Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δε με βολευει το Xinerama

 

Βασικά είναι θέμα window manager και όχι xinerama ή μη. Ο xmonad π.χ., όταν έχεις xinerama, έχει 2 διαφορετικές οθόνες και επιλέγεις ποιο virtual desktop θα δείχνει η κάθε μια. Επομένως τα virtual desktops (= tags στον xmonad) είναι για μια οθόνη το καθένα, αλλά μπορείς δυναμικά να λες «θέλω το web desktop στην οθόνη 2 και το mail στην 1». Προφανώς δε, μπορείς να μετακινήσεις και παράθυρα από τη μια οθόνη στην άλλη, πράγμα που δε γίνεται με ξεχωριστούς x-servers προφανώς.

 

Τα ίδια γίνονται και με τον awesome και με τον fvwm αν θες. Τώρα ο metacity και ο compiz fusion δεν ξέρω τι κάνουν, αλλά δε μου φαίνεται πιθανό να έχουν δυνατότητες ρύθμισης σε αυτόν τον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με βολευει το Xinerama

 

twinview δοκίμασες; Εγώ τρέχω kde με twinview και είμαι κατευχαριστημένος!

 

είναι λίγο βλακεία απο άποψη σπατάλης πόρων να τρέχεις 2 Χ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

twinview δοκίμασες; Εγώ τρέχω kde με twinview και είμαι κατευχαριστημένος!

 

είναι λίγο βλακεία απο άποψη σπατάλης πόρων να τρέχεις 2 Χ...

 

Το twinview ως xinerama φαίνεται στις εφαρμογές, για προφανείς λόγους συμβατότητας. Δεν είναι σπατάλη πόρων το θέμα, το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις παράθυρα από τη μια οθόνη στην άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εχεις ενεργοποιησει και το launcher απο το applets

 

Παρόλο που ειναι στα Active Applets το launcher δεν καταφέρνω να προσθέσω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το twinview ως xinerama φαίνεται στις εφαρμογές, για προφανείς λόγους συμβατότητας. Δεν είναι σπατάλη πόρων το θέμα, το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις παράθυρα από τη μια οθόνη στην άλλη...

δε με ενοχλει,ισα ισα με βολευει για πολλους λογους.λογω εξεταστικης δεν προλαβαινω να ασχοληθω,αργοτερα ομως θα δοκιμασω τις ιδεες σας.

ευχαριστω πολυ

 

Παρόλο που ειναι στα Active Applets το launcher δεν καταφέρνω να προσθέσω κατι.

 

κι εγω τα ιδια....μυστηριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το twinview ως xinerama φαίνεται στις εφαρμογές, για προφανείς λόγους συμβατότητας. Δεν είναι σπατάλη πόρων το θέμα, το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις παράθυρα από τη μια οθόνη στην άλλη...

 

μια χαρά μπορείς!

 

full screen και στις δύο, full screen στην μια μόνο κλπ κλπ...

 

εμένα μου δουλεύει τέλεια!

 

dsc09881uo6.jpg

Ομολογώ οτι δεν είναι η πιο χαρακτηριστική φωτογραφία, σε διαβεβαιώ όμως οτι είναι extended desktop και έχω ΑΠΛΕΤΟ χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά μπορείς!

 

full screen και στις δύο, full screen στην μια μόνο κλπ κλπ...

 

εμένα μου δουλεύει τέλεια!

 

dsc09881uo6.jpg

Ομολογώ οτι δεν είναι η πιο χαρακτηριστική φωτογραφία, σε διαβεβαιώ όμως οτι είναι extended desktop και έχω ΑΠΛΕΤΟ χώρο...

 

Όχι, όχι, εννοώ ότι με τους 2 χωριστούς x-servers δεν μπορείς να μετακινήσεις παράθυρα από τη μια οθόνη στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι, εννοώ ότι με τους 2 χωριστούς x-servers δεν μπορείς να μετακινήσεις παράθυρα από τη μια οθόνη στην άλλη.

 

Ναι, εννοείται, ακόμα ένα μειονέκτημα!

 

firewalker, μου είναι πραγματικά χρήσιμες...

 

Στον προγραμματισμό, απο την μία το documentation και απο την άλλη το IDE.

 

Στις εργασίες, απο την μία η πηγή, απο την άλλη το κείμενο που γράφω.

 

Σε γενικότερη χρήση, απο την μία το πρόγραμμα που δουλεύω, απο την άλλη τα monitoring tools...

 

(Θα μπορούσα να μην σταματάω να συμπληρώνω την λίστα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...