Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεα εγκατάσταση Void Linux xfce full extra και τα πάντα όλα.

Τα 414 mb ram είναι πολλά αλλά αφενός έχω ανοιχτό firefox και αφετέρου χρησιμοποιώ το σκουπίδι του Poettering networkmanager που είναι default στα unofficial iso και θα το αλλάξω με connman σύντομα. Ακόμα και έτσι ο πήχης ταχύτητας/εξοικονομησης πόρων έχει ανέβει ψηλά. Κάποιες άλλες διανομές θα έπρεπε να ντρέπονται. Τα αντίστοιχα σε linux mint μου έτρωγαν 1.2 gb ram τι να λέμε τώρα.

υ.γ έχει πιο τελευταίο kernel σε σχέση με arch 😎

Screenshot_2021-08-16_00-58-47.png

Επεξ/σία από rhtoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

υ.γ έχει πιο τελευταίο kernel σε σχέση με arch

Σε ποιο ονειρο το ειδες αυτο ? Για παρε ματι τι γινεται εδω

"Last Updated:2021-08-13 17:42 UTC" - Δηλαδη εδω και 3 μερες ...

Ελα μην μας πρηζεις παλι με τις σαπιες διανομες σου...δεν ειναι για εμας. Εμεις εχουμε 32γιγα ραμ ... θελουμε βαριες διανομες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια εικόνα του εναλακτικού περιβάλλοντος που τρέχει παρέα με το βασικό σε 2ο xserver, οταν χρειάζεται αποκλειστικά για winε, steam, lutris. Χωρίς desktop manager με fluxbox ως WM, που παραμετροποιήθηκε πρόσφατα:

fluxbox-style: blosom(ελαφρά παραμετροποιημένο)

rofi-launcher: colorful theme.

fluxbox_screenshot.png

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/8/2021 στις 10:04 ΜΜ, rhtoras είπε

Νεα εγκατάσταση Void Linux xfce full extra και τα πάντα όλα.

Ακόμα και έτσι ο πήχης ταχύτητας/εξοικονομησης πόρων έχει ανέβει ψηλά. Κάποιες άλλες διανομές θα έπρεπε να ντρέπονται.

blah blah

 

Στις 15/8/2021 στις 11:47 ΜΜ, mphxths είπε

Ελα μην μας πρηζεις παλι με τις σαπιες διανομες σου...δεν ειναι για εμας. Εμεις εχουμε 32γιγα ραμ ... θελουμε βαριες διανομες.

Μια και πείραζα κάτι στο Tumbleweed είπα να βγάλω μια φωτο (όχι ότι θα αλλάξει γνώμη ο ρήτορας αλλά έτσι για να έχουμε να λέμε).

 

wmaker-gentoo.jpg

wmaker-tumbl.jpg

Και εμένα δεν μου αρέσει ο systemd γιατί είναι πολύπλοκος χωρίς να προσφέρει κάτι για το _δικό μου_ usecase αλλά η κατανάλωση μνήμης _δεν_ έχει να κάνει με τον systemd. Σε εμένα η λίγο παραπάνω μνήμη είναι γιατί το Tumbleweed χτίζει με υποστήριξη για full βιβλιοθήκες (όπως κάνουν όλες οι binary διανομές) ενώ στο gentoo έχω απενεργοποιημένες κάποιες. πχ

Tumbleweed
% ldd /usr/lib64/libgtk-3.so.0.2404.26 |wc -l
74
Gentoo
% ldd /usr/lib64/libgtk-3.so.0.2404.25|wc -l
64

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, imitheos είπε

 

Μια και πείραζα κάτι στο Tumbleweed είπα να βγάλω μια φωτο (όχι ότι θα αλλάξει γνώμη ο ρήτορας αλλά έτσι για να έχουμε να λέμε).

 

wmaker-gentoo.jpg

wmaker-tumbl.jpg

Και εμένα δεν μου αρέσει ο systemd γιατί είναι πολύπλοκος χωρίς να προσφέρει κάτι για το _δικό μου_ usecase αλλά η κατανάλωση μνήμης _δεν_ έχει να κάνει με τον systemd. Σε εμένα η λίγο παραπάνω μνήμη είναι γιατί το Tumbleweed χτίζει με υποστήριξη για full βιβλιοθήκες (όπως κάνουν όλες οι binary διανομές) ενώ στο gentoo έχω απενεργοποιημένες κάποιες. πχ


Tumbleweed
% ldd /usr/lib64/libgtk-3.so.0.2404.26 |wc -l
74
Gentoo
% ldd /usr/lib64/libgtk-3.so.0.2404.25|wc -l
64

 

1. χρησιμοποιείς tumbleweed άρα μάλλον σου αρέσει ο systemD (δεν έχω πρόβλημα απλά μη δουλευόμαστε) και λέω χρησιμοποιείς γιατί βλέπω production pc...κάνω λάθος ?

2. χρησιμοποιείς windowmaker και εγώ xfce full extra να βάλω windowmaker στο void να πάω στα μισά από του suse ?

3. gnustep σε λειτουργικό που εκδίωξε τον RMS φωτιά θα πέσει να μας κάψει

 

το void αργά ή γρήγορα θα ανέβει top 10 ειναι απλά θέμα χρόνου
όπως θα μπει στο distrowatch το ταχέως αναπτυσσόμενο venom που είχε και αυτό runit και παλεύουμε να γυρίσει γιατί το sysv ειναι μέτριο

παραγματικά δοκίμασε void να πεις τη γνώμη σου αν θες
θυμάμαι πριν χρόνια ήσουν και εσύ στο nosystemD του πράγματος
τι άλλαξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...