Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να εχεις για wallpapper  
river.jpg
και στο background να παιζει η μουσικη 
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

απλα μαγευτικο 
188539526-2901221463528124-3312419593033

Επεξ/σία από jemadux
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Htop και dwm υποθέτω, από κάτω φεγγάρι με συννεφιά.

Κατσε να σου πω εγω τι βλεπω. Εχω μυρισει νυχια και μου εχουν ερθει ιδεες...
1. βλεπω tlp , αρα μαλλον μιλαμε για φορητο.
2. tiling de.
3. sddm , gdm , elogind , runit - τετοιο αχταρμα , μονο κανα artix μπορει να κανει. Οι δυο login managers ισως μαρτυρουν υπαρξη δυο ή περισσοτερων DEs.
4. Hχος mute ή δεν παιζει καν η συσκευη :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, asfodelus είπε

ssdm και gdm να τρέχουν μαζί; Αυτό θέλει πραγματικά ταλέντο για να το καταφέρεις.

Υποκλίνομαι στο bloat της εγκατάστασης 😁

Ω ρε κατι ειρωνιες :) gdm μπορει να χρησιμοποιηθει και απο αλλους DE περαν του gnome αλλα ειναι περιττο και bloat οταν μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια με lightdm/sddm. Δηλαδη εγω στο κεφαλι μου το gdm το συνδυαζω μονο με gnome.
Μπορει να τρεχουν μαζι λοιπον γιατι υπαρχουν 2+ DEs και ο καθενας απο αυτους χρησιμοποιει διαφορετικο login manager. Οποτε πρεπει να ειναι ολοι ενεργοι... κατι τετοιο...ξερωγω...κουλο μου φαινεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι έχω καταλάβει (χωρίς να το έχω ψάξει, οπότε κάθε διόρθωση δεκτή) έχει να κάνει με το κλείδωμα της οθόνης και τον screensaver σε περιβάλλον Wayland θα πρέπει να περάσουν στην αρμοδιότητα του display manager. Στο X11 δεν είναι απαραίτητο, αλλά είναι δεκαετίες γνωστό πως δεν μπορείς να έχεις ασφαλή είσοδο κωδικού χρήστη (στο blog του δημιουργού του xscreensaver υπάρχουν πολλές τεχνικές πληροφορίες). Υπάρχει μια προσπάθεια να υπάρχει μια κοινή προδιαγραφή αλλά δεν έχουν συντονιστεί όλοι ακόμα.

Από οποιοδήποτε display manager μπορείς να τρέξεις οποιοδήποτε session, αλλά θα χάσεις τα παραπάνω σε κάποια γραφικά περιβάλλοντα κυρίως το gnome.  Αλλά μου κάνει έκπληξη πως είναι δυνατόν να τρέχουν και οι δυο ταυτόχρονα (και μάλιστα 3 gdm) μιας και καθένας πρέπει να δεσμεύσει ένα tty. Τρέχει γραφικό περιβάλλον 4 φορές σε 4 tty; Αν αλλάξεις virtual tty θα δεις τον άλλο διαχειριστή ή κάποιο  άλλο instance να τρέχει; Αυτό δεν είναι ο ορισμός του εντελώς αχρείαστου bloat; Η μήπως απλά ένας τρέχει και ο άλλος δεν μπορεί βρει τερματικό και έχει κολλήσει; Μυστήρια πράγματα και ίσως να μπορέσει να μας τα εξηγήσει ο φίλος, γιατί πολλά δεν καταλαβαίνω με τις λίγες γνώσεις που έχω σε κάποιο τέτοιο setup.

Χωρίς να το έχω ψάξει, οπότε κάθε διόρθωση δεκτή, αλλά υποψιάζομαι την αιτία πίσω από όλα αυτά. Μάλλον θα πρόκειται για κάποιο περιβόητο iso, που κάποιος με υπερηφάνεια το παρουσίασε για το έργο του, αυτό  που θα έσβηνε κάποια software και θα έκανε την διανομή να πάρει την θέση του Arch. ( Ναι ό ίδιος αυτός που έλεγε πως ένα ΟΟΜ απελευθερώνει μνήμη και θα μπορείς να τρέχεις περισσότερες εφαρμογές). O χρόνος βέβαια είναι ο μόνος κριτής για να δείξει αν θα το καταφέρει ή όχι :-)

Επεξ/σία από asfodelus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@asfodelus

Κοιτα , τρεχει runit. Αρα μιλαμε για μια απο αυτες τις διανομες. Τωρα runit και κατι elogind βλακειες τα κανει το artix αν θυμαμαι καλα.

@darkthan Αν ειναι artix , κατεβαζεις σκρινσοτς και πας για format , αλλιως θα εχουμε κακα ξεμπερδεματα :) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερε παιδιά έλεος, μην πάει για κλείδωμα και αυτό το τοπικ. Ας έχει ο καθένας ότι θέλει. Κάντε κάνα μπάνιο.

Που να πιάσουν και οι ζεστες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...