κάτω από 500Ε. Το βλέπουν εν δράση και "ζηλεύουν"..Κάποιοι ψήνονται και δοκιμάζουν διανομές...Τα αγαθά όμως με κόπο αποκτιούνται...! Αυτό ονομάζεται...

 

LINUX POWER

screen01.jpg

screen.jpg

Δύο λειτουργικά (dual boot)

ΑΡΚ με lxqt/openbox

Ντέμπιαν με xfce/xfwm

Στιγμιότυπο οθόνης-1.png

Στιγμιότυπο οθόνης-5.png

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rearshooter Αδελφε , πιο κουραστικη γραμματοσειρα απο αυτη που εχεις εκει στο archlinux , δεν παιζει να υπαρχει , το λεω ηρεμα και με αγαπη :)
Το Debian μου αρεσει περισσοτερο , οπτικα. Γιατι το dual boot ? To debian ειναι το stable ? Γιατι βλεπω 4.x kernel και μου ρθε ενα σοκ καπως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...